[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Porcu
Forum Index » Profile for Porcu » Messages posted by Porcu
Message
koala wrote:... hehe, prietenii stiu de ce ...
Uite cum urla corectidudinea si spiritu' capitalist in mine . Trebuie sa recunosc contributia decisiva a lu' koala pentru ca mi-a dat cindva vreo 2 link-uri despre cum se face decoru' asta din polistiren si ciment . Era pe vremea cind gindeam ceva pentru sarcofag ....... si am facut ceva pentru acvariul lu' Mircea . Poate e un antrenament pentru sarcofag .......

P.S. Ieri am taiat sticla de 12 mm pentru un acvariu cu L=160 cm, l=70 cm si h=60 cm (=672 litri) cu cichlidae. Daca proprietaru' vrea, o mai punem de un decor. Care o sa fie mai reusit (sper).
Dalles wrote:Intre noi fie vorba, nici inima de vita, atat de recomandata pentru discusi, nu e cea mai grozava mancare pentru bietii pesti. E indicata mai mult din considerente igienice dar, daca discusul ar putea vorbi, tot viermisori ar cere la meniu.
Sint 100% de acord cu tine . Pacat ca nu avem intotdeauna de unde procura viermisori igienici in cantitati suficiente .
silviu74 wrote:Cum ai obtinut culoarea
Am amestecat in ciment niste oxid negru de fier si niste pigment maro. Apoi s-au depus tot felu' de chestii din apa. Au aparut si nedoritele diatomee (aici arata foarte bine). In special in zonele mai luminate ale decorului.
Iulian99 wrote: nici macar unu(bala)???
No way .......
Iulian99 wrote:curcubeu=Epalzeorhynchos frenatum
Mai bine fara.
Iulian99 wrote:Iridescent=pangasius sutchi ca io asa i-am gasit...
No way again .......
Iulian99 wrote:oky, logic de altfel... sanitarii cauta in nisip... si daca o sa fie covor... dar ma gandesc sa pun numai pe o parte covor
Si cum le interzici accesul sanitarilor pe covor? Daca vrei neaparat sanitari, pune-i dupa ce se prinde bine covoru'. Sper ca vrei Corydoras nu Hoplosternum .......
Dark4ce wrote:si dupa aia cum faci sa scapi de melci?ca am inteles ca dupa ce scapi de alge,nu mai poti sa scapi de melci
La mine niciodata nu s-au inmultit melcii fara masura. Poate sint mai norocos. Daca sint prea multi ii imputinezi mecanic. Nu trebuie eliminati complet. Sint si ei utili in acvariu.
Sau pui Pomacea. Astia nu se inmultesc asa mult.
levi wrote:"Aia sunt pesti de pus in acvariu, sa-i vezi, nu ca la mine in acvariu, unde sunt prea putini si au prea mult loc"
Scuze si eu pentru off-tpic da' mi se face greata . Pentru reciprocitate, trimite-i si tu pe ei undeva. La psihiatru.


smiliesmiliesmiliesmiliesmilie



:redcard:
Din ce se vede in poza asta par a fi cyanobacterii. Sint capabile sa se inmulteasca extraordinar de repede, la fel cum pot dispare le fel de repede. Se intinde ca un covor. Eu le-am caftit ::hammer: cu melci .

image
Iulian99 wrote:cati??-poate imi spune cineva ca-s cam incepator (io ma gandeam la 1labeo, 2 bala, 2Iridescent, si un curcubeu si restu sanitari etc)
In 150 litri nu prea au ce cauta pesti mari. Uite ce spun astia despre bala: link. Nu se tin pesti care cresc peste 30 cm in acvarii de 150 litri. Nu degeaba recomanda aia 500 litri.
Nici labeo nu-i prea mic ....... Mai gindeste-te la pestii pe care vrei sa-i pui acolo.
Ce-s aia iridescent si curcubeu?
tyamathis wrote:azi deodata m-am trezit cu o explozie in acvariu.
Ce fel de alge ?
Iulian99 wrote:Cine imi poate spune o combinatie de plante pentru un acvariu de 150L in care majoritatea pestilor sunt rechini (labeo bicolor, bala, Iridescent, Curcubeu). As vrea un covor verde pe o parte a acvariului, dar nu stiu cum se numesc plantele si care sunt mai bune...
Nu sint rechini. Apartin familiei Cyprinidae si n-au nici o legatura cu rechinii.

Se pare ca ai multi pesti acolo. Spune exact ce si citi. Plantele covor nu se impaca deloc cu acvariile aglomerate.
Iulian99 wrote:Si daca e luata din natura cam care ar fi lemnul cel mai bun si cum ar trebui "preparat"?
Radacina de salcie, rachita ....... ca-i invatata cu apa si nu putrezeste. Se fierbe in apa cu sare (multa sare).
Dark4ce wrote:am gasit articolul despre scalari,l-am citit,dar despre discusi n-am gasit.
Problema cea mai mare e ca scalarii pot fi purtatori de diversi paraziti pe care-i suporta destul de bine in timp ce discusii nu.

Ar mai fi lacomia scalarilor. Discusii nu mai ajung la haleala.

Se pot tine discusi cu scalari daca:
1. scalarii au fost deparazitati
2. scalarii sint mai mici si mai putini decit discusii. Astfel, discusii fac fata concurentei pentru hrana.
Da' mai bine sa nu-i pui impreuna.
Batracianus wrote:dar ce are luna mai, boala pa ea?
Se zice boala pppaaa ea :redcard: .......



Uite poza cu piticu':

image
Principala indeletnicire a lui e sa vineze infuzori. Tot timpu' are burta alba.
Imi place de el cum se uita la Cladophora aegagropila ca smilie la poarta noua.

Cred ca e prea devreme sa-mi dau seama daca e hermafrodit . Ca alta sansa n-am, ala belly nu e prea vivace. Peste vreo 2 saptamini mai incerc sa bag turba-n apa poate mai ciupesc 1-2 pui :nutz: .
Viji wrote:pot muta echpamentele pur si simplu de pe unul pe altul? (aerare, recirculare, incalzitor) ? sau tre sa iau altele...?
Dupa cum am vazut eu hexagonu' ala AquaEl la ZooCenter nu cred ca poti sa folosesti echipamentu'. Capacu' a fost facut special pentru hexagon: in el e filtru', incalzitoru' ....... Fa-ti altu' mare si din asta mic faci spital .
MARELE ALB wrote:Trebuie neaparat sa ma mobilizez exemplar si sa ma duc la un amic si sa fac poze la acvariu' lui de 400 litri cu un decor din spuma poliuretanica si ciment. Am muncit din greu pe el spre satisfactia cichlidaelor .......
M-am conformat.


image


In compozitie am mai pus si niste sapun lichid (numai la primul strat). Cica se prinde mai bine de polistiren. Am dat vreo 3-4 straturi. Polistirenu' e din 3 straturi de cite 4 cm lipite unu' peste altu' cu silicon, sculptate cu un cutit (se ontine si o murdarie in camera .......) si apoi arse un pic cu luminarea.

celelalte poze

E mai indicat polistirenu' expandat pentru exterior. E mai tare. Si face mai putina mizerie.


Avind in vedere ca e primu' decor pe care l-am facut (impreuna cu amicu' Mircea), imi place cum a iesit. E loc de mai bine.
florind wrote:O sa incerc sa-i donez.

florind wrote:Problema este ca nu prea vad pe nimeni dispus sa se incurce cu 4 carasi posibil bolnavi.
Vindeca-i si ii dai pe urma. Separa-i pina se pun pe "picioare" daca ai posibilitatea.
Dimensiuni: 140 cm X 55 cm X 55 cm
Capac: din sticla de 6 mm + autocolant
Lumina: 2 X 36 W Phillips Aquarelle
Filtru: Fluval 304
Decor: Polistiren expandat + ciment si ceva bolovani care parca nu stau bine. Mai trebuie aranjati.
Pesti: ce se vede prin poze. O parte sint din Budapesta, citiva de la mine. Mai are omu' citiva din Timisoara de la chaser (il mai tineti minte pe Mircea, timisorenilor?), da' inca nu i-a pus in acvariu mare ca-i papa venustusu'. Stim ca-s multi, da' in curind vor dispare de acolo auratusii, Aulonocarele si majoritatea Cyrtocarelor.


image ....... image

Restu' pozelor

Inainte de a ma intreba de nu-i Mircea pe forum: n-are timp .
Sandu wrote:iar acestia fascinati de frumusetea unui peste mare si colorat invariabil sfarseau in a mangaia koii.
Si cind ajungeau acasa se dadeau cu fundu' de podea ca mai vor sa mingiie "pestisorii" . Si taticu' mai cumpara bilete pentru tot familionu' .......
Sandu wrote:Pestii, de ani buni de stat la scarpinat pe spate, devenisera imuni, dar total dependenti datorita comportamentului lor de porci nemancati...
Ai uitat zimbatertu' asta ....... porci nemincati spuneai ....... ??? Hi, hi, hi, hi, hi, hi, hi .......



drilea wrote:Chiar s-ar chinui o pereche in 650 de litri ?
Acvariul ala presupun ca n-are mai mult de 180 cm lungime. Un koi atinge 60 cm => acvariul ala de doar de 3 ori mai lung decit pestele matur. Ma gindesc cum ar fi sa tii neoni care cresc pina la 3-4 cm intr-un acvariu de 9-12 cm .......
Vreau sa spun ca nu mi se pare normal sa tii un animal intr-un spatiu doar de 3 ori mai lung decit corpul sau.
John wrote:vanzatorul mi-a zis ca ar fi ceva trasi din pirahna
Viji wrote:- bazin de 19 litri hexagonal, de aprox3-4 sapt.
E ala Aquael de la ZooCenter inalt si cu baza mica parca-i un turn? Si costa vreo 2.000.000 lei?

Viji wrote:- apa e de la robinet,..am fierto si evident..lasat-o la racire, am pus o lingutiza mica de sare neiodata, am pus cateva picaturi de albastru de metil
Nu mai fierbe apa. Las-o vreo 48 ore in vase cu gura deschisa.

Viji wrote:-hrana: purici + ceva hrana rosiatica care coboara pe fundul acvariului. dar acum ce sa fac..sa ii salvez macar pe cei ramasi?
Arunca purecii uscati. Nu-s de calitate. Ia o hrana ca lumea.

Nu stiu daca gasesti Sera Baktopur Direct. Pare a fi singura rezolvare.
Poti pune si sare neiodata in concentratie de 1 gram/litru. Nu mai mult ca sanitarii nu o apreciaza. Problema pare prea grava sa scapi cu sarea, da' in concentratia de 1 gram/litru nu face rau.


Viji wrote:Pestii pot muri daca nu au pereche?
Nu.
 
Forum Index » Profile for Porcu » Messages posted by Porcu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com