[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Porcu
Forum Index » Profile for Porcu » Messages posted by Porcu
Message
Silviu Man wrote:Chiar si plante stem voi adauga, temporar, intr-un colt al acvariului, chiar daca nu fac parte din planul initial, in perioada recomandata de ei.

Eu iti sugerez Limnophila sessiliflora pentru inceput, cit mai multa. Creste extrem de repede, se hraneste aproape complet din masa apei => te scapa de eventualul exces de nutrienti si, foarte important, de amoniac.
De fiecare data cind ajunge la suprafata apei o scoti cu totul si plantezi doar virfurile (sa nu apuce sa faca radacini, nu vrei sa se hraneasca din substrat). E posibil sa fii nevoit sa faci asta saptaminal, chiar la 3-4 zile daca-i merge bine.
Neonii albastri dau tenta de noblete acvariului .
Am fost nevoit la un moment dat sa experimentez ceva asemanator ....... acvarii cu discusi intr-o incapere la 10-12 C. Am acoperit spatele, lateralele si acoperisul cu polistiren de 2 cm grosime, sub acvariii era deja polistiren. In aceste conditii un incalzitor de 200 W reusea sa tina 30 C intr-un acvariu de 300 litri.
Daca dublezi geamul din fata la o distanta de aproximativ 1 cm cu un alt geam mai cistigi un pic la izolare. Eventual pui si pe geamul din fata o bucata de polistiren detasabil pe care-l scoti cind esti in preajma acvariului.
Vezi daca gasesti la magazin o chestie asemanatoare cu asta dar pentru un singur tub de 24 W ....... sper sa ai noroc, aici am vazut.
Ar fi "interesant" s-o gasesti dar sa nu vrea sa ti-o vinda neamtul din diverse motive .

Daca reusesti nu cred ca-i problema sa atasezi cumva tubul in capac .
Silviu Man wrote:Inca o observatie care imi intareste convingerea ca plantele "in vitro" trebuie tratate diferit de celelalte : aproape jumatate din ele s-au topit!

Ciudata si neplacuta situatie ....... eu am avut destule experiente cu plante din astea si aproape intotdeauna s-au prins.
Asteptam cu nerabdare poze noi cu acvariu, trebuie sa apara schimbari considerabile .

Gabi C wrote:Am mers cu gindu sa iau niste trichopsis pumila ( am planarii in bazin ). Ajung acolo ii zic la tip care e si patronu magazinului ca vreau de aia dar nu am bani decit de 2 . Ala zice doar 2 nu iti dau ! Te duci acasa iei restu de bani vii si iei minim 5 ca altfel sint tristi ori nu iei nimic. Bai si nu a vrut sa mi dea. Zic vin in alta zi si mai iau 3 bucati . Zice tipu : nu! daca nu vii ?
Ok zic si vazusem gurami de miere varietatea aia rosietica (aratau demential) si zic iau 2 si ii pun in nano . Tipu zice nu-ti dau ca ai zis ca ai creveti . Pai zic ii pun in nano . Si el : pai daca ii pui in acvariul cu creveti ? Eu de unde stiu ca nu faci asa ? Si m-a lasat cu ochii in soare . Si m-am ales doar cu uitatul .

Nu pot sa nu ma prapadesc ce ris la pataniile tale cu neamtul .
Gabi C wrote:Bineinteles ca de la munca m-am dus direct la petshop .

N-aveam nici o indoiala .
JustCoCo wrote:Ideea este ca aspirandu-l prima data, azi, iese foarte multa mizerie, dar nu este mizerie de la pesti, este un fel de pulbere din substrat, care ramane pe fundul galetii....iar apa in galeata (30litri), aia de am scos-o este maronie spre negru....

Nu-mi dau seama de unde provine mizeria pe care o descrii, de la Manado nu cred ca e. Ai bagat sub Manado ceva?
Gabi C wrote:am comis-o .

Stiu, e frustrant , prefa-te ca nu s-a intimplat nimic si bucura-te de flamingo .

by koala: La "cerere", am facut curatenie pe topic... firu' vietii.
Tare bine-ti ies pozele de aproape ....... pe cind o poza de ansamblu? Cred ca se vede evolutia fata de prima poza.
Lasa HC in pace, e inca viu, daca va avea conditii isi va reveni. Daca nu va avea conditii va muri (chiar daca mai cumperi HC). In poze nu vad pesti => cred ca azotul si fosforul lipsesc (aproape) complet din acvariu, fa teste, e posibil ca asta sa fie cauza insuccesului cu HC.
Echinodorusul nu mi se pare potrivit pentru acvariul tau, eu zic sa-l scoti fara regrete. Daca-l lasi va face niste radacini enorme, se va intinde in tot acvariul si va secatui substratul foarte repede, celelalte plante vor avea mult de suferit. Problemele de la frunzele vechi apar din cauza c-a fost crescut emers, e in curs de adaptare. Nu-i o problema, ii vor creste frunze noi, submerse. Dar revin la sugestia sa-l scoti.

Lumina mi se pare prea multa pentru aceasta faza a acvariului. Cele doua tuburi de 24 W ar fi bune daca ai avea un acvariu plantat extrem de puternic + experienta. Lumina mult prea intensa pe care le-o oferi plantelor le forteaza fotosinteza peste limita posibilitatilor lor de a asimila nutrienti. Asta, in combinatie cu lipsa (presupusa) macronutrientilor, duce la probleme. Mi-e frica c-o sa apara algele.
Am inteles ca nu poti opri unul din tuburile de 24 W pentru ca-s pe acelasi balast ....... dar nici sa le lasi ambele nu-i bine. Reducerea perioadei de iluminare nu-i o rezolvare, trebuie sa ramina un singur tub de 24 W in combinatie cu cel de 15 W.
Eu as ilumina un acvariu de marimea asta cu un tub de 24 W cam 9-10 ore iar pe cel de 15 W l-as lasa vreo 4-5 ore, la mijlocul intervalului.
Nu prea ai de ales, pune ambii pesti in acvariu si hraneste-i cu zgircenie, n-o sa ai probleme dar nu mai lua altii. In legatura cu curentul de apa prea puternic: daca pui niste pietre sau radacini in acvariu o sa se mai disperseze turbionul. Sau poti folosi un spray bar.
Ma tem ca pestii n-o sa se impace cind mai creste gurami.
Pot sa-ti sugerez hranirea cu Tubifex? Crestere mai babana si culori mai bune nu cred ca obtii altfel.
Silviu Man wrote:am vaga senzatie ca multi dintre cei care participa si ocupa locuri bune in clasament sunt profesionisti care numai de asta se ocupa sau sunt puternic sponsorizati pentru a realiza acele performante.

E posibil sa fie asa da' n-avem nici o dovada. Acvaristica e o afacere, interesele financiare sint destul de mari si nu-i exclus sa depaseasca in dimensiuni standardelor morale ale japonezilor . Repet, lipseste dovada.
Acei profesionisti care iau locuri bune au ajuns sa fie sponsorizati pe baza talentului si a muncii, n-au ajuns acolo niste incepatori. Chiar daca putem banui ca au fost putin ajutati ....... acvariile lor sint de exceptie si-si merita locurile. Sa ajungi sa primesti un mic ajutor la un concurs de acest nivel trebuie sa fii foarte-foarte bun.

Pe de alta parte, m-am uitat la primele locuri de anul trecut, (aproape) toate ne arata peisaje terestre, de regula paduri tropicale si dealuri inverzite. Mie nu mi se pare ca s-a punctat originalitatea. Senzatia e ca s-a punctat conformarea la tendinta actuala. Asa a fost intotdeauna si va fi la fel in continuare. Daca se prezinta cineva la un astfel de concurs cu un olandez perfect executat are toate sansele sa fie la coada clasamentului.
Lampa mi se pare aiurea. UV-C sint periculoase, nu-i posibil ca lampa sa fie atit de lipsita de protectie . Presupunerea mea e ca-i o pacaleala si nu emite UV-C.
Simtul meu estetic zice c-ar arata mai bine daca ar fi grupate pietrele ....... da' tie trebuie sa-ti placa .
Voi va luati la intrecere cu pozele cu creveti .
E normal mirosul .
Eu banuiesc ca va functiona in continuu si ca diferenta de temperatura dintre apa din acvariu si mediu va fi nesemnificativa.
n3bunyky wrote:ce spuneti de tub neon germicidal g15t8 acesta este un tub uv sterilizator ce se foloseste in spitale... am si eu unul nu stiu exact cum se foloseste dupa cate am citit acest tub bombardeaza cu particule de mercur....

Nu prea cred ca bombardeaza cu mercur daca nu-l spargi dar "bombardeaza" cu ultrviolete f.f.f. periculoase, de asta se foloseste pentru sterilizare.

Nu-l folosi pentru acvariu.
 
Forum Index » Profile for Porcu » Messages posted by Porcu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com