[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: ocean
Forum Index » Profile for ocean » Messages posted by ocean
Message
Te-ai pricopsit! Macar vre-o 1500-1800 ai acolo
Frumosi sunt altumii aia!!! smilie
Aria pe care o ocupa o pereche de clowni salbatici e de 80/80 de cm cu anemona lor in salbaticie, da stiu se adapteaza, dar..., sursa mea :
, Plin de viata acvariul, putin cam mic pentru clowni(sau asa pare din imagini) eu as face totusi ceva cu nivelul acela scazut de apa(si asa volumul e mic) , dar mie imi da impresia de ceva lasat de izbeliste orice acvariu care nu are apa cat mai sus
P.S. Am uita sa mentionez la nutrienti pentru alge si nitratii pe langa fosfati si silicati
Pentru raspunsul anterior; revenid la intrebare sporii algelor exista peste tot pe planeta(pana si la poli) ei constitue un mecanism de reglare al intregii planete(subiectul e vast si putin iesit din tipare), algele se dezvolta(din spori) cand au conditii adica hrana si temperatura propice: hrana fiind fosfatii si silicatii, fosfatii sunt organici si anorganici, iar cu silicatii nu prea ai ce face ei vin si la pachet cu apa din retea, contra lor doar daca foloseti un filtru NPS atasat la instalatia de osmoza inversa. Fosfati exista si in apa de retea dar nu chiar asa de multi ca in apa de acvariu unde se acumuleaza de la resturi de hrana si dejectii, solutia e mentinerea igienei prin aspirarea substratului si dilutia lor prin schimburi suficiente si regulate de apa. Intr-un acvariu mai incarcat biologic cu filtrare slabuta(filtru intern) 20-30 la suta saptamanal nu e intodeuna suficient
https://youtu.be/oQRrF_nDJ8g?si=AdLaEcsH9FA-pMW5
La echinodorus trebuie rabdare pana face tranzitia, cateodata multe luni de zile
Foarte faina si inspirata "Godjira", deocamdata imi place mai mult fara verdeata
Frumosi
Dap
Da chiar frumosi altumii, ai catva foarte eleganti. Aia mici o sa umple spatiul dupa ce se acomodeaza
Un pic de irizari intre lumina si umbre, ieri in timpul schimbului de apa https://youtu.be/obe-ApRQLqU?si=HExxTztXM1RRGN0C
Salut, nu merge nivelul apei mai sus? Daca e conditionat de skimmer poti sa-l ridici putin pe acesta(piatra, ceva; nu s-ar observa fiind in spate. ar fi fain daca ai putea sa-l maschezi putin-ideal era unul extern ce il atasezi de spatele acvariului. Una peste alta inteleg limitarea impusa de buget la pensie: de ceva timp ma tot lovesc cu capul de aceiasi grinda si eu
Ieri au disparut si la mine puii, prea mare aglomeratia, trebuie sa fiu mai rapid cu scosul/separatia lor
Azi au fost lasati copii pe afara putin, le dau drumul cand pun mancare https://youtu.be/66SHZ96sk9c?si=UPoGS7ParK2ecot3
Cresterea la sveni se va intampla cand ii vei pune in bazinul mare(doar sa nu se blocheze intre timp!) in cel mic e doar stagnare, ai sa vezi diferenta: dar si la ei schimburi mari si dese altfel nu prea; si bineinteles papa bun si abundent!
 
Forum Index » Profile for ocean » Messages posted by ocean
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com