[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Intrebari testoase cu tampla rosie  XML
Forum Index » Alte vietati
Author Message
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Am si eu niste intrebari despre aceste testoase si de echipamentele necesare pentru a le tine in acvariu deoarece prietena mea vrea una si ma tot streseaza sa ma interesez.
In primul rand cam la ce dimensiuni ajung la maturitate , durata de viata , modul in care se deosebesc masculii de femele.Deasemenea modul de inmultire si daca exista vre-o sansa sa se inmulteasca in captivitate.
Legat de acvariul in care trebuie tinuta cum ar trebui sa fie decorat? Cam ce coloana de apa le trebuie testoaselor?Au nevoie si de insulite unde sa stea la soare?Au nevoie de lumina artificiala?Exista vre-o planta care sa reziste cu ele in acvariu?
Ca echipamente am inteles din celalalt post ca ar fi incalzitor.Presupun ca ar fi util si un filtru.
Nu va speriati de intrebarile mele si incercati sa-mi raspundeti daca va pricepeti.Multumesc anticipat.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Ramin la parerea ca intr-un apartament nu putem asigura conditii decente acestor animale (spatiu de inot, plaja). Doar daca sintem foarte obsedati si le sacrificam cam mult spatiu.
Cunosc pe cineva care are un acvariu cu baza de vreo 150 cm X 60 cm si nu se simt bine broscoii. Se vede ca nu le ajunge.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Ant
Junior member

Joined: 16/11/2004 13:22:25
Messages: 31
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Broasca pe care o detin in prezent era mascota la o scoala general la elevi de clasa a 2-a . Cand am primit-o (deoarece acvariul lor cedase) era foarte stresata si , ca sa zic asa speriata. Am un acvariu de L : 1,20m, l = 0.30m, h = 0.60m . Coloana de apa are cca 25-30cm si spatiu de inot efectiv este doar 0.80m (restul il ocupa insulogrota ) - se intreve in vara asta o redimensionare a acvariului (macar 1,60 = L si 0, 80 l ). Are incalzitor, termometru, lampa UV si normala (astea sunt postate deasupra insulitei). Dupa-amiaza pe portiune de insula (cam de la ora 14 in sus) ii bate soarele (chiar daca e filtrat prin geam se pare ca-i place ) . Filtru sau aerator nu i-am pus deoarece primul se infunda si pe al doilea il tot alerga prin acvariu . Am avut o tentativa sa-i pun plante da le-a mancat :d . Apa se schimba cu apa decantata (sau fiarta daca nu este cealalta) cam la 4-5 zile (recunosc ca mai uit cateodata smilie ). Nu prea suporta ca il spal si pe el cu periuta atunci cand schimb apa dar ii place sa-i fac masaj (il mai dau cu vitamina A periodic ).
Broasca are cam 2-3 ani dupa parerea mea, are circa 12-14 cm lungime, sper ca-i mascul , a fost bolnava o singura data de cand o am (1,5 ani) - a suferit de o avitaminoza in urma naparlirii si a temperaturilor scazute la care fusese supusa (s-a intamplat la 2 luni dupa ce o luasem); s-a rezolvat cu 2 injectii si ungere cu vitamina A uleios .
O hranesc cu inima de vita, gamarus, mai nou ceva care seamana cu garizii, bucatele de pui, salata, morcovi (nu prea ii plac), rame, viermusi si pestisori ( de la magazinul de momeli pentru pescuit) . Ii dau de mancare aprox. la 2 zile cat poate sa manance in 5-6 minute .
Deja ma recunoaste si deoarece este un nehalit care ar manca non-stop cerseste mereu cand trec pe langa el. Nu mai este stresat dar in schimb este foarte curios (eu cred ca se uita la televizor :o ), ma amuza ca are niste pozitii de bronzat criminale si de asemenea nu am nici un fel de problema daca il las si o saptamana singur .
Eu zic ca nu-l chinui, voi ?
[Yahoo!]
Aramis
Member
[Avatar]

Joined: 03/02/2004 15:33:21
Messages: 164
Location: Bucuresti - Titan
IP:
Offline

duminica, pe lacul IOR, am prins o astfel de testoasa la lanseta...uimitor la ce dimensiuni ajung ! pe lungime, carapacea ajungea la aproximativ 30 cm. cu sigurantza era unul din specimenele care s-au adaptat in conditii de libertate deoarece am mai vazut tot in acelasi lac, in luna octombrie 2004, o testoasa cu tample roshii. ma gandesc ca pt a creste asa ceva in captivitate ai nevoie de un bazin de dimensiuni serioase...
[Yahoo!] aim icon [ICQ]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Multumesc pentru reply , dar e putin cam prea tarziu.Testoasa a fost luata pentru ca am avut astazi drum pe acolo si "mi-a fost fortata mana" Momentan sta intr-un acvariu de doar 40 de litri chiar la geam unde bate soarele de pe la 11 pana pe la 4.Mai tarziu poate o conving sa-i facem unul mai mare dar momentan pentru atat mi-au ajuns banii.
Vroiam sa stiu cam la ce temperatura trebuie tinuta apa broscutei si ce lampa i-ar trebui , de cati wati si unde as putea sa gasesc .AM vazut o lampa uv in Obor si ma intrebam daca ar fi buna.Aveti idee?

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Ant wrote:Broasca pe care o detin in prezent era mascota la o scoala general la elevi de clasa a 2-a . Cand am primit-o (deoarece acvariul lor cedase) era foarte stresata si , ca sa zic asa speriata.

Eu zic ca nu-l chinui, voi ?
E remarcabila grija pe care o acorzi broscoiului tau . E evident ca-i este mult mult mai bine decit la scoala respectiva. Ar fi bine daca toata lumea si-ar respecta astfel animalele.

Eu ramin la parerea ca e nevoie de bazine mari (uriase ca suprafata) pentru a tine broscoi din astia.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Ant
Junior member

Joined: 16/11/2004 13:22:25
Messages: 31
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc de aprecieri dar sa stii ca nu e dificil deloc. Singura problema acum, pentru care voi apela la voi (mai peste 1 luna ) , este realizarea noului acvariu in care sa aiba mai mult spatiu de miscare .
[Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

MARELE ALB wrote:
Ant wrote:Broasca pe care o detin in prezent era mascota la o scoala general la elevi de clasa a 2-a . Cand am primit-o (deoarece acvariul lor cedase) era foarte stresata si , ca sa zic asa speriata.

Eu zic ca nu-l chinui, voi ?
E remarcabila grija pe care o acorzi broscoiului tau . E evident ca-i este mult mult mai bine decit la scoala respectiva. Ar fi bine daca toata lumea si-ar respecta astfel animalele.

Eu ramin la parerea ca e nevoie de bazine mari (uriase ca suprafata) pentru a tine broscoi din astia.

Nu te contrazic , sunt sigur ca ai dreptate dar "raul" a fost deja facut asa ca nu mai e cale de intors.Oricum cred ca ii va fi mai bine decat in borcanul vanzatorului unde stateau gramada intr-un recipient de 3 litri.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Ant
Junior member

Joined: 16/11/2004 13:22:25
Messages: 31
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu i-am mentinut temperatura relativ constanta cam la 26 de grade in timpul iernii . Acum e putin mai scazuta ca s-a incalzit si afara si i-am si scos incalzitorul, dar macar are soare
Aseara am observat cu ingrijorare ca este absolut necesar un acvariu mai mare pentru ca a reusit performanta sa se arunce de pe insula pe spate , se uita dupa mine care faceam curatenie pe langa acvariu si am facut greseala sa ii arat cutia de mancare si de disperat ce e a plonjat direct din pozitia de bronzat in apa si coloana de apa sau sperietura nu-i permiteau sa se intoarca ... putea sa se inece stupidu' smilie , asa ca am fost nevoit sa-l salvez :d ... sper sa nu faca asta cand e singur ...
[Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Astazi am fost la o prietena de-a prietenei mele care are tot o broscuta cu tampla rosie.O are de un an si o tine intr-un recipient de marimea unei oale de ciorba in care apa nu depaseste 3 centimetri.Cand am vazut am zis ca-nebunesc si i-am facut scandal sa-si ia acvariu cu incalzitor si tot ce trebuie.
Saraca broasca e tinunta mai rau ca la puscarie si am impresia ca este bolnava.Stapana ei zice ca "naparleste" dar mie mi9 se pare cma aberant.Cand sta in apa se vad pe marginile carapacei niste chestii ca niste alge sau ca un puf foarte ciudate.Lamuriti-ma si pe mien daca va pricepeti e posibil sa fie o boala sau e ceva normal?

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Se pare ca am reusit sa-o conving sa-i ia un acvariu si sa ma lase sa il amenajez.O sa-i spun sa faca exact cum m-ai sfatuit.Mersi mult Leo.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

daca chiar nu se poate face un acvariu pe masura ... o solutie mai de moment ar fi o cadita de rufe "ceausista". din aia de plastic. nu e prea scumpa. cam inestetica.. dar zic ca ar fi mai bine decat un acvariu de 40 l. si e mai accesibila ca transformari, si accesorii.
[Yahoo!]
Ant
Junior member

Joined: 16/11/2004 13:22:25
Messages: 31
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca samanau cu niste pielitze este relativ normal, e din cauza apei de Bucuresti. Baie cel putin o data pe saptamana, frecat bine cu o periuta, uns cu vitamina A dupa . Pielitele se vor inmulti oricum inainte de naparlire. Si a mea are din cand in cand . Prima data cand i-au aparut m-am ingrijorat, dar se pare ca ii apar periodic si nu am vazut sa o deranjeze in mod deosebit .
[Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

fr0ggy wrote:daca chiar nu se poate face un acvariu pe masura ... o solutie mai de moment ar fi o cadita de rufe "ceausista". din aia de plastic. nu e prea scumpa. cam inestetica.. dar zic ca ar fi mai bine decat un acvariu de 40 l. si e mai accesibila ca transformari, si accesorii.

Broscuta nu e in posesia mea asa ca nu am nici o putere de decizie legata de soarta ei.Deja pentru familia prietenei mele acvariul e un deranj cam mare asa ca de cadita nu cred ca se pune problema.La dimensiunile actuale ale broscutei acvariul e de ajuns dar cand va mai creste cu siguranta va dori sa exploreze noi teritorii.
In legatura cu unsul cu vitamina A si cu vitaminele in general imi poate spune cineva ce tipuri de vitamine si de unde sa le cumpar?La pet-shopuri sau la farmacie?

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Gasesti la farmacii: Vitamina A uleioasa... (se foloseste si pentru copii mici sa-i ungi la fundic sa nu se 'opareasca")
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

K , meris mult

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

K , got it Leo , 10x a lot

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Ant
Junior member

Joined: 16/11/2004 13:22:25
Messages: 31
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Probabil ca o sa-mi iau capace in urma postului asta , dar uitati care-i treaba :
Am cumparat cam in urma cu 4 saptamani de la magazinul de momeli de pescuit, printre alte chestii de care aveam nevoie la balta si 2 pestisori pentru momeala (erau vii - eu am vrut doar unul sa vad cum reactioneaza broasca la el ). Mi-a dat respectivul 2 pesti , un carasel de cam 5cm si un porcusor de balta de cam 7 cm (nu stiu cum se numeste respectiva specie). I-am bagat in acvariul broastei (l-am descris pe prima pagina) si surpriza : porcusorul a fost halit in primele 3 ore dar caraselul s-a ascuns dupa groto-insula broastei si nu a mai iesit de acolo. Tin sa va spun ca nu stiu cu ce sau cum se hraneste respectivul peste, cum supravietuieste in acvariu (n-am filtru) dar cert e ca de 1 luna traieste bine-mersi ascuns dupa pietre . E chiar asa de rezistent ? Acum astept primul drum la balta sa il eliberez ca deja imi e foarte mila de el si se pare ca si brosca si-a pierdut interesul fata de el (in primele zile se tot chinuia sa ajunga la el) si nici sa-l bag cu forta in gura "pradatorului" nu as vrea ...
[Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Ce rele sunt broscutele astea.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Ant wrote:de 1 luna traieste bine-mersi ascuns dupa pietre . E chiar asa de rezistent ?
Da. Unii acvaristi cu experienta au obiceiu' de a lasa pestii fara mincare atunci cind pleaca in concediu 2-3 saptamini. Si cind se intorc acvariul e curat si fara pesti morti.

Imi amintesc de o chestie citita prin Exotica cind eram tinar si in putere . Spunea autorul articolului ca principala cauza a mortii pestilor din acvariile noastre e ....... supraalimentatia ....... nicidecum defectarea aparaturii, pana de curent, bolile sau ....... lipsa hranei ....... . Grasimea la pesti nu se depune pe ....... burta ca la noi , se depune pe organele interne. Consecintele nu sint greu de imaginat. De retinut ! Sa nu mai spun de efectele poluante ale supraalimentatiei asupra acvariului. Un peste gras cu organele interne "presate" de grasime intr-o apa incarcata cu azotati ....... moare cu zile .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Alte vietati
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com