[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: ClauM
Forum Index » Profile for ClauM » Messages posted by ClauM
Message
Mai exista si filtrarea on-top daca o vei lua in considerare, documenteaza-te ca graba iti va strica treaba, cat despre apa ciclata un butoi de la Plastor de vreo 100l iti va fi suficient pentru depozitare, pus cu un bolborositor sau pompa folosita din cel vechi!
La bani aia iti cumperi un Aquael Turbo care asigura doua tipuri de filtrare, silentios, calitate in materiale, consum redus, debit reglabil, etc, eu l-am folosit cu succes, ca altfel nu ti-l recomandam.
Salutare tuturor
Vand perechea din motive de spatiu, nu am avut nici inainte sa o iau dar mi-au fost foarte dragi mai ales dupa ce au depus si acum m-am pricopsit cu vreo saijde pui si n-am incotro, trimit si in tara unde sunt curse directe.
Pretul pentru ei 99,99 Ron.
http://olx.ro/oferta/vand-schimb-pereche-ciclide-blue-dolphin-cyrtocara-moori-ID5j952.html#56e9f2d00d

Daca le pui un UV poti sa adaugi si un nisip sa fie si mai misto!
koala wrote:
Nu stiu cat de bine m-am exprimat, da' sper ca ai inteles ceva-ceva.

Am inteles perfect dar am zis ca nu fac compromisuri si mai astept pana gasesc un fiting mai dintr-o bucata, am cautat si eu furtun prin oras insa in zadar, in magazinele mari nu vand la metru, otelurile nu au pe stoc, iar ce am gasit in piata nu m-a multumit, vizavi de asta, ti-am urmarit evolutia si cred ca lampa isi merita banii, insa de o vreme ma uit dupa un extern cu lampa uv incorporata si gasisem un sera la pret bun, am vazut la cineva si chiar isi face treaba, nu la fel de eficient cred intr-un timp atat de scurt, becul fiind doar de 5w dar e o solutie mai compacta!
lukitza wrote:
Nu stiu ce marca de lampa ai, de exemplu cele de la JBL stiu ca au mufele pentru furtune 12/16 si 16/22, furtune care se gasesc la orice magazin.
Uita-te mai in fata cu cateva pagini, este o discutie despre debit. Eu zic ca e cam mult sa legi lampa la 1000 l/h.
Discutia o gasesti chiar inainte de poza cu o doamna din colectia colegului Pavelescu.

Lampa este de la Resun, filtrul intern Aquael are debit reglabil, deci nu e o problema!
gabriel91 wrote:@ClauM, unul dintre Oscari avea HITH?

Vorba lui Koala, erau urme de la bolovanii neocoliti in sprinturile explozive prin bazin, nici vorba de gauri in cap!
Exact, nu mi-am dat seama nici acum de ce, insa suspectam puii de nigro (baboii) pe care-i tot vanau de o vreme dar fara succes, oricum bazinul era prea mic pentru ei si am renuntat din lipsa de spatiu.Legat de lampa, intreb deoarece am si eu una de 13w si vreau sa o leg de un Aquael Turbo 1000 si fitingurile din lampa sunt de un tol si nu gasesc adaptorul perfect, lipsa experientei isi spune cuvantul!
koala wrote:

- pompa de 150 l/h

Asa mic debit, sau lipseste un 0, am tinut o vreme si eu dar imi faceau ravagii prin bazin desi erau doar doi, de la o vreme in fiecare dimineata imi dadeau desteptarea in jurul orei 5 spre 6, n-am avut ce face, am renuntat la ei!

Salutare tuturor
Vand/Schimb o pereche tanara de Cyrtocara Moori (Blue Dolphin) cu doua depuneri la activ, cat si ultima ponta de vreo 50-60 de pui, cei interesati va rog sa ma contactati in PM sau la 0741480679, trimit si in tara unde exista cursa directa, foto si preturi se pot vedea pe urmatorul link
http://olx.ro/oferta/vand-schimb-pereche-ciclide-blue-dolphin-cyrtocara-moori-ID5j952.html
Cu stima
Claudiu
Se poate inchide, multumesc de gazduire si sarbatori fericite tuturor!
smilie
Cum reacu... faci misto de mine, trebuia sa fie morti de mult, prietene, tu ai chef de glume!?
nici cu osmozorul nu cred ca am scos vreodata valoarea asta, cat despre hrana puietului eu ma gandeam sa le fac naupli de artemia sau grindal, dar nu sunt in clar cu sacul lor vitelin cat timp se hranesc din el si cand sa le dau eu de haleala!?
Salutare tuturor
Redeschid topicul cu precizarea ca delfinul si-a revenit insa acum am alta dilema legata de femela deoarece pe 22 face doua saptamani de cand tine puii in gusa si nu prea stiu procedurile cu exactitate, o mai las, o usurez de ei, ce sa le dau dupa, am cautat ceva informatii pe google dar in zadar, nimic concret, un jurnal de reproducere, nu stiu de ce am senzatia ca acesti delfini nu sunt prea apeciati la noi sau in general, la fel am patit si cu frontosa!
Ce fel de "plante" vrei sa cresti?
Nu pare afectat de acel furuncul, dar nu ma lasa constinta sa-l las asa, ca mie drag de el, mai ales ca e tatic cu acte in regula
Stiu ca este neinteresanta problema dar perseverez, semnul acela rosu chiar nu l-a intalnit nimeni la ciclide!?
Astazi m-au facut fericit cu o depunere, imediat ce si-au terminat treaba i-am despartit, despre "semnul rosu" al masculului nu pot sa zic decat ca am incercat sa ma documentez din sectiunea boli si tratamente dar n-am gasit mare lucru, se pare ca e nesemnificativ, totusi o sa mai insist, dupa separare i-am facut o baie cu sare si ma gandesc sa-l ung cu niste albastru de metil, dar cred ca mai simplu ar fi sa-i pun in bazin direct!
Am incercat si prima data dar n-am reusit, daca va ajuta cu ceva urc si un video!
Salutare tuturor

Dragi colegi, ma vad nevoit sa trec si eu pe la aceasta rubrica, cu rugamintea de a ma ajuta intr-un fel sau altul cu un sfat, mai ales cei care detin aceasta specie de blue dolphin!
Am un mascul de vreo 15 cm pe care l-am cumparat recent impreuna cu o femela putin mai mica sub forma de "pereche", mentionez ca la cumparare am observat o pata de marimea unui solz de culoare roz pe el dar am ignorat-o crezand ca o are de la ceilalti colocatari din cauza vreunei lupte de teritoriu, fiind impreuna cu cativa venustusi dintre care doi maturi, de fapt pereche cu progeniturile lor mai bine zis, toti intr-un bazin de 160 L, bun, odata adusi acasa i-am pus intr-un bazin de carantina de 60 L la o temperatura de 26 grade, filtru bolborositor, lumina 30w.
De mancat mananca bine dar parca bubita a inceput sa se umfle si l-am observat ca se si freaca cu operculii de fundul bazinului, acesta fiind steril, momentan nu i-am facut nici un fel de tratament ca am zis sa ma consult cu voi in prima faza, astept asadar parerile si sugestiile voastre concrete, multumesc anticipat!
Cu stima
Claudiu
image
 
Forum Index » Profile for ClauM » Messages posted by ClauM
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com