[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
new in town  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Aceeasi problema si cu celelalte douazeci si ceva de poze

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
crimson
Member

Joined: 23/11/2011 16:37:49
Messages: 259
Location: bucuresti
IP:
Offline

am stat acum si am umarit oratania, conform dorsalei nu e ancistrus si comportamentul e ceva mai deosebit ceva mai tupeist si foarte perseverent, mananca peleti cot la cot cu ceilalti pesti spre deosebire de cei 2 ancistrus care sunt ceva mai timizi... iar algele au disparut deja din bazin, am inceput din seara asta sa ii servesc zilnic zuchini, momentan nu pare interesat, vedem pana maine dimineata. inotatoarea dorsala are razele im forma de y nu drepte precum ancistrusul si transparenta la baza... gen steag asa...

o sa ii urmaresc evolutia, daca depaseste 18cm va pleca... nu am spatiu suficient sa ii dedic din pacate

cat despre kh si gh, o jumatate de lingurita de sare naturala de mare cristalizata mai tarziu au revenit la valorile initiale , cred ca trag cei cateva sute de pui de pomaceea si de tuberculate sarurile din apa pentru cochilie... cred ca voi adauga ceva scoici intr-un saculet in filtru ca sa mentin kh si gh constant... si il monitorizez cu atentie cat mai cresc puii de pomaceea.

e o idee buna cu scoicile? sau sa folosesc alta metoda?
crimson
Member

Joined: 23/11/2011 16:37:49
Messages: 259
Location: bucuresti
IP:
Offline

daca vrea cineva ceva marar de aveam la suprafata l-am scos si e in cada momentan, daca nu il ia nimeni il arunc.... sunt poze in album
nu ma intregbati ce planta e, daca va uitati la album, e chestia plutuioare.


Dat fiind ca guramii vor ape linistite la suprafata, nu e cumva indicat sa montez returul de la filtru catre ascvariu si nu paralel cu suprafata, ca film la suprafata nu am din datorita surface extractorului
crimson
Member

Joined: 23/11/2011 16:37:49
Messages: 259
Location: bucuresti
IP:
Offline

partea cu plecostomus... am lamurit-o oarecum... cei de la coralis au zis ca daca are alb la codita e clar Ancristrus si nu Hypostomus...

ramane sa iau un test de o2 sa ma lamuresc si cu partea de oxigenare daca tai agitatia apei la suprafata.. daca face fata surface skimmer-ul+plantele in a oxigena apa/ a realiza schimbul de gaze....


in sfarsit am luat prizele programabile, si pot sa stau fara grija in privinta luminii si a sterilizatoruli... au mai ramas ca operatiuni manuale:
adaugarea lichide(feritlizanti in cazul meu)
hranirea
schimbul de apa
refacerea bombelor de drojdie din cand in cand....

pentru automatizarea celor din urma ma gandeam asa:
butelie co2 2-5l cu ph controller

powerhead conectat la o priza programabila cu flotor pentru nivel min/max ca sa stie cat sa scoata si sa completeze pentru schimbul de apa

hranitor automat... nu stiu ce s-ar potrivi pe capacul meu...

dozator lichide



daca aveti alte sugestii legate de setup sunt deschis sa le aud....
crimson
Member

Joined: 23/11/2011 16:37:49
Messages: 259
Location: bucuresti
IP:
Offline

cred ca am o problema de alge.. am luat cateva fire de moss. java dupa aprerea mea de la cineva am legat-o de butura, dar pare infestata de ceva alge... stie cineva despre ce este vorba? sa scap de ea? mentionez ca pe christmass nu am asa ceva doar pe cele cateva fire de java.....


image
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

E recent adaugat mossul ? Daca da, da-i timp, poate se retrag - daca in alta parte nu ai ?

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
crimson
Member

Joined: 23/11/2011 16:37:49
Messages: 259
Location: bucuresti
IP:
Offline

viulian wrote:E recent adaugat mossul ? Daca da, da-i timp, poate se retrag - daca in alta parte nu ai ?


mosul e din 28.11.1012 la min ein acvariu, si a crescut ceva, erau 2 fire, dar se pare ca traieste in simbioza cu ceea ce cred ca e o alga.... e daunatoare sa ma alarmez?

This message was edited 1 time. Last update was at 18/01/2012 10:29:02

crimson
Member

Joined: 23/11/2011 16:37:49
Messages: 259
Location: bucuresti
IP:
Offline

astazi de dimineata am vazut si un pui de crevete ce se aventurase in afara mos-ului si o femela cu oua se pare ca RCS au inceput sa prospere in bazin, probabil ca odata cu cresterea kh s-a gandit sa mai traga un rand de pui din oacate pinochio.... e posibil sa sucombeze
crimson
Member

Joined: 23/11/2011 16:37:49
Messages: 259
Location: bucuresti
IP:
Offline

am identificat alga... probabil la mine nu se dezvolta decat in interiorul java moss sin cauza co2.... sa o las avand in vedere ca nu are evolutie spectaculoasa sau sa arunc java moss?

http://www.aquascapingworld.com/algaepedia/full_view_algae.php?item_id=81&algae=Green%20Hair%20Algae

am gasit si de ce nu se dezvolta la mine decat acolo )))

This type of algae is extremely fast growing. Consider a "bad" algae that usually grows on plant leaves and weaves its way in and around creating thick matted clumps. It is bright green in color and has a very fine slimy texture. Individual strands can grow as long as 20 cm. Cannot be removed easily mechanically. If left unchecked it will spread and overtake an aquarium under good water conditions. The situation that causes green hair algae to bloom is usually a combination of excessive lighting, high levels of dissolved organics and/or nutrient imbalance, in particular, excessive iron. ?
? If you're having green hair algae problems try removing as much algae as possible with a tooth brush or with your fingers. Then add some SAE's and Amano Shrimps to your tank. These algae eaters will quickly control and eventually eliminate this type of algae from your tank. Smaller types of shrimps also eat this algae but not as effective as Amano's and SAE's.

This message was edited 1 time. Last update was at 18/01/2012 12:55:31

ultkas
Member
[Avatar]

Joined: 23/11/2009 19:01:06
Messages: 268
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut. Pune si tu pozele mai mici te rog ca nu imi incape nici un sfert din poza pe ecran si cred ca nu sunt singurul. Pune la rezolutie in http://imageshack.us/ 800x600. Multumesc.
crimson
Member

Joined: 23/11/2011 16:37:49
Messages: 259
Location: bucuresti
IP:
Offline

@ultkas pe viitor asa o sa fac


Update:
adaugat in bazin 4 creveti cristal red shrimp, parca clasa D daca nu ma insel, sunt cei ceva mai mari si cu albul acela pus sper sa le mearga bine... astept puisorii sa se populeze bazinul cu ei, ca de RCS am vreo 2 randuri d epui si unul pe drum

in bazinul mic am bagat cativa khuli sunt bestiali
crimson
Member

Joined: 23/11/2011 16:37:49
Messages: 259
Location: bucuresti
IP:
Offline

kh 8
gh 6
no2=0,05
no3=1
ph=7,5
nh3/nh4=0

astea sunt parametri apei de astazi inainte de schimb, are cineva vreo idee de ce no2 nu vrea sa scada la 0? sa imi fac probleme? mai mult de 0,1 nu a urcat nicioata, dar stiu ca ar trebui sa fie 0 daca bazinul este ciclat...

sa incerc cu ceva plante ce consuma no2??
crimson
Member

Joined: 23/11/2011 16:37:49
Messages: 259
Location: bucuresti
IP:
Offline

crevetii au pierdut putin din culoarea alb.. dar rezista cu stoicism din ce am cititi este din cauza lipsei de calciu sau din cauza KH-ului foarte mare.. o sa adaug caco3 ca sa cresc putin concentratia de calciu in acvariu... si ceva mai multe scoici sa mentina echilibrul pe termen lung...


am scapat si de alga de care intrebam ceva mai sus... am aruncat java moss cu tot cu alga, am oprit 2-3 fire curate intr-un bol pe care o sa le plantez cred ca saptamana viitoare, sa ma asigur ca nu mai e urma de alga

This message was edited 1 time. Last update was at 28/01/2012 01:06:56

crimson
Member

Joined: 23/11/2011 16:37:49
Messages: 259
Location: bucuresti
IP:
Offline

datorita faptului ca m-a pus pe ganduri faptul ca nu imi scade no2-ul am decis sa fac un upgrade la mediile filtrante, filtrul de la Tetra vine cu prea multi bureti din ce am observat, el e compus asa:

sertarul 1(cel de jos), ceva inele cermaice neporoase jumatate de sertar, si jumatate burete

sertarul 2 bioballs

sertarul 3 2 bureti

sertarul 4 1 burete, un bad carbon activ si un film de perlon


am luat 1l eheim substrat pro care pare foarte poros si care ma gandeam sa il pun in sertarul 3
si sa scot buretele si ceramica din sertarul 1 si sa pun inele de la fluval care par mai poroase....


e buna ideea sau are cineva ceva sfaturi?

mentionez ca mai am un filtru intern doar cu perlon la care ii inlocuiesc media saptamanal deoarece se colmateaza, perlonul din filtrul mare sta curat in general....
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

In sertarul de jos poti lasa inelele alea neporoase si burete grosier. Filtreaza mecanic, prind resturi mari.
Pe urma pune mediu biologic in restul sertarelor, eheim substrat pro e bun din ce am citit. (doar ca e scumpisor)
Eventual la urma poti pune perlonul, deasupra, daca vrei. Eu am renuntat la el in canistra.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
crimson
Member

Joined: 23/11/2011 16:37:49
Messages: 259
Location: bucuresti
IP:
Offline

salut,
sa inteleg cea mai buna varianta e sa inlocuiesc sertarul 3 cu eheim substrat pro si un burete sa il mut in locul carbunelui?

am mai vazut o chestie pe net substrat pro in bioballs adica sa le umplu cu substrat pro.... e bine sa fac asa?

This message was edited 1 time. Last update was at 01/02/2012 11:14:23

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Daca ar fi dupa mine, as proceda in felul urmator.

Sertarul 1 (de jos): inelele si deasupra burete
Sertarul 2,3 si 4: substrat pro

Fara carbune, fara biobals si fara perlon. Eventual, daca vrei, poti lasa un perlon in ultimul sertar, deasupra, ca material filtrant fin si final, sa nu te chinuiesti cand vrei sa-l scoti (adica sa scoti sertarele cu subtrat pro din apa. Dar oricum se va colmata mai repejor si va trebui sa desfaci canistra mai des (lucru nu prea bun).

LE: Eventual mai bagi un pre-filtru pe furtunul in al filtrului.

This message was edited 1 time. Last update was at 01/02/2012 11:57:18


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
crimson
Member

Joined: 23/11/2011 16:37:49
Messages: 259
Location: bucuresti
IP:
Offline

pai eu mai am un filtru cu perlon mare in bazin.... sa mai las perlon si in filtrul tetra?
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Eu n-as pune. Dar daca ai in filtrul intern perlon, atunci nu prea mai are rost sa ocupi spatiul in canistra.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
crimson
Member

Joined: 23/11/2011 16:37:49
Messages: 259
Location: bucuresti
IP:
Offline

nu e chestia de spatiu, perlonul de la tetra are 2cm cam asa e doar o foita ;) era ideea doar de mediu filtrant
spui ca bioballs nu sunt bune? sau doar ca e mai eficient substrat pro si face acelasi lucru cu o eficienta mai mare?
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com