[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Razvan87
Forum Index » Profile for Razvan87 » Messages posted by Razvan87
Message
Salutare,

Mie nu mi ar fi foarte util acest incalzitor insa timp de o saptamana voi fi plecat, centrala din casa fiind inchisa si automat scade temperatura din casa. Imi e teama sa nu mai se raceasca si apa. De aceea am luat incalzitorul si cand voi pleca il voi pune la 24grade.

Totodata as dori sa stiu daca sunt bune acele "guguloaie" tip hrana pentru o saptamana (le-am gasit in Animax). Ele se pun in acvariu, in timp se dizolva si e catalogata hrana pt toate tipurile de pesti ( https://d2ac76g66dj6h3.cloudfront.net/media/catalog/product/p/p/pp00059.jpg ).

Weekend frumos !
Salutare again,

Am cumparat un incalzitor si cel de la magazin mi a recomandat sa il tin la 22° si sa urmaresc termometrul. In cazul in care temperatura din apa nu urca sa maresc incalzitorul la 24°. Voi ce recomandati ?

Multumesc.
scorpionul wrote:ai vazul pozele de la donatii la Cryptocorynele pe care voiai sa le iei tu? Ia sa vezi ce radacini au


Le-am vazut, am vrut sa le iau dar pana la urma am primit niste valisneria, cabomba, rotala si hydrophila.
scorpionul wrote:se agita pentru ca este stresata, nu ca naste. Daca naste in acvariu puii nu scapa niciunul de rapizii conconius. Pestoaica a murit-cred-din cauza conditiilor din acvariu-el este in faza de ciclare. In plus daca agiti nisipul ca sa plantezi, din el sunt emanate bacterii care dauneaza pestilor. E bine ca dupa o replantare sa faci o schimbare de apa. Apropo de conditiile apei: unde e filtrul tau? Fara filtrare poti sa-ti iei adio de la pesti


Salut,

Filtru cu buretele este in dreapta imaginii, l am mascat cat am putut cu plantele. http://img.plici.ro/image/fIk

scorpionul wrote:scoate pestoaica de acolo. O stresezi degeaba. Burta trebuie sa fie aproape dubla fata de cat este acum. Un alt semn foarte apropiat ca naste este inotul de sus in jos si invers in mod repetat pe langa un geam. Pana atunci mai este. In plus trebuie sa stii ca pestoaica isi mananca puii. Ca sa ai sanse de supravietuire trebuie ca intre ea si pui sa fie un perete despartitor. Daca nu ai asa ceva in "maternitate" atunci trebuie sa pui ceva plante acolo in care sa se ascunda puii, altfel ramai fara ei. De regula aia este mai mult o carantina sau o maternitate pentru pesti tip betta care isi urca puii la suprafata in cuib


Din pacate mi a murit o pestoaica guppy (era si gestanta si nu stiu de ce a murit). Am pus cealalta gupy gestanta in maternitate insa nu am nimic despartitor. Se agita acolo dar n am ce sa i fac. As putea sa o las in acvariu unde sunt destule plante si la modu' scapa cine poate (dar nu prea imi vine sa fac asta).
Multumesc.

Acum pandesc Guppy-oaicele ca am doua gestante si nu stiu cand le-o veni sorocul sa scoata puii.

Cateva poze

http://img.plici.ro/image/fIh
http://img.plici.ro/image/fIk
http://img.plici.ro/image/fIc
Aquatica wrote:
Razvan87 wrote:
Am incercat sa atasez o poza insa e mai mare de 2048kb. Voi reveni.


Poti sa incarci pozele pe http://img.plici.ro/ si de acolo copiezi BBcodul pe care il pui in mesaj aici. Simplu

Succes in continuare!


Multumesc. Am reusit.
Salut,
Am.facut rost de ceva plante (valisneria,.cabomba, rotala, hydrophila) si momentan imi sunt suficiente. Multumesc.
Buna dimineata,
Dupa cele recomandaten de catre voi am scos plantele din plastic, scoicile si am introdus niste fire de valisneria, cabomba, rotala si hydrophila.
De asemenea, am cumparat de la Animax o maternitate pt ca am doua guppy gestante o solutie AquaSafe si o punga de nisip+pietris pt a mai inalta substratul. Eu cred ca am adus + uri acvariului cu ajutorul vostru si va multumesc.
Am incercat sa atasez o poza insa e mai mare de 2048kb. Voi reveni.
Am gasit cateva fire de Cryptocoryne wendtii si rotala rotundifolia pe care as putea sa le iau doar ca sa scap de cele din plastic. Le pot tine temporar pe acestea pana pun la punct plantele ?
Imi cer scuze daca sunt Spam pe aici dar cu ajutorul vostru si Google descopar lucruri importante si interesante.

Multumesc.
scorpionul wrote:eu as lua de acolo cel mult limnophila sessiliflora si hydrocotyle leucocephala. Riccia te complici cu ea(parerea mea)-e o planta de care scapi greu din acvariu si nu te ajuta foarte mult la ce ai tu nevoie. Plantele de plastic eu zic ca poti sa le scoti. Nu te ajuta cu nimic si nu se stie exact daca plasticul din care sunt facute e nociv sau nu. Dar ca sa pui plante trebuie sa mai inalti stratul de pietris


Am inteles.

Multumesc.
sv_costin wrote: cateva fire Cryptocoryne wendtii ( nu stiu sigur daca asta e exact specia, dar par sa semene). mentionez ca au ceva alga verde pe frunzele foarte vechi, dar se pot inlatura la replantare.
mai am cateva varfuri rotala rotundifolia
cateva varfuri cu radacini ludwigia repens ( cam inalte si cu frunze rare, dar merg pentru replantare si inmultire)

plantele se ridica seara dupa ora 19, str Laborator nr 124( Dristor, s3) , cu anunt in prealabil pentru a avea timp sa le scot din acvariu.



Salut.
Ai PM
euro2me wrote:Predare metrou Titan / C-tin Georgian


Salutare,

Mai ai ceva plante ?

Ms
scorpionul wrote:Vallisneria sp. Gigantea din Asia este o planta usoara care creste rapid, potrivita pentru acvarii mari. In cele mai multe acvarii, frunzele cresc atât de mult încât acestea plutesc pe suprafata apei (50-150 cm, 2 cm latime. Sigur vrei planta asta ale carei frunze pot ajunge usor la 1-2m lungime si 2cm latime?
Uite ca sa nu te pierzi de tot prin cautari ai aici o baza de date unde te poti orienta http://dennerle.com/en/service/plant-database


Am gasit urmatorul pachet la o persoana:

- 1 Nymphaea micrantha mare
- 5 hydrocotyle leucocephala
- 5 Eichhornia crassipes
- 3 limnophila sessiliflora
- 1 ghem Riccia ca in poza

Am citit despre ele, sunt plante nepretentioase si se pliaza mediului meu din acvariu, iar Vallisneria sp. Gigantea am inteles ca intra-adevar cresc dar se tund/taie daca sunt exagerat de mari.
Koh-i-Noor wrote:Razvan, ce as face eu (vazand acvariul tau):

1 - scoti plantele de plastic
2 - mai adaugi niste pietris (pana ajungi la un strat de ~2 degete). Nu-l lasa nivelat, fa niste mici dealuri/vai
3 - umple acvariul pana sus
4 - sugestie de plante usoare/frumoase: Microsorum pteropus (se prinde de pietre/lemne, nu-i bagi radacinile in substrat), Egeria densa, Sagittaria
5 - in primavara cand ajungi pe langa un parau, cauta cateva pietre mai interesante, nu mari, pe care sa le aranjezi apoi in acvariu

image

image

image


Am scos scoicile, urmeaza sa mai adaug pietris insa nu stiu daca sa scot si plantele din plastic pana voi avea naturale. Va fi acvariul chel fara nimic ascunzisuri pt pesti. Pot sa mai tin plantele din plastic pana iau naturale?

Multumesc.
Ofera cineva astfel de plante sau din categoria celor easy ? Multumesc
scorpionul wrote:inainte sa te adresezi la donatii vezi ce plante sunt spre donare. Nu cere orice. Tu ai nevoie de plante easy adica plante care cresc repede fara a avea nevoie de conditii deosebite. Cand vezi o planta la donatii intereseaza-te pe net despre ea. E usor sa faci asta, copiaza titlul si pune-l pe net. O sa gasesti conditiile necesare cresterii plantei acolo


Multumesc frumos pentru sfat.
cfrtriaj wrote:
Razvan87 wrote:si un petshop zona Piata Sudului.
presupun ca din piata de la cel care are si mancaredecaini .cam vai de capul lor acvariile alea.


Nu stiu daca ne gandim la acelasi petshop. Dar da, avea si mancare de caini, papagali etc.
Salutare
Mai sunt disponibile ?
Ms
 
Forum Index » Profile for Razvan87 » Messages posted by Razvan87
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com