[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: luc7777
Forum Index » Profile for luc7777 » Messages posted by luc7777
Message
Ziua 14 Tomiza rezista..... aiptasia rezista si ea
Ziua 15 injectii cu otet, aiptasia intra in coma, sper sa nu se mai trezeasca
gengiskhan wrote:Multumesc de raspuns, Dragos.
Motivul pentru care te-am intrebat este ca am tot cautat un skimmer care sa-mi convina (model, dimensiuni, pret, etc.) si nu gasesc. Mentionez ca am cautat in Romanica, nu pe-afara. Am vazut ca pe-afara sunt si ca livreaza si la noi, dar am un mic impediment in a comanda din exterior, nu am cum.

Tot la un skimmer conic ma gandisem si eu, initial ma hotarasem pe un Bubble Magus, dar nu am gasit nicaieri la noi. Stiu ca si Tunze mai faceau niste skimmere mai compacte asa, dar nici de-astea nu sunt.
Eu oricum momentan am 60 - 70 de litri de apa (net) si urmatorul upgrade nu va fi ceva mult mult mai mare. Planul este de cam 150 de litri net, deci pana in 200. Ideea era sa iau un skimmer pe care sa-l pot folosi si la sistemul actual...

Sper ca nu am poluat topicul.


De la noi nu ai ce sa-ti iei, tara noastra este varza la capitolul asta, comerciantii nu aduc pt ca piata la noi este subdezvoltata.
De afara de ce nu poti sa-ti iei? nu ai card sau adresa postala ? daca e de card poti ruga un prieten sau un coleg de forum, ii dai banii si el iti comanda cu livrare la adresa ta.
Pai si dupa foame?...... povesteste-ne!
Se pare ca are acceiasi gena cu al meu, ignora total aiptasiile, imi vine sa-l iau de coada si sa-l bag cu botu in ele.
In ultima saptamana am hranit pestii numai cu fulgi Ocean Nutrition si nori pentru ca micutzu se imbuiba cu artemia si am zis sa-l las nemancat.
O fi frumos spritzu' la munte?!
http://www.meerwasser-aquarium-shop.de/aquaristikshop/PVC/Durchfuehrungen/Durchfuehrungen::1065.html
+14e transport
Flansele astea nu te coafeaza?
http://www.fish-farm.ro/product.php?id_product=698
Asteptam raspuns de la geamgerie...
Acvariu 1
392 x 400 – 2 buc
480 x 400 - 1 buc
480 x 400 - 1 buc – decupaj fig 1
392 x 462 – 1 buc

Acvariu 2
962 x 400 – 2 buc
962 x 202 - 1 buc
220 x 400 - 1 buc – decupaj fig 2
220 x 400 - 1 buc – decupaj fig 3

Acvariu 3
392 x 400 – 2 buc
200 x 400 - 1 buc
200 x 400 - 1 buc – decupaj fig 4
392 x 182 – 1 buc

Altele:
50 x 150 – 8 buc
98 x 110 – 2 buc
50 x 200 – 6 buc
142 x 110 – 2 buc
50 x 160 – 4 buc
40 x 160 – 4 buc
50 x 180 – 2 buc
152 x 110 – 2 buc
Cateva ore nu-i bai, crezi ca aia care vine din Indonesia sa de pe alte meleaguri sta in apa pe timpul transportului?
Hai ca am gasit ce foloseste nea Shubi...
Membrana: http://www.bizoo.ro/firma/apafiltrata/vanzare/3803043/membrana-osmoza-inversa-inversa-50-gpd
si sistemul: http://apafiltrata.allshops.ro/produs/1899499/Filtru+cu+5+trepte+si+microcomputer.html
Daca tot ai 01 tds zi-mi te rog ce tip de membrana ai, ca a mea de noua avea la iesire 09-12 tds iar la intrare 160-170 tds.
PS: ce tds ai la intrare?
Pai eu n-am mai zis nimic sau tu? ,ramane cum am stabilit!!
Are ochii ca girofarul, sper sa cartografieze aiptasiile si nu alteceva ca-l alerg.
Toata chestia dureaza maxim 2 zile, dupa care se inprietenesc
Gabriel wrote:Salutare tuturor!

Am reusit pana la urma sa cumpar un exemplar de tomentosus. L-am primit aseara si dupa 45 de minute de aclimatizare a avut o scurta perioada de dezorientare [normal din moment
ce a calatorit ieri non stop din Spania pana ala Constanta].

Intrebare! Ciuguleste de pe geam, de prin gorgonie dar nu l-am vazut sa muste vreo aiptasie si am PADURI intregi. Trece pe langa ele ca si cum nici nu ar fi.
De la Radu am inteles ca la el a inceput imediat sa le manance. Din moment ce au trecut 12 ore si el ciuguleste dumnezeu stie ce am vreo sansa sa dea
de gustul aiptasiilor sau trebuie sa ma cam resemnez? si sa mai cumpar inca unul?

Multumesc.


Bine ca la tine nu este stresat, la mine l-a luat in primire Sixline-ul si este cam buimac...., de mancat aiptasia nu ma astept in starea care este.
Asteapta si tu cateva zile, oricum nu o sa vezi cum le decimeaza pe toate in 5min.
Mai scade putin doza de No3Po4X la 2,5 ml max pe zi, nitratul la valoarea asta nu te ajuta.
Measured Level (ppm) Daily Dosage ml / 100 l (25 gal)
NO3 above 10 - 3ml
NO3 above 2.5 but less than 10 - 2ml
NO3 above 1 but less than 2.5 - 1ml

Eu dozez 4-5ml/zi la 600l si imi tine nitratul la 1 max.
Gabriel wrote: Nu uita ca suntem mai multi aici care putem face sau "desface"

PENTRU CA

- pentru ca tot ceea ce ni se intampla se intampla cu un motiv iar uneori acesta este de a ne testa vointa
- pentru ca uneori nu obtinem ceea ce dorim fara a intampina piedici dar piedicile nu trebuie sa ne faca sa renuntam la vis
- pentru ca poti evita asfel de probleme cu un minim de cheltuiala [r/o + booster]
- pentru ca un bazin nou + sump + pompe + skimmer nu ar costa o avere
- pentru ca ai prieteni care te sustin si care se ofera sa te ajute
- pentru ca toti asteptam asta de la tine
- pentru ca SHUBI a reusit sa scrie mesaje decente
- pentru ca indiferent de cate ori vei inchide acest topic eu il voi deschide si ii voi invita pe toti cei care te sustin sa scrie PENTRU CA



+1
Daca EL nu ne vrea noi il vrem, Domne nu vezi ca s-au aliniat astrele inpotriva ta si nu mai ai scapare...
Frumos, un bazin sanatos dupa cum arata coralii, keep up the good work Mr. Shubi!!
Eu cu Mihai ne oferim sa-ti facem noul bazin si 2 sumpuri, te duce vreo 10-12 mil sticla, le construim la mine si cand sunt gata ti le livram......cu masina ta ca e "Mare"
Il facem cum trebuie de la inceput cu overflow animal ca sa nu mai te "carpesti" ulterior iar piatra care e acu o aranjam bine si facem un rockscape corespunzator.
Nu-ti mai trebuie decat skimmerul care apropo este gata si pompe de recirculare.
Mai vrei Nea Koala postmagi?? ca sun moi acu
Hai Ricardo fa si tu ca Basescu....retrage-ti decizia, nu-ti mai da demisia din marinararie
 
Forum Index » Profile for luc7777 » Messages posted by luc7777
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com