[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: koala
Forum Index » Profile for koala » Messages posted by koala
Abia ce-am venitara din Budapesta, unde mi-am incalzit oasele batrane alaturi de maestru' Lofty si de iubitele noastre jumatati.
Ma bate un gand de schimbare, da' inca nu-s decis la nimic concret... insa e clar ca tre' sa fac ceva, pentru ca femela este agresiva si toti "papagalii" stau ascunsi pe sus (printre lemne).
Arata foarte bine!
Sunt bune de bagat in acvariu... o perioada de timp o sa vezi ca fac "muci" (albi, gelatinosi). Nu te speria, e normal si trece de la sine. Niste melci / ancistrusi ajuta la curatarea mai rapida.
Daca inca mai plutesc, sa le ancorezi cumva (pietre, sarme etc).
Mutat de mine aici, la rubrica de "saratura".

PS: Gaurile alea din bazin au fost "proiectate" cu un scop anume?
Vai de plm ce hardscape e acolo!
Sunt cracanat! Foarte misto!
Ai un acvariu care mie imi place foarte mult!
Mi se pare un colt linistit "de natura", undeva in Amazon.
Felicitari!
Sa fie intr-un ceas bun!
Ionut_Enk wrote:Legat de ciclare, la asta ma gandeam si eu...Cand o sa se kk, o sa creasca No2 si No3.
O sa mai astept macar o saptamana...Asta e. Ma gandeam totusi ca colonia de bacterii are un rol.
Eu am facut ciclarea dupa Metoda Tropica 90 cu schimburi de apa s.a.

Ciclarea acvariului este doar un simplu proces biologic prin care "bacteriile" colonizeaza toate suprafetele dure din acvariu.
"Numarul" coloniilor de bacterii determina "capacitatea" lor de a procesa amoniacul si nitritii. E o chestie simpla, nu e inginerie spatiala.
Tu vrei discusi, asa ca obisnuieste-te cu gandul la "mari si dese" schimburi de apa. Cu cat mai mari... cu cat mai dese... cu atat mai bine.
Daca le faci schimburi de 50% / zilnic (asa cum ti-au spus colegii nostri), atunci nu mai conteaza daca bazinul e ciclat sau nu...
Aia e "piatra de recif"... adicatelea, un coral mort.
NU ai ce sa faci cu ea intr-un bazin de apa dulce.
Plm, firu' vietii!... am trecut cu totii prin astfel de momente, si vom mai trece si in viitor.
Asta e, mergi mai departe!
Bah, nu stiu cat poa' sa ajute, da' nu face rau... du-te la farmacie si ia unguent cu kanamicina/tetraciclina (se foloseste pentru leziunile de la ochi, la oameni).
Scoate pestele din apa, tamponeaza-l usurel cu un servetel de hartie si "unge-l" cu cacat din ala pe leziunile de pe cap.
Acvariul ala nu are nimic, se poate folosi fara probleme.
Eventual (daca ti-e frica sa il lasi asa) poti sa tai o "fashie" de geam (de genul 6x3 cm) si sa o lipesti in dreptul acelei ciobituri (pe interior)... ca sa "dublezi" lipitura de silicon in dreptul ei.
aldebaran wrote:Credeti ca e ok sa pun aceasta roca? Nu da peste cap parametrii apei? Nu stiu daca e calcaroasa s au nu ... nu precizeaza nimic despre ea.. E descrisa ca piatra, gradina, stancarie, rocarie :yeah

E in regula, stai linistit... o poti folosi fara probleme.
Pentru ca e vineri seara, atunci sa fie Creme de la Creme!
Va prezentam acvariul colegului nostru Gabi C.
Pentru intrebari si comentarii, topicul original este aici: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/46694.page
=================================

Acvariu : 60x40x40 cm, 96l brut , sticla ultraclara, stand Juwel Lido. Lumina : Aquas Metal X 600 .
Filtrare : Eheim professionel 4 + 350 plin cu eheim substrat pro.
Sol: Dennerle Scaper's soil.
Hardscape : Seyru stones, si lemn Red moor .
Plante : eleocharis pussila. Buce wavy leaf, rotala green, pgostemon helferi, sagittaria subulata, Ludwigia super red.
Pesti: neoni verzi si green fire tetra.
Fertilizare : Plant Serum ( micro si macro 0, co2 cca 2bule/sec iar valva deschide aditia de co2 cu 5 ore inainte de a se aprinde lumina.

Aiic sint link uri la poze :
image
image
image
image
image
image
image
===
- Daca "protectie de plastic transparent" inseamna ca vrei sa pui ceva "pe partea dinspre apa", ca sa protejezi ledurile de stropi, atunci eu iti recomand sa folosesti sticla.
- Faci o mica rama de jur imprejurul gaurii, la inaltimea potrivita... si vii cu bucata de geam, lipita cu silicon.
- Ca un fel de "cutie cu fund transparent"... lampa o bagi pe "sus".

Exact asa am facut si eu, la capacul meu... eu am folosit un material numit Komatex, da' solutia e aceeasi:

Asta e partea "dinspre apa"...
image
image
image

Iar "pe deasupra" se vede doar radiatorul si ventilatoarele de racire...
image
===

In ceea ce priveste "lac versus ulei", nu stiu ce sa zic... eu am folosit lac de barci, cateva maini date pe capac de PAL si a rezistat 6 ani.

Lasa multumirile astea si fa-mi un scurt material, pentru rubrica Creme de la Creme.
adrian09 wrote:... capacul este pal de 0,8cred ca are vreo 2-3 kg.. nu stiu, nu l-am cantarit

Nu ma pricep la lampi, asa ca nu am ce sa comentez.
Sper ca ai dat "niste maini de lac" pe capacu' ala din PAL.
Cum ziceam... femela de Labiatus a intrat in kill-mode.
A omorat puiu' ala de Synspilum in doar cateva ore, de azi dimineata si pan' la pranz... bine, si el saracu' era putin retardat, dupa un an "de sump".
Vad ca "papagalii" sunt dati reaku' si reusesc sa o "evite" cu succes pe ma-sa. Plm, firu' vietii!

PS: Cel mai jmeker peste din acvariu este, de departe, acel Botia... apare si dispare, cat ai clipi. Pe ala nu il prinde nimeni, asta e clar.
Mda, masculu' se Synspilum a depasit 30 cm lungime si a facut cocoasa d-aia de flowerhorn pe frunte.
Da' sa stiti ca tot femela de Labiatus este "ala al' dracului" din acvariu...

Forum Index » Profile for koala » Messages posted by koala
Go to: