[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Iluminat cu LED-uri pentru acvariu plantat  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
monellis
Unripe member

IP:

PAR, PUR, PAS
https://aquanswers.com/led-lights-for-aquarium-plant-growth-best-color/
Pflorin
Junior member

IP:

Nu inteleg mai nimic dar trecem cu vederea apropo de lumina am vazut si lampi care zic ei ca merg si la marine si la plante sa fie asa sau e doar marketing
raschye
Member

IP:

Salut, astea ar if ok pentru acvariu plantat?
[Thumb - C6FFE621-067A-4396-8F56-2D215DF1B816.jpeg]

Liv
Ultrahigh member

IP:

Pflorin wrote:Nu inteleg mai nimic dar trecem cu vederea apropo de lumina am vazut si lampi care zic ei ca merg si la marine si la plante sa fie asa sau e doar marketing

E aproape doar marketing. Cerintele acvariilor marine sint foarte diferite de iluminarea plantelor (ca spectru si intensitate). Totusi unele lampi pt. marine functioneaza la plantate, dar arata cel putin ciudat.

Discutia de aici se refera mai mult la iluminatul unui acvariu de apa dulce plantat fara sa tina prea mult cont de saratele. Pentru cei care ajung pe aici ar trebui sa cititi de la postul 1. Sint informatii care au fost strinse in timp si se refera la iluminatul cu leduri. In ultimii 5 ani ledurile au evoluat foarte mult (s-au inmultit si producatorii si tipurile de led) si e necesara o evaluare a fiecarui tip de led in vederea utilizarii in acvariu.

This message was edited 1 time. Last update was at 19/01/2020 16:37:13

Sa aveti pesti sanatosi, plante frumoase si apa limpede.
Pandy
Junior member

IP:

Vreau sa evoluez putin cu acvariul pe care il am acum, am luat unul de 92x50x40. Putin complicat referitor la lampa din cauza lungimii, dar sunt curios daca aveti vreo solutie fezabila si din punct de vedere al costurilor. Am intrebat un tip care face lampi pe led la comanda, un cost estimativ 1100 lei.

Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to: