[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
tanganika project  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

marian75 wrote:- una familie ??? - astept sugestii referitoare la compatibilitatea cu pestii enuntati mai sus si la paleta cromatica ( nu vreau albastru / galben ) ...


Citeste primele pagini din topicul asta si poate o sa te convingi si tu sa ramai doar la galben-albastru... sau...

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
Lorenzo
Member
[Avatar]
Joined: 19/10/2008 10:23:19
Messages: 181
Location: Mures
IP:
Offline

1.Eu as merge pe astea 3 exemple cate 5-6 din fiecare:
Labidochromis caeruleus
Labidochromis hongi
Labidochromis mbamba
sau
2.
Pseudotropheus saulosi coral red(sau Pseudotropheus daktari)
Pseudotropheus acei
Pseudotropheus elongatus mpanga
sau
3.
Metriaclima msobo magunga(sau Metriaclima membe deep)
Metriaclima estherae
Metriaclima callainos

Se mai pot combina speciile si genurile intre ele...Asta depinde de tine

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta
Lorenzo
Member
[Avatar]
Joined: 19/10/2008 10:23:19
Messages: 181
Location: Mures
IP:
Offline

marian75 wrote:asa e bine ce ziceti una familie Labidochromis caeruleus - dpdv cromatic = galben

- una familie Pseudotropheus elongatus - dpdv cromatic = albastru

- una familie ??? - astept sugestii referitoare la compatibilitatea cu pestii enuntati mai sus si la paleta cromatica ( nu vreau albastru / galben ) ...

Dar sa stii ca contrastul este excelent la galben/albastru si eventual portocaliu

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta
marian75
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/01/2010 09:29:45
Messages: 67
Location: Constanta
IP:
Offline

Lorenzo wrote:
marian75 wrote:asa e bine ce ziceti una familie Labidochromis caeruleus - dpdv cromatic = galben

- una familie Pseudotropheus elongatus - dpdv cromatic = albastru

- una familie ??? - astept sugestii referitoare la compatibilitatea cu pestii enuntati mai sus si la paleta cromatica ( nu vreau albastru / galben ) ...

Dar sa stii ca contrastul este excelent la galben/albastru si eventual portocaliu


k Lorenzo merg pe mana ta daca nu mai sunt alte solutii asta e eventual sa nu fie agresivi intre ei asta m-ar multumi
marian75
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/01/2010 09:29:45
Messages: 67
Location: Constanta
IP:
Offline

alte propuneri nu mai sunt pentru tank-ul meu ??
marian75
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/01/2010 09:29:45
Messages: 67
Location: Constanta
IP:
Offline

marian75 wrote:alte propuneri nu mai sunt pentru tank-ul meu ??
am mai facut mici modificari
[Thumb - DSC04643.JPG]

calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Deci, eu n-as baga lemn in acvariu de africani ca acidifiaza apa scazand astfel pH-ul si nici plante ca nu prea se gasesc plante in lacurile africane. Dar, poate ramane si asa ca arata bine. Numa' regret ca Lorenzo te-a atras de partea malawiana a Africii desi erai chitit pe Tanganyika...dar, inteleg situatia; iti faci vreun an, doi, mana cu malawi si apoi treci in forta la Tropheusi / frontose.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Anubias e din Asia, nu din Africa. Daca scoti si lemnele chiar arata a acvariu de africani.

PS. Vad ca mi-a luat-o minnardy inainte.

Biotop Malawi || Biotop Amazon
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

marian75 wrote:alte propuneri nu mai sunt pentru tank-ul meu ??


marian, nimeni nu stie mai bine cum ai vrea sa iasa acel acvariu decat tu insuti...ce combinatii de pesti , ce culori , compatibilitati etc....am dreptate?! din cate vad, cateva posturi ale colegilor au reusit chiar sa ti schimbe radical optiunea..nu mai este un "Tanganiika project" ..s a transformat intr un "Malawi one"(ceea ce pe mine unul ma bucura nespus ) dar nu asta e problema...nu pot sa trag decat o singura concluzie de aici: nu prea iti este clar ceea ce vrei sa faci cu acel acvariu ...

putem noi sa ti insiram o lista pe 100 pagini de combinatii de africani, de culorile curcubeului, felurite moduri de aquascape etc dar stii cum este vorba din batrani" in gusturile omului nu poti sa te balacesti * " asa ca esti , intr un final, singurul care te poate ajuta ...si poti sa incepi sa te "ajuti " prin a te documenta temeinic despre tot ceea ce presupune un acvariu cu ciclide africane,...de la chimismul apei , decor, specii , nevoi, cerinte, dificultati , compatibilitati...sunt atatea lucruri interesante, fascinante in lumea asta mare a ciclidelor care asteapta sa fie descoperite de cei asemeni tie, cei care abia au apucat sa intre in contact cu aceasta lume..

nu este cazul sa mergi pe mana mea , a lui @lorenzo , @minnardy etc..noi putem doar sa te directionam un pic bazandu ne pe experienta proprie cu africanii, experienta care se capata uneori , in mod dureros, din experimentarea unor situatii neplacute , esecuri chiar..so, sfaturile noastre sa spunem ca te ajuta intr o mica masura sa nu faci greseli mari dar nu iti pot garanta nimic din ceea ce inseamna un acvariu setat pentru africani echilibrat, cu pesti sanatosi si care sa incante ochiul...

inainte de a incepe popularea acelui acvariu , care arata f bine dpdv al decorului, trebuie sa incerci sa rascolesti toate sursele in cautare de informatii despre acesti pesti..nu vei putea sa spui niciodata ca le stii pe toate , vei invata din propria ti experienta, din propriile greseli , lovindu te singur cu capul de prag ...

noi te vom astepta sa ne spui , spre exemplu, asa> "baieti, uitati, asta , asta stiu despre speciile X ...in acvariu am un grup de .....la mine se comporta astfel...am urmatoarele probleme cu ...ce credeti ca ar trebui sa fac? "< nu ne putem rezuma doar la "propuneri" , la "vorbe"...hai sa vedem oleaca de "miscare" si din partea dumitale

eu unul am un acvariu care asteapta sa fie terminat din iunie anul trecut..dar nimeni si nimic pana acum, n a reusit sa mi schimbe optiunea initiala >>am spus ca va fi setat pt Malawi ..pt haplocromine mari ..asa am visat la el..si asa a ramas...stiam de dinainte, stiu cum as vrea sa arate si ce pesti voi baga in el..asa ar trebui sa faci si tu..



"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
marian75
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/01/2010 09:29:45
Messages: 67
Location: Constanta
IP:
Offline

am trecut de la tanganika la malawi din doua motive nu vreau sa chinui pesti in bazinul meu si nu se gasesc (ma gandisem la vreo 6 frontose frumusele )al doilea motiv acvariul meu e mic pt tanganika din ce m-am lamurit eu(iarasi ma gandeam la tropheus aia da iar o problema greu de tinut) asa ca iata-ma la malawi alt acvariu nu fac nu am loc de altu si nici resurse as mai bine faceam unul marin sunt incepator in ale acvaristici am mai avut un acvariu plantat si nu prea ma incantat asa ca am descoperit ciclidele care nu le trebuie co2 ph metru si alte nebunii vreau niste pesti frumosii viu colorati pt fetita mea de 2ani si jumatate si asa cred ca m-am avantat prea mult nici nu prea am mult timp cu toate ca imi place f mult . va rog nu va suparati pe mine pt modul in care trec de la una la alta acum trebuie sa ma ajutati sa imi populez adecvat bazinul ca si nr de indivizi si ce specii nu vreau mortaciuni pe la mine prin tank cu am vazut ca se mai intampla deci echilibru
marian75
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/01/2010 09:29:45
Messages: 67
Location: Constanta
IP:
Offline

pomi wrote:Anubias e din Asia, nu din Africa. Daca scoti si lemnele chiar arata a acvariu de africani.

PS. Vad ca mi-a luat-o minnardy inainte.


io din ce am vazut pe pet pe aici anubias nana e di camerun sau ma insel o sa caut am zis sa fie niste vedeata ceva acolo
marian75
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/01/2010 09:29:45
Messages: 67
Location: Constanta
IP:
Offline

marian75 wrote:
pomi wrote:Anubias e din Asia, nu din Africa. Daca scoti si lemnele chiar arata a acvariu de africani.

PS. Vad ca mi-a luat-o minnardy inainte.


io din ce am vazut pe pet pe aici anubias nana e din camerun sau ma insel o sa caut am zis sa fie niste vedeata ceva acolo


uite de pe net Name: Anubias nana
Origin: Africa (Cameroun)


malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

marian75 wrote:am trecut de la tanganika la malawi din doua motive nu vreau sa chinui pesti in bazinul meu si nu se gasesc (ma gandisem la vreo 6 frontose frumusele )al doilea motiv acvariul meu e mic pt tanganika din ce m-am lamurit eu(iarasi ma gandeam la tropheus aia da iar o problema greu de tinut) asa ca iata-ma la malawi alt acvariu nu fac nu am loc de altu si nici resurse as mai bine faceam unul marin sunt incepator in ale acvaristici am mai avut un acvariu plantat si nu prea ma incantat asa ca am descoperit ciclidele care nu le trebuie co2 ph metru si alte nebunii vreau niste pesti frumosii viu colorati pt fetita mea de 2ani si jumatate si asa cred ca m-am avantat prea mult nici nu prea am mult timp cu toate ca imi place f mult . va rog nu va suparati pe mine pt modul in care trec de la una la alta acum trebuie sa ma ajutati sa imi populez adecvat bazinul ca si nr de indivizi si ce specii nu vreau mortaciuni pe la mine prin tank cu am vazut ca se mai intampla deci echilibru


a fi incepator nu este un handicap si nic motiv de a te scuza sau invinovati...nu esti nici primul , nici ultimul ..tocmai asta i ideea , cand te afli in aceasta postura, de incepator intr un anume domeniu, incerci sa te ancorezi in realitatile acelui domeniu acumuland cunostinte..nu te poti baza numai pe sfaturi si ajutor din exterior..
ai avut o experienta neplacuta cu acvariul plantat...de ce oare?!
aceeasi experienta ai putea o avea si cu ciclidele ..sunt pesti cu un comportament mai aparte, care au fost catalogati ca fiind greu de tinut , agresivi, tocmai din cauza ca nu s a insistat asupra cunoasterii lor , asupra mediatizarii pozitive...
trebuie sa fii pregatit sa accepti experientele mai putin placute...chiar si "mortaciunile" .din greseli invatam cu totii...a avea un acvariu poate fi o corvoada sau dimpotriva o incantare a sufletului si a ochilor..totul depinde numai de tine

deci spor la treaba! bafta! ..si nu mi o lua in nume de rau incerc sa te ajut , incercand sa te fac pe tine sa te ajuti

ps ..Anubias nana are origini africane intr adevar ..dar o gasesti in ape curgatoare , mlastini...nu e specifica Lacurilor...eset o planta care apare in acvariile setate in special pe Tanganici , din cate am observat eu...este destul de rezistenta...dar din punctul meu de vedere nu isi are locul intr un acvariu de africani..sunt pareri si pareri ..unii sunt pentru oleaca de verde printre bolovani, altii nu..

This message was edited 1 time. Last update was at 25/01/2010 23:01:03


"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
marian75
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/01/2010 09:29:45
Messages: 67
Location: Constanta
IP:
Offline

unde pot vedea (cumpara ) in Bucuresti ciclide tanganika sau malawi ?? o sa vin la bucuresti cu treaba ce mag de profil e mai aprovizionat?

This message was edited 1 time. Last update was at 26/01/2010 22:37:39

marian75
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/01/2010 09:29:45
Messages: 67
Location: Constanta
IP:
Offline

marian75 wrote:unde pot vedea (cumpara ) in Bucuresti ciclide tanganika sau malawi ?? o sa vin la bucuresti cu treaba ce mag de profil e mai aprovizionat?


nu imi spune si mie nimeni unde gasesc la bucuresti ciclide eventual de Tanganika m-ar interesa NISTE Tropheusi

PS. La coralis au ?? sau Reef

This message was edited 1 time. Last update was at 28/01/2010 09:04:06

calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Acum doua saptamani aveau la Coralis niste puiuti foarte frumusei de Tropheus duboisi. Nu retin pretul...adica nu-l aveau afisat ca abia atunci ii primisera.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
marian75
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/01/2010 09:29:45
Messages: 67
Location: Constanta
IP:
Offline

minnardy wrote:Acum doua saptamani aveau la Coralis niste puiuti foarte frumusei de Tropheus duboisi. Nu retin pretul...adica nu-l aveau afisat ca abia atunci ii primisera.


am facut si niste masuratori de ph am 7,4
marian75
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/01/2010 09:29:45
Messages: 67
Location: Constanta
IP:
Offline

a si inca o chestie merg ceva crustacee cu ciclide Tropheus duboisi sau Malawi depinde acum ce o sa bag ????
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Pentru malawi trebuie ridicat la 8, iar pentru tropheusi la 8,5. Pentru asta ai mai multe variante: JBL Aquadur malawi/tanganyika, Tetra kh/ph plus, sau nisip coralifer foarte fin.
Creveti, NU. Ii halesc in cel mai scurt timp. Poate ceva crab...dar mai bine nu te risca cu crustacee la ciclidele africane.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
marian75
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/01/2010 09:29:45
Messages: 67
Location: Constanta
IP:
Offline

minnardy wrote:Pentru malawi trebuie ridicat la 8, iar pentru tropheusi la 8,5. Pentru asta ai mai multe variante: JBL Aquadur malawi/tanganyika, Tetra kh/ph plus, sau nisip coralifer foarte fin.
Creveti, NU. Ii halesc in cel mai scurt timp. Poate ceva crab...dar mai bine nu te risca cu crustacee la ciclidele africane.
da multumesc mult pentru experienta inpartasita
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com