[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Intrebari testoase cu tampla rosie  XML
Forum Index » Alte vietati
Author Message
adita
Unripe member

Joined: 26/08/2005 18:48:50
Messages: 3
IP:
Offline

puteti sa ma sfatuiti cum sa ma ocup de niste pui de broasca testoasa? cu mama lor m-am descurcat, dar ei sunt asa de mici (azi au iesit din oua)si nu stiu ce sa le fac? ii pun in apa?mica sau mare?ce le dau sa manance?e normal sa aiba pe plastron ceva asa, ca un buric?sper sa nu radeti de mine,dar la pui chiar nu ma pricep
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Da' niste poze cu piticii nu ne arati?
Spune-ne si cum ai amenajat bazinu' in care au depus, dupa cit timp au iesit puii, ce temperatura a fost acolo .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
adita
Unripe member

Joined: 26/08/2005 18:48:50
Messages: 3
IP:
Offline

daca va spun cum am amenajat bazinul o sa ma acuzati de inconstienta nu sunt broaste de florida, sunt din cele romanesti, de apa. pe mama lor am gasit-o pe sosea si am cazat-o intr-o cadita de bebelus, doar cu apa si niste pietre pe care iesea la plaja. fara termometru si lampa cu UV (dar o scoteam mereu la soare ca sa compenseze). intr-o zi, pe la inceputul lui iunie ne-am trezit cu ouale in apa. le-am pus in nisip, intr-o cutie de margarina si noaptea le tineam in casa la caldura, iar ziua in balcon la soare.dupa 2 luni jumate au inceput sa iasa pui. deocamdata sunt 3, dar se pare ca azi sau maine mai iese unul.intre timp, pe mama lor am eliberat-o, m-am gandit ca ii e mai bine intr-un lac deat la noi in cadita, dar acum ce fac cu puii?sunt ingrijorata ca de vineri de cand au iesit primii din ou inca n-au mancat nimic. am incercat sa le dau bucatele mici de peste sau pui, cum manca mama lor, le-am dat si albus de ou, dar nu le convine nimic, ce sa fac?
astea sunt broscutele http://community.webshots.com/photo/436737611kcDcOm

si asta e casa lor http://community.webshots.com/photo/436737711HgguoS
alimary
Unripe member

Joined: 09/01/2006 20:32:22
Messages: 1
IP:
Offline

Am si eu 2 broscute de Florida...mi le-a cumparat sotul cand a plecat in Florida , ca sa compenseze...n-a prea compensat dar cert e ca m-am ales cu ele ...si au inceput sa-mi si placa...le-am aranjat un acvariu dragut cu tot ce trebuie :de la capac, neon, insula pana la incalzitor dar imi fac probleme pt ca nu vor sa manance decat un singur fel de mancare :niste pestisorii uscati...si ma gandesc ca ar trebui sa le diversific putin alimentatia dar orice le-as da nu vor sa se atinga aveti vreo idee cam ce as putea sa le dau si sa le placa ?Inafara de cubuletele alea de manare concentrata care fac sa se imputa apa ingrozitor...
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... uite AICI un site dedicat broscutelor de tot felul ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
adita
Unripe member

Joined: 26/08/2005 18:48:50
Messages: 3
IP:
Offline

broscutele mele nu vroiau sa manance de nici unele, dupa cum scriam mai sus. am incercat cu tot felul de mancarici de la pet shop(cubulete, niste bobite mici si negricioase, racusori), carne cruda cum manca mama lor, peste si nu au vrut nimic. acum am ramas cu una singura, am inteles ca cele pe care le-am dat mananca de toate,mai ales salata. asta cu care am ramas e mai mofturoasa, nu mananca decat hrana vie (rame si cel mai mult ii plac mustele)
Mojave
Unripe member
[Avatar]

Joined: 24/02/2006 20:09:07
Messages: 3
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare! Am si eu un broscoi de vreo 7 luni (mi s-a spus ca are vreo 3 luni cand l-am luat) si as avea cateva intrebari de pus, adunate pe parcurs. Daca ar putea sa ma lamureasca cineva, toata recunostinta.

In primul rand datele problemei . Broscu are carapacea de 8 cm lungime (btw, am fost cumva gresit informata in privinta varstei, in cazul asta?) si sta intr-un acvariu de 40 x 25 x 30 (inaltimea de 30), cu o coloana de apa de 18 - 20 cm. Are un incalzitor de 25W si un filtru pe care scrie ca merge pentru acvarii de 30 - 60 L, desi cu toata sinceritatea, mi se pare ca nu prea mai face fata (o sa-l schimb cat de curand). Apa o tin de obicei pe la 25-26 de grade. La capitolul substante, folosesc AquaSafe pt tratarea apei de la robinet, CrystalWater din cand in cand, daca incepe sa se murdareasca apa si n-am timp sa mai schimb din ea, si un "complex de 14 vitamine", sub forma unui ulei care se pune in apa sau pe mancare (cf. instructiunilor), iar o data pe la 3 saptamani, ii dau pe carapace cu o "chestiuta" numita Elixir, de la Vitakraft.
De mancare ii dau gammarus, cubulete de inima de vita, betisoare reptomin si inca un fel cam cu aceeasi compozitie, salata (e topit dupa ea), si bucatele mici de pui, niciodata crude, plus inca vreo cateva verdeturi si diverse cu care am mai experimentat pt variatie.
Broscoiul, dupa cate imi dau eu seama, e sanatos, vioi si fericit, si ar manca in disperare (incerc sa-l mai trec la regim din cand in cand, dar are un fel teribil de a cersi).

Si acum intrebarile :-)
1) Pe o scara de la 1 la 10, cat de urgent trebuie sa-i cumpar un acvariu mai mare (si cat de mare, eventual si cam cat ar costa, orientativ)? (1 insemnand "merge deocamdata", cu definitie pt "deocamdata", iar 10, "maine la prima ora")
2) Cat e normal sa-i dau sa manance, avand in vedere varsta si dimensiunea? Deocamdata ii dau cam echivalentul a vreo 4 cubulete de inima de vita pe zi (in doua transe, dimineata si mai pe dupa-masa) si nu pare nici sa moara de foame, nici sa fie extra full, dar dupa ce am citit cat de periculos e sa se ingrase, prefer sa cer sfatul cuiva care se pricepe mai bine ca mine.
3) Momentan are o insulita de plastic, care se lipeste cu ventuze pe sticla acvariului, dar i-a ramas deja mica si vreau sa-i fac eu alta (de cumparat n-am gasit nimic potrivit). Problema este ca as fi preferat un alt sistem de prindere decat cu ventuze, dar n-as vrea nici s-o lipesc cu silicon, deci n-ar mai ramane decat ceva cu baza pe fundul acvariului, presupun. In orice caz, stiti cumva vreun site cu planuri pentru asa ceva, sau aveti vreo sugestie?
4) Unde as putea gasi sau din ce as putea face ceva gen grota sau tunel, sau orice care sa-i ofere "un loc de joaca"? Avea la un moment dat un fel de vas de lut, cu o gaura mare jos, aproape de baza, si inca una sus, "in crestet", si-i placea teribil sa intre pe-o parte si sa iasa pe cealalta, dar cand a inceput sa creasca si sa incapa din ce in ce mai greu, i l-am scos de teama sa nu ramana blocat inauntru.
5) Unde as mai avea sanse sa gasesc becuri UV (nu neoane), in afara de Animax din Carrefour, de unde am avut proasta inspiratie sa nu iau atunci cand aveau, si acum n-au mai adus de luni de zile, si de Zoomania, din Cora, unde nici nu stiu daca au avut vreodata. Alte pet-shopuri mai mari nu prea mai stiu. I-am luat un bazinas separat in care ii dau sa manance si deocamdata in acesta il scot afara la soare din cand in cand, dar ma indoiesc ca e de ajuns.
6) Am vazut ca s-a discutat mai devreme despre niste pielite foarte subtiri care atarna de "individ". Si al meu are aceeasi problema si tind sa cred ca seamana mai mult cu situatia normala decat cu varianta cu ciuperca (imi cer scuze, n-am retinut cui ii apartinea respectivul post), dar nu reusesc sa-l curat. Se agita in permanenta (normal), sau se strange in carapace si nu mai am ce sa-i fac (nu cred ca e o idee buna sa incep sa-l trag de labe :-) ), si nu reusesc decat sa-l stresez in asa hal incat dupa fiecare "sedinta" de genul asta se ascunde intr-un colt si nici nu se uita la mine vreo jumatate de ora, oricat l-as momi cu mancare. Cum as putea sa procedez?

Si cam atat cu intrebarile
De asemenea, daca e ceva in neregula cu conditiile in care il tin, sau daca gresesc undeva, va rog mult sa-mi spuneti.

Multumesc anticipat pentru orice informatie si pentru rabdarea de a fi citit tot postul :-)
grig
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 15/02/2004 16:18:04
Messages: 307
Location: cluj-napoca
IP:
Offline

Salut,

si eu am doua cersetoare deastea in casa...si mananca aproape tot ce le dau...mai rau ca un caine.Sunt inebunite dupa pestisorii aceea uscati dar nu refuza nimic din oferta din petshop (as mai adauga la ce ai scris tu...oua de furnica )
eu le am de aproape trei luni si sunt fascinat de ele in continuare...acum mananca din mana (mai ciupesc si din deget dar oricum am 10 )...

la inceput m-am lovit de informatia putina care exista despre aceste animale.

Cand ii spui cuiva ca ai broscute iti va raspunde sa n-o tii in curent ca va face conjuntivita si ca daca iti intra in hibernare cel mai probabil e sa moara. Atat ! in rest conditii???...pai un pic de apa acolo sa aiba sa bea daca i-a fi sete si o veioza deasupra.

Am stat stramb si a judecat drept...
am facut un acvariu cat imi permitea bugetul 60 /45/30 cu o coloana de apa de cca 15 cm...insulita (o sa pun o poza) incalzitor de 75W, si un filtru...nu atat pentru curatenie (nici sa nu astepti ca un filtru mai mare sa faca fata mai mult de cateva zile) ci pentru incalzitor...ca sa uniformizeze apa.am mai aranjat un bec cu incandescenta ,vitamine, si mancarea (comparativ cu pestii sunt o pacoste),schimburi de apa complete cel putin odata la 4 zile...si deocamdata nu am avut nici o problema.
Lumina UV inca nu le-am pus...le mai fac bai de soare...

pe viitor ...am sa fac tot posibilul sa le amenajez un pound ... alta solutie (acvarii de sute de litri) nu cred ca le-ar face la fel de fericite.

Stiu ca n-am raspuns la intrebari dar simteam nevoia sa scriu si eu cateva randuri si sa salut pe cei care iubesc aceste animale.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

grig wrote:...am sa fac tot posibilul sa le amenajez un pound ... alta solutie (acvarii de sute de litri) nu cred ca le-ar face la fel de fericite

Asta e si parerea mea despre testoasele astea .


Chiar daca acuma are doar 8 cm, cred ca are nevoie de spatiu pentru a se dezvolta corect. Un acvariu de vreo 150 cm X 60 cm cu o plaja intr-o parte cred c-ar fi decent avind in vedere ca broasca poate creste cit o farfurie. Stiu ca e greu cu spatiu intr-un apartament, da' daca ne-am luat animale e bine sa le satisfacem necesitatile.
Nu stiu cit e de mare urgenta pe o scala de la 1 la 10 , da' cu cit mai repede cu atit mai bine.

Poze: smilie ... Poze cu plante
eflorian
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2005 15:20:26
Messages: 51
Location: Bucuresti - Socului
IP:
Offline

Eu am o broasca cu tample rosii de 6 ani. Acvariul pe care il facusem pentru ea de 120 litri miam dat seama ca o sa arate urat doar cu ea, un incalzitor si filtrul in el si pe astea abia suportandule (deplaseaza tot in cale ), asa ca am retrogradato si o tin prin casa si pe balcon unde are o tava cu apa in care intra si iese cand vrea si in care mananca si apoi isi face nevoile Asa am ajuns sa am pestisori Apa o schimb in fiecare zi si in rest face ce vrea prin casa. Iarna o bag la iernat ( cu toate ca vanzatorii de mancare spun ca ele nu hiberneaza, dar de fiecare cu interesul lui ) si in primavara cand se trezeste o ia de la cap cu mancat, ca...at, imbaiat si plimbat :-P

galeria mea
[Email]
Mojave
Unripe member
[Avatar]

Joined: 24/02/2006 20:09:07
Messages: 3
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Inteles :-)
Nu stiu daca o sa pot chiar zilele astea, dar sper ca in vreo saptamana sa incep "negocierile de buget" pentru un acvariu de vreo 200 L (mai mare de atat chiar nu cred ca am cum sa-i conving pe ai mei sa-mi ia, iar de iaz nu se pune problema decat daca imi transform camera in "habitat" pentru broscoi).
Multumesc mult tuturor pentru informatii si astept raspunsuri si la celelalte intrebari, daca poate cineva sa ma lamureasca. Merci din nou anticipat

P.S. Am uitat sa precizez, il cheama Mitica
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mojave wrote:Inteles :-)
P.S. Am uitat sa precizez, il cheama Mitica

Ei, sa-ti traiasca!!!!

Trece te rog si locatia la Profile.
Mojave
Unripe member
[Avatar]

Joined: 24/02/2006 20:09:07
Messages: 3
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Done. Sorry
BLK
Junior member

Joined: 29/12/2003 18:45:46
Messages: 70
Location: Bragadiru
IP:
Offline

chiar hiberneaza? poate da cineva detalii mai multe despre asta? sau un link ceva unde sa scrie despre asta?
eflorian
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2005 15:20:26
Messages: 51
Location: Bucuresti - Socului
IP:
Offline

Chiar hiberneaza broscutele cu tample rosii. Eu am o carte din care mam documentat cand am luato si acolo scrie ca si cele de pamant si cele de apa este chiar indicat sa hiberneze deoarece primavara cand se "trezesc" intra intrun ciclu de regenerare mai intens. In iarna asta a hibernat din noiembrie pana in martie, intrun lighean de plastic acoperita cu niste carpe, nu a mancat, nu a baut , sa mai trezit din cand in cand dar sa culcat la loc. Bineinteles ca trebuie pregatita, sa aiba o temperatura in jur de 12 grade, sai faci bai calde pentru a i se goli stomacul.... mai multe. In felul acesta sta linistita toata iarna. In toamna lui 2004 a fost prea cald in casa si nu am reusit sa o pacalesc sa se culce si a bantuit prin casa toata iarna, iar tot anul 2005 nu a vrut sa manance decat inima de vita, cu toate ca mai avea alte 5 feluri de mancare. Anul acesta dupa hibernare mananca tot ce ii dau. Sunt mai multe lucruri, daca vrei, incerc sa scanez articolele din acea carte si vedem cum intri in posesia lor. Toate cele bune.

galeria mea
[Email]
BLK
Junior member

Joined: 29/12/2003 18:45:46
Messages: 70
Location: Bragadiru
IP:
Offline

daca stai la socului o sa vorbesti cel mai bine cu varul meu care are acum 2 exemplare. au fost la mine dar nu erau ale mele si am considerat ca nu pot avea grija de ele. si au ajuns la el.

daca le poti scana ar fi perfect, da-mi un pm cand sunt scanate si iti dau adresa de mail unde poti trimite.

multumesc mult,
alex
 
Forum Index » Alte vietati
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com