[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: opincarul
Forum Index » Profile for opincarul » Messages posted by opincarul
Message
Arunca aici o privire poate te ajuta cu ceva http://www.piatraonline.ro/page.decor-gradina.html
Daca nu, poate ajuta pe altcineva.
Si daca te uiti aici http://www.eheim.com/en_GB/products/technology/external-filters/classic-250 ai sa vezi ca inaltimea maxima oficiala este 1.5m
Absolut criminal desenul ) nu ma pot opri din ras. Plante bestial desenate, dar carasul e mort in papusoi amaratul )
In rest, a de tinut minte.
nu-i mai ies vecinului la numaratoare sticlele de feteasca neagra )
alex24 wrote:
Socoteala se face cu reflectoare, in acest moment ai 2x18 W = 36 W


ok si deci in momentul montarii de reflectoare se aplica regula de X2 rezultand o putere de 72W la aproximativ 95l de apa sau nu este chiar asa ? astfel ajungand la nevelul de 1.3W/Litru

in cazul acesta nu ar fi enorm de mult avand in vedere ca voi ceilalti avati maxim 1W/l ?


Reflectoarele nu-ti vor dubla puterea neoanelor, vei avea tot 2 neoane de 18W, doar ca vor redirectiona lumina pierduta. Deci cantitatea de lumina care ajunge in acvariu va fi mai mare.

Off topic, cu manado te-ai lamurit?
Cand am decis sa-mi fac acvariu, ca asa e fensi trendi acum, am vrut sa folosesc Dupla Ground. Nici importatorul direct nu stia sa-mi spuna cand mai aduce. Asa ca am decis sa folosesc JBL Manado. Nici el nu a vrut sa fie de gasit in zona mea. Asta ca sa clarificam existenta stocurilor din pet-shop.
Am folosit in schimb Aquabasis, de care am fost dezamagit initial, nu inflorea tufa de tomate - hygrophila difformis. Eu cel putin, ma declar multumit de substratul asta ca element de fertilizare. Nu fertilizez in coloana de apa.

Acum legat de 'Guru', daca imi amintesc bine a cerut sa-i fie modificat rankul in 'Boschetar'.
Numai bine.
Tot in hala am vazut artemia si microviermi, dar asta se intampla in vara. De atunci nu am mai vazut decat tubifex.
Pentru ca am prins cateva ore linistite in fata computronului si pentru ca am scapat de nebunia sarbatorilor de primavara, ca numai iarna nu e asta, am reusit sa ma mai ocup si de pozat locatarii acvariului
http://imageshack.us/photo/my-images/69/img1508wd.jpg/
Acum dupa ce am aruncat un ochi in acvariu am reusit sa vad ce alte plante mai am: microsorium si bacopa.
asa cum am promis am revenit cu poze
http://img834.imageshack.us/img834/5051/img0539ou.jpg
De la licuricii astia a reinceput totul, toata nebunia. Din pacate nu a iesit exact cum imi doream, dar nici dezamagit nu sunt. Stiu ca nu arata 'a la carte', dar pe mine ma linisteste mai mult agitatia din acvariu nu doar aranjamentul plantelor.
Si acum sa trecem la lucruri mai serioase... Acvariul din toate pozele este cel descris in primele mele postari, intre timp am mai dat drumul unuia si o sa vedeti si de ce.
In uriasul de 72litri am in acest moment - peste 10 pui de guppy (vor fi donati cat de curand), 2 generatii, au cam 40 de zile - m-am trezit cu ei cadou de ziua mea cand m-am intors din concediu. Parintii i-am mutat in acvariul mic sa nu raman fara pui si vad ca se simt destul de bine acolo.
-un pui ancistrus metis (tatal a fost albinos cu ochi rosii) primit pomana
- 3 ancistrusi albinosi cu ochi rosii - au la activ o depunere, chiar daca nu a supravietuit niciun pui (
- 4-5 pomaceea, peste 100 melanoides tuberculata
- fara numar creveti RCS.
Plante am asa moss pentru crevetii fara numar, hygrophila difformis, cabomba (nu mai stiu denumirea exacta), egeria densa, si inca o planta a carei denumire imi scapa mereu.
Filtrarea a fost asigurata initial de un filtru hang-on Sun Sun, acum de un Resun SP1100L.
Lumina de o lampa ordinara, T8 18w neon Phillips 6500K.
In final ma scuz pentru intarziere, am fost ocupat cu strangerea de fonduri pentru hainute si incaltaminte pentru copii din Valea Plopului, si ma invoiesc sa primesc criticile voastre.
La pretul de 320 ron se vinde filtrul si skimmerul, iar ca bonus la achizitie se primeste acvariu de 54 litri, manado sa-ti pui si-n cap si plantele din acvariu.
Nici de black friday nu se gasea asa oferta. Nu regret decat ca mi-am cheltuit deja salariul si ca nu le pot lua eu.
Din pacate, nu prea am mai avut timp sa pozez acvariul si sa continui acel album asa ca am sters pozele initiale. Dar promit solemn, aici in fata marii adunari a acvaristilor ca pana joi imi fac timp sa pun ceva din pozele vechi si sa ma laud si eu cum ispravile mele cum fac altii
Hoplo a fost donat. Se poate inchide. Multumesc pentru gazduire.
Femelele s-au dat. A ramas un hoplo energic de donat.
Din motive de supraaglomerare am reusit sa conving un coleg sa mai renunte la cativa pesti, asa ca se doneaza 3 femele mature de guppy. Se vor ridica din Drumul Taberei. Pentru mai multe detalii puteti suna la 0729724383 - Alexandru.
Tot din aceleasi motive se adauga si un hoplo de aproximativ 10 cm sanatos si prea energic pentru acvariul colegului.
Va multumesc si eu pentru "pitici". Scuze pentru intarziere. Asa cum am promis, cateva poxne cu actuala casa a lor http://imageshack.us/content_round.php?page=done&l=img194/6548/img1015xb.jpg
Am pus-o acolo doar temporar. Azi am facut rost de niste Java Moss asa ca zilele urmatoare o sa fac o rearanjare puternica si chiar am sa mai pun o crenguta de salcie.
Se poate inchide. Multumesc
Am promis ca revin cu poze asa ca iata, o mica parte din ele

http://imageshack.us/photo/my-images/21/img0655ggt.jpg/

data din poze este setata gresit si acum (se pare ca se reseteaza de fiecare data cand scot acumulatorul)
sper ca maine sa am timp sa merg si dupa ceva plante sau macar sa cumpar ceva de aici
Salutari! Dupa o lunga perioada de asteptare si stres (nu am gasit substratul dorit sub nicio forma in Bucuresti si nici prin tara nu prea mai este) m-am hotarat sa dau drumul unui alt colt viu in casa in care locuiesc momentan si anume acvariul. asa cum am scris si la descriere acvariul va fi populat pentru inceput doar cu 3 guppy si un ancistrus (celalalt a disparut fara urma si nu am reusit sa il gasesc nici pana acum). Deocamdata e la ciclat, am profitat ca bunatatea familiei sa fac un drum pana in Hornbach si sa iau de acolo pietris, asa ca iata ce a iesit:
- acvariu cu ~55litri de apa in acest moment
- JBL Aqua Basis Plus 2,5litri
- pietris granulatie 2-3 mm ~ 17 kg
- nuci de cocos home made (preturie din Hornbach m-au speriat)
- cateva bucati de lemn tratate acasa
- 15 Pomaceea, care nu ies niciodata la numaratoare
- filtru hang-on cu un debit al pompei de 400l/h.

Deocamdata nu m-am hotarat la ce plante voi pune, astept salariul ca sa am o idee sigura, iluminarea este asigurata de o lammpa cu acumulator pana pot sa cumpar ceva mai adecvat (dar pentru ca nu am plante deocamdata nu imi fac griji). Cam asta ar fi de spus pentru moment.

In acest moment nu pot sa uploadez pozele cu acvariu din cauza unei erori, dar promit ca deseara rezolv problema

Numai bine!
 
Forum Index » Profile for opincarul » Messages posted by opincarul
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com