[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: ocean
Forum Index » Profile for ocean » Messages posted by ocean
Cauta mixtura pentru pesti marini, sunt N feluri de combinatii, daca nu gasesti ia congelate pentru marini si le combini
"planuiesc sa redescoper acvaristica" Pai cam trebuie sa o iei de la 0, asta nu e acvaristica
Mai bine ai opta pentru mixtura cu moluste sau alte vietati marine, e mult mai sanatoasa si plina de minerale si vitamine benefice usor asimilabile, spre deosebire de vita, dar probabil ca iar stric orzul pe gaste
Da, ponce din pacate se cam sfarama, cel putin pentru o perioada
Cat timp l-ai ciclat? Oricum acum e ne/deciclat, ciclarea dureaza~4 saptamani, indiferent ca pui sau nu biostartere(bacterii). Poti continua ciclarea cu pestii in el daca schimbi zilnic sau macar tot a doua zi 40-50% din apa asta timp de o luna
Eu am facut si intretinut acvarii, in mare parte marine, dar si cateva de apa dulce timp de 15 ani pe la firme, hoteluri, localuri si unii potentati financiar si sfarsitul lor in 99% din cazuri e ca respectivii nu mai vroiau sa aloce /investeasca/sa se implice(mai devreme sau mai tarziu) financiar in ele. Cand ii spui omului ca s-a dus o pompa sau o lampa si nu mai vrea sa cheltuiasca cateva sute de lei iti vine sa-i dai naibii cu banii lor cu tot. Au fost cazuri cand nu au vrut si am luat pe cheltuiala mea doar ca sa nu ma mai chinui cu improvizatii si atunci de rusine au platit(pretentii sa arate bine de aceia existau), veneau si intrebau de ce nu coralii lor sunt asa de colorati cum au mai vazut ei s-au de ce sunt pleostiti si atunci le-o serveam asa cu sete sa intrebe unde au vazut cati bani se investesc lunar in ei. Asa ca nimic nou sub soare
insoso Am avut doi hepatus in 800 de litrii(acvariu de 2,5 m+sump=1000 l) cu 110kg de piatra vie si s-au batut pana cand cel mare a fost omorat
FishLover wrote:Nu vreau sa aud de plante adevarate ca ar arata mai bine (nu am timpul necesar sa am grija de ele), ramâneti la subiect.

Nici noi nu vrem sa auzim de astfel de concepte kitsch care nu au nici o legatura cu acvaristica, ar trebui ca si pestii ce-i pui sa fie de plastic ca tot nu ai timp
Ce rost are carbunele in ecuatie?!
Eu iti garantez ca daca pui niste discusi(in cazul meu au fost 12) intr-un bazin neciclat(fortat de imprejurari) si nu faci zilnic schimburi de apa macar 50% ramai fara ei(bazinul avea cateva zeci de fire mari de hydrocotyle leucocephala cam de 60 de cm)
Aiurea, la el si bioballs e peste Matrix-sa fim seriosi
, da cred ca Bleheri era
Din pacate apa de retea nu e asa cum o crezi cel putin nu pentru marine, contine nitriti , nitrati, metale grele etc.. Crede-ma in 2005 cand cand am inceput cu marine si noi credeam ca vom redescoperi coada la cireasa-nu a fost asa, un acvariu marin in care vrei sa tii si corali si nevertebrate ajunge in relativ scurt timp sa arate rau, imbacsit, fara apa de osmoza. Pentru fish only merge un timp dar o sa ai mai multe pierderi. Deci R.O. e o conditie sine qua non pentru marine
...si incarcatura biologica..
Cel mai elementar lucru: discusii sub 12 cm nu se tin/ cresc in bazin cu substrat! Nu au imunitatea suficient dezvoltata ca sa faca fata la microorganismele(si ouale lor) ce traiesc si se dezvolta acolo si nu , nu vei putea niciodata sa aspiri suficient. Asta nu inseamna ca neaparat ai sa-i pierzi pe toti pot supravietui dar ca adulti nu vor fi discusi ci ceva alungit, slabit(triscusi, rachete etc.) departe de cum ar trebui sa fie dupa cum le e denumirea. Alta chestie de abc-ul discusilor: schimburile de apa zilnice cel putin pana la 8-10 luni de minim 40%: aspirare dupa fiecare masa a resturilor=e de lucru cu ei daca vrei sa ai discusi reusiti si mari(18-20+cm) cei sub sunt fusheriti. In rest hrana de calitate(daca poti evita inima de vita mixtura, in loc congelate marine si altele, artemia hrana de baza-ultima mancare pe zi) si variata-exclus larve rosii=constipatie=bloat sau dropsy, igiena, temperatura

PS. Trebuie sa iei in calcul 50l/discus, in nici un caz nu mai ai loc acolo de alti pesti asta daca vrei sa-i cresti frumos, daca doar asa dupa ureche cu las ca merge si asa sau "eu redescopar coada la cireasa" atunci spor

homealone wrote:filtrarea merge odata cu lumina acvariului

Aia nu mai e filtrare! Doar apa strecurata, filtrarea inseamna cea biologica nu cea mecanica, citeste despre ciclarea acvariilor. Vad ca ai plante naturale ok atunci la substrat de ce nu folosesti o nuanta tot naturala-albastrul ala
Si e cu apa de izvor: ca noi asta avem trasa aici, deci dura ca naiba, ramirezii asta a fost luat ca experiment vad ca e bine mersi si creste(are~5+ cm acum), il am de vre-o doua luni
Ameteala aceia a mea de acvariu cu ramirez si kribenzi, nici acum nu merge ca am modificat ca public?
No, la mine merge si ma bucuram ca pot pune si de pe facebook

Forum Index » Profile for ocean » Messages posted by ocean
Go to: