[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: koala
Forum Index » Profile for koala » Messages posted by koala
koala wrote:... din "amintiri", parca am avut pe forum un coleg care oferea la vanzare un flowerhorn... cauta prin anunturile vechi.

Chiar despre colegul Radu_Dragan iti spuneam, atunci cand te-am pus sa cauti prin topicurile vechi.
Daca tot "citesti", atunci cauta topicurile lui Radu.
radu_dragan wrote:Salut,Ionut nu are pe stoc.
Cred ca el mi a scris si pe whatsapp si i am aratat ce avem pe stoc doar ca el vrea mascul,pui,kok,etc si avem si asa ceva dar cred ca pretul i sa parut prea mare

Pana mea, nu poa' sa fie si frumos si ieftin. Asta se stie.
Un peste rar si deosebit are pretul lui.
Exactly my point!
opincarul wrote:@all, priviti partea buna: daca algele se inmultesc, macar nu-s gay, ca pejtii

Bah, de-acu'-nainte sa nu va mai aud... am deja pui in acvariu, da?

Foarte, foarte misto! Felicitari!
Am completat eu "profilul", asa ca acum se vede orasul de resedinta...
OK, astept sa imi spui ce-ai rezolvat si apoi vedem daca Ionut are ceva pe stoc.
Severus, nu trebuie sa iti faci niciun fel de probleme... am putut sa te ajut, asa ca am facut-o cu mare drag.
Ceilalti 14 baboi si-au revenit integral si s-au integrat complet in "echipa" deja existenta in bazin... aseara deja alergau dupa mancare, alaturi de ceilalti.
===

Am primit mesaj ca azi soseste zeama de plante (HerbAquatic, aia recomandata de mos Pavelescu), asa ca o sa ma apuc de dozat zilnic. Sa vedem ce iese.
Pot sa confirm ca intr-adevar Cyano nu se mai dezvolta (dupa cele 6 zile de tratament cu Easy-Life Blue Exit)... acu' ramane sa vedem daca dispare de tot, in termenul ala de 10 zile (din instructiuni).
===

Va tin la curent cu evolutia situatiei.
OK, te-ai gandit foarte bine.

1. De unde esti? Ca nu vad "orasul de resendinta", trecut la tine la profil.
2. Daca nu gasesti flowerhorn pe la magazine, da-mi un PM si incerc sa vorbesc cu Ionut (Aqua Planet)... poate are el ceva pe stoc.
3. Nu uita sa rezolvi partea de filtrare, inainte sa iei pestele... a' mai mare canistra pe care ti-o permiti, pe aia sa o iei.
Eu cred ca te cam grabesti...

- la 4-5 cm nu prea poti sa iti dai seama de sexul pestelui... nici nu stiu daca vei gasi flowerhorn atat de mic.
- bazinul ala e insuficient pentru un flowerhorn adult, mai ales ca tu zici ca vrei si alti pesti. O sa fie tragic.
- pentru filtrare, cauta o canistra mare... nu conteaza debitul declarat al pompei, ci volumul de material filtrant care incape acolo.
- din "amintiri", parca am avut pe forum un coleg care oferea la vanzare un flowerhorn... cauta prin anunturile vechi.
Valisneria nu e gay, e un inceput sa vina ban-urilii

Daca citeam mai devreme, te puneam in legatura directa cu producatorul. Poate sosea mai repede.
E bine de stiut, ramane pentru data viitoare.
===

Later edit:

- am primit pestii de la Brasov... multumesc colegului Ionut (Fadds)!
- din pacate, au trecut 6 ore din momentul in care au fost prinsi / pusi in punga si pana au ajuns la mine. Asta e Romania, astea sunt drumurile, asta e traficu'.
- aerul din punga nu le-a ajuns, asa ca 6 dintre ei au murit sufocati.
- pe restul am reusit sa-i salvez, dupa aproape 45 minute de munca... apa proaspata si aerare.
- sunt niste pesti mari si frumosi, maturi. Imi pare rau de cei care nu au rezistat drumului... plm, firu' vietii!
@Fadds: Ionut, te rog sa impachetezi ancistrusul separat... sa nu avem vreo surpriza.

Multumim, topic closed!
- Forumu' a fost oleaca bulit, dimineata asta... mosu zicea ca de la notificarile de mail, ca se umple serveru' de loguri si ca e nush' ce plm de bug/exploit... anyway, s-a remediat.
- Nu stiu ce sa zic, da' pare ca muia aia cyanistica s-a potolit din evolutie... acu', nu ca da inapoi vazand cu ochii, da' barem nu s-a mai intins. Vom vedea, intr-o saptamana.
- Am prins o mocageala (colegul Fadds: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/47632.page) asa ca azi voi intra in posesia unui numar de 20 sumatrani brasoveni... grasuti si bine educati, nu ca tiganii mei de Dobroiesti.
- Nici acu' nu a venit comanda aia facuta pe Emag... solutia minunata recomandata de Pavelescu. Banii mi i-a tras de pe card, of course.
- Vallisneria se umple de pui, asa ca in maxim 2 luni o sa scap de aerul ala de "lan de porumb".
Eu as vrea tetrazonele...
Da bah Gabi, stiu ca nu e mare lucru... si tu, si Silviu Man si Pavelescu mi-ati zis acelasi lucru, numa' ca io visam sa nu fac nimic.
O sa cumpar saracie d-aia de-a zis Pavelescu (HerbAquatic) si o sa incerc si asta. Ca sa nu zic ca nu le-am incercat pe toate.
===

Edit:

- Am comandat asta: https://www.emag.ro/set-complet-de-fertilizanti-pentru-plante-acvatice-herbaquatic-alpha-mineral-ncplus-3x500ml-haset500/pd/DLBTVYMBM/
- La instructiuni zice ca:

Pentru ca intotdeauna am considerat ca in unele cazuri nu se justifica un dozaj ridicat, schema noastra cuprinde 3 variante, dozajul fiind conditionat de tipul/echiparea acvariului dupa cum urmeaza:

1. Acvariul cu masa vegetala redusa*, cu iluminare scazuta si fara CO2, cu sau fara carbon lichid - 1ml la 50litri

2. Acvariul cu masa vegetala moderata**, iluminat mediu, cu dozare de carbon lichid-1ml la 40 litri

3. Acvariul puternic plantat***(de tip Olandez) cu iluminare puternica ?i aditie de CO2 cu sau fara adaos de carbon lichid -1ml la 25litri.

*masa vegetala poate fi estimata in functie de suprafata ocupata de plante sau de volumul pe care acestea il ocupa in acvariu.

Acu', eu cred ca ma incadrez la punctul 1, corect?
Am fro' 500 litri de apa in sistem (asa, ochiometric, dupa ce-am scazut background si nisip si material filtrant)...
Deci, ar trebui sa pun cate 10ml de solutie, zilnic, din fiecare sticla d-aia?
Ziua a 5-a:

- Utima zi de tratament (conform instructiunilor)... practic, mai am de inca o doza pe care o voi pune maine.
- Cyano s-a oprit din crestere , sau cel putin asa vreau sa cred... rezultatele ar trebui sa se vada peste 10 zile.
- Am mai modificat (micsorat) programul de lumina... 6%, 10%, 14%, 18%, 22%, 26%, 30%, 40%, 80% (timp de 6 ore), dupa care descreste la fel.
- Pavelescu m-a pus pe ganduri, asa ca iau in calcul sa cumpar niste saracii d-alea de macro si plm. Mai studiez treaba, pentru ca nu mi-e nimic clar.

@anonym: Cyano este o bacterie, nu o alga... asa ca e oarecum alta mancare de peste.
Yeap, si mie imi place acest nou set-up... felicitari!
- Cat plm sa mai tai din lumina? Ca eu vreau sa vad ce e in bazin, nu sa ma chiorasc ca o cartita.
- Ce fertilizare? Si, de ce sa o imbulinez cu plantele?... adica, nu merge "fara" chimicale?
- Si, de unde si pana unde a venit ideea aia cu "la o zi dupa ce am pus apa in bazin"? ... bazinu' merge de ani de zile.
@Pave: Muhahaha.

@all: Am mai "redus" lumina, dupa urmatorul algoritm:

06.00 - 07.00: 7% - 1 ora
07.00 - 08.00: 10% - 1 ora
08.00 - 09.00: 20% - 1 ora
09.00 - 13.00: 30% - 4 ore
13.00 - 14.00: 40% - 1 ora
14.00 - 20.00: 80% - 6 ore
20.00 - 21.00: 40% - 1 ora
21.00 - 22.00: 30% - 1 ora
22.00 - 23.00: 10% - 1 ora
23.00 - 24.00: 7% - 1 ora

M-am uitat acum pe valorile din Arduino ala si am vazut ca totul era la 80%... adica, ceea ce credeam eu ca e maxim, s-a dovedit a fi doar 80%.
paradoxx wrote:This just made my day

Autobuzu' ala are loc si pentru tine.
Tu ai dreptate, daca privim lucrurile practic si logic.
In cazul meu, exista cateva considerente subiective care conteaza mai mult.

- Eu sunt genul de om care doarme doar 5-6 ore pe noapte... ma culc la 01-02.00 noaptea si ma scol la 07.00 dimineata. De zeci de ani.
- Asta inseamna ca vreau sa am acvariul "aprins" pana cel putin la miezul noptii... cele 7 ore "ale tale" (de care zici tu) ar presupune ca bazinul sa stea "stins" pana la 17.00? Inacceptabil, desigur.
- De asemenea, imi place ca dimineata sa studiez pestii, sa le dau de mancare, sa plm... deci, bazinu' tre' sa fie "aprins".
- Probabil ca as putea sa fac un compromis, legat de intensitatea luminii pe timp de zi... probabil.
- O sa iau un kit de testare si o sa vad cati nitrati am in bazin... eu sunt obisnuit sa schimb toata apa din acvariu (anii de cichlidareala isi spun cuvantul), da' poate ca acu' o pot lasa mai moale.
- De asemenea, pot incerca si varianta aia cu dozarea saptamanala de NO3, daca zici ca asa se face.

Pur si simplu, nu am niciun fel de experienta cu plantele si nu cunosc metodele "moderne"... am avut plante in acvariu doar la inceputul "carierei" mele acvaristice (anii '80), iar atunci era suficient sa pui nisip si un tub fluorescent.
Vallisneriile si Echinodorusii cresteau ca porumbu' lu' Ceausescu! Inainte de Revolutie am prins drag de Cichlidae si de atunci nu m-au mai interesat plantele niciodata... Deci, va fi nevoie sa invat cateva lucruri noi. O sa cer ajutor.

Forum Index » Profile for koala » Messages posted by koala
Go to: