[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: klayus
Forum Index » Profile for klayus » Messages posted by klayus
Message
acesta este boost converter. led-urile cob cer cateodata sau de obicei tensiuni mai mari de 12V care pentru unii sunt greu de obtinut...
tot ce aveti nevoie se gaseste in fisierele eagle. despre achizitia lor nu stiu ce sa zic. eu am avut toate componentele. le-am scos de prin surse atx. nu e nimic complicat, nu este foarte sensibila la valoarea componentelor dar incearca sa te apropi cat de mult poti de ele. dioda mare tre sa fie ultrarapida, condensatorii low esr sau mai multi in paralel si cam atat. eu am facut de 2 ori montajul asta cu componente recuperate, niciodata noi si mi-a iesit. d-aia l-am si pus. valoarea trimerului sa nu fie mai mica si nici mult mai mare ca nu vei mai putea regla tensiunea destul daca e prea mic si daca e prea mare poti sa sari de limita condensatorilor si sa bubuie deci cu 25k e ok.
Iluminarea cu leduri a acvariilor mi se pare f practica cu atat mai mult cu cat imi place mult sa construiesc eu tot ce pot. Presupun ca nu sunt singurul care s-a lovit de situatii in care vrei sa folosesti un led anume cu o tensiune anume. De exemplu am aceste leduri NSBLL066A - nichia 90 cri - 20W - 5000K se alimenteaza la 36V si 600mA. Nu stiu pentru altii cum e dar pentru mine este complicat tare sa gasesc o sursa de 36V si micuta si ieftina. Pentru asta am facut un circuit cu uc3843. Am folosit un alimentator de laptop, cel mai ieftin pe care l-am gasit. 15V si 3A. Sursa cu UC3843 ridica tensiunea la cat am nevoie, reglabila dintr-un potentiometru. O rezistenta de 1ohm in serie cu ledul si cu sursa mentine curentul constant la iesire. Piesele folosite sunt scoase din surse ATX, ic-ul e luat de la un magazin de electronica, e f ieftin, 2 lei. Chiar si cu toate piesele cumparate din magazin costa f putin - 15 - 20 de lei.
image
image
image
Sursa la acest consum nu se incalzeste deloc. Am una similara folosita pentru o sursa de tensiune reglabila 36V 3Amperi cu 3 mosfeti si functioneaza de 2 ani de zile fara nicio problema.

Daca vreti fisierele eagle o sa le pun aici. Pcb-ul este facut pe un mic cnc facut de mine special pentru placute electronice si plastice moi.

Numai bine.
Dragos
eu din cate stiam 2 foi de 6 mm lipite sunt mai slabe ca un geam de 12 mm normal. 2 foi au totusi avantajul ca poate sa cedeze una singura, lasand timp sa repari. pe cand unul singur cedeaza fara sa te anunte. daca nu ai de unde alege mergi pe varianta cu 2 foi lipite. ma indoiesc ca vei avea probleme la ce dimensiuni are acvariul.

numai bine
cu multa placere. daca sunt probleme sa ma anunti!

actualizare de stoc:
butelie co2 - 2kg - 100ron
bec MH 70W - osram 942 + proiector halogen de 500W(soclu se potriveste cu becul mh, n-au fost facute modificari la proiector) + balast electromagnetic si igniter vechime 2 luni program de lucru 8 ore pe zi - 150 ron se dau impreuna
bec MH 150W - Aqua Medic HQI Aqualine 5000 - (nou, nefolosit) + balast electromagnetic si igniter + proiector - 180 ron
bazin de 73 x 35 x 45h - 100 ron

numai bine
deponit mix-ul ala e de la mine??? arata bine setup-ul pana acum! succes in continuare
este valabil. daca esti sigur ca il vrei da-mi un pm cu adresa si restul detaliilor.
numai bine

cu ocazia asta fac si o actualizare de stoc:
butelie co2 - 2kg - 100ron
reductor co2 - 250 ron
bec MH 70W - osram 942 + proiector halogen de 500W(soclu se potriveste cu becul mh, n-au fost facute modificari la proiector) + balast electromagnetic si igniter vechime 2 luni program de lucru 8 ore pe zi - 150 ron se dau impreuna
bec MH 150W - Aqua Medic HQI Aqualine 5000 - (nou, nefolosit) + balast electromagnetic si igniter + proiector - 180 ron
sistem de osmoza inversa Aquatic Nature Aqua Standard SP - am facut cam 500L maxim cu el, a functionat cu filtru de carbune activ in fata, fara probleme scoate apa cu GH, KH 0 - 250 ron
JBL test lab - am facut cam 20 de masuratori cu el, nu cred ca a ajuns vreun reactiv la jumate - 140 RON
bazin de 73 x 35 x 45h - 100 ron
Actualizare de stoc:

filtru jbl e1500 vechime 1 an - s-a dat

butelie de CO2 - 2kg fara revizie in stare buna, robinet nou - 150 ron

reductor cu reglaj fin, 2 manometre + electrovalva vechime 6 luni - folosit pe priza programabila(uzura mica a electrovalvei) - 270 ron http://cgi.ebay.com/Dual-Gauge-CO2-R...ht_5042wt_1041

reactor de co2 - aquatic nature tornado fara probleme - doar putina mizerie - 90RON - vechime 6 luni

bec MH 70W - osram 942 + proiector halogen de 500W(soclu se potriveste cu becul mh, n-au fost facute modificari la proiector) + balast electromagnetic si igniter vechime 2 luni program de lucru 8 ore pe zi - 170 ron se dau impreuna

bec MH 150W - Aqua Medic HQI Aqualine 5000 - (nou, nefolosit) + balast electromagnetic si igniter + proiector - 200 ron -

sistem de osmoza inversa Aquatic Nature Aqua Standard SP - am facut cam 500L maxim cu el, a functionat cu filtru de carbune activ in fata, fara probleme scoate apa cu GH, KH 0 - 270 ron

JBL test lab - am facut cam 20 de masuratori cu el, nu cred ca a ajuns vreun reactiv la jumate - 150 RON

17kg de dennerle deponit mix - s-a dat
fertilizare in coloana tot de la dennerle
plantagold 95 de pastile - s-a dat
feractiv 130 pastile - s-a dat
vitamix s7 350 ml - s-a dat
v30 complete 750 ml - s-a dat

bazin de 73 x 35 x 45h - cu substrat jbl aquabasis cam 3L si pietris cuartos 1-2 mm din hornbach 20kg - 200 ron

trimit si in tara
poze la cerere pe pm.
scuze de dublu post, nu pot sa editez

numai bine
se dau impreuna, sorry, momentan nu le dau separat
de la dennerle a ramas doar deponit mix-ul care momentan e rezervat.
in rest, toate sunt disponibile.
scuze de dublu post
revin cu completari:
din gama dennerle mai am:
plantagold 95 de pastile - 65 ron
feractiv 130 pastile - 90 ron
vitamix s7 350 ml - 90 ron
v30 complete 750 ml - 150 ron
pentru ca m-a pocnit o invazie de urticularia dracu sa o ia, de care numai scap, si de restart n-am chef si nici prea mult timp de acvaristica numai am scot cam tot ce am legat de acvaristica la vanzare.
lista este in felul urmator:

filtru jbl e1500 vechime 1 an, folosit 4 luni, fara probleme - mediile originale, furtunurile la dimensiunea originala fara 10cm cumparat din germania - pret 400 ron

butelie de CO2 - 2kg fara revizie in stare buna, robinet nou - 200 ron

reductor cu reglaj fin, 2 manometre + electrovalva vechime 6 luni - folosit pe priza programabila(uzura mica a electrovalvei) - 270 ron
http://cgi.ebay.com/Dual-Gauge-CO2-Regulator-Solenoid-Magnetic-Valve-1-/250359087210?pt=UK_Pet_Supplies_Fish&hash=item3a4a90806a

reactor de co2 - aquatic nature tornado fara probleme - doar putina mizerie - 90RON - vechime 6 luni

bec MH 70W - osram 942 + proiector halogen de 500W(soclu se potriveste cu becul mh, n-au fost facute modificari la proiector) + balast electromagnetic si igniter vechime 2 luni program de lucru 8 ore pe zi - 170 ron se dau impreuna

mai am dupa cum urmeaza:
17kg de dennerle deponit mix fara cutia originala (asa mi-a fost trimis din germania, nu avea loc in colet cu tot cu cutie) a fost luat pentru un setup care nu s-a mai materializat - 200 ron
fertilizare in coloana tot de la dennerle - ramane sa completez cand ajung acasa, am mult dar nu le mai stiu pe de rost.

bazin de 73 x 35 x 45h - cu substrat jbl aquabasis cam 3L si pietris cuartos 1-2 mm din hornbach 20kg - 200 ron

se da si tot impreuna - 1400 ron
poze la cerere pe pm.

numai bine
neoanele aquarelle nu sunt roz deloc si in nici un caz dedicate plantelor. au lumina rece, spre albastru (10000 K indica o lumina rece, obtinuta cu mult albastru) care are rolul de a scoate in evidenta culorile pestilor. asta nu inseamna ca nu iti vor creste plantele cu aceasta lumina!
mergi pe 865 sau 965 sunt neoane daylight(6500K fiind temperatura de culoare a luminii la amiaza cu cer senin), foarte ok pentru plante.
ca putere este bine sa nu exagerezi daca iti lipseste CO2-ul, fertilizarea si experienta. asta daca vrei sa nu dai in alge!

numai bine
inaltimea e mica si sticla e groasa! eu zic ca nu e nevoie... mie cel putin nu-mi plac intariturile!

numai bine
suprafata de contact a tubului pe care se pot dezvolta bacteriile alea este muuuuult mai mica decat a unui burete sau ceramicii. pe langa faptul ca nu te ajuta in vreo masura la filtrarea biologica iti mai si reduce din debit.

numai bine
hai ca mai e cineva din constanta !
vreau si eu 30 ;)

numai bine
arata foarte frumos "boschetii" de riccia. daca dai restart si iti ramane parvula vreau si eu
numai bine
eu sunt de parere ca filtrarea ai putea sa o bagi in bazin, faci un background si in spate cu niste pompe mai puternice, il delimitezi, il umpli cu ce vrei tu, si nu te mai chinui cu filtrare in afara bazinului. la dimensiunea asta nu cred ca se merita altceva! plus ca ai spatiu o groaza in el! cu lumina ai putea rezolva sa redirectionezi lumina soarelui in bazin. ceva cu niste oglinzi sau fibra optica... era aici pe forum un exemplu cu niste lampi, solaris parca le zicea! ca incalzire ai putea sa o faci in pardoseala, sub acvariu, pe acelasi traseu cu incalzirea in casa! la cata apa e nu o sa-ti trebuiasca foarte mare efort, o sa-si pastreze singur temperatura atata timp cat si temp din casa se mentine. o problema mare va fi umezeala din casa! poate sa inceapa sa cada bucati din casa. intra pe monsterfishkeeping si vezi ca aia au multe acvarii d-astea mari si vezi de ce probleme au dat.
daca nu-l vrea @silu il iau eu!

numai bine
arata foarte bine... imi place cum ai aranjat pietrele! zi-mi si mie de unde sunt de prin imprejurimi???
 
Forum Index » Profile for klayus » Messages posted by klayus
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com