[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Primul meu setup - acvariu pentru Scalari  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Lucian wrote:pai lucreaza in 2 pasi: iei acvariul si il pui pe vechiul suport si atunci descoperi cu stupefactie ca suportul nu va tine si doar nu o sa arunci acvariul gata facut

In afara de asta, bagi si vrajeala cu "O sa vindem acvariul asta vechi, cu totul, asa ca trebuie sa fie set complet: bazin + suport".
Dupa ce bagi in casa noul acvariu, cu tot cu noul suport metalic, o sa constati ca acvariul vechi nu se vinde. Asa ca o sa ramai cu 2 bazine! Ai grija sa nu pari prea entuziasmat.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Partea cu vandutul acvariului am spus-o deja!!
smileyface
Membru de baza

Joined: 12/01/2010 23:04:20
Messages: 379
Location: Bucuresti,Berceni,Aparatorii-patriei
IP:
Offline

koala wrote:
Lucian wrote:pai lucreaza in 2 pasi: iei acvariul si il pui pe vechiul suport si atunci descoperi cu stupefactie ca suportul nu va tine si doar nu o sa arunci acvariul gata facut

In afara de asta, bagi si vrajeala cu "O sa vindem acvariul asta vechi, cu totul, asa ca trebuie sa fie set complet: bazin + suport".
Dupa ce bagi in casa noul acvariu, cu tot cu noul suport metalic, o sa constati ca acvariul vechi nu se vinde. Asa ca o sa ramai cu 2 bazine! Ai grija sa nu pari prea entuziasmat.


Ce ai zis tu este pas cu pas ce am facut eu, ma jur) i-am zis iubitei "am vorbit cu un prieten sa imi faca un acvariu mare ieftin(450 litri),cumpar eu teava si fac stand tapan,iar cand terminam il vindem pe asta vechi sa recuperam banii..." ghici unde este al doilea acvariu)inca in casa,dar am decis eu ca vreau sa il trimit alor mei in provincie pe cel mai mic,de 250 litri. Deci este incercata treaba,functioneaza.Spor la treaba Ptero! )
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Merci smileyface!! Chiar voiam sa te intreb cat te-a costat toata treaba...daca poti sa-mi spui...
Ma bucur ca a functionat in cazul tau!
Eu chiar as vinde acvariul si stand-ul.

This message was edited 1 time. Last update was at 09/05/2016 18:54:39

smileyface
Membru de baza

Joined: 12/01/2010 23:04:20
Messages: 379
Location: Bucuresti,Berceni,Aparatorii-patriei
IP:
Offline

N-ai pentru ce!
- Acvariul de 150x55x55cm m-a costat cam 600 sau 650 lei nu mai stiu exact, sticla de 10 mm plus fund dublu si intaritoare
-teava rectangulara pentru stand 40x40x3mm pana in 200 lei(vezi site dedeman)
-Vopsea si grund 30 lei
-sudatul in cazul meu m-a costat o partida de pescuit) l-a sudat tatal meu
-bucata de pal intre acvariu si stand,154x55cm, grosime 18 mm simplu negru cu cant de plastic 50-60 lei(Hornbach,debiteaza la ce dimensiune vrei si sunt si ieftini)
Cam asta ar fi investitia initiala,fara filtrare ,iluminat etc
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pterophyllum wrote:Eu chiar as vinde acvariul si stand-ul.

Nu stiu daca are rost smilie Ai putea sa folosesti unul pentru "aia batrani" si unul pentru tanara familie.
Si uite asa o sa fie toata lumea multumita
Mult succes
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

@Smileyface: Multumesc frumos pentru toate informatiile !! O sa ma ajute mult in formularea pledoariei
Filtrarea va ramane aceeasi in cazul meu, sau cel putin pentru o perioada. Cred ca o sa ma descurc cu ce am deoarece fac curat si schimburi de apa zilnic.

@Severus: Vanzarea acvariului si stand-ului face parte din strategie Oricum, sunt nevoita sa fac asta din lipsa spatiului.
Multumesc pentru urare!
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Buna seara!! Mi s-a aprobat dosarelul, asa ca in viitorul apropiat o sa trec si eu la un acvariul mai maricel (300L)
Suportul va fi un Stand Juwel Rio 400.
In ceea ce priveste acvariul, am doua optiuni:
1. - Dimensiuni: 150x40x50H cm
- Grosime sticla: 10 mm
- Fund dublu (trebuie sau nu?)
- Trei laturi clear float iar partea din fata ultra clear diamant.

2. - Dimensiuni: 150x40x50H cm
- Grosime sticla: 10 mm
- Fund dublu (trebuie sau nu?)
- Toate laturile clear float
- Doua intaritori longitudinale

Care varianta imi recomandati?
Va multumesc!

This message was edited 2 times. Last update was at 19/05/2016 19:24:04

Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Deoarece am buget limitat, a doua varianta pune accentul pe siguranta, iar prima pe estetic (oarecum). Mie mi-ar placea sa am latura din fata din sticla ultra clear diamant, dar asta inseamna sa renunt la intaritori. Iar daca vreau intaritori trebuie sa renunt la sticla ultra clara... Poate merge foarte bine si fara intaritori? Doar cu ajutorul vostru ma pot decide
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Eu mi-am facut acvariul cu 2 fete ultra-clare. Mare branza-diferenta nu se observa, sincer.
Am pus si intaritoare, daca sunt lipite estetic si sunt pozitionate deasupra viitorului nivel al apei, nu deranjeaza cu nimic. Eventual ii faci o rama din komatex/alt plastic care sa mascheze intaritoarele. Iti recomand 2 longitudinale si una in "H".

Fundul dublu - daca te gandesti sa pui bolovani, nu strica, dormi linistita. Varianta 2 e sa faci o dublare pe fundul bazinului, jur imprejur, cu fasii din sticla.
Ambele variante iti mai ofera o chestie buna, de siguranta: cele 4 fete vor avea aderenta mai mare cu fundul bazinului.

La o inaltime de 50cm, sticla de 10 e ok



I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

@dan.pavelescu, multumesc pentru sfaturi!
mmmm....daca nu este mare diferenta intre sticle, atunci renunt la idee si plusez pe partea de siguranta. Adica, in afara de fund dublu (vreau bolovani) adaug intaritoarele longitudinale.
Mai mult de atat nu pot face din cauza bugetului. Acvariul va fi facut la comanda si este foarte costisitor...
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Ce bagi in el?
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Bag Scalarii pe care ii am (din care o sa mai si dau) si poate si neoni...
Nisip alb fin, bolovani, lemne si ceva plante - Vallisneria&Anubias.
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Siguranta cea mai mare ti-o da un acvariu cat mai lat. Cu "siguranta" se va vedea mai bine si cu "siguranta" nu vei regreta.
Recomandarea mea:
Dimensiuni: 150x55x50H cm
- Grosime sticla: 10 mm
- Fund dublu
- fata clear float
- Doua intaritori longitudinale una de 6cm si alta de 5cm - cea lata se lipeste peste buza sticlei iar cealalta pe interior sub cea de inainte si lipite intre ele.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si eu, tot pe-acolo:

- la inaltime de 50 cm, geam de 10 mm... fara probleme!
- fund dublu, daca vrei sa dormi ca o boieroaica,
- la lungimea de 150 cm, nu ai nevoie de ranforsari transversale... doar longitudinale (pe lungimea acvariului)
- ca si Lucian, si eu iti recomand sa folosesti doua bucati de sticla din care sa faci rama superioara.

Uite ce vrem sa spunem: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/28399.page

image

image

image


PS: Cu cat mai lat, cu atat mai bine! ... sa stii ca patruj' de cm latime e putintel, pentru un bazin in care-o sa vrei sa pui lemne si alte "manevre".


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

Va multumesc mult pentru sfaturi si ajutor!!!
@Lucian: Dimensiunile propuse cu "siguranta" sunt ideale insa standul are doar 51 cm latime, plus ca mai trebuie sa tin cont si de pret ca altfel cu SIGURANTA zbor cu tot cu acvariu si pesti
@Koala: Am citit topicul si mi-am amintit ca l-am citit si mai demult...atunci cand nu-mi trebuia l-am citit, ba cred ca l-am si salvat Eh...trebuia eu sa va stresez putin
O sa cer niste oferte de pret tinand cont de tot ce m-ati sfatuit si sper sa ma incadrez.
- 150x40/50x50H
- Sticla de 10 mm, clear float
- Fund dublu
- Intaritoare longitudinale de 6 si 5 cm

Mai am o intrebare in legatura cu acvariul: Intaritoarele si cea de-a doua foaie de geam pentru fundul dublu trebuie sa fie tot de 10 mm grosime?
Koala, pot arata cele doua schite facute de tine celor cu care am sa vorbesc sa imi faca acvariul? O sa precizez de cine sunt facute.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pterophyllum wrote:Mai am o intrebare in legatura cu acvariul: Intaritoarele si cea de-a doua foaie de geam pentru fundul dublu trebuie sa fie tot de 10 mm grosime?
Koala, pot arata cele doua schite facute de tine celor cu care am sa vorbesc sa imi faca acvariul? O sa precizez de cine sunt facute.

- Ar fi bine ca geamul de fund sa fie tot din geam de 10 mm... la o adica, pe considerent de costuri, ai putea sa-l faci si din geam de 8 mm.
- Idem cu intaritoarele.
- Poti sa folosesti schitele alea linistita, ca n-am astfel de greturi... d-aia le-am facut, ca sa fie de folos si altora.


PS1: Fa bazinul barem de 50 cm latime, daca-ti permite locul... n-o sa-ti para rau. Asculta-ne, ca stim ce vorbim!
PS2: Noteaza vorbele mele... dupa ce faci noul bazin, in termen de maxima 6 luni, o sa-ti doresti sa-l fi facut mai mare.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Pterophyllum
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/06/2015 12:12:03
Messages: 514
Location: Bucuresti - Lacul Tei
IP:
Offline

koala wrote:
- Poti sa folosesti schitele alea linistita, ca n-am astfel de greturi... d-aia le-am facut, ca sa fie de folos si altora.

Sarumana!

PS1 - O sa fac tot ce pot! Poate ma reprofilez si nu il mai fac la o firma, si atunci costurile vor fi mai mici permitandu-mi sa il fac mai lat.
PS2 - Cu siguranta asa o sa se intample...dar ma multumesc si cu atat acum Daca voi dori sa imi fac unul si mai mare, pai si casa va trebui sa fie pe masura

This message was edited 1 time. Last update was at 19/05/2016 22:55:03

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

koala wrote:
PS2: Noteaza vorbele mele... dupa ce faci noul bazin, in termen de maxima 6 luni, o sa-ti doresti sa-l fi facut mai mare.


True! Eu abia l-am facut, imi curgeau balele cand ma gandeam ce mare si cool o sa fie, dar dupa ce l-am urcat pe stand am realizat ca nu e chiar asa de mare cum visam

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Pterophyllum wrote:Acvariul va fi facut la comanda si este foarte costisitor...


De ce nu iti comanzi tu sticla si sa apelezi la un mester pentru lipire? Cu siguranta gasesti oameni priceputi in Bucuresti.
Fara indoiala ca vei iesi mult mai ieftin.
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com