[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Tudor
Forum Index » Profile for Tudor » Messages posted by Tudor
Message
Cred ca ar trebui sa spui mai multe din ce detii legat de acvaristica. Amanuntele pe care le-ai dat tu sunt pentru un forum de socializare/matrimoniale.
Asadar asteptam sa ne spui detalii legate de acvariu, pesti, plante, lumina. Daca se poate ar fi minunat sa adaugi niste poze.
@Spartacus, nu te supara pe noi dar esti departe tare de acvaristica. Eu zic despre mine ca am oarece experienta in acvaristica dar continui sa asimilez cunostinte de pe forumuri, ferindu-ma sa dau sfaturi pana nu cunosc amanuntit problema.
In acvariul ala poate pune maximum 2 carasi. Iar sanitarii nu mananca niciodata fecale ci doar hrana cazuta pe fundul acvariului, ei avand gura asezata in asa fel incat sa ii fie facil modul acesta de hranire.
Sper ca nu te-am suparat in niciun fel cu micile mele remarci. Asadar ochii mari, citeste, invata si pune in practica.
Numai bine.

@cocolino Arata promitator ce ai tu acolo, dar termometrul acela adeziv de la sera l-ai lipit cum nu se poate mai nasol. Il puteai lipi pe una din laterale, discret. Acum cred ca e tardiv, nu cred ca il mai poti dezlipi fara sa il deteriorezi.
Spartacus, cam cati carasei ar trebui sa introduca in acel acvariu? Si sanitari de ce asa multi? Sa manance fecalele caraseilor?
Salut, bine ai venit si bineinteles nelipsitul : Pozeeee!!!
Se pare ca ai ceva frumos acolo din ceea ce spui. Nu ne lasa cu ochii in soare.
Interesant cum ai pus scoicile alea acolo, sa nu se vada de unde ies plantele. Ma tot astept sa iasa Ariel si cu Sebastian sa ne cante ceva la harpa.
E rusine sa se vada cum ies plantele din nisip, sunt si ele pudice doar.
Deci : scoate scoicile si casuta de acolo dupa cum ti s-a mai zis.
Nisipul daca e foarte fin, o sa sufoce radacinile plantelor plus ca se va forma, cu timpul, in el, hidrogen sulfurat care este otravitor si in cantitati mici.
Vanzare plante easy
Se vand cateva plante astfel:
Cryptocoryne pontederiifolia - tufe de aprox 25 cm (fara radacini masurate)- 7 ron tufa - 4 bucati
Ludwigia repens Rubin - 1 ron/fir - 6 fire
Marsilea Hirsuta - 5 ron/25cm patrati - 10 poturi.
Bonus - Rotala Rotundifolia.

Mai multe detalii prin PM.
Va salut. Ma gandeam sa fac un filtru extern pentru un nano acvariu si de la atata gandire nu am ajuns la nimic concret. Deci, pentru a nu mi se scurt-circuita si putinii mei neuroni ramasi va rog pe dumneavoastra sa ma ajutati cu sfaturi.
Ma intereseaza in special cum as putea pozitiona powerhead-ul, materialele filtrante pentru o mai mare eficienta a filtrului. Mai jos atasez fotografii cu powerhead-ul si cu cutia pe care o voi folosi drept canistra.
Va multumesc anticipat pentru orice fel de sfat.

image
image
image
Poti detalia te rog? Legat de temperatura, lumina, si alte alea necesare bunului mers al acestei culturi de viermisori?
Am savurat pozele de la Interzoo si printre ele am gasit o poza cu o planta pe care o am si eu dar habar nu am denumirea ei. As vrea, daca se poate, sa ma clarificati si pe mine in legatura cu numele ei?

image

E vorba de cea roscata cu varfuri verzi. Multumesc anticipat.
Toata lumea de pe forum vreau sa ia pozitia de drepti!! Lasati deoparte orice alte ocupatii si indeletniciri si sariti cu mic cu mare sa-l ajutam pe acest om ca altfel e de jale. Eu am facut pe mine de frica si am fugit sa ma ascund. Va las pe voi sa vedeti pe unde scoateti camasa.
Prietene Chanel89, se pare ca tu confunzi benevolul cu obligatia. Aici toata lumea ajuta pe toata lumea benevol, cand poate, cand vrea si nu sta la cheremul unuia sau a altuia. Lasa tonul asta si poate vei fi ajutat.
E de mare efect obiectul acela tip minge din acvariu. Poti incepe prin a-l scoate de acolo si adauga mai multe plante, o buturuga, o roca necalcaroasa. Evident si scoicile sa zboare de-acolo. La lumina care o ai ma indoiesc de utilitatea unei instalatii de CO2. Asigura minimul de conditii pentru plante si pesti si abia dupa aia sa incepi a te gandi la CO2. Succes.
Salutare si bine ai venit. Sunt pasari rare persoanele cu acvarii din Braila pe acest forum. Citeste pe indelete articolele de pe acest forum si nu ezita sa intrebi. Sunt oameni saritori si de treaba pe-aici. Ape limpezi.
karman_drg wrote:Vreau sa imi pastrez aceeasi baza si capac inaltandu-l cu 15 cm(110 L)


Cu siguranta vrea sa isi lipeasca fete noi pe vechiul fund. Eu recomand Bison sau DenBraven din cele ce ai specificat tu acolo.
Bine ai venit.

takawachinchila wrote:
... bai frate, pe vremea mea nu erau nitriti de astia...


Corect, nitritii au fost adusi recent, pe vremea aia rar daca gaseai vreun nitrit, plus ca erau interzisi si te lega militia daca te gasea cu vreunul.
Ma bag si eu ca musca in lapte: la reteta aia de CO2 cu gelatina si drojdie oare de ce nu e buna si drojdie de-aia proaspata? Eu am pus de-aia uscata si dupa ceva timp nu mai scoate CO2 cu toate ca mai este gelatina de-aia dulce neconsumata. Oare sa fie proasta calitativ cea uscata cu toate ca e Dr. Oetker?
Se vinde Juwel Lido 120 nou nout , in cutie, nefolosit. Motivul vanzarii - m-am orientat catre ceva cu lungimea mai mare, Lido nefiind exact ceea ce imi doream. Acvariul include toate accesoriile.
Pret 800 RON + taxe de transport. Mai multe detalii la telefon 0745327121 sau la ID tenebrous_bmf.
Se poate inchide. Multumesc acvariu.ro.
Modelul este JBL ProTemp Basis 250 folosit, mai are 6 ventuze de prindere. Pret 100 RON + transport. Relatii prin PM sau la Nr. Tel. 0745327121.
Da, substratul fertil (Ex. Aquabasis Plus) se pune sub pietris sau in cazul in care este sol fertil se pune doar el, fara a mai adauga pietris. Nu e chiar asa de greu precum pare cu pestisorii, trebuia doar sa te informezi inainte, sa pregatesti terenul, materialele si apoi sa dai drumul la proiect. Practic tot de la zero o iei si acum, doar ca ai facut niste victime printre saracii pestisori.
Nu este nimic ciudat, probabil in acvariul de unde i-ai luat era o amestecatura de culori si puii au luat gene de la mai multi tati.
 
Forum Index » Profile for Tudor » Messages posted by Tudor
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com