[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Un mare incepator  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Author Message
Spv13r
Junior member

Joined: 04/12/2014 21:41:12
Messages: 43
IP:
Offline

Salutare,

Incep prin a spune ca nu am avut nici un acvariu in viata mea.
Datorita costurilor prohibitive mi am cumparat un acvariu sh din Anglia care a functionat cam un an.
Dimensiunile sunt cum nu trebuie dar cum le vreau, adica 174x34x70, nu e pe gustul multora dar mie imi place, im plus se potriveste perfect in camera.
Dotarile cu care a venit

1. Lampa dimabila cu telecomanda arcadia cu 4 neoane albe 14000k, de 1450 mm, 80 w, 2 neoane marine blue t5, un LED BAR cu 5 unitati a cate 12 leduri a cate 3 w fiecare, deci 5x12x3= 180 w.
2. Pompa de valuri - 2 buc Tunze seria 6000, nu imi dau seama exact ce model ca arata la fel si un controler 7092 cu 2 iesiri, pentru ambele pompe
3. Un feeder automat superfish
4. Skimmer tunze 9006 cu hidrofoamer e-jet 9006.04
5. Pompa syncra 2.5 silent 2400 l/h
6. incalzitor aqua one de 300w
7. Denitrificator Bio aquatek gyractor 400 .
8. Aparat tunze 3155, care este un senzor de nivel, initial am crezut ca este aparat de osmoza dar nu
9. Un reactor cu carbune activ echipat cu o pompa syncra sicce silent 1.0 de 950 litri.

Neprimind prea multe sfaturi am inceput achizitiile de completare azi cu
1. Nisip grotech 20 kg, dar imi mai trebuie 5-10 kg
2. aparat de osmoza jbl 120, de maine incep sa fac si apa
3. Piatra vie vreo 20 si ceva de kile proaspata, de import . Inca ma gandesc la aquascape, nu e usor pe 30 cm latime totala
4. O galeata de sare grotech
5. Bio pelete grotech pt denitrificator
6. Remophos de la grotech pentru reactor
7. Activ carbon de la grotech care nu stiu daca sa il pun cumva in sump sau sa il pun in strat cu remophos in reactor, totusi reactorul nu este f mare
8. Bioptim si biodigest fiole
9. Apa sarata dintr un acvariu stabil, 120 l
10.

Ce am facut
1. Am asezat acvariul pe suport
2. Am pus nisipul, piatra vie si saratura si am dat drumul la un aparat de valuri, celalalt nu este inca in apa, am umplut cam 1/3 din acvariu si imi mai trebuie 3 zile sa il umplu complet, inclusiv sumpul. Poate mai fac rost de ceva apa de osmoza dar in valcea nu e usor.

Ce vreau sa stiu acum - rezista piatra vie in apa doar cu un aparat de valuri inca 2 zile sau ar trebui sa pun in funtiune skimmerul direct in acvariu si apoi sa il mut in sump cand va fi functional?

Am nevoie de sugestii la cum sa aranjez toate echipamentele in sump.



[Thumb - image.jpg]

[Thumb - image.jpg]

[Thumb - image.jpg]

[Thumb - image.jpg]

[Thumb - image.jpg]

This message was edited 3 times. Last update was at 04/12/2014 23:46:14

Spv13r
Junior member

Joined: 04/12/2014 21:41:12
Messages: 43
IP:
Offline

Si am uitat ca am luat si ceva siporax.

Ce cred ca imi mai trebuie - o lampa de uv si ceva spartura de piatra vie pt sump.
[Thumb - image.jpg]

[Thumb - image.jpg]

Spv13r
Junior member

Joined: 04/12/2014 21:41:12
Messages: 43
IP:
Offline

Si prima problema !!!!!!
Cu toate ca am pus apa doar in acvariu am apa la acelasi nivel in toate compartimentele sumpului.
E normal? Sumpul nu ar trebui sa fie izolat?
r_o_n_i
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/03/2009 14:31:12
Messages: 443
Location: bucuresti/colentina
IP:
Offline

Salutari si bine ai venit ;).. daca ai pus apa sarata in acvariu tre sa o scoti in butoaie ceva ... dupa care pui usor in bazin si urmaresti in sump cand incepe sa curga si il el .. afli gaurile si de lipesti inca o data.. spor ..totusi te-ai aruncat prea repede la cumparaturi.. de exemplu : bio-peletele nu se baga in denitrificator .. iti trebe un reactor de bio-pelete ; acolo o sa se lipeasca unele de altele ... carbunele si absorbantul de po4 nu le amesteca caci se consuma diferit ... siporax nu e chiar cel mai bun mediu filtrant pt apa sarata .. incearca sa cauti review-uri despre matrix vs siporax (oricum aici parerile sunt impartite).. lampa uv nu-ti trebui daca nu ai boli in bazin , chiar daunatoare daca o lasi 24/24( era ceva legat de fier si de uv da tre sa cauti sa citesti despre subiect) .. nisip daca vrei cred ca gasesti la Florentina ( magic nature.ro) undeva la 8lei /kg cred.. e aquadeco nu grotech da cred ca-si face treaba la fel de bine .. in rest cum iti spuneam .. spor la citit
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare si bun venit pe forum!

- dimensiunile bazinului sunt atipice si oarecum nepotrivite... latimea e prea mica dar, daca zici ca asta a fost gustul tau, asta e!
- DA, piatra aceea vie poate sta 2-3 zile DOAR cu pompele de valuri mergand.
- nu stim care e sistemul prin care apa din acvariu ajunge in sump... in orice caz, daca zici ca tu ai turnat o cantitate mica de apa in acvariu, iar ea s-a scurs in sump, NU pare a fi in regula!


In mod normal, apa se scurge din bazin cumva in partea superioara... adica, daca presupunem ca se taie curentul, acvariul nu trebuie sa se goleasca in sump (si sa te inunde).
Nu stim cum e sumpul conceput, asa ca e greu sa ne dam cu parerea.
In linii mari:

- skimmerul se pune in prima camera (acolo unde iti curge apa DIN acvariu)
- reactoarele (carbune, biopellete, antifosfat etc) se pun in partea din mijloc,
- pompa de recirculare (aia care iti urca apa inapoi IN acvariu) se pune in ultima camera... evident, trebuie conectata cumva (nu stim sistemul tau).


Daca faci niste poze mai detaliate, putem sa ne dam cu parerea mai "la amanunt".


PS: Nu te stresa, ca asa a fost pentru toti la inceput!... e mai greu, sunt lucruri noi, da' putem sa te ajutam cu sfaturi. Ideal, ar fi sa nu cumperi nimic daca nu stii despre ce e vorba... scutesti o cheltuiala. Mai bine intrebi de 3 ori, decat sa cumperi un lucru despre care nu stii nimic.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut. Apa trebuie sa circule intre acvariu si sump. Apa nu circula singura, ai nevoie de o pompa de recirculare. Legatura dintre acvariu si sump se face ori prin orificii in peretele despartitor, ori cu tevi pe deasupra.
Nivelul apei intre doua vase conectate este acelasi. Problema la tine este daca apa circula pe unde trebuie (orificii,gauri speciale), sau circula pe la imbinarile sticlei.

Multe Urari si Incantatii
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

batman wrote:Salut. Apa trebuie sa circule intre acvariu si sump. Apa nu circula singura, ai nevoie de o pompa de recirculare. Legatura dintre acvariu si sump se face ori prin orificii in peretele despartitor, ori cu tevi pe deasupra.
Nivelul apei intre doua vase conectate este acelasi. Problema la tine este daca apa circula pe unde trebuie (orificii,gauri speciale), sau circula pe la imbinarile sticlei.

Bah, bazinul are sump? Adica, un alt bazin situat dedesubt?
Sau, are doar o camera de filtrare, care imparte bazinul in doua?

Daca e vorba de al doilea caz, atunci peretele despartitor nu este etans. E simplu.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai din ce-mi dau seama din poze are camera de filtrare si el ii zice sump Scuzele mele daca gresesc cu ceva

Multe Urari si Incantatii
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Aha, atunci asta e explicatia (peretele ala nu e etans)... pozele sunt mici si prost incadrate, eu nu mi-am dat seama ca are camera de filtrare.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Spv13r
Junior member

Joined: 04/12/2014 21:41:12
Messages: 43
IP:
Offline

Apa patrunde in sump pe la imbinarile acrilului.
Apa ajunge in sump prin partea de sus a acvariului unde sunt niste fante exact ca la pavelescu.
Acum apa nu a ajuns nici la jumate dar o am in toate 3 camere ale sumpului, macar daca nu ajungea in ultima dar e si acolo.
Din ultima camera am pompa si un furtun care duce apa inapoi in display.
Ajung acasa si fac poze si o schita detaliata.
Daca gasesc fisurile in lipitura cu ce le lipesc?

This message was edited 1 time. Last update was at 05/12/2014 14:06:35

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Problema este la peretele despartitor dintre "display" si "camerele de filtrare" (alea 3, sau cate sunt).
In alea, e normal sa fie apa "peste tot".

Pe tine te intereseaza doar sa etansezi peretele ala cu fante... in mod normal, acrilul se lipeste cu un adeziv special.
Totusi, tinand cont ca nu ai o mare presiune, incearca cu silicon... da-i o dunga de silicon, pe interior, de sus si pana jos.

Sa stii ca nu e o mare problema, chiar daca nu peretele nu e etans... nu dauneaza cu nimic, la filtrare. Apa ajunge tot unde trebuie sa ajunga.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca iti trece mult mai multa apa prin grilajul de sus decat iti trece pe la imbinari si ai o pompa destul de puternica s-ar putea sa scapi cu el nelipit pe principiul "lasa ca merge asa!"

Multe Urari si Incantatii
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Evident ca da!... ideea este ca apa sa treaca DIN acvariu IN acele camere de filtrare... cum ajunge apa acolo, prin fante sau prin vreun por nelipit, nu conteaza.
Dincolo de peretele ala cu fante, se aplica "vasele comunicante", deci etanseitatea iar nu conteaza!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Spv13r
Junior member

Joined: 04/12/2014 21:41:12
Messages: 43
IP:
Offline

Curg max 2-3 l intr o ora in conditiile in care sumpu e gol, cand va fi egalizata presiunea cantitatea de apa va fi insignifianta, pompa trage 2400 l/ ora.
Nu mai umblu la nimic.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Spv13r wrote:Curg max 2-3 l intr o ora in conditiile in care sumpu e gol, cand va fi egalizata presiunea cantitatea de apa va fi insignifianta, pompa trage 2400 l/ ora.
Nu mai umblu la nimic.

Nu e cazul sa mesteresti nimic, o sa mearga bine si asa!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Spv13r
Junior member

Joined: 04/12/2014 21:41:12
Messages: 43
IP:
Offline

Pana acum am reusit sa umplu bazinul cu apa .
Camera de filtrare are 3 zone . Am facut o schema dupa cum ma pricep
[Thumb - image.jpg]

[Thumb - image.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 07/12/2014 16:46:54

Spv13r
Junior member

Joined: 04/12/2014 21:41:12
Messages: 43
IP:
Offline

Si aparetele de bagat inauntru
[Thumb - image.jpg]

Spv13r
Junior member

Joined: 04/12/2014 21:41:12
Messages: 43
IP:
Offline

Acum cum am gandit
1 skimmerul care in mod normal se pune in prima zona, pe unde vine apa din display - am acolo un suport rotund cu un sac pe post de filtru, ca alea vechi de aspirator. Daca pun filtrul asta care ar inlocui vata pe care unii o pun peste mediul de filtrare ( siporax?) nu mai e loc de skimmer. In zona de mijloc, in care apa intra prin partea de jos si iese prin partea de sus in ultima zona, skimmerul nu are loc. deci prin eliminare teoretic il pot pune numai in ultima camera impreuna cu pompa care duce apa inapoi in display printr un furtun. Ar fi ok asa?
2. Apoi as pune cele 2 reactoare in camera din mijloc asezate pe fundul acvariului - totusi gyractorul 400 ( http://www.bioaquatek.com/en/reactors-and-media/151-gyractor-g400-bio-pearls-pellets-reactor.html ) mai are un furtun, ar trebui sa bag furtunul in cea de a treia zona sau sa il las sa curga in zona a doua?
Reactorul cu carbune vad ca nu are nici un furtun.
3. Siporaxul il pun in prima zona ? Si cum, pentru ca fiind fanta de trecere a apei in zona 2, se imprastie si el. Se pune in ceva sau se lasa la voia intamplarii?
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Sincer,eu nu vad rostul ciorapului aluia de prefiltrare,atata timp cat nu trece prin el toata cantitatea de apa.
As baga acolo skimmer-ul (bineinteles daca se poate modifica/scoate sistemul de prindere al ciorapului).
In compartimentul 2 as baga siporax-ul,pus in saculeti sau orice altceva,astfel incat apa sa fie fortata sa treaca prin el si nu pe langa el.
In ultimul compartiment as pune reactoarele si recirculanta.
Reactorul ala va fi cu biopelleti?Daca da,iesirea lui trebuie sa o pozitionezi pe intrarea skimmer-ului.

This message was edited 1 time. Last update was at 07/12/2014 19:07:05


Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
Spv13r
Junior member

Joined: 04/12/2014 21:41:12
Messages: 43
IP:
Offline

Nici eu nu inteleg de ce a pus prefiltrul ala.
Pot da jos capacul si sa pun skimmerul acolo . Si pot pune reactorul cu carbune si cel cu biopeleti in ultima camera, dar cum sa duc iesirea de la reactorul cu peleti la skimmer?
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com