[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Andrei.Andrei
Forum Index » Profile for Andrei.Andrei » Messages posted by Andrei.Andrei
Message
Problema. Se pare ca-n urma restartului, acvariul curge pe la o imbinare-n spate. L-as putea cumva petici, sau ce sa-i fac?

Fisura mica din siliconul negru e la ~4 cm de luciul apei. Daca-i aplic niste silicon din comert si-l las sa se usuce bine rezolv cu ceva problema?

//Edit: Bun, panica-panica-panica. Am inceput sa caut solutii. Rezultat: scad nivelul apel pana sub fisura, cumpar silicon, dau din abundenta pe interior si exterior si mai incerc sa imping siliconul cu o scobitoare in fisura daca o zaresc. Sper ca o sa tina "carpeala" .
Multumesc. Da, ancistrustul e veteranul acvariului (l-am luat pe 26/09/2014) si deabea a ajuns cat degetul aratator.

Legat de porcusori (cory), daca nu reusesc sa-i dau, cred ca pana o sa prinda radacini putin gazonul o sa-i izolez intr-o maternitate.
Am zis ca a venit timpul unui restart al acvariului (http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/31076.page pozele vad ca au disparut ).

Setupul contine:
- acvariu Hailea 30L (30L-30l-30H)
- 2x Lampa Aqua Zonic 11W
- filtru HangOn umplut cu Sera Siporax Mini + doi bureti + perlon
- substrat Tropica Plant Growth 1L
- nisip cuartzos negru 2-3 mm (~5kg)
- fertilizare: Micro, Macro, Fier diy + EasyCarbo + Potasium + Fero24 + Fosfo + Co2 din bomba cu citrice
- radacina red moor

Plante:
- alternanthera reinecki
- hc cuba
- pogostemon helferi
- java moss + inca un fel de moss care creste-n sus
- staurogyne repens
+ alte specii pe care nu le cunosc

Fauna:
- niste porci de cory juvenili (3 panda + 2 din alta specie)
- 1 ancistrus
- 3 care nu le cunosc specia (mici, rosii si perfecti pentru un acvariu mic)
- 1 pink zebra
- 2 neoni (2 i-am "pierdut" pe parcursul restartului ) )

Intrebarea mea-i urmatoarea: porcii aia de cory, imi pot scoate din nisip gazonul de cuba?
Scuzati calitatea. Apa e putin albicioasa si telefonul paralel.
Se poate inchide. Multumesc
Valabil
Da, is loco si foarte interesanti in acelasi timp .

Pai mie pe aia voalati mi i-au ciupit/stresat pana au murit saracii (atat guppy cat si zebrele ). Cu femelele guppy sau alti pesti care nu au coada voalata vad ca n-au treaba si nici de plante nu s-au atins (ii am de ~5 luni si incet incet au tot facut victime ).
Donez 3 Serpae Tetra(Muci cu portocale), anunt valabil doar pentru suceava. Predarea se va face pe Zamca.
Ii donez ca-i suspectez ca-mi ciupesc coada la Guppy voalati .
Valabil.
Donez o femela Guppy (mi-a fatat de doua ori si mi-a ajuns )

P.S. In doua luni o sa am de donat pui de guppy .

Valabil pentru Suceava, PM pentru detalii.
Eu folosesc sticle de 2.5L de la Coca Cola la sistemul acesta: http://www.ebay.com/itm/Pro-DIY-Co2-Generator-System-Kit-Aquarium-Live-Plants-D501-D301-D201-/271345516654?pt=LH_DefaultDomain_0&var=&hash=item3f2d74006e (modelul D501).
Nu am scapari de gaz (zic eu) dar dupa ~5-6 zile toata sarea de lamaie se duce in sticla cu bicarbonat si ajunge la o presiune de 5 bari . Sticlele rezista cu succes, nu se deformeaza sau alte din astea, dar nu le las mult la aceasta presiune si le aduc la 3 bari pentru siguranta
Cumpar un pot/doua de Hemianthus Callitrichoides "Cuba" (as prefera transportul prin posta).

Daca are cineva de vanzare, astept PM.
Nu, nu am incercat sa modific reteta. Daca te incumeti sa faci asta, sa ne anunti cum sta treaba .
Si eu am sistemul asta de CO2 j_mihai22 si tot cam 7 zile ma tine... Din cauza ca-i prea putina apa in sticla de bicarbonat (200g), acesta nu se dizolva si tot trage apa cu sarea de lamaie. Cand agit bicarbonatul creste presiunea si de aia eu agit sticlele de 2 ori pe zi (odata am ajuns la o presiune de 5 bari, dar sticlele au rezistat ).
Cumpar un pot/doua de Hemianthus Callitrichoides "Cuba" (as prefera transportul prin posta).

Daca are cineva de vanzare, astept PM.
Multumesc Stefan! Nu prea le am eu cu aquascape-ul, tinand cont ca e primul meu acvariu, dar ma straduiesc

Ma bucur ca am rezolvat carenta unor plante cu ajutorul Potasiumului.
Cam asa arata improvizatia

image

Datorita becului, am obtinut in sfarsit PERLARE la plante . Doamne cat mi-am dorit sa vad bulele alea .

Astazi voi scoate ledurile si o sa pun un alt bec in locul lor (voi avea doua becuri economic, cel mare de 23 de W pe mijloc si unul de 11W in fata; sa vad cum le merg plantelor asa).

Acvariul acum:
image
Cumpar un pot/doua de Hemianthus Callitrichoides "Cuba" (as prefera transportul prin posta).

Daca are cineva de vanzare, astept PM.
Gata instalatia .
Am avut noroc de tatal meu

Am masurat temeinic inainte sa merg la cumparaturi (spatiul e destul de ingust). Am luat un bec economic torsionat de 23W (varianta mini) cu lumina rece, soclu E27.
Becul l-am pus in fata pentru gazon. Nu "bate" pana-n spate si se observa diferenta de lumina. Se pare ca pestilor le place caci stau mai mult in fata acum

O sa revin cu poze maine sau poimaine .
Multumesc frumos pentru sfaturi qwerty.

Capacul nu-i "dintr-o bucata", cum s-ar spune (adica sa fie etans ca alea home-made si sa nu aibe o gaura/taietura sa circule aerul). Deasupra are 8 taieturi in forma de semiluna si in spate o gaura destul de mare (ca sa incapa filtrul exterior tip cascada).

In legatura cu becul economic tors, de cati W imi recomandati sa cumpar pe langa led-urile de 15W pe care le am deja?
Asta ma ingrijoreaza si pe mine (in principiu sa nu dau foc la casa sau sa prajesc pestii ).

Condens vad ca se face pe interiorul capacului atunci cand lumina-i stinsa. Dupa ce o aprind, dispare in cateva minute.
Daca as aprinde intai ledurile ca sa elimin condensul si pe urma sa aprind becul, ar fi in regula?
 
Forum Index » Profile for Andrei.Andrei » Messages posted by Andrei.Andrei
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com