[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu incepator!  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
DaNi9
Junior member

Joined: 28/05/2012 22:15:46
Messages: 57
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut!

Sunt incepator in domeniu si tare dornic de a'mi achizitiona ceva bun deocamdata. M-am gandit la urmatorul acvariu:
Juwel Korall 60 litri
Filtru bioflow cu pompa 280l/h
Incalzitor 50W
Capac cu iluminare 1x15W(T8)

Pretul de cumparare este de 200 de lei. Acum, astept pareri, se merita? Sa-mi iau altceva? Daca da, ce?

Multumesc anticipat pt raspunsuri!
Technics
Member

Joined: 22/11/2011 21:51:10
Messages: 298
Location: Bucuresti - Dr. Taberei
IP:
Offline

Salut,
variante sunt multe, in primul rand trebuie stiut cu ce vrei sa populezi acvariul, cu ce plante, ce suma maxima vrei sa aloci pentru asta, etc ...
DaNi9
Junior member

Joined: 28/05/2012 22:15:46
Messages: 57
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Legat de plante, ma gandeam la ceva artificial.. mai usor de intretinut. De pesti, nu sunt hotarat, poate imi dai cateva sfaturi.
Bugetul se invarte intre 300-400 Ron.
andrei96
Junior member

Joined: 27/05/2012 15:24:06
Messages: 16
Location: Constanta
IP:
Offline

NU baga plante artificiale. Daca nu vrei sa te chinui cu plantele poti incerca cu plantele easy .
Iar ca pesti ai putea pune neoni, rasbora,zebre,cory,ancistrusi,guppy depinde ce iti place tie. Un acvariu de 60l ar fi ok pentru inceput .... dupaia sigur o sa vrei ceva mai mare

This message was edited 1 time. Last update was at 28/05/2012 22:53:58

[Email]
Technics
Member

Joined: 22/11/2011 21:51:10
Messages: 298
Location: Bucuresti - Dr. Taberei
IP:
Offline

Si eu sunt impotriva plantelor artificiale, sa inteleg ca bugetul de 3-400 este doar pt acvariu cu incalzitor filtru si capac?
Daca este asa ai mai multe variante, cele mai convenabile sunt cele din Hornbach.

This message was edited 1 time. Last update was at 28/05/2012 23:01:24

DaNi9
Junior member

Joined: 28/05/2012 22:15:46
Messages: 57
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am inteles ca e mai usor de intretinut acvariul cu plante artificiale (nu se schimba apa asa des).
De ce nu imi recomandati asa ceva?

Nu, am in jur de 200 de Ron pt popularea acvariului si 200 pt acvariul descris mai sus (la mana a doua).
Acum nu stiu daca e mult sau putin, deocamdata nu vreau sa ma arunc la mai mult..
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2474
Location: pitesti
IP:
Online

Salut. Plantele nu strica calitatea apei, scuze de cacofonie, din contra, aduc beneficii majore intr-un bazin. Plantele artificiale din contra, depinde de materialul din care au fost facute, pot lasa in apa diverse substante, iar daca vei vrea sa tina pasiunea mai mult de 1 luna, o sa vezi ca o sa renunti singur la ele. Treci si pe la rubrica "Despre noi" si citeste si regulamentul, te va ajuta in viitor. O seara placuta, Narcis.
[ICQ]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut,


Ai un bazin mic si precis vei face greseli inerente inceputului... iti recomand urmatoarea schema:

- nisip, cateva pietre, un lemn... aranjeaza un decor cu grote si ascunzisuri.
- o pereche de cichlidae mici sud-americane... cauta dupa Cichlasoma nigrofasciatum, pesti deosebit de rezistenti si de interesanti in ceea ce priveste comportamentul.
- nu iti trebuie plante! NU pune plante artificiale!...
- citeste cu atentie articolele despre ciclarea acvariului... nu te grabi!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
adi-mures
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/03/2012 02:06:46
Messages: 68
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Acvariul isi merita banii, pentru restul ... nu sari cu capul inainte,doar sa bagi pestii in acvariu si gata,fale toate pe rand,la timpul lor ... chiar daca nu ai acum bani, vei avea pe parcurs .. eu zic sa iti pui substrat neaparat,sa nu iti deciclezi apoi acvariul, ca sa iti pui plante.
Documenteaza-te si apoi vei vedea,ca vei dori si plante. Plante sanatoase=pesti sanatosi si fericiti.
Spor la treaba !
adi-mures
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/03/2012 02:06:46
Messages: 68
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Totul depinde cu ce vrei sa il populezi. NU il suprapopula .
DaNi9
Junior member

Joined: 28/05/2012 22:15:46
Messages: 57
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cred ca am inteles cativa pasi importanti, incerc sa nu fac greseli.
In orice caz, am sa-mi cumpar acvariul si decorurile deocamdata
adi-mures
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/03/2012 02:06:46
Messages: 68
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Dupa ce il cumperi, citeste ghidul incepatorului, ciclul azotului.
Intreaba cand ai nelamuriri. Cei care au mai multa experienta,iti vor raspunde cu placere !
Ape limpezi si succes in proiectul tau !
DaNi9
Junior member

Joined: 28/05/2012 22:15:46
Messages: 57
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am sa tin cont de sfaturile voastre. O sa incep usurel
Multumesc tuturor pt raspunsuri/urari!
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

DaNi9 wrote:Am inteles ca e mai usor de intretinut acvariul cu plante artificiale (nu se schimba apa asa des).


Total fals. Din contra ar trebui sa schimbi apa mai des.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
DaNi9
Junior member

Joined: 28/05/2012 22:15:46
Messages: 57
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca nu as pune plante momentan?
adi-mures
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/03/2012 02:06:46
Messages: 68
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Daca nu vrei sa ai bataie de cap cu plantele,pune cateva pietre de rau, si fa un acvariu cu ciclide daca iti plac
Alexandru25
Member
[Avatar]

Joined: 30/12/2011 19:09:09
Messages: 138
Location: Oradea
IP:
Offline

Pune plante ca alea ajuta mediul din acvariu cum au zis si mai sus poti face ce vrei din acvariul tau daca ai imaginatie bogata

http://acvablog2012.eublog.ro/
[WWW] aim icon
DaNi9
Junior member

Joined: 28/05/2012 22:15:46
Messages: 57
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mi-a recomandat cineva mai sus, plante easy pt acvariu.
Chiar asa se numesc sau pt ca se intretin usor au capatat denumirea asta?
naitsirc
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2011 10:20:13
Messages: 651
Location: Oradea
IP:
Offline

Plantele easy sunt o categorie de plante care se intretin mai usor.
Aici ai un mic index de plante mai cunoscute, poti sa te uiti sa vezi cam care sunt easy dintre ele
http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/plantfinder/all.php

Don't only practice your art, but force your way into its secrets, for it and knowledge can raise men to the Divine - Ludwig van Beethoven
[Yahoo!]
Daniela76
Member
[Avatar]

Joined: 14/01/2012 22:21:35
Messages: 209
Location: Bruxelles
IP:
Offline

Salutare DaNi9, plantele sunt numite asa in acvaristica pentru ca asa cum ai spus, sunt usor de intretinut. Dar cu toate acestea iti va trebui un minim necesar de lumina, cam 0,5 w/l si ceva fertilizare.
Daca nu vrei plante, cum ti-au recomandat si unii colegi, poti merge pe ciclide dar, atentie, ciclide mici. Atunci iti trebuie doar nisip si bolovani. Lumina e necesara cat sa se vada pestii. Daca in schimb te vei gandi la un acvariu mult mai mare, fara plante poti avea ciclide mai mari sau carasi. Nu si una si alta in acelasi acvariu.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com