[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Noemi's Holiday Pico  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Deocamdata acvariul merge neschimbat. In cel nou doar curat piatra. Dar da, se poate folosi doar filtrul intern, fara un skimmer. Mai ales ca filtrul Tunze cascadeaza apa, asigurand oxigenarea necesara.

Din pacate, cel nou are niste zgarieturi si ma bate gandul sa iau acelasi model dar nou.

Intre timp am bagat un frag de gorgonian fotosintetic ca sa testez o teorie. I-am oferit aclimatizarea standard.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Sau poate iei doar body ul fata si iesi mai ieftin decat sa cumperi alt filtru.

ACVARIUL MEU scape by @fanta
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Scuze de confuzie, zgarieturile sunt pe sticla de la acvariu, nu pe filtru

Filtrul este ca nou.

This message was edited 1 time. Last update was at 22/07/2014 14:18:39


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

donpisote wrote:Sau poate iei doar body ul fata si iesi mai ieftin decat sa cumperi alt filtru.

Nu stiu de ce mi se pare ca va referiti la un filtru foto de pe un dsrl!

My nano reef



[Email]
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Scuze am avut impresia ca e zgariat filtrul si te deranjaza. Cu sticla e mai nasol. Andrei aici vorbim in general despre acvarii. Pentru foto o facem la rubrica discutiilor generale.

This message was edited 2 times. Last update was at 22/07/2014 17:23:31


ACVARIUL MEU scape by @fanta
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Exprimarea mea a fost vaga. Cu trecerea timpului se pare ca devin mai fluent in engleza si mai stangaci in limba nativa.

In acvariul AquaEl, fragul de gorgonian pare ok, polipii s-au deschis complet dupa o zi.
De asemenea, am inceput sa vad o schimbare a culorii pietrelor (o foarte discreta nuanta de maro (? ciano).

In acvariul de plastic nu prea mai pot vedea detalii, dar fragul de Seriatopora guttatus a incrustat baza si are crestere la varf (cam 1 cm). Toti pestii sunt vii si se hranesc bine, dar gobyul a devenit mult mai timid. Cred ca o sa aprecieze tranzitia de la 12 la 25L.

In termeni de livestock:

- Pesti: 2x Ecsenius bimaculatus, dar as mai putea adauga cativa noi in acelasi timp; as renunta la gobyul Amblyeleotris wheeleri in favoarea unui Stonogobius yasha.

- corali: gorgonieni, preferabil de o inaltime similara coloanei de apa; Ricordea florida si Zoanthus

- 1x Tridacna derasa

- microfauna: Asterina, melci collumbelizi, copepozi si amphipozi.

Data estimata pentru tranzitie: 31/07/2014. Adica intr-o saptamana.
Ramane sa iau un AquaEl Pearl 40 nezgariat, sa fac niste teste pe capacul vechi (trebuie decupat ca sa lase radiatorul luminii led expus in afara acvariului, sa permita o ventilatie mai buna, poate chiar si un ventilator, gaura pentru skimmer daca decid sa pastrez unul pentru sistem, decupaj pentru filtru daca decid sa merg HOB -mai estetic decat cel intern).

Piatra: voi folosi bucatile de piatra uscata. Nu stiu daca sa folosesc si restul de piatra ciclata din acvariul initial. Daca da, va trebui sa gasesc o metoda de a scapa de Aiptasia. O alternativa ar fi sa folosesc placile pe care le-am ciclat in Noemi's Reef de luni bune, care au deja crestere de coraline. Voi incerca sa lipesc bucati multiple pentru a realiza structuri aerisite, stabile, usor de extras din acvariu. Aquascape-ul va folosi piatra actuala in treimea din dreapta, pentru a masca echipamentul, cu o formatie de reef bone cu baza mica care se raspandeste in sus spre exterior spate, ca suport pentru ricordea la baza si zoanthus spre varf, incadrat pe spate de gorgonieni. In centru fata va exista un gol pe care voi plasa scoica Tridacna (piesa centrala).

Nisipul si pietrisul: voi folosi nisip si pietris de aragonit nou. Cilindrii ceramici pe care i-am avut prin substrat vor merge in filtru intr-un saculet cu ochiuri mari. Voi folosi o cantitate limitata din nisipul vechi, intrucat acesta nu a beneficiat initial de serviciile crevetelui Alpheid, asa ca probabil mai are detritus captiv.

La capitolul filtrare voi folosi carbon activ si BioNitratEx, cu schimburi saptamanale de 80% apa proaspat preparata.

Circulatia: voi tinti spre 2000-2500 lph, cu un flux mai turbulent in treimea superioara si mai linistit in cea inferioara.

Lumina 30W Cree LED voi merge pe cea curenta, dar fara filtrare mecanica.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

In acvariul de plastic a facut nevasta ciorba de peste. A oprit priza si nu a existat nicio circulatie pentru 8 ore. Mi-e si groaza sa verific ce mai misca in el.

In cel de sticla am o pudra fina de diatome pe partea superioara a pietrelor. Am mai luat cateva ciolane de recif azi, le voi adauga dupa periajul de rigoare.

Gorgonianul are polipii extinsi. Coafura rezista.

Acum e timpul pentru dat sugestii legate de transfer, e posibil sa trebuiasca sa il fac azi daca e dezastru in acvariul vechi.

Cum scapi de aiptasia daca poti scoate piatra din acvariu?

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Colegul @fanta a scos piatra cu aiptasia a scobit usor pe langa ea cu cutter ul si a inlaturat o fara probleme . Eu am avut 2 in bazin . Una a fost ucisa cum am scris mai sus iar cealalta am ucis o eu cu aiptasia x

ACVARIUL MEU scape by @fanta
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

um02122 wrote:In acvariul de plastic a facut nevasta ciorba de peste. A oprit priza si nu a existat nicio circulatie pentru 8 ore. Mi-e si groaza sa verific ce mai misca in el.

In cel de sticla am o pudra fina de diatome pe partea superioara a pietrelor. Am mai luat cateva ciolane de recif azi, le voi adauga dupa periajul de rigoare.

Gorgonianul are polipii extinsi. Coafura rezista.

Acum e timpul pentru dat sugestii legate de transfer, e posibil sa trebuiasca sa il fac azi daca e dezastru in acvariul vechi.

Cum scapi de aiptasia daca poti scoate piatra din acvariu?


Macar pesti mai traiesc, mai bine transferati pesti intr-unul din cele 2 acvarii stabile decat sa ii transferati intr-un acvariu nou direct dupa stresul si lipsa de aer provocata de pana de curent cauzata fara voie.
Off topic
8 ore!!!, daca facea cineva din casa asa ceva as fi facut scandal monstru, am facut panarama când mi-a scos bunica filtrul din priza 20 de minute ca sa calce (cu fieru de calcat) pentru ca ii era mai simplu la priza mea, nu v-ati emervat?

My nano reef



[Email]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Ai si tu dreptate, dar eu am facut armata.

Si cum poti face scandal persoanei care zice (da)ca ai voie sa mai incepi un acvariu, sau un alt peste/ coral/ leduri/ skimmer etc. ?

Pestii par vii, invertebratele la fel. Nu stiu de Seriatopora, parca nu era ok sa tii sps fara flow.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

um02122 wrote:Ai si tu dreptate, dar eu am facut armata.

Si cum poti face scandal persoanei care zice (da)ca ai voie sa mai incepi un acvariu, sau un alt peste/ coral/ leduri/ skimmer etc. ?

Pestii par vii, invertebratele la fel. Nu stiu de Seriatopora, parca nu era ok sa tii sps fara flow.

Nu stiu ce sa zic despre microfauna acvariului,dar coralii si pestii de apa sarata,cu toate ca au neaparat nevoie de curenti in apa in cazuri speciale nu mor asa usor,asta am observat la multi.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

In ceea ce ma priveste, circulatia apei este importanta ca sa functioneze filtrarea biologica cu piatra vie.
Daca ai piatra in sump, nu cred ca se supara pestii prea tare ca nu e curent mare.

Alt motiv pentru circulatie in display ar fi evitarea stratificarii parametrilor (gen temperatura mai mare la suprafata aproape de lumini, salinitate mai mare la suprafata din cauza evaporarii, zone cu apa mai infecta (hey folks, avoid the right back corner, that royal gramma took a dump in there) etc.

Donpishote, am inteles ca Aiptasia se inmulteste si prin laceratie pedala, nu doar prin propagule. Ca urmare, daca raman bucatele de tesut te trezesti cu cateva exemplare tinere in locul celei ucise. Probabil trebuie sa iei cu tot cu piatra cand razui.


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Azi am schimbat toata apa, am periat pietrele in apa veche si am mai adaugat cateva ciolane de recif in ciorba. Am pus powerheadul sa bata direct in ele.
Am adaugat si o casa de hermit crab plina de coraline.

In acvariul de plastic am facut curatenie. In filtru avea vreo 20 de mini brittle star, cam tot atatea asterina si doi melci columbelizi. Si vreo 50 de cuiburi de oua de melci columbelizi. Si vreo doi amfipozi giganti si cativa mici. Si cativa bristle worms ( pe astia nu I-am pus inapoi in acvariu).

Pestii par ok.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Incep sa cred ca acest jurnal se sparge in doua. Acvariul de plastic o duce foarte bine si totul infloreste in el.

---------------------------------------------------------------------------

In cel de sticla am adaugat o sursa de amoniac - cei trei goby: perechea de Amblyeleotris latifasciata (metallic goby) si Stonogobius yasha (Yasha goby). Efectiv nu aveam unde sa-i pun.
La testarea initiala din timpul aclimatizarii aveam NH3 si NO2 nedetectabili si NO3 10-25. Salinitatea 1026, temperatura 24 ºC.

Voi incerca sa tin acvariul din schimburi mari de apa frecvente pana cand incep sa dozez bacterii. Deocamdata pestii nu par stresati si i-am vazut mancand Hikari Algae Pellets.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Ieri am testat iar in acvariul de sticla. NH3 nedetectabil, NO2 0.01 (adica 0.1 citit prin lateral), NO3 25-50.

Tot ieri mi-a venit acvariul de sticla AquaEl in care voi muta totul. Ciolanele par sa faca nitrificare impecabil doar stand in apa din acvariile vechi, fara aditie de bacterii.

Tot ieri mi-au venit produsele Dr. Tim's: One and Only Nitrifying Bacteria, Waste Away si Eco Balance.

Acum legat de acvariu, am facut ca andrei123, am zis nu mai mult de 25L si din trei variante am luat-o pe a patra. Intrucat m-am capatuit cu perechea de goby A. latifasciata, am decis sa merg pe volumul maxim permis de nevasta (aproximare, fara sa o intreb pentru ca ar fi zis nu ). Acvariul zgariat este 40x25x30 si cum mi-a placut inaltimea, am mers pe urmatoarea marime disponibila 50x30x30 - AquaEl Classic 50 Bow. Capacul imi ofera spatiu generos deasupra apei in care pot monta fie o lumina 20x20 cm si una 48x4.5 cm, fie doua 48x4.5 cm.

Voi pune filtrul Tunze sa bata de-a lungul laturii spate (spatele pietrelor) si cred ca a doua pompa va fi fie un Tunze 6020/6040, fie un Eheim StreamON+ 2000. In filtru voi folosi BioNitratEx si niste material poros gen Matrix si vata sintetica.

Skimmer de proteine OceanFree din acvariul de plastic cu pompa/piatra de aer.

This message was edited 1 time. Last update was at 01/08/2014 09:10:10


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Poze cu noii goby.
Yasha goby (Stonogobius yasha):

[Thumb - Screenshot_2014-08-04-13-06-15.png]


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Wide bar / metallic goby (Amblyeleotris latifasciata):

[Thumb - Screenshot_2014-08-04-12-57-47.png]


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Un FTS:

[Thumb - Screenshot_2014-08-04-12-57-16.png]


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Poza de ansamblu:

[Thumb - Screenshot_2014-08-04-13-01-48.png]


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com