[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: bulan77
Forum Index » Profile for bulan77 » Messages posted by bulan77
Message
Frumoasa initativa
nu inteleg de ce vrei sa mai intaresti zona in care dai gauri, nu are rost
foarte fain , nu am avut ocazia sa vad acest lucru
nu pare a fi aiptasia , mai urmareste umpic hermitul si vezi cum arata cand se extinde maxim
dimidragos wrote:Sincer mi se pare ciudat, vad atatia acvaristi cu experianta, si totusi un singur raspuns....sincer sunt putin dezamagit. Am postat eu ceva gresit de am suparat lumea??

e normal sa apara algele maro, ai stricat toata karma cand ai mutat acvariu. Il lasi in pace si ar trebui sa dispara de la sine in cateva saptamani. succesc!
nu vei avea nici o pierdere din cauza asta, sunt ei sensibili dar nici chear exagerat!
Oricum daca tot iti baga apa in acvariu si tu tot adaugi sare , cand se va evapora apa aia vei ajunge la o salinitate foarte mare , mai bine o lasi asa ca oricum se evapora
nasoala treaba daca nu sta pe un loc drept acvariu, are toate sansele sa cedeze latura care e fortata
E cam inalt sumpul , mai ai loc pe sus sa bagi ceva?
Daca da , de ce nu ai facut despartitoarele mai inalte ?
Din partea din care intra apa poti incepe -?skimmer (aici ai si tevile de la acvariu -? material filtrant ( ce iti permiti) -? refugiu sau reactoare carbune si antiphos -? pompa retur
Daca faci refugiu sa vopsesti peretii de la el sa nu creasca alge si in alte camere iar daca vrei reactoare mai bine scoti o fasie de sticla si ramai la 3 camere spatioase
si cei de la maxspect au materiale de filtrare bune bazate pe materialele folosite in statile de epurare. Au si sfere si caramida, preturi mai accesibile
nu sunt prea mari gaurile din el? iese matrix-ul pe acolo
eu zic ca e ciano toata ziua , baga niste medicamente de la peti anti cioano , lumina stinsa , skimat umed , schimbat material anti fosfat, si o curatare manula inainte de toate
sper sa reusesti sa scapi , am patin si eu , mi-a dat dauna aproape totala la corali
MSI wrote:Cum ziceam, capcana a functionat, este deja pe pozitii pentru urmatorul.

image

pare mancat bine babanul
in primul rand sa nu pui mana pe ei , asta daca nu vrei sa suferi
Poti pune o sticla cu o bucata de crevete si sa o lasi pe nisip , cauti una cu o gura mai ingusta sa nu poata intra pesti , asta ar trebui sa ii atraga

Succes!
nu mai speriati omul ), acvariul marin e mai coatisitor dar nu e filozofie. Este foarte important sa sti de la inceput ce iti doresti, acvariu cu pesti, pesti si corali usori sau ceva mai complicat. Dupa ce ai luat decizia asta cauti echipamente, in mare parte e bine sa ai totul supradimensionat, te va scuti de o investitie in viitor ( mai mult ca sigur daca te prinde microbul). Daca asiguri filteare de calitate si lumina ok si nu iti prea bagi mana prin acvariu , totul va fi ok. Ai sa inveti ca cele mai multe probleme sunt create de tine , "astazi parca e prea putin calciu", "parca arata mai bine lumina ieri " ) ,spor si ai grija la ce alegi!
ce mare e radacina aia din mijloc , mai bine o pui intr-o laterala sau gasesti alta solutie , iti ia cam mult din spatiu.
Parere personala!
Bristle worms sunt un lucru bun ptr acvariu, problema e numarul lor. Poti avea grija la excesul de mancare pe care il bagi in acvariu si totul va fi ok. Ai grija sa nu ii atingi si sa elimini specimenele foarte mari
Foarte tare ideia, imi place foarte mult si maiestria cu care ai creat usa! Felicitari, un acvariu pentru fanii lord of the rings
Succes cu noul proiect!
A iesit fain standul din profile de aluminiu , de unde le-ai luat?
Imi cer scuze tuturor membrilor de pe forum care m-au contactat dar pestii si restul vietuitoarelor s-au vandut astazi impreuna cu acvariu.
Nu a fost ceva planificat dar sa intamplat

Se poate inchide, Multumesc!
 
Forum Index » Profile for bulan77 » Messages posted by bulan77
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com