[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: angel123
Forum Index » Profile for angel123 » Messages posted by angel123
Message
pff > ioi 1. 60????????? pt incepator? prea putin ...sincer eu as fii inceput cu cel putin 100
2.plante artificiale ...in nici un caz pune naturale!!!
3. daca ai facut ciclarea e bn (n-ai facut nici un test?)
4.sanitari ? cum adc sanitari ? Sanitari sunt hoplo, coridoras etc
5. pfffffffff m-ai inebunit nu stii care-i dif dintre xifo si guppy ...ce ai tu in poze negru cu alb sunt xifo
6. nu conteaza unde sunt crescuti poti sa-i cresti si in balta nu inseamna ca dac ii vei pune in acvariu sunt mai rezistenti
7.frate eo in pozele tale am vazut asa zebre si xifo negru cu alb si acel scalar
Acuma intrebarile tale >
1. documenteaza-te ,,Goagal,, este plin de informatii dar daca zici ca erau ,,prafuiti,, inseamna ca ai dat peste Catifeaua (Velvet)
ca medicatie se foloseste verdele de malachit . Se adauga cite o lingura de sare neiodata la fiecare 10 litri de apa
2..punctele verzi sunt alge avand in vedere ca ai plante artificiale tine lumina aprinsa doar cateva ore din zi si noaptea stinge-o
3 . 1 dimineata o data seara nu mult foarte foarte putin
4. da daca sunt amandoi masculi
5. normal ca no schimba 30% din apa pe sapt
6. vezi la 5
7. da
8. NU ...TU IEI MEDICAMENTE CAND NU ESTI BOLNAV ?
hmm...tetrazone ..6? in 20l nu merge ...sunt pesti foarte activi iar la maturitate ajung la 5-6 cm sunt cam mari pt acvariul tau ,
volumul acvariului in catre trebuie sa tii 6 tertazone este 70l
app felicitari pt puii de betta sa-ti creasca sanatosi
am si eu un acvariu de 20 de litri dar tin in el crevetii si 3 sae micuti pt ca am cv probleme cu algele ....sincer guppy sunt cei mai potriviti insa ai grija cu inmultirea nu pastra pui de guppy in prostie cum am facut eo sau kille (nu gardneri..sunt cam agresivi) nu se gasesc in toate petshop-urile dar poti cumpara online , ai putea pune un grup de neoni , Microrasbora Erythromicon (mai ieftini decat galaxy) , betta , pesti tetra ....sincer eu as merge pe neoni arata mai elegant mai ales intr-un acvariu plantat bine
in legatura cu ascunzatorile ....am o nuca de cocos prin casa (am scos nuca din acuza aspectului) si moss trebuia oricum sa iau trebuie doar sa vad cum as putea sa fac cu plantele ,
acum pestisorul pare cam agitat strabate sticla acvariului de jos in sus si cei 2 guppy sunt jumuliti mai mult ca sigur el e de vina + ca nu pare atras deloc de fulgi , cand ceilalti mananca el pur si simplu se plimba ...am sa incerc cu artemia desii o pastrez pt situatii speciale
P.S.> am facut schimbul de apa si nu mai tremura si nici nu se mai scarpina
Salut ! ieri am achizitionat 1 killifish (Fundulopanchax gardneri) mascul, era ultimul din stoc si saptamana viitoare ii mai aduc 2 femele, despre acesti pesti am auzit ca sunt timizi asa am crezut si eu ...insa dupa ce o terminat aclimatizarea pestisorul s-a dus direct spre un guppy tot mascul , din acvariu si a incercat sa il manance de viu (guppy-ul a scapat insa cu rani grave ,acum este in acvariul spital) ... killi-ul s-a dus intr-un colt ,sub filtru si a stat linistit pana azi dimineata cand a iesit de acolo si a inceput sa tremure si sa se frece de substat (problema asta cu substratul am mai avut-o dar am rezolvat-o cu temperatura la 29 si schimb de apa)
Acvariul are 60 l si in el mai sunt > 2 molly pui (masculi) si 2 guppy adulti (mascul+femela)
cum as putea sa il salvez?? si mai ales pe cei din jurul lui?
cum spunea un prieten de al meu ,,hai ca ma ia cu ciuda,, dar acum vorbind serios ai un acvariu extraordinar si pe langa pesti , pante etc multa munca depusa...
eu cred ca cel mai bine ar fi sa-i dai hrana vie (artemia e cea mai recomandata) ..iar daca nu mananca nici macar asta inseamna ca are un parazit care deobicei urmeaza dupa o alta infectie (uita-te daca are un fel de vata in jurul gurii sau piele albicioasa)...cel putin asa cred eu
zebre da...dar foarte putine deoarece le trebuie loc sa inoate am testat pe propria piele ....plus ca se aleg perechi deci fi atenta ce-ti da vanzatorul(doar daca vrei sa le inmultesti)
eu cred ca il suprapopulezi 5 neoni au nevoie de 35l (un neon are nevoie de 6l) de apa doar pt ei molly in functie de marime oricum mai mult de 30 deci e suprapopulat doar cu neoni si molly...iar in legatura cu neonii in apa ,,relativ,, sarata nu am mai auzit dar cred ca pot rezista un nr limitat de zile...cel mai bn ar fii sa obisnuiesti molly in apa neonilor.. deoarece molly se pot adapta usor la apa dulce P.S> ar trebuii sa folosesti articolul lui Cory e scris deasupra articolului tau
pai...ca sa nu mi se intample greselile incepatorilor am sa va rog sa ma corectati daca este cazul > acvariul are 320l (dupa masuratori intense si dezbateri am ajuns la concluzia ca asa e cel mai bn) , filtrul extern trebuie cumparat(care ar fii cel mai recomandat?)si 1 filtru inern aquael , plante (gazon Glossostigma Elatinoides si anubias)o sa incerc sa raresc anubiasul , in acvariu vor sta doar discusi care au marimi 8-10 (dupa recomandarea lui aurecj) nu m-am decis exact ce varietati sa iau insa sigur gasesc.....
si pt apa folosesc aquasafe si uneori o mai las si in bidoane fara capac la declorinat iar de 2 ori pe saptamana schimb 30%din ea , ca hrana folosesc artemia , inima de vita , rare ori tubi viu si resul granule si fulgi , la iluminare trebuie sa folosesc ceva mai slab pt discusi , ciclarea se va face 3 saptamani (sau doar una daca folosesc bacteriile din comert)
multumesc pt sfaturi daca nu aflam de la voi cred ca cheltuiam banii aiurea pe un acvariu de 100l dar acum vreau sa dau comanda pt unul 300-350l cred ca e de ajuns pt 6 discusi adulti desii ma gandeam sa tin pui de discusi ...mai mult de 500 l nu am cum sa tin decat daca vreau sa inot cu discusii mei iar in legatura cu gupysori mei i tin din lipsa de timp dar acum ca m-am reapucat pot sa trec la cv mai mare ...nu sunt chiar incepatoare totala doar practica ma omoara
salut!ieri imi dadusem seama ca m-am plictisit de pestii mei, de acvariul meu micut care nici macar nu a finalizat ciclarea asa ca m-am dus la o prietena deoarece stiam ca are un acvariu si poate sa-mi tina pesti incat sa o duca bine...insa nici ea nu mai avea acvariu cu guppy ci avea discusi ...m-am indragostit pe loc de ei...era un acvariu cat peretele cel putin mie mi se parea asa obisnuita cu acvariile mele mici ...am rugat-o sa-mi dea si mie macar unu dar ea a refuzat deoarece intr-un acvariu de 60l nu pot tine decat 2 dicusi cu indulgenta ...asa ca m-am pus pe treaba pt acvariul mare....am cateva intrebari > 100 de litri ajung? , cati discusi incap? ,cum este mai bn acvariu plantat sau neplantat?
Bine ai venit ! si.... ai gusturi bune la fotografiile de profil
1 mascul , 2 femele...
dap...acum e pe pietris ...respira dar , o sa moara sigur ....
s-o vedem si pe asta
woow ....credeam ca-i colorata da nici chiar asa
eu spun ca e normal ...ai facut ciclarea?.... sau e in curs?
dupa ce acvariul a trecut de faza cu ,,scarpinatul,, de decor ...am vazut ca o guppy inoata ciudat (vertical) coada in jos si capul in sus ...si e foarte foarte slaba ...desii ceilalti pesti sunt grasi ....o am de mai mult de un an in acvariu...nu as vrea sa o pierd ce are??
pai deja am un alevin de xifo de 2 cm (isi mosteneste mama ) initial l-am pus de proba in acvariul comunitar totul bine si fumos pana l-a vazut mama lui care l-a alergat prin acvariu o gramada ....am decis apoi ca tre sa-l mai tin in maternitate pana devine mai autoritar dar daca e s-o luam asa il tin pana se face mai mare ca ea
 
Forum Index » Profile for angel123 » Messages posted by angel123
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com