[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Primul meu setup - acvariu pentru Scalari  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Ma dai pe spate cu macro-urile tale. La pui mai treaca mearga da acum incepi si cu planariile .
Pe cand poze cu Artemia?
[WWW]
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Am poze macro si cu Artemia, insa in filmulet se vad mult mai bine
Am pus pozele cu planaria ca sa se vada exact despre ce creaturi vorbesc. Nu am stiut ca sunt atat de comune incat sa nu necesite poze .
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Hmm, tre' sa te obisnuiesti cu mistoul si glumele... cam asta e atmosfera.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Hehehe...nu m-am suparat, din contra!!! Atata timp cat nu sunt deplasate glumele, sunt bine venite
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

In cazul asta sper ca ai poze frontale si din profil cu Artemia, asa sa fie treaba completa.
Nu indraznesc sa te intreb ca sigur ai si cu placuta din aia cu numere

Superbe pozele! De colectie cu adevarat
[WWW]
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Da, da, dupa eclozare sunt inspectate riguros, si luate in evidenta cu toate cele, abia apoi sunt eliberate in acvariu! Treaba serioasa aici !
Imi place sa urmaresc evolutia pestilor si sa imortalizez orice detaliu pentru documentatia mea, si sper ca pe langa sfaturile primite de la voi, dragi colegi (carora va multumesc enorm), aceste poze sa vina si ele in ajutorul celor ce vor rasfoi jurnalul. Ma refer la cei cu mai putina experienta ce doresc sa creasca Scalari.
Oricum, daca ieri a fost o planarie , cine stie ce va mai urma, caci mai am pana ce epuizez jurnalul. Sa nu spuneti ca nu v-am zis !
Multumesc mult pentru apreciere, Dan P !
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Ma tem sa nu cumva sa li se para parintilor ca puii mai mari sint o amenintare pentru puii mici si sa-i extermine. Am patit-o. Sau sa chiar fie o amenintare, cei mari ii pot considera mincare pe cei mici si-i vineaza. Nu reusesc sa-i inghita da' ii ciupesc si piticii nu rezista. Si asta am patit-o. Io zic sa-i separi pe cei mari.

Poze: smilie ... Poze cu plante
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- Parintii sunt in perioada de "dragostele mele, toate" , asa ca n-ar fi exclus sa vedem si a 3-a ponta (peste 3-4 saptamani).
- In mod normal, puii mari vor incepe sa se razleteasca de grup si sa fie "de capul lor". Ala e momentul critic!
- Abia atunci parintii vor inceta sa-i mai considere "puii lor" si abia atunci exista riscul serios sa fie haliti.
- Tinand cont ca bazinul este mono-familial, se prea poate intampla ca perechea sa lase toti puii in pace... am mai vazut bazine cu 2-3 generatii de pui, crescute la gramada.
- Si la mine (pe vremea lu' Carlos si-a Ritai) s-a intamplat sa am in acvariu 2 generatii de pui, concomitent.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Pana acum situatia a fost calma...parintii nu au atacat puiutii vechi, desi acestia stau numai printre cei noi de cateva zile. Sunt foarte pasivi si nu se omoara cu ingrijitul lor. Este ceva de genul: cine supravietuieste de la sine, bine, cine nu, iarasi bine. De aceea au si ramas foarte putini pui noi - pana in 20.
Mai sunt vreo 3 zile pana ce isi iau zborul si cei din grupa mica
Parintii au dat de gustul Artemiei !! Stau langa varful pipetei cu care hranesc puii si asteapta sa le dau mici norisori pe care ii inhata cu pofta
Sper sa nu se adevereasca vorbele voastre si sa dea si de gustul puisorilor
[Thumb - DSC09936.jpg]

Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Pterophyllum wrote:Sper sa nu se adevereasca vorbele voastre si sa dea si de gustul puisorilor

De gustu' puilor n-o sa dea, cichlidaele nu-si maninca niciodata puii de foame. Daca se intimpla ....... e pentru a-i proteja pe cei mici.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Porcu wrote:De gustu' puilor n-o sa dea, cichlidaele nu-si maninca niciodata puii de foame. Daca se intimpla ....... e pentru a-i proteja pe cei mici.

+1 pentru parerea exprimata de Porcu.
Cichlidaele nu halesc puii din cauza "de foame", niciodata!
Sper ca hranesti parintii, si ca nu-i lasi doar in baza a ce apuca de la pui.
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Le dau mancarea lor obisnuita, Artemia este asa ca desert
Sper sa nu considere puii vechi o amenintare.....abia astept sa ii vad cum prind forma de Scalar!!!
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Eu as vrea mai multe poze cu mormolocii. Si mai dese.
Asta e topicul meu preferat de pe forum.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Multumesc muuuult Faye!!! Nu prea imi ies pozele pentru ca hotomanii stau pe lemn, iar fundalul fiind inchis nu prea se disting. Cand se aventureaza in restul acvariului o fac doar pentru foarte scurt timp si nu apuc sa ii fotografiez.
Pozele sunt facute la 22 - 23 zile.
[Thumb - la 23 zile.jpg]

[Thumb - DSC09601-.jpg]

Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Puii nu arata (inca) a scalari, dar arata tot mai mult a pesti.
Asteptam cu interes sa mai creasca putin.

Festina lente !
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Mai astia ti-au facut pui de ciclide africane . Sunt curios cum evolueaza pana la forma finala
[WWW]
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Da, inca nu seamana deloc cu parintii Se bombeaza pe zi ce trece, si li se dezvolta aripioarele din ce in ce mai mult. Insa, vorba lui Severus, arata a niste pesti si atat
In schimb se diferentiaza prin culoare. O parte sunt negriciosi, si cred ca vor fi marmorati, si o parte argintii, probabil ca mama lor.

This message was edited 1 time. Last update was at 19/10/2015 13:17:13

Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Pterophyllum wrote:Se bombeaza pe zi ce trece, si li se dezvolta aripioarele din ce in ce mai mult.

Cind eram copil si aveam doar Guppy si Xipho si am reusit de citeva ori sa prind momentu' "nasterii". Credeam ca toti pestii de acvariu sint vivipari . Consecinta credintei mele era ca aveam o mare dilema: cum ies puii de scalar din scalarita fara s-o intepe cu inotatoarele alea ascutite .
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

hehehe Eu am fost luata pe nepusa masa. La o saptamana dupa ce i-am primit mi-au si trantit icrele!! Iar puiutii nu i-am vazut decat dupa ce am mutat pestii in acvariul actual
O sa continui sa pun poze ca sa se vada exact evolutia lor de la statiul de ou pana la cel de juvenil si adult (in caz ca pastrez din ei).
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Am reusit sa le fac o poza mai buna puilor. Asa arata in ziua 24.
Au inceput sa li se dezvolte si aripioarele ventrale - sunt foarte scurte si transparente.
[Thumb - macro.jpg]

 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com