[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
new in town  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
crimson
Member

Joined: 23/11/2011 16:37:49
Messages: 259
Location: bucuresti
IP:
Offline

ms, cel mai probabil am adaugat prea repede guramii si nu au facut fata bacteriile ca pana atunci totul a fost ok... si nh4 nu a crescut si nici no3
crimson
Member

Joined: 23/11/2011 16:37:49
Messages: 259
Location: bucuresti
IP:
Offline

nh2=1 si in scadere

cred ca am identifica si problema.. cand plec in Vienna le da sotia de mancare si cred ca a facut ceva overfeeding

This message was edited 1 time. Last update was at 21/12/2011 10:48:22

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Sper ca faci schimburi de apa partiale in asteptarea scaderii no2-ului...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
kovaly
Junior member
[Avatar]

Joined: 29/06/2011 16:47:17
Messages: 69
Location: Bucuresti
IP:
Offline

sa inteleg crimson ca am avut dreptate)...mai bine lasai doua zile cat esti plecat fara hrana decat sa le dea hrana in exces si sa risti uite destabilizari aiurea...aspira si tu substratul sa elimini mancarea ramasa...ape limpezi tuturor
[Email]
crimson
Member

Joined: 23/11/2011 16:37:49
Messages: 259
Location: bucuresti
IP:
Offline

@stefanp am facut schimburi cam 3 zile pentru a-l mentinerea la 2,el tindea sa creasca catre 4, dat fiind ca nu a mai crescut alaltaieri si era tot 2 l-am lasat asa, si dimineata surpriza era 1, momentan o sa monitorizez cand ajung acasa sa ma asigur de valoare si ii las 1 zi fara mancare dat fiind ca plec la Vienna iarasi
crimson
Member

Joined: 23/11/2011 16:37:49
Messages: 259
Location: bucuresti
IP:
Offline

vad ca nu este nici o informatie pe forum legat de filter booster de la JBL, eu am luat unul si nu stiu daca sa il folosesc, sa nu il folosesc.... la ce ajuta mai exact... pentru ca producatorul spune ca ar mari timpul dintre service-ul filtrului.... adica daca fara el ar trebui sa cureti filtrul la 1 luna cu el.. il poti lasa si 2 luni asa....

eu am o canistra tetra ex700 unde s-ar putea pune daca se pune si daca il am sa il folosesc... sau?


a doua intrebare ar fi legata de carbonul activ... canistra de la tetra vine cu asa ceva sa il las asa cum e sau sa il scot din canistra, am inteles ca nu prea e recomandat sa folosesc asa ceva, daca il scot cu ce il inlocuiesc?
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Din ce am citit, carbonul se scoate. Se foloseste dupa tratamente ca sa absoarba surplusul sau alte toxine...Pune un burete in loc, sau ceva bile pt filtrare biologica...vezi si tu ce incape.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
crimson
Member

Joined: 23/11/2011 16:37:49
Messages: 259
Location: bucuresti
IP:
Offline

stie cineva ce fel de melc este cel din stanga?

image
crimson
Member

Joined: 23/11/2011 16:37:49
Messages: 259
Location: bucuresti
IP:
Offline

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image

http://imageshack.us/g/42/20111212009.jpg/

This message was edited 3 times. Last update was at 22/12/2011 15:56:02

FlyingDutch
Member
[Avatar]

Joined: 08/09/2011 01:42:26
Messages: 199
Location: Bucuresti
IP:
Offline

melcul de care intrebi o sa se inmulteasca mai rau ca iepurii
apropos mi se pare mie sau esti napadit de alge rau de tot ?

acvariu 54L
crimson
Member

Joined: 23/11/2011 16:37:49
Messages: 259
Location: bucuresti
IP:
Offline

stiu ca e ceva prolific ca doar a aparut singur,dar vroiam sa ma asigur ca e ceva nasol inainte sa scap de toti ca de ceva zile cum ii prind cum ii bag im acvariul mic, acolo am helenele si au ele grija de ei, din pacate in cel mare am multe specii de melci si nu ma risc sa bag helene.astept sa creasca puii de pomaceea, ca oricum pomaceea au fost mult mai prolifici decat oricare alti depun cate 1 cocon/zi, am inceput deja sa ii arunc ca e bazinul plin ochi si dupa aceea scot cativa de substrat care sunt iarasi f f prolifici si bag 1 helena sa faca curat:d

cat despre alge, nu e asa rau precum pare in poze, de 2 zile am dat co2 calumea si se curata, s-au inmultit cand a scazut co2 , o sa am zilele astea timpm sa ma ocup calumea pt ca sunt acasa

P.s. scuze pentru greselile de ortografie, dar scriu de pe tableta si e enervant rau autocorectul smilie
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Steaua aia de mare e din alt film

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare. Multe... enorm de multe poze. Cred ca ideal e sa pui cateva si bune.

crimson wrote:scriu de pe tableta si e enervant rau autocorectul smilie

E posibil sa-l dezactivezi. Oricum, cu tableta, e mai greu la scris, dar de ce sa dam vina pe ea acum

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
crimson
Member

Joined: 23/11/2011 16:37:49
Messages: 259
Location: bucuresti
IP:
Offline

l-am dezactivat de aseara, dar deja scrisesem postul si nu stiu daca s-au strecurat sau nu greseli, ca si vizualizarea nu e chiar ok... mai au loc de imbunatatire tabletele... inca nu sunt ceea ce trebuie

pozele le-am pus bulk, pentru ca nu aveam timp... eram prin vienna si pozele fusesera facute cu cateva ore inainte sa parasesc plaiurile mioritice, acolo nu aveam PC-ul meu sa le vad calumea, si sa le sortez, le-am ridicat direct de pe telefon...

astept pareri legate de acvariu... daca are cineva sfaturi etc...

P.S. am mai introdus in acvariu si 3 neritine(spiky) si vreo 3 ancistrus(1 normal si 2 albino)
crimson
Member

Joined: 23/11/2011 16:37:49
Messages: 259
Location: bucuresti
IP:
Offline

o intrebare.. legata de melci , am in bazin neritine pomaceea si tuberculate de car enu vreau sa scap, dar de asemenea am si daunatori (ramhorn si pond snail), pe langa asta o mare varietate de creveti de care nu vreau sa scap.... cum e recomandat sa scap de daunatori?

pana acum am tot cules la ei si ii arunc la helene, dar s-au plictisit si alea de mancat la ei
daca bag helenele scap de puii de poamceea si de tuberculate ceea ce iar nu vreau... dec cules ii tot culeg dar apar mereu... are cineva vreo idee ingenioasa

daca bag vreun loach... astia stiu ca mananca orice melc
crimson
Member

Joined: 23/11/2011 16:37:49
Messages: 259
Location: bucuresti
IP:
Offline

am gasit cuibul melcilor paraziti era puiernita in filtru mai erau si vre 2 masculi de rcs, am spalt canistra si sertarele, mai putin mediile care doar le-am clatit din motive evidente, se pare ce li s-a redus numarul drastic mai sunt decat cativa, puii de pomaceea observ ca prospera, deja au inceput sa aiba trasaturile parintilor, singura chestie pe care am sesizat-o in schimb in bazin este scaderea gh si kh,kh a sczut la 5 iar gh il masor doar cu jbl easy test din cand in cand pana acum era >7°d acum a scazut la >4°d e ppsibil sa fie de la numarul mare de melci care trag mineralele din apa pentru cochilie sau de la co2? e nevoie sa iau vreo masura?
crimson
Member

Joined: 23/11/2011 16:37:49
Messages: 259
Location: bucuresti
IP:
Offline

se pare ca fac monolog.. dar tot o sa intreb chiar daca intrebarile mele raman fara raspuns.... in albumul de mai jos este un personaj... care ar trebui sa fie ancistrus insa nu sunt convins ca este asa deoarece am fost astazi sa mai iau unul si mi s-a spus ca este plec.. la intrebarea de ce arata asa ... si ca pleco e putin diferit mi s-a raspuns ca este un hibrid... dar ca in trecut au avust si ancistrus tinuti in acelasi bazin... asa ca nu stiu ce sa cred neavand o vasta experineta cu acesti pesti...


https://picasaweb.google.com/103375504109254737274/Acvariu?authuser=0&authkey=Gv1sRgCNz7uZKZremn7gE&feat=directlink

P.S. orice sfat e binevenit
crimson
Member

Joined: 23/11/2011 16:37:49
Messages: 259
Location: bucuresti
IP:
Offline

ca sa fie mai clar... ce fel de pleco este... (plecostomus ancistrus sau hypostomus plecostomus....) pozele sunt ultimele din album cele cu exemplarul negru cu puncte albe....
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu nu m pricep prea bine si nu as putea sa iti spun, dar chiar daca m-as pricepe in poza aia de care zici tu
nu se vede mare lucru. Asa ca nu trebuie sa fi surprins ca ai un monolog

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
crimson
Member

Joined: 23/11/2011 16:37:49
Messages: 259
Location: bucuresti
IP:
Offline

sunt vreo 20 si ceva de poze... ma gandesc ca cineva care ii cunoaste bine ar putea sa isi dea o parere.....

multumesc pentru raspuns oricum..
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com