[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Shangri-La Valley  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Acuma imi place si partea stinga . Da' am de circotit la partea dreapta ....... planta din colt - Eusteralis sau aromatica, nu mai tin minte - ar trebui sa fie mai inalta. Stiu ca peste vreo saptamina o sa aiba inaltimea care mi-ai place, da' atunci o sa fie prea inalta Rotala wallichii ....... io zic sa faci astfel incit sa prinzi un moment in care toate au inaltimea potrivita, sa faci poza si sa ne spargi .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Nagy Attila
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2008 11:53:51
Messages: 454
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Ma bucur tare mult ca va place. :-)
In coltul drept am Ludwigia sp Cuba si L. Aromatica 2-3 fire. Am fost nerabdator sa va prezint noua mea achizitie, R.Wallichii si am facut poza cu Ludwigia mai ascuns un pic. :-P
[Yahoo!] [ICQ]
R9naldo
Junior member

Joined: 26/02/2009 15:01:50
Messages: 27
Location: Timisoara
IP:
Offline

arata bine imi place :draq: am o intrebare cand tai L.Cuba o scoti si pui partea de sus s-au o lasi asa ? am auzit ca se inegreste si numai creste in multe cazuri .. ;)) vreau si eu sa o folosesc la urmatoru acvariu de aia intreb ms
Nagy Attila
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2008 11:53:51
Messages: 454
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

R9naldo wrote:arata bine imi place :draq: am o intrebare cand tai L.Cuba o scoti si pui partea de sus s-au o lasi asa ? am auzit ca se inegreste si numai creste in multe cazuri .. ;)) vreau si eu sa o folosesc la urmatoru acvariu de aia intreb ms


Am incercat de cateva ori sa tai varfurile si sa le plantez langa partea ramasa in substrat. Cum varfurile replantate cresc mult mai repede, cioturile is umbrite si au o evolutie foarte lenta asa ca am renuntat.
Asa ca scot toata planta, o tai la lungimea dorita iar restul .......
[Yahoo!] [ICQ]
R9naldo
Junior member

Joined: 26/02/2009 15:01:50
Messages: 27
Location: Timisoara
IP:
Offline

Cum varfurile replantate cresc mult mai repede, cioturile is umbrite si au o evolutie foarte lenta asa ca am renuntat

este normal sa creasca mai rpd .. dar cioturile se refac sau mor ? asta a fost intrebarea mea
Fujito
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 22/04/2009 23:39:25
Messages: 366
Location: Pitesti - cartier Prundu
IP:
Offline

dogibeer84 wrote:Update foto:
Am adaugat in coltul stang Rotala wallichii si am mai mutat si un fir de Blyxa. Tin sa ii multumesc lui Sergiu aka RSV pentru Wallichii. ;;bj
image


ce planta este aceeia pe care ai folosit-o pe post de gazon ?
[Email] [Yahoo!]
Nagy Attila
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2008 11:53:51
Messages: 454
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Fujito wrote:ce planta este aceeia pe care ai folosit-o pe post de gazon ?


Hemianthus callitrichoide "Cuba"
[Yahoo!] [ICQ]
Fujito
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 22/04/2009 23:39:25
Messages: 366
Location: Pitesti - cartier Prundu
IP:
Offline

dogibeer84 wrote:
Fujito wrote:ce planta este aceeia pe care ai folosit-o pe post de gazon ?


Hemianthus callitrichoide "Cuba"


si sub ce forma se gaseste ? ca in Pitesti (unde stau nu am vazut) si la ce pret ajunge ;) multumesc anticipat
[Email] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Fujito wrote:si sub ce forma se gaseste ? ca in Pitesti (unde stau nu am vazut) si la ce pret ajunge


Uite asa o gasesti, la poturi de plastic. Incearca la reef, poate o mai au. Eu am cumparat acum vreo doua zile. Nu-i musai sa aibe poza pe site, dar le poti da un telefon sa-i intrebi. Vezi ca oamenii trimit si in tara prin Fan Courier, parca.
P.S. 15 lei potul

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Fujito
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 22/04/2009 23:39:25
Messages: 366
Location: Pitesti - cartier Prundu
IP:
Offline

alber wrote:
Fujito wrote:si sub ce forma se gaseste ? ca in Pitesti (unde stau nu am vazut) si la ce pret ajunge


Uite asa o gasesti, la poturi de plastic. Incearca la reef, poate o mai au. Eu am cumparat acum vreo doua zile. Nu-i musai sa aibe poza pe site, dar le poti da un telefon sa-i intrebi. Vezi ca oamenii trimit si in tara prin Fan Courier, parca.
P.S. 15 lei potul


si cat imi ia taxa de curierat ? e gratis la o anumita comanda mai mare de produse ?
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Fujito wrote:si cat imi ia taxa de curierat ? e gratis la o anumita comanda mai mare de produse ?

Te rog nu polua topicu' omului cu astfel de intrebari , parca esti pe chat. Scrie un mail la furnizor .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Nagy Attila
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2008 11:53:51
Messages: 454
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Mici mari schimbari, fara autocolant. Am lucrat un pic la partea stanga si am dat neoni. :mrgreen: Fara prea multa vorbareala iata poza:
image
[Yahoo!] [ICQ]
clauss
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2008 08:53:52
Messages: 500
Location: italia
IP:
Offline

super-frumos acvariul, da pune autocolantul inapoi , da o senzatie de ...infinitate, pare ca nu se mai termina , ca nu are spate..

ACVARIUL MEU : http://s586.photobucket.com/albums/ss308/clauss77/?action=view&current=P1020632.jpg
[Email] [Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

stau si ma gandesc. "Oare cum ar da acum, la tine . O folie tip oglinda ca background ? "
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Radu.U wrote:stau si ma gandesc. "Oare cum ar da acum, la tine . O folie tip oglinda ca background ? "

Se poate incerca, oricum, fara lipirea foliei de sticla, dar eu cred ca ar arata..."ruralistic" ca sa ma exprim frumos. Nu stiu ce ar putea cauta oglinzile in acvaristica. Da, probabil ca repetarea la nesfarsit a fondului de plante in acea oglinda ar da o imagine spectaculoasa si-o senzatie adrenalinoasa. Insa imi vine acum o comparatie...parbrizul unei Dacii de tara, plin cu tot felul de agataturi.
Sa ma ierte Radu de post, nu e de contre, dar personal asa cred io.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

:-) eu am zis parearea mea, si tu a ta mie mi-ar place. Sunt "tunninguri si pe mercedesuri, Bmw-uri
RSV
Moderator
[Avatar]

Joined: 03/10/2008 20:57:13
Messages: 209
Location: Alba Iulia/Cluj
IP:
Offline

Intradevar era mai interesant cu fundal negru,cat despre plante si aranjament ,nici un repros
Nagy Attila
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2008 11:53:51
Messages: 454
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Multumesc

De autocolantul tip oglinda, nu stiu ce sa zic. Pune la tine si aratane cum arata. Poate va fii trendy flendy.
Nu stiu dece dar mie imi place mai mult far autocolant, negru. O sa incerc cu ceva mai deschis, un gri sau ceva.
[Yahoo!] [ICQ]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Pune inapoi negru . Sau incearca diferite culori.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Nagy Attila
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2008 11:53:51
Messages: 454
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

O noua poza fara aparatura :mrgreen: :
image
[Yahoo!] [ICQ]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com