[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariul lui Mellbo (gilbert)  XML
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Author Message
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2085
Location: Cernavoda
IP:
Online

A! si asta este o solutie buna. (chiar nu am dedus ca racesti dulapu'... am presupus ca: suprafata apei)

Fa si tu un test cu camera aia FLIR. (dupa ce nu mai ventilezi dulapu' 24 de ore.

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
mellbo
Member
[Avatar]

Joined: 23/05/2022 13:13:13
Messages: 293
Location: Hunedoara
IP:
Offline

pai iti dai seama ca am facut.. si are impact negativ lipsa acestuia.

apropo. cu o camera termala nu pot surprinde diferentele de temperatura la acvariu din cauza ca e sticla si aceasta este fix o oglinda pentru ea (senzor). Se vor oglindi obiecte din camera, eu.. alte surse termice dar nu ce e in spatele ei si nici temperatura acesteia.(sticlei).

E un flir c5 nu stiu daca altele mai potente pot face asta dar nu cred..
Singura sticla ce poate fi penetrata este cea din germaniu. mai degraba se poate observa prin piatra, caramida sau beton dar nu sticla..

dar se observa clar acumularea temperaturii in dulap si blatul incalzit.

Personal, evit cat pot sa ventilez suprafata apei pentru ca eu consider asta ca transform acvariul intr-un eficient aspirator si umidificator. In plus cresc riscul de poluare cu parfumanti de camera, fum de tigara uneori.. te miri ce fixativ de par..

Asta e ceea ce cred eu nu neparat sa fie o teorema.

This message was edited 6 times. Last update was at 15/06/2023 11:55:48

[Email] [WWW]
mellbo
Member
[Avatar]

Joined: 23/05/2022 13:13:13
Messages: 293
Location: Hunedoara
IP:
Offline

Referitor la jurnalul acvariului.
Azi am scos toate 6 Eriocaulon. Pur si simplu dupa aproape un an sau cat o fi trecut, toate s-au transformat din ceva finut in ragalii cu scobitori infipte. Ultimele 3 luni am obosit saptamanal sa scot florile alea ce or fi ele, exact scobitori. Am nenorocit tot gazonul pe acolo, radacinile lor erau enorme. Peste 20cm. Am mai dat jos si fro' 2kg de christmas de pe lemn, ca zici ca era balaur. Cu toate ca am pus doua fiole de
Biodigest dupa schimb apa, tot am pierdut un red cherry cam la 6 ore. Ma astept maine la alte evenimente, testele de apa sunt in parametri si vietuitoarele nu par stresate,, nici macar amano care pentru mine au fost mereu senzori, dar nusht..

Eu nu mai vreau sa aud de Eriocaulon ever.. Am mai plantat o Ludwigia Palustris super red, si o bucephalandra red scorpio.

Acum trebuie sa astept regenerarea gazonului..

This message was edited 2 times. Last update was at 16/06/2023 01:01:58

[Email] [WWW]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Un acvariu plantat trebuie bibilit des. Daca nu vrei sa stai tot timpul cu foarfeca in mana si cu manutele ude, mergi pe plantecudezvoltare inceata. La Erio ai gresit ca nu ai indepartat la timp tija(floarea). Cand infloreste, planta isi cheltuie toata energia in acel scop.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
mellbo
Member
[Avatar]

Joined: 23/05/2022 13:13:13
Messages: 293
Location: Hunedoara
IP:
Offline

flo77 wrote:La Erio ai gresit ca nu ai indepartat la timp tija(floarea). Cand infloreste, planta isi cheltuie toata energia in acel scop.


Ba nu, chiar am inceput din ziua care am observat sa caut informatie si le-am tot smuls 3 luni la fiecare 5-7 zile. Dar s-au incapatanat pana la ultima suflare. Deveneau maro si ele tot faceau florile alea.. Nu stiu daca chiar puteam face ceva.. dar bine ca le-am scos.

Singura greseala a fost ca le-am pus cu Cuba. Daca cineva le pune doar pe ele, fara gazon e ok sa le scoata, sa ia puii sa le replanteze. Pe una am taiat-o complet, razant pe ideea ca scap. Dar in 30 de zile a devenit ditamai tufa.

Eh, aia e. Setup-ul viitor stiu exact ce vreau, si o sa incep cu seminte si fara apa cu el. Dar pana atunci, ma mai dau cu asta..

This message was edited 2 times. Last update was at 18/06/2023 01:44:08

[Email] [WWW]
 
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com