[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sump si alte acareturi pentru acvariu plantat  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si mos Nicolae a venit cu pompa de recirculare, sumpul lipit si preaplinul. Dan (pepika.ro) a fost iar la inaltime smilie
image

image

image

image
M-am apucat imediat sa pun pe ele fitigaraia ca sa merg mai departe cu proiectul.
Cu ocazia asta am descoperit ca am dat o cota gresita cand am facut proiectul. Gaura din sump pe unde trebuia sa fie prins robinetul cu flotor trebuia sa fie de 18mm (sa treaca un stut de 3/8" si eu am scris 12mm... Noroc ca am carota de 18mm asa ca am trecut la executarea gaurii. Am coborat sumpul de pe masa (ocazie cu care am crezut ca o sa-mi pierd olele (Este facut din scticla de 8 cu fund dublu si sicanele de 6mm). Am fixat o bucata de faianta pentru a iesi cu carota intr-un material plin si sa nu "sara" muchiile. Am facut un cerc dintr-un material pe care il am de cand faceam modelaje (ca un fel de plastelina dar fara sa fie gras) si am pus apa. In 5 minute aveam gaura de 18mm

image

image

image

Sunt cateva modele de robinete cu flotor. Cele obisnuite au un flotor care se ridica odata cu nivelul apei din rezervor si inchide treptat admisia de apa. Cnad ajunge aproape de nivelul final interstitiul de trecere al apei este foarte mic si se aud zgomote neplacute iar materialul din care este facuta membrana se distruge rapid in timp. Au aparut robinete cu flotor in pahar (cum este cel din fotografia de mai jos). Principiul de functionare este un pic diferit deoarece flotorul nu se afla in apa direct ci intr-un pahar. Cand nivelul de apa creste, debitul este la maxim pana nivelul apei ajunge sa depaseasca buza paharului care se umple instantaneu cu apa si ridica brusc flotorul intrerupand admisia de apa...

image

image

Am testat cum vin preaplinurile si tevile de scurgere (teava colectoare de scurgere o sa vina mai jos decat in poze).
image

image

Am testat cum vin trecerile in preaplin...
image

Am refacut lista de cumparaturi si mi-a cazut pixul din mana cand m-am uitat la total Sper ca spiritul sarbatorilor de iarna sa-mi mareasca contul


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Frumoasa lucratura. Prima reactie a fost sa intreb ce-i cu plastelina da m-am prins.
Am fost in vara la o geamgerie pentru ceva gauri da omu turna din cand in cand dintr-un pahar.
Nu pe gat, pe sticla
elis
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/04/2014 01:39:53
Messages: 683
Location: Bucuresti-Titan
IP:
Offline

da... curat ,ingrijit .......contul golit !

Reusitele si esecurile unui om, sunt rezultatul direct al gandurilor sale !
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Din pacate am descoperit ca am probleme cu pompa DCT-6000 Cutia de comanda zanganea de parca ar fi fost o cutie cu suruburi iar pompa mergea doar pe putere maxima, nici vorba de reglaje
Pompa in sine arata bine insa restul (cutia de comanda si accesoriile) arata a chinezarie ieftina. Capacul din spatele pompei/motorului a iesit cand am bagat-o in apa impins de aerul dinauntru... Asa o fi bine ?

Acum stau si calculez daca sa fac filtrul de substrat cu racorduri pe fundul bazinului sau cu pompele in interior Sunt dezamagit de pompa AquaClear Power Head. Teoretic era ideala, puteai sa schimbi sensul de circulatie al apei. Sistemul de schimbare al sensului insa se blocheaza, este greu de operat cu pompa in mana, in afara bazinului, deci imposibil cu el fixat in bazin si dupa cateva luni de functionare... Marimea pompei iar ma deranjeaza - cea primita de test este modelul cel mai mare Aqua Clear 70 Power Head - Old 802. As cauta o alta pompa cu gabarit mai redus si care sa o pot monta invers daca vreau sa schimb sensul Ma uitam pe varianta cu gauri pe fundul bazinului pentru UGF. Este mult mai eleganta din punctul de vedere estetic al bazinului dar ridica o gramada de probleme cu montarea celor doua pompe, cele 4 gauri si treceri pe fundul bazinului, etc.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Nimeni
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 27/08/2014 01:19:42
Messages: 459
Location: Helsinki - Finland
IP:
Offline

koala wrote:Bah,

- culoare negru-mat, fara bule si fara sclipeala de pitzi, o faci din silicon negru intins cu cardu' de salariu. Intins pe-afara geamului, ofcors!


Sau..... il faci din sticla neagra ;)

image

L.E: de fapt... intrasem ptr altceva:

- Luciane, nu vrei sa dai mai multe detalii despre robinetele alea "wc"... "paharel"... etc? Eventual un link sau o sursa de achizitie? Sunt foarte interesante si "fix ce imi trebuie". Multumesc anticipat, in rest.... urmaresc cu interes. Spor in continuare!
- in loc de Aqua Clear 70 Power Head - Old 802... de ce nu folosesti pompe Eheim? Ai de la 600L in sus si poti schimba sensul relativ usor. Anduranta lor..... nu mai spun. https://www.google.fi/search?q=eheim+pump+1260&rls=com.microsoft:fi-FI:IE-ContextMenu&rlz=1I7ASUT&biw=1536&bih=719&tbm=isch&imgil=SjBxP8myC6H4HM%253A%253BeJ5wPAv8abtr5M%253Bhttp%25253A%25252F%25252Fthereefshop.com.au%25252Findex.php%25253Fmain_page%2525253Dproduct_info%25252526products_id%2525253D879&source=iu&pf=m&fir=SjBxP8myC6H4HM%253A%252CeJ5wPAv8abtr5M%252C_&usg=__R0mrjWQwjCmlldEJtgAXpOHyhKQ%3D&ved=0ahUKEwjO9J3F_t7JAhWELHIKHR3gDEkQyjcINQ&ei=HZ5wVo7yJYTZyAOdwLPIBA#imgrc=SjBxP8myC6H4HM%3A&usg=__R0mrjWQwjCmlldEJtgAXpOHyhKQ%3D

This message was edited 2 times. Last update was at 16/12/2015 01:13:24


Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline


Se poate dar este de cel putin de doua ori mai scumpa si mult mai mare... mai sap. Continui sa studiez cum este sa pun pompele la exterior...

Nimeni wrote:
L.E: de fapt... intrasem ptr altceva:
- Luciane, nu vrei sa dai mai multe detalii despre robinetele alea "wc"... "paharel"... etc? Eventual un link sau o sursa de achizitie? Sunt foarte interesante si "fix ce imi trebuie". Multumesc anticipat, in rest.... urmaresc cu interes. Spor in continuare!

Principiul este destul de simplu. In mod normal plutitorul actioneaza membrana inchizand si deschizand trecerea apei. Cand nivelul apei creste plutitorul (un vas inchis) se ridica odata cu nivelul apei. Reglajul se face printr-un surub care ridica sau coboara plutitorul. Daca acest plutitor il introducem intr-un pahar (un vas fara capac) cat timp paharul e gol, plutitorul va sta pe fundul vasului si robinetul este deschis. Nivelul apei din rezervor creste pana ajunge la buza paharului si apa intra in pahar. Distanta dintre plutitor si pahar este mica deci un volum mic de apa este necesar sa umple acest spatiu ceea ce face ca intr-un interval foarte scrurt plutitoul sa fie in apa si sa se ridice oprind alimentarea cu apa. Problema ar fi fost cand nivelul apei din rezervor scade din nou si paharul ramane plin. Aceasta a fost rezolvata printr-o gaura si un capac pe fundul paharului. Capacul avand o cantitate de aer sun el va fi impins in sus obturand gaura cand nivelul apei creste. Cand nivelul apei scade capacul se lasa jos lasand apa din pahar sa curga in rezervor => plutitorul coboara si valva se deschide lasand apa sa curga iar ciclul se poate repeta...

Reglaje:
- Paharul se poate ridica si cobori in trepte si stabileste grosier nivelul superior al apei din bazin la care se opreste robinetul
- plutitorul se poate ridica/cobori cu ajutorul unui surub si stabileste nilul apei din rezervor - propriu-zis regleaza nivelul apei la care plutitorul exercita destul de multa presiune astfel incat sa inchida valva
- Nivelul de jos al paharului da nivelul la care plutitorul coboara si da drumul la apa...

Sper ca s-a inteles modul de functionare (aveti si o chita mai jos)

Nu am vazut sa aiba o denumire speciala. Trebuie sa va uitati la ele si se vede imediat de care tip este robinetul: daca plutitorul - piesa in miscare - este in contact direct cu apa e clasic, daca este untr-un alt recipient este de tipul descris mai sus.
O sa fac niste poze diseara si o sa vedeti si modelul/firma producatoare. Eu am luat din BricoDepot si aveau vreo 3 modele cu pahar... dar ele se gasesc cam peste tot...
[Thumb - robinet.png]

This message was edited 1 time. Last update was at 16/12/2015 11:37:54



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
elis
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/04/2014 01:39:53
Messages: 683
Location: Bucuresti-Titan
IP:
Offline

Multumim pt informatii ,extrem de utile persoanelor care isi fac sump !

Reusitele si esecurile unui om, sunt rezultatul direct al gandurilor sale !
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am facut cateva poze robinetului cu flotor pe care l-am luat eu. Am preferat acest model din doua motive: era cel cu plaja cea mai mare dintre cele 3 expuse si se putea monta paharul si flotorul la 90 grade fata de alimentare (lucru avantajos cand ai spatiu redus de manevra in bazin).

Se observa din poze paharul cu capacul din partea de jos si flotorul.

image image

image image

image image

image image

This message was edited 1 time. Last update was at 16/12/2015 21:35:03



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Nimeni
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 27/08/2014 01:19:42
Messages: 459
Location: Helsinki - Finland
IP:
Offline

Pf....... esti inginer? Asta mi-a venit direct in cap cand ti-am citit "explicatiile" despre robinetul cu flotor.... am patit fix ca in bancul cu pustiul care il intreaba pe tacsu:
- Tata, ce e aia "pompa"?
- La care tacsu vre-o 2 ore ii explica principiul de constructie, functionare, tipuri de pompe (aer, lichide, submersibile etc)... iar spre final il intreaba pe pusti: Pai... de ce esti tu interesat de "pompa"?
- Citisem in cartea de istorie: Cezar intrase cu mare pompa in cetatea Romei ;)

Cam asa si tu (scuze) ... Eu te rugasem sa imi dai "detalii despre sursa de achizitie" sau de unde pot cumpara din tara sau strainatate! (principiul il stiu, sau pot sa il banuiesc ;) ) Ma intereseaza de unde pot cumpara.
Oricum.... declar cu mana pe inima ca ai rabdare de chinez..... am vazut fasiile alea de sticla si m-a apucat "batzul"....

Komatex sau pvc alimentar (neutru ptr pesti) gasesti la GEPLAST.... consultale catalogul, gasesti multe chestii "interesante" pe acolo ;)

In rest.... am notat: Brico! Mersi ;)

Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... da ... inginer
eu asta am inteles din
- Luciane, nu vrei sa dai mai multe detalii despre robinetele alea "wc"... "paharel"... etc? Eventual un link sau o sursa de achizitie?

am dat <<mai multe detalii despre robinet si "paharel">> si <<eventual>> am dat si de unde l-am luat

Azi am primit inca un lot (fara numar ) de fitinguri PVC

image

Hai sa mai detaliem si cum voi prinde tank conectorii. Voi utiliza niste olandezi la care voi renunta la piesa cu garnitura de etansare iar piulita se va prinde de surubul de trecere al conectorului. In felul asta am posibilitatea de a detasa conducta pentru curatare si alte operatii inclusiv scoaterea conectorului. Mai trebuie luata o garnitura corespunzatoare filetului. Conectorul olandez costa ~6 lei cu inca 2-3 lei garnitura...
image image
image image
Se vede mai sus Tank conectorul cu olandeza fixata.

Am mai fost intrebat de multe ori daca ajunge filetul tank conectorului pentru sticla groasa. Mai jos aveti fotografiati doi conectori unul pentru teava de 25mm cu filetul de trecere 1 1/4" la care lungimea filetului este de ~52mm si un conector pentru teava de 16mm cu filet de trecere de 3/4"

image image

Si pentru ca tot este perioada cadourilor, am iesit la cumparaturi
Am mai luat un corp de filtru de 10" cu filet de 3/4" cu surub de aerisire. Aceasta aerisire o utilizez pentru a fixa furtunul de CO2. Parca v-am mai spus despre asta... Ce am luat eu avea ca aerisitor un capac care se insuruba intr-o iesire filetata. Nu am gasit nicio solutie sa fixez furtunul de CO2 4/6mm. Asa ca am cautat si am gasit un corp de filtru cu surub de 1/8" care poate fi inlocuit cu fitinguri speciale de la firmele care vand instalatii de osmoza q.e.d.

image image
image

Zilele trecute am gasit pe cineva care vindea plexiglas negru mat. Am fost si la el la stand (pe Valea Cascadelor) si al luat o bucata pentru a face pieptenul. Fiind de 3mm o sa lipesc placa de 3mm pe o placa de 10mm transparent si o sa fie frezata piesa lipita. Plexiglas-ul este turnat (mat nu se poate face decat prin aceasta tehnologie) si este mai scump decat cel lucios... Este pe o parte mat iar pe cealalta parte este lucios. Mai jos aveti comparatia intre cele doua parti (in cea lucioasa se vede neonul oglindindu-se).
image image
image image

Pe o placa de 40x43cm am dat 40 lei. Mi-a facut si o calculatie pentru fundal (132x54cm + 62x54cm) si a iesit ~230 lei... A spus ca imi taie la orice latime dar pe o lungime de 2m (placa are 2x3m cu niste zecimale...).

Acum sunt in cautare de adeziv pentru plexiglas. Voi cu ce ati lipit, de unde si cu cat ati luat?
Inainte eu lipeam cu Cloroform dar acum nu stiu daca se mai poate cumpara la liber...

This message was edited 1 time. Last update was at 17/12/2015 21:40:16



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Nimeni
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 27/08/2014 01:19:42
Messages: 459
Location: Helsinki - Finland
IP:
Offline

Pentru chestia de adaptare furtun CO2 la filtru de apa..... este o "scula desteapta" la Pepika... stiu ptr ca a luat "Liliacul" un adaptor din ala si s-a potrivit perfect pe filetul unde vine surubul de aerisire. Strica o intrebare la Dan (indiferent care: Liliacul-Batman sau Pepika) ;)

Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!
alin.calu
Member
[Avatar]
Joined: 13/12/2015 20:21:54
Messages: 227
Location: Brasov
IP:
Offline

Deci pot spune cu mana pe inima...ca eu sunt un pici in materie de acvarii...defapt nici pici...purice mai bine zis!

Urmaresc diferite topicuri aici si ma minunez si in acelasi timp admir rabdarea si pasiunea voastra!

Felicitari si spor la treaba!

KEEP CALM AND FEED YOUR FISH!!!
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nimeni wrote:Pentru chestia de adaptare furtun CO2 la filtru de apa..... este o "scula desteapta" la Pepika... stiu ptr ca a luat "Liliacul" un adaptor din ala si s-a potrivit perfect pe filetul unde vine surubul de aerisire. Strica o intrebare la Dan (indiferent care: Liliacul-Batman sau Pepika) ;)

Pai Liliacul de unde crezi ca stie

@alin&nicoleta: Multumesc pentru urari. Vezi ca daca mai stai mult pe aici se poate lua si e boala grea


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Lucian wrote:Acum sunt in cautare de adeziv pentru plexiglas. Voi cu ce ati lipit, de unde si cu cat ati luat?
Inainte eu lipeam cu Cloroform dar acum nu stiu daca se mai poate cumpara la liber...

Pune mana pe telefon si suna-l pe Dragos, ca iti spune el de un' sa iei zeama de lipit...


PS: Sa stii ca lipiciu' ala este o mizerie care miroase infiorator... ma gandesc eu ca vrei sa faci manevrele cand e nevasta plecata d-acasa.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:
PS: Sa stii ca lipiciu' ala este o mizerie care miroase infiorator... ma gandesc eu ca vrei sa faci manevrele cand e nevasta plecata d-acasa.

Uita-te la postul #61 - eu sunt smecher si am boxa la subsol pe care am transformat-o in atelier. Mai greu a fost sa conving nevasta ca nu e bun pentru muraturi pentru ca este incalzit (ma si vedeam toata ziua-buna-ziua alergand pe scari cu borcanele in brate sus-jos ). Asa pe balcon stau foarte bine de 'jde ani si are acces toata lumea la ele
Butoiasul de tuica si cele de vin stau foarte bine pe langa scule


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
alin.calu
Member
[Avatar]
Joined: 13/12/2015 20:21:54
Messages: 227
Location: Brasov
IP:
Offline

Lucian, incerc sa-mi tin in frau pasiunea...cam cat pot eu de mult...mai am vreo cateva hobby-uri destul de costisitoare si acum sunt in acea perioada in care trebuie sa fac curat intre ele...sa vedem cu care raman.
Nu ca nu m-ar intelege sotia, dar dupaia zice ca nu mai am timp pentru ea si pentru bebe. )

KEEP CALM AND FEED YOUR FISH!!!
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am definitivat planul. Filtrul UGF va avea intrarile pe lateral. Pompele pentru UGF vor fi amplasate tot in sump (pentru a amortiza zgomotul si sa fie intr-o incinta inchisa cu scurgere in caz de ceva...)...
In plan nu sunt figurate scurgerile.
.
[Thumb - UGF2.jpg]

[Thumb - schema.jpg]



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Lucian wrote:Am definitivat planul. Filtrul UGF va avea intrarile pe lateral. Pompele pentru UGF vor fi amplasate tot in sump (pentru a amortiza zgomotul si sa fie intr-o incinta inchisa cu scurgere in caz de ceva...)..
In plan nu sunt figurate scurgerile..

Bah, ia detaliaza nitel... pompa e in circuit inchis, da?
Daca se taie curentul, nu incepe apa sa curga p-acolo, da?


Baga "aquarium closed loop system" pe google si studiaza nitel.

This message was edited 1 time. Last update was at 18/12/2015 17:23:52


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:
Bah, ia detaliaza nitel... pompa e in circuit inchis, da?
Daca se taie curentul, nu incepe apa sa curga p-acolo, da?
Baga "aquarium closed loop system" pe google si studiaza nitel.

Pe unde sa curga daca e in circuit inchis? Pompa va fi din cele facute sa functioneze si pe "uscat" deci nu au scapari pe nicaieri smilie
Pompa trage apa din UGF (printr-un tank conector) si o impinge tot in bazin printr-un alt tank conector tot din lateralul bazinului. Amandoua capete sunt amorsate si diferenta de nivel intre ele este de 10cm...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Aha, in regula... daca e circuit inchis, nu mai conteaza diferenta de nivel.
Cred ca m-a confuzat treaba aia cu pompele montate in sump, da' acu' mi-e clar ce vrei sa faci...

Sper ca nu e cazul sa te intreb daca ai prevazut robineti de inchidere a circuitului.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com