[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Mutt Guppy Orgy 400l  XML
Forum Index » Vivipari
Author Message
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Samy wrote:Asta cu nisipul ma cam ocolit.
In nisip greu cu radacinile plantelor ,de obicei se sufoca

Nu si daca apelezi la niste trucuri. De exemplu Power Sand ca prim strat(fertilizant + aerare).
Poate folosi si indicatiile de aici
https://aquagoodness.com/best-aquarium-plants-for-sand-substrate/
In afara de ce s-amaii pomenitmerg bine si Cryptocoryne balansae si spiralis, Echinodorus vesuvius, tot felul de Amazon swords, Rotala bangladesh, Rotala Maka red, Ludwigia arcuata.

This message was edited 1 time. Last update was at 27/08/2022 06:27:05


Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

EverSad wrote:Ha Ha! interzise.... (buruienile)

Referitor la nisip: Ar trebui' sa consideri ca, viviparii nu scurma' in el.

Stii, despre stratul gros de nisip, ce poate genera daca este deranjat. (cand se umbla' la plante si radacinile lor')

(sunt convins ca ai considerat scenariul) Dar: daca ai omis' nu am scris degeaba.





Se referea la buruienile acvatice. Interzise , adica le poti creste, dar nu le poti comercializa. Sau transporta in afara statului. Si trebuie sa ai grija unde le arunci.
Cat despre buruienile la care te gandesti tu, alea nu sunt interzise peste tot.

This message was edited 2 times. Last update was at 27/08/2022 06:50:31


Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Am uitat sa mentionez de Taiwan lily, mi-a mers excelent in nisip.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Samy wrote:Asta cu nisipul ma cam ocolit.
In nisip greu cu radacinile plantelor ,de obicei se sufoca

Am mai spus ca nu iau plante cu pretentii la care trebuie sa le suflu in fund cu CO2 si KH aproape de 0
Toate plantele din lista de mai sus cresc fara probleme in nisip (ma refer la cele care se pot planta in substrat).

Voi incerca sa fac un ecosistem, deci acvariul va avea grija de el insusi. Plantele vor creste la liber, eu voi avea grija doar sa scot excesul si sa mai sterg geamurile.
Substratul nu va fi aspirat niciodata, va fi curatat/amestecat de vietuitoare (melci, creveti). Poate voi adauga niste corydoras pitici cand voi avea populatie stabila de creveti.
Pana atunci de substrat se vor ocupa Melanoides tuberculata - Malaysian Trumpet Snail/MTS.
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Imi pare rau ca ai renuntat la africani, sper sa reusesti ceea ce ti-ai propus!
Nisipul este inert sau este nisip dedicat africanilor(gen aragonit, amestec cu spartura corali etc)?

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

flo77 wrote:Imi pare rau ca ai renuntat la africani, sper sa reusesti ceea ce ti-ai propus!
Nisipul este inert sau este nisip dedicat africanilor(gen aragonit, amestec cu spartura corali etc)?

Nisipul este de la Hornbach https://www.hornbach.ro/p/nisip-pentru-acvariu-alb-25kg/4066913/
Presupun ca e inert. Si daca era calcaros, nu cred ca se mai dizolva nimic in apa mea de la retea (pH > 8).

Erau frumosi africanii, dar imi faceau acvariul sa para mic si inghesuit... Apa clara, nisip curat, pietre cu nimic pe ele, totul prea steril...

Vreau un ecosistem care sa colcaie de lighioane mici, care sa nu-si dea seama ca traiesc intr-un acvariu


EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2082
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Fadds wrote:Vreau un ecosistem care sa colcaie de lighioane mici, care sa nu-si dea seama ca traiesc intr-un acvariu


Aici, ai explicat tot. (exact in acel "sistem" se intampla intodeauna, ceva diferit)

Fataiala/miscarea ciclidelor in bazinul cu pietre, este misto cateva ore... (dar dupa' 6 luni...)

Cred ca am scris suficient...

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Fadds wrote:
flo77 wrote:Imi pare rau ca ai renuntat la africani, sper sa reusesti ceea ce ti-ai propus!
Nisipul este inert sau este nisip dedicat africanilor(gen aragonit, amestec cu spartura corali etc)?

Nisipul este de la Hornbach https://www.hornbach.ro/p/nisip-pentru-acvariu-alb-25kg/4066913/
Presupun ca e inert. Si daca era calcaros, nu cred ca se mai dizolva nimic in apa mea de la retea (pH > 8).

Erau frumosi africanii, dar imi faceau acvariul sa para mic si inghesuit... Apa clara, nisip curat, pietre cu nimic pe ele, totul prea steril...

Vreau un ecosistem care sa colcaie de lighioane mici, care sa nu-si dea seama ca traiesc intr-un acvariu



Orice acvarist serios isi mai facea un acvariu. Orice scuza este puerila. Cred ca am reusit sa ma fac inteles de data asta

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2082
Location: Cernavoda
IP:
Offline

In principiu' asa ar fi... (ideea este ca nu toti' avem copii mari si pe... (barba/piz*a/cohones' a lor' )

Cand ai un copil mai mic de 3 ani si vrei/trebuie sa fii "si tatic" al copilului: Manevra cu al doilea bazin, nu merge bine ca idee... (in grosu' cazurilor)

Apare constatrea/requestu' : mai bine ai grija de copil decat de, "bazin".... (cum se traduce in familie, termenul: imi bag *ula in acvariu' tau... fii atent la copil)

De aici se deduce: Intamplator, nu toti detinatorii de acvariu au si disponibilitate nelimitata referitor la ingrijirea si atentia orientata catre bazin/acvariu/galetata cu pesti...

Exista momente in care, copilul care abia a invatat sa mearga' pe propriile "picioare" te agata de un deget si te cheama/trage cu infima lui forta si te ghideaza in directia jucariilor ori a altei necesitati curente ori a jucariei la care nu ajunge... (ca este pozitionata prea sus pe raft)

Aici' : apare perceptia si implicit, paradigma in care te postezi ori o percepi' . (ca detinator de acvariu)
_________________________________________________________________________________________________

Mai scriu?

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

EverSad wrote:

Mai scriu?

Da ca mie imi place. Si vorbesc serios.
Si o intrebare ptr . toti. Cand glumiti si nu vreti sa fiti luat in serios, ce " semne" ajutatoare puneti?

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2082
Location: Cernavoda
IP:
Offline

flo77 wrote:Cand glumiti si nu vreti sa fiti luat in serios, ce " semne" ajutatoare puneti?


In realitate: nu exista un dictionar a semnelor de pe "net" care' trebuie folosite pentru exprimarea starii relaxate/ambiguii, /BP/MM ori "mood" deductibil...

Este' Latini astia... (in 5 minute, se transforma ca si perceptie)

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

E buna observatia lui EverSad. Eram in criza de timp si incercam sa scot repede bolovanii de 20 de kg din bazin in timp ce urla copilul.

Am reusit sa daram suportul de lumina si un tub s-a facut praf . In afara de dauna materiala a trebuit sa adun cioburile din nisip...
https://www.nevertebrate.ro/lampa-led-oase-highline-classic-led-daylight-120-29855

Noroc ca mai am de rezerva inca 2.

Am facut comanda de lemn, o doamna foarte draguta din Baia Mare mi-a facut un ansamblu din 2 bucati red moor mai mari.

Edit: am luat si o punga de 1kg osmocote de la fitofarmacie, cu 33 de lei. Probabil o sa imi ajunga o viata

This message was edited 1 time. Last update was at 30/08/2022 19:42:03

flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Sper ca ai luat cu eliberare cat mai lenta. Ingroapa-l cat mai adanc in substrat(contine si azot sub forma de amoniu , nu numai sub forma de azotat).

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

flo77 wrote:Sper ca ai luat cu eliberare cat mai lenta. Ingroapa-l cat mai adanc in substrat(contine si azot sub forma de amoniu , nu numai sub forma de azotat).

Pana la sticla le bag. Si mai adaug nisip.

Considerand ca au incercat altii inaintea mea in pietris si nu au patit nimic, cred ca o sa fie ok.
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Eu am folosit Osmocote plus inca de acum 5-6 ani(poate mai mult). Osmocote plus contine si ceva micro nutrienti, dar nu suficienti.
Am gasit pe internet un experiment :


Hi All,

In 2019 after the AGA International Convention where I heard a presentation of the possible negative effects of water column dosing on certain species of aquatic plants (Lythraceae family: Rotala species, Nesaea species, Cuphea species) I also decided to try Osmocote Plus as an experiment using them as the primary source of macro-nutrients for a tank (N,P,K). First of all about over 50% of the nitrogen in Osmocote Plus is in form of ammoniacal nitrogen (aka ammonia) so it can be very toxic to animals, cause algae outbreaks, as well as cause 'plant burn'. Also it is important to note that the product contains no secondary nutrients (magnesium, calcium, sulfur) nor any micro-nutrients (iron, boron, manganese, zinc, etc) so it is not a 'balanced' fertilizer. Also, this product is not made to be used in water and the release of nutrients is faster as a result.

image.png.a6d18588a30c008005fe166f6e5b87ff.png

I did a lot of reading before starting this experiment and learned that placing the Osmocote Plus DIY tabs at the bottom glass with a minimum of 3" of substrate above them helps to minimize the amount of ammonia that leaches into the part of water column where the fish are located. I went with 2-1/2" of high CEC substrate (Safe-t-sorb) and followed the recommendation of one size "00" gel cap spaced 6" apart which resulted in 21 tabs in the 45 gallon tank. The result after carefully filling was high ammonia level showing up within a couple of days. This required me to do 50% water changes 2-3 times per week for about a month to keep ammonia levels minimized. My conclusion was that was way too many tabs! lol

How did the plants do? Here is a picture of the 45 gallon tall tank two weeks after planting:
1503359799_2019-12-0945GallonVinKutty(3)CroppedAdjSnSmDated.JPG.15d28f826ab61e4aa11f9bb5832e0c41.JPG

And here it is about 2 months after planting (Rotala species @ arrow):
2045450647_2020-01-0545GallonVinKutty(9)AdjSnSmArrow.JPG.a8799d2056bb1d6b429a5b741889222d.JPG

In the last 2-1/2 years I have set up three tanks with DIY Osmocote Plus root tabs as the primary source of nutrients and this what I have learned.

First of all start with one size "00" root tab per 10 gallons of tank volume. Root tabs seem to drop in nutrient release after five weeks so that is when I add root tabs again at the same dosing level. Getting these tabs to the bottom glass once everything is in place was a hassle. First of all the gel caps dissolve very quickly so there is little time to get the tabs in place and forceps didn't get the job done. Also, I try to place the tabs away from the base of plants to avoid root burn from the ammonia. I have found the following to do a good job of getting the gel caps down to the bottom glass:

235217903_RootTabApplicator.jpg.e889037659461532a42f9a0024e714fa.jpg

Secondly, the root tabs need to be augmented with a good source of micro-nutrients - I use Seachem Flourish Comprehensive dosed at 2 ml per 10 gallons (about 2 times recommended dosage). I also dose calcium sulfate and magnesium sulfate to provide the needed secondary nutrients (Ca, Mg, S).

I still do 50% weekly water changes on my tanks but I have found that the amount of algae I have do deal with on glass or plants less than it was when I did water column dosing. Also, I only have have to dose my micro and secondary nutrients once a week so my dosing time is drastically reduced. And my plants seem to do just fine with dosing nutrients in the substrate, including Anubias and Microsorum attached to the hardscape.
-Roy
45 gallon in March, 2022
1765096165_2022-03-0145GallonMklasioensisCatropersonatusCroppedAdjSnSm.jpg.3872e21493baa8efd82d4fe5bdcbc8a3.jpg

Asta ar fi linkul
https://forum.aquariumcoop.com/topic/22955-osmocote-experiment/#comment-206426

This message was edited 2 times. Last update was at 30/08/2022 21:13:49


Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

In cazul mentionat de tine se foloseste substrat pentru ladita pisicii, granulatie mare. Normal ca a ajuns amoniacul peste tot in apa.

Personal nu as folosi metoda asta de fertilizare cu niciun alt substrat in afara de nisip.

Edit:
Am apa plina de micronutrienti de la retea, doar fierul ma interesa, si asta e inclus in osmocote.

Trebuie sa te mai uiti odata pe lista de buruieni pe care vreau sa le cresc daca vezi vreo specie mai pretentioasa sa imi spui, ca o tai.

This message was edited 1 time. Last update was at 30/08/2022 21:30:16

flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Fadds wrote:In cazul mentionat de tine se foloseste substrat pentru ladita pisicii, granulatie mare. Normal ca a ajuns amoniacul peste tot in apa.

Substratul folosit de Roy este mult mai safe decat nisipul in aceasta privinta. Pentru referinta CEC=Cation Exchange Capacity.

Fadds wrote:
Personal nu as folosi metoda asta de fertilizare cu niciun alt substrat in afara de nisip.

Eu fololosesc Osmocote Plus atat in nisip cat si intr-un substrat echivalent cu ce foloseste Roy. Fara probleme.

Fadds wrote:
Edit:
Am apa plina de micronutrienti de la retea, doar fierul ma interesa, si asta e inclus in osmocote.

Aici ai dreptate. Apa la robinet in Brasov este mult mai dura decat apa pe care o foloseste Roy. Cred ca esti acoperit in privinta asta, daca raportul Ca/Mg este cat de cat OK. Cel mult o sa observi carente de Mg, dar asta poti corecta usor.
Fadds wrote:
Trebuie sa te mai uiti odata pe lista de buruieni pe care vreau sa le cresc daca vezi vreo specie mai pretentioasa sa imi spui, ca o tai.

Nu am de gand. Este acvariul tau, faci ce vrei cu el. Eu ti-am dat niste sugestii bazate pe ce mi-a mers mie in nisip. Nu trebuie sa urmezi aceste sugestii. In definitiv tu o sa stai cu ochii pironiti in acvariul ala, nu eu. Tie trebuie sa-ti placa ceea ce vezi.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

flo77 wrote:Nu am de gand. Este acvariul tau, faci ce vrei cu el. Eu ti-am dat niste sugestii bazate pe ce mi-a mers mie in nisip. Nu trebuie sa urmezi aceste sugestii. In definitiv tu o sa stai cu ochii pironiti in acvariul ala, nu eu. Tie trebuie sa-ti placa ceea ce vezi.

Totusi ma intereseaza opiniile colegilor de pe forum si imi influenteaza deciziile.

Ma bucur ca ai avut succes cu osmocote. Mai urmeaza sa iau si niste capsule gelatinoase 00.
Sper sa nu ajunga amoniacul in apa, la pH-ul meu ar fi destul de nasol.

M-am uitat pe canalul de YT Prime Time Aquatics, ei folosesc de multi ani osmocote in toate acvariile si au apa dura ca a mea.
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Au venit lemnele si le-am pus la inmuiat. Inca nu stiu exact cum o sa le asez... (sugestii?)

Urmeaza sa mai adaug nisip, sa fie mai ridicat in spate. Mai am 20kg de rezerva.

image
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Online

Niste idei

image
image
image

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
 
Forum Index » Vivipari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com