[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Razvan87
Forum Index » Profile for Razvan87 » Messages posted by Razvan87
Message
Si asta am mai gasit o pe net
Asa arata
Un mic sfat sau ajutor va rog.
De doua zile apa este verde (cred ca din cauza plantelor). Aseara am schimbat o si tot asa este plus ca mai e si tulbure.
Precizez ca luni am terminat un tratament cu baktopur direct impotriva grisului. Ce as putea face sa scap de culoarea verde a apei si sa nu mai fie tulbure ?
Multumesc.
Multumesc
Pt a nu risca voi lasa o hrana pt 3 zile.

Alte recomandari/sfaturi ?
Salutare. Din cate se pare cred ca am scapat de gris cu ajutorul baktopur direct (tratament 3 zile) cu schimbarea a 30% din apa zilnic si temperatura ridicata la 30°.

Acum curiozitatea mea este daca sunt recomandate acele tipuri de hrana pt 3-6 etc zile. Voi pleca o sapt si imi este teama sa nu ii pierd.
Vreun sfat din partea voastra ?
Multumesc.
Andrei3333 wrote:Da din cate vad este baktopur dar nu a fost administrata corect e mult prea putin ... si eu am patito la fel cu cei de la pet-shop multi dintre ei o iau doar ca pe un loc de munca oare care si nu isi dau foarte mult interesu si adevarul e ca de ce si lar da la ce salari sunt, daca nu au ei acvariu acasa si sa ii pasioneze lucrul asta de geaba.... eu m-am documentat ca imi parea rau sa imi vad pesti cum se duc si mie mi-a dat rezultate si puneam o pastila la 12 ore la 80 litri iar neoni nu au patit nimic tinand cont ca pastila contine si sare (adica concentratia de sare este mica)


Stii cumva de unde pot cumpara aceste baktopur ?
Multumesc
Am avut o pastila recomandata de la un petshop din zona pietei sudului care am pus jumate din ea si nu am umblat la apa 5 zile. Se pare ca nu a dat rezultate si grisul nu a disparut. O sa ma interesez de baktopur sa incrc si varianta asta. Multumesc.
Acvariul este de 30L cu 3 guppy, 2 conconius, 3 zebre, 4 neoni, 2 molly si 3 xipho. Stiu ca este destul de populat insa nu stiam (cand am inceput) ca este si asta un incovenient pt pesti (fiind novice in domeniu). O sa mai donez din ei dupa ce isi revin, daca isi vor reveni.
Ca plante am valisneria ..cabomba ..rotala si hydrophila . Incalzitorul l am dat pe 24 ° iar termo arta 30°
Am si pompa si filtru cu burete. Merge puternic intrucat asa am inteles ca trebuie sa elimine oxigen suficient si sa creeze mici valuri apei. De cateva zile n am coborat temperatura apei sub 29°.
Am plante suficiente valisneria ..cabomba ..rotala..hydrophila ...
Aspir nisipul/pietrisul in momentul in care schimb apa iar incalzitorul il tin de ieri la 25° si termometrul indica in acest moment 30 spre 31°
Schimb apa o data la 3-4 zile in proportie de 20-30?. Ciudat este faptul ca dE la mijlocul lunii Decembrie de cand am acvariul nu a sarit nici un peste. Sambata am cumparat din Hornbach 3 xipho si doi dintre ei au sarit afara. Dubios este ca doar ei, pana acum nu a mai sarit nimic. Un alt factor poate fi si faptul ca am crescut nivelul apei (am lasat 5cm).
Am inteles. Azi dimineata am gasit doi xipho pe jos in preajma acvariului (nu am capac). Asa sunt ei 'saltareti' sau reactioneaza astfel la anumite situatii?
De asemenea mi ar fi de ajutor niste idei pt un capac, ceva improvizat si util.
Da am cumparat /bucata. Am ridicat si temperatura la 29+30°, neon-ul l am tinut mai mult stins insa cei doi pesti (neon si guppy) inca mai au acel gris.
Am crescut temperatura la 29-30° si nu am mai aprrins neon-ul acvariului, c-am atat. Ce alt tratament ar trebui sa urmez pt a scapa de el ? Am auzit ceva de sare. Precizez ca singura solutie ce o pun in apa e Aqua Safe dar nu stiu cat ajuta pt gris, daca ajuta.
Salutare,

Am si eu un neon, care am observat ca are cateva puncte albe (boala gris). Ce fac ? Il scot din acvariu, il pun separat ? Nu stiu sa fac si am nevoie de ajutorul vostru.

Multumesc.
[quote=criss.z]Eu folosesc AquaSafe de mai bine de jumatate de an, dar il pun in apa lasata la declorinat cam cu 24h inainte de schimbul de apa! Dozarea este de 5ml la 10l (pentru schimburi saptamanale de apa)![/quote]

Am inteles. Multumesc.

Alte pareri, recomandari ?
De asemenea, daca as face schimbul as putea pune si solutia asta ? Ce cantitate pt acvariu de 30L ?
O intrebare va rog. In urma cu aprox. o saptamana cativa pesti au facut gris pe ei. De la petshop mi s a recomandat o pastila si sa pun jumate din ea in apa si s a nu fac schimburi de apa timp de 5 zile (pastila am pus o miercuri) iar de atunci n am facut nici un schimb sau alte lucruri. Ati auzit de asa ceva ? As vrea totusi sa schimb 25-30?din apa (am pus apa la declorinat de 2 zile).
Mancare multa nu le las in acvariu clar. Voi pleca 7 zile si ma gandesc sa iau o "pastila" de mancare pt 3 zile. Ei oriqm mai gasesc ceva pe plante pe prin nisip/pietris.
scorpionul wrote:si eu am pus din alea in acvariu cand eram plecat. Nu stiu daca rezolva ceva, dar nici nu mi-au murit pesti. Oricum din experienta iti spun ca pestii rezista lejer cateva zile fara mancare. Gasesc ei ceva alge prin acvariu si alte fiinte microscopice cu care se hranesc. Stii cum e? faptul ca noi nu vedem nu inseamna ca ei nu au hrana in acvariu


Ai dreptate . Multam'
 
Forum Index » Profile for Razvan87 » Messages posted by Razvan87
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com