[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
tanganika project  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Mariane, cu maxima placere.
Dar...e un risc mare aici care trebuie sa-l iei in calcul...te vei indragosti iremediabil de Tropheusi si-n scurt timp iti va trebui T red moliro, sau Ikola, ceea ce necesita acvariu de 500 litri. Deci, sa ai in vedere si asa ceva!

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

minnardy wrote:Acum doua saptamani aveau la Coralis niste puiuti foarte frumusei de Tropheus duboisi. Nu retin pretul...adica nu-l aveau afisat ca abia atunci ii primisera.


puiutii de Duboisi sunt 30 RON/buc. arata binisor
acvariul de 260 L este cam micut..Duboisi sunt printre cei mai mari Tropheusi, ajungand la dimensiuni in jurul a 13 cm.
vei putea tine doar 5 exemplare probabil si daca ai sansa sa nimeresti 1 mascul si restul femele ar fi minunat.
acvariul va trebui amenajat astfel incat femelele sa aiba suficiente locuri in care sa se ascunda de furia* masculului.
dieta va fi exclusiv vegetariana pentru a evita boala speciifca lor - Bloat*

bafta!




"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
marian75
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/01/2010 09:29:45
Messages: 67
Location: Constanta
IP:
Offline

no way nu schimb nici un bazin ca nus NEBUN ajung niste pesti acolo in asta si gata asta e tot ce vreau mai sunt si alte lucruri de facut in viata am intrat pe forum pt o documentare si schimb un de idei pentru a nu imi bate joc in primul rand de bani mei asa am gasit o cale mai dreapta pentru a nu cumpara diverse chestii recomandate de toti tampiti de pe la unele Pet shopuri care ti-ar da ori si ce numai sa nu pleci cu mana goala smilie De ma voi tampi mai pe la batranete poate fac unul marin in Juwel-ul asta ca e numai bun pentru asta si apoi chiar ca ma linistesc

P.S eu vreau sa ma bucur de acvariul meu nu sa fac acvarii toata ziua

This message was edited 1 time. Last update was at 28/01/2010 14:05:38

marian75
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/01/2010 09:29:45
Messages: 67
Location: Constanta
IP:
Offline

da si inca o chestie ce neoane (culori ) sa folosesc cel mai bine am lampa originala cu 2 tuburi de 42 "
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Depinde ce culoare au pestii la care te hotarasti sau ce culoare vrei sa pui in valoare.
Poti merge pe orice combinatie intre Daylight-ul din dotare si oricare din Hagen AquaGlo (Phillips Aquarelle) sau Hagen MarineGlo (Sera Deep Sea) in caz ca vrei o tenta de albastru. E bine sa vezi mai inainte diverse combinatii, ca sa-ti cheltuiesti apoi banii cu folos.

In pozele din galeria mea poti vedea variantele de iluminat: Daylight (spate)+AquaGlo (fata) si AquaGlo (spate)+MarineGlo (fata).

ps: buturuga mi se pare pozitionata prea central... eu as muta-o in locul pietrelor din stanga si pietrele le-as pune pe langa ea.

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
marian75
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/01/2010 09:29:45
Messages: 67
Location: Constanta
IP:
Offline

da o sa mai fac niste modificari numai ca astept sa treaca zapada asta mi-ar mai trebui niste pietre dinalea rosiatice si am sa mut pe acolo oricum bunicica idea ta ms
cichlidfan
Junior member

Joined: 25/01/2010 16:57:31
Messages: 30
Location: Constanta
IP:
Offline

malawi_crys wrote:
minnardy wrote:Acum doua saptamani aveau la Coralis niste puiuti foarte frumusei de Tropheus duboisi. Nu retin pretul...adica nu-l aveau afisat ca abia atunci ii primisera.


puiutii de Duboisi sunt 30 RON/buc. arata binisor
acvariul de 260 L este cam micut..Duboisi sunt printre cei mai mari Tropheusi, ajungand la dimensiuni in jurul a 13 cm.
vei putea tine doar 5 exemplare probabil si daca ai sansa sa nimeresti 1 mascul si restul femele ar fi minunat.
acvariul va trebui amenajat astfel incat femelele sa aiba suficiente locuri in care sa se ascunda de furia* masculului.
dieta va fi exclusiv vegetariana pentru a evita boala speciifca lor - Bloat*

bafta!




Imi poti spune te rog cam ce marime aveau Duboisi?
Multumesc
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

In jur de 2,5-3 cm...eram impreuna cand i-am vazut.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

I-am vazut si eu, sunt super draguti, dar la 30 ron bucata parca este cam piperat pretul, nu ?

Biotop Malawi || Biotop Amazon
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

pomi wrote:I-am vazut si eu, sunt super draguti, dar la 30 ron bucata parca este cam piperat pretul, nu ?


@pomi, din pacate , cam asta i pretul real..daca l transformi in euro cat iti da?! in jur de 8-9 euro..nu i mult deloc..din germania poti sa i aduci cu mult mai scumpi.. la noi piata ciclidelor afriicane este foarte putin dezvoltata..ni se pare enorm un pret de 10 Ron daramite 30 Ron sau 20 euro pe un exemplar de african...cauzele sunt multiple - putere financiara scazuta etc..din pacate , acesti pesti nu sunt guppy sau xifo..daca vrei sa ai un "trofeu" , o mica"comoara" de Tanganiika atunci trebuie sa si platesti pentru ea corespunzator...regula este valabila si pentru alte specii mai deosebite din Marile Lacuri

de exemplu , eu am dat 4-5 Ikole tinere cu 40 Ron /bucata..desi pare un pret bun, mare, a fost un chilipir,,un adult tanar te poate costa 20 euro sau mai bine

deci..30 ron pentru acei micuti mi se par rezonabili.

This message was edited 1 time. Last update was at 30/01/2010 19:16:06


"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Aha, nu stiam preturile la tanganici, de aia mi s-a parut mult, comparativ cu mbune.

Biotop Malawi || Biotop Amazon
Lorenzo
Member
[Avatar]
Joined: 19/10/2008 10:23:19
Messages: 181
Location: Mures
IP:
Offline

Doar la noi au mbunele preturi de 2-3 lei/buc.Vezi putin prin vest ce preturi au,sub 10 euro nu gasesti

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Macar ceva sa avem si noi mai ieftin, ca in rest cu preturile suntem vai de capul nostru fata de Vest, raportat la salarii.

Biotop Malawi || Biotop Amazon
marian75
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/01/2010 09:29:45
Messages: 67
Location: Constanta
IP:
Offline

cred ca e un pic mai bine acum am scapat de pietrele albe

image
cichlidfan
Junior member

Joined: 25/01/2010 16:57:31
Messages: 30
Location: Constanta
IP:
Offline

malawi_crys wrote:
pomi wrote:I-am vazut si eu, sunt super draguti, dar la 30 ron bucata parca este cam piperat pretul, nu ?


@pomi, din pacate , cam asta i pretul real..daca l transformi in euro cat iti da?! in jur de 8-9 euro..nu i mult deloc..din germania poti sa i aduci cu mult mai scumpi.. la noi piata ciclidelor afriicane este foarte putin dezvoltata..ni se pare enorm un pret de 10 Ron daramite 30 Ron sau 20 euro pe un exemplar de african...cauzele sunt multiple - putere financiara scazuta etc..din pacate , acesti pesti nu sunt guppy sau xifo..daca vrei sa ai un "trofeu" , o mica"comoara" de Tanganiika atunci trebuie sa si platesti pentru ea corespunzator...regula este valabila si pentru alte specii mai deosebite din Marile Lacuri

de exemplu , eu am dat 4-5 Ikole tinere cu 40 Ron /bucata..desi pare un pret bun, mare, a fost un chilipir,,un adult tanar te poate costa 20 euro sau mai bine

deci..30 ron pentru acei micuti mi se par rezonabili.

De acord cu tine, si mie mi se pare un pret bun.
marian75
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/01/2010 09:29:45
Messages: 67
Location: Constanta
IP:
Offline

eee revin cu vesti proiectul meu sa transformat din tanganika project in Malawi one asta e deocamdata oricum pana mai prind experienta cu ciclide

a venit si prima familie de Metriaclima estherae si in viitor planuiesc sa mai bag inca doua familii de Labidochromis caeruleus "yellow" si inca una de Pseudotropheus sp. "acei" sau Pseudotropheus elongatus nu stiu inca dar mai vedem ce sugestii mai vin pe parcurs deocamdata niste poze cu prima familie

image

image

image
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

in viitor planuiesc sa mai bag inca doua familii de Labidochromis caeruleus "yellow"


Nu exista asa ceva intr-un acvariu. Oricati masculi si femele ai baga se va forma o singura familie, cu un mascul dominant si haremul lui de femele. Masculii subdominanti vor sta "pe bara".

Biotop Malawi || Biotop Amazon
marian75
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/01/2010 09:29:45
Messages: 67
Location: Constanta
IP:
Offline

ia mai explica-mi o data adica nu mai pot baga si celelalte specii sau cum eu planificasem cate 4 din fiecare 1m+3 f

This message was edited 1 time. Last update was at 05/02/2010 21:43:02

pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Vreau sa spun ca degeaba pui tu 2 masculi si 6 femele sa zicem de Caeruleus ca nu o sa ai 2 familii in acvariu. O sa se formeze doar una. Africanii nu sunt scalari, fiecare cu perechea lui. Daca pui 2 specii diferite atunci da, se formeaza 2 familii.

Exemplu: Daca tu stai in casa cu 2 fete si inca un baiat, care e mai "moale" ca tine, lasi o fata si pentru el sau le tii tu pe amandoua pentru tine ? M-ai inteles acum ?

This message was edited 1 time. Last update was at 05/02/2010 21:52:20


Biotop Malawi || Biotop Amazon
marian75
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/01/2010 09:29:45
Messages: 67
Location: Constanta
IP:
Offline

eu am zis ca pun 4 Metriaclima estherae 3f+1m , 4 Labidochromis caeruleus "yellow" 3f+1m si Pseudotropheus sp. "acei" sau Pseudotropheus elongatus 3f + 1m ce nu e bine aici ???
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com