[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Black sands  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
mogo
Member
[Avatar]

Joined: 01/08/2010 13:05:03
Messages: 162
Location: Dej-Cluj
IP:
Offline

da bobi...le-am bagat un bulgare de sare )
mogo
Member
[Avatar]

Joined: 01/08/2010 13:05:03
Messages: 162
Location: Dej-Cluj
IP:
Offline

se pare ca Detritus ma face stapanul a 10 buc. de Cyprichromis leptosoma mpulungu...si sper ca sambata o sa-i am in acvariu..

This message was edited 1 time. Last update was at 08/06/2011 21:05:38

mogo
Member
[Avatar]

Joined: 01/08/2010 13:05:03
Messages: 162
Location: Dej-Cluj
IP:
Offline

v-as ruga sa ma ajutati cu un sfat...dar as dori sa ma ajute doar cei care au incercat sau care cunosc despre ce e vorba..

as dori sa achizitionez un tub de neon care amplifica culorile pestilor foarte tare...ce-mi recomandati?
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

mogo wrote:as dori sa achizitionez un tub de neon care amplifica culorile pestilor foarte tare...ce-mi recomandati?

AquaGlo e cel mai bun pentru asa ceva ....... si sa stii c-am folosit aproape toate felurile de tuburi pe care le-am gasit. Precizez si insist asupra folosirii tuburilor AquaGlo singure. Au o intensitate destul de slaba si daca-s folosite in combinatie cu alte tuburi mai intense efectul vizual de amplificare a culorilor devine neglijabil. De exemplu, daca folosesti trei tuburi AquaGlo si un tub daylight ....... nu vei observa aproape deloc efectul magic al celor trei AquaGlo.
Daca ai pesti albastri mai poti folosi AquaGlo impreuna cu un tub d-ala albastru, pentru acvarii marine pentru ca si asta are intensitate mica.

Poze: smilie ... Poze cu plante
mogo
Member
[Avatar]

Joined: 01/08/2010 13:05:03
Messages: 162
Location: Dej-Cluj
IP:
Offline

multumesc porcule (ce urat suna asta.."multumesc porcule") dar sa te mai intreb ceva...nu sti daca exista aqua glo de 80w?
Antoniot
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2006 22:52:38
Messages: 1283
Location: bucuresti,tineretului
IP:
Offline

Eu am folosit de la hagen aqua glo combinat cu power glo, pe langa pesti, roci si nisipului ii dadea o nuanta magica, nisip banal margaritar "bob orez".

Au si neoane t5 dar nu am vazut niciodata 80w cel putin prin bucuresti.

Nu judeca din rezultate!
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

mogo wrote:ce urat suna asta.."multumesc porcule"

Suna adorabil .

Nici eu nu stiu daca gasesti AquaGlo T5 de 80 W ....... e posibil sa gasesti T8 de 58 W si 150 cm.

Poze: smilie ... Poze cu plante
mogo
Member
[Avatar]

Joined: 01/08/2010 13:05:03
Messages: 162
Location: Dej-Cluj
IP:
Offline

au sosit pestanii de la detritus....sunt foarte frumosi, doar o femela si un mascul se pare ca nu sunt intr-o stare prea buna saracutii dar sper sa-si revina...in rest sunt minunati...
mogo
Member
[Avatar]

Joined: 01/08/2010 13:05:03
Messages: 162
Location: Dej-Cluj
IP:
Offline

din pacate masculul a murit....femela da semne de inviorare...
in rest ceilalti sunt minunati..absolut superbi..
mogo
Member
[Avatar]

Joined: 01/08/2010 13:05:03
Messages: 162
Location: Dej-Cluj
IP:
Offline

din pacate de 10 min a murit si femela... am ramas cu 8 buc. si din fericire acesti 8 sunt foarte frumosi si sanatosi...in seara asta cred ca pun poze si o filmare cu ei

nu mi s-a parut in regula transportul dar...asta e...trecem peste toate..
mogo
Member
[Avatar]

Joined: 01/08/2010 13:05:03
Messages: 162
Location: Dej-Cluj
IP:
Offline

o filmare....

http://www.youtube.com/watch?v=VL2w42gibDk

si ceva poze...

image

Uploaded with ImageShack.us
image

Uploaded with ImageShack.us
image

Uploaded with ImageShack.us

This message was edited 3 times. Last update was at 12/06/2011 00:54:06

malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

acvariul a prins viata si parca s a si colorat un pic!
leptosomele ocupa nivelul superior in acvariu si sunt mult mai active decat colocatarii Altolamprologus sau casuarisul.

trebuie sa te inarmezi cu rabdare daca vrei sa te bucuri de exemplarele de tanganici in forma lor maxima in sensul ca ritmul de crestere al acestora este unul foarte lent.

bafta!

"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
pesticu
Member
[Avatar]

Joined: 10/06/2010 00:46:07
Messages: 114
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

filmarea, super !!!!!!!!!!!!!!!!
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Felicitari! AI facut un adevarat colt de Tanganyika acolo. Filmarea beton. Imi place mult.

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
mogo
Member
[Avatar]

Joined: 01/08/2010 13:05:03
Messages: 162
Location: Dej-Cluj
IP:
Offline

va multumesc...chiar ma bucur ca am reusit si la categoria cichlide sa fac ceva frumos....ma bucur ca va place, eu sunt foarte multumit pana acum cum evolueaza treaba..;)
mogo
Member
[Avatar]

Joined: 01/08/2010 13:05:03
Messages: 162
Location: Dej-Cluj
IP:
Offline

inca un filmulet mai reusit...

http://www.youtube.com/watch?v=i8E5KV34Hxc
mogo
Member
[Avatar]

Joined: 01/08/2010 13:05:03
Messages: 162
Location: Dej-Cluj
IP:
Offline

ceva poze noi cu niste modificari care au avut loc in bazin intre timp..mai multe pietre (de parca nu mi-au fost destul vreo 60kg)

image

Uploaded with ImageShack.us
image

Uploaded with ImageShack.us
image

Uploaded with ImageShack.us
image

Uploaded with ImageShack.us

This message was edited 1 time. Last update was at 19/06/2011 20:59:11

mogo
Member
[Avatar]

Joined: 01/08/2010 13:05:03
Messages: 162
Location: Dej-Cluj
IP:
Offline

daca o sa va zic ca sunt pe cale sa renunt la cichlide...o sa ma injurati...stiu
asa ca mai bine nu va zic..

da...am facut un setup foarte reusit si niste pesti foarte frumosi...dar...din pacate nu au reusit sa-mi trezeasca interesul cum am crezut eu ca o sa se intample..
lipseste ceva...si nu stiu ce...poate si numarul mic de specii de tanganikani care sunt la noi pe piata..iar malawi nu mi se par prea interesanti desi sunt mult mai colorati...simt ca cichlidele nu sunt pt. mine...desi cum am zis si mai sus..nu e un setup rau deloc..
asta e...incet incet o sa-mi achizitionez iar o butelie de co2...neoane speciale pt plante....etc.
am vrut s-o incerc si pe asta sa nu-mi para rau ca nu am incercat...

P.S. daca va intereseaza pestanii mei (toti)..2buc. calvus black,,,4 buc. calvus vhite,,,3 buc. compressiceps,,,4 buc. casuariusi,,,2 buc.cilindricusi si bineinteles 8 buc. Cyprichromis leptosoma ...bagati id meu .. mogo_jane .. sa vorbim. fac un pret foarte bun la ei
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare. Chiar ai facut un setup reusit. Si este bine ca ai incercat-o si p-asta. As adauga o sugestie. Daca tot ai un setup de africani. Poate totusi incerci un acvariu cu Malawi. Nu ar fi multe de schimbat.
La malawieni, pe langa culorile etalate ai parte de o activitate acerba, si au si un comportament interesant. Ierarhia grupului, certurile uzuale intre femele si masculi etc. Si "reteta" sucessului este o supra-populare.
Macar, gandeste-te bine inainte sa dai jos bolovanii si nisipul.

Oricum ar fi, iti urez success si bafta.

This message was edited 1 time. Last update was at 21/06/2011 10:45:32


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
mogo
Member
[Avatar]

Joined: 01/08/2010 13:05:03
Messages: 162
Location: Dej-Cluj
IP:
Offline

pestii s-au dat....inclusiv si pietrele s-au dat...
ce sa zic...mi-a parut bine ca am incercat si asta si pot sa zic sincer ca are farmecul lui si un acvariu cu cichlide..dar dupa cum ziceam...nu e de mine...inima imi apartine tot plantelor...

multumesc celor care mi-au dat sfaturi si m-au ajutat ..de acum...o sa schimb iar categoria la jurnal, ne intalnim la aquascaping, vreau sa fac un setup deosebit...bafta
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com