[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: alex08
Forum Index » Profile for alex08 » Messages posted by alex08
Message
Rotala sp. Vietnam - una din preferate, a sosit din nou in bazin
image

Multam tuturor pentru aprecieri, se pare ca pana la urma putem sa scoatem untul si din banalele "sapuniere".
Poate imi voi lua cateva exemplare mai cu motz (a se citi mai colorati si barosani )

Niste Sakura ar da bine pe verdeata aia.

Ce zice H. cuba, isi revine?
Multumesc mult, Petre.

Rotala Macrandra Varigated - vedere la suprafata
image
1606x722

Mi-au scapat saptamana trecuta printre degete cateva bucati de red moor, am aflat tarziu ca adusesera la Zoomania.
Acum astept urmatoarea tura.
Vedere de sus
image
1280x401
Rotala sp. mini pearl
image
806x1393
image
image

Alex, multumesc mult pentru completare si rectificare.

bibi, daca mai ai vreo intrebare legata de acvariu, nu ezita.

Bun revenim la varianta ta. Am citit si pe alte forumuri ca e vorba de un praf pe care il amesteci cu apa dar la cate substante sunt acolo banuiesc ca e mai simplu sa cumpar tot din ala de la sticluta, feropol 24, pun o picatura pe zi si am scapat, am vazut ca il recomanda cineva pe aici.

Da, despre Ferropol vorbeam cu o pagina in urma si intradevar, ar fi ideal sa-l folosesti impreuna cu Ferropol 24, pentru a beneficia din plin.

era ca o pata unsuroasa la suprafata de la drojdie cred.

Posibil sa ai un inceput de biofilm.
Inteleg ca marea smecherie la plante din ce am citit pe aici este ca sa dai pe langa picaturile astea zilnice sa dau si NO3 si PO4, asta pentru culori.

Sanatatea plantelor tine ce mai mult de gasirea unui echilibru. Adica sa avem atat o sursa de co2, o iluminare buna, o fertilzare de calitate, cat si o baza de fixare (vezi aici discutiile legate de tipurile de pietris/substrat).
sincer incepe sa mi se para complicat si asta, de ce bag 4 substante cand eu am nevoie numai de 2.

Tocmai de aceea nu m-am apucat sa strig tare si raspicat ca recomand folosirea lor. Fiecare incearca pe pielea lui daca are chef.
Din ce am cautat exista unii care vand PO4 Fosfo si NO3 Nitro firma se numeste Easylife si am vazut si la noi in magazine.

Da, sunt singurii care au scos asa ceva (sa ma corecteze cineva daca gresesc).
Acum ce nu inteleg si te rog sa-mi spui este daca folosind in loc de cele 4 solutii de care zici tu pe cele 2 e la fel, mai bine sau mai rau? Daca e mai rau de ce ca mie asa mi se pare mai complicat sa bag 4 solutii si sa le duc de grija in loc de 2.

Sincer, nu am folosit NO3 si PO4 de la EL ca sa fac o comparatie, deci nu ma pot pronunta.
Nu mai zic ca nici nu prea am fost fanul testelor, deci ceea ce se vede in poze e rezultatul fertilizarii 'dupa ochi'.
O alta intrebare este ca tu dai in fiecare zi cate un mililitru dar astia dau la cele doua solutii ca trebuie sa le dai odata pe saptamana dupa ce ai schimbat apa...cum e mai bine? Tu cata apa schimbi 30% sau 50% pe saptamana?

Poti sa dozezi fie dupa schimbul de apa toata cantitatea, fie zilnic impartind cantitatea la 7. Eu unul am ales a doua varianta. Nu am incercat-o pe prima.
Schimb undeva la 40-50% de doua ori pe saptamana, in mare parte pentru a pastra curatenia (aspirat, eliminat frunze moarte,etc), pentru a replanta/tunde unele specii si pentru a tunde parvula.

Referitor la dozarea/folosirea EL NO3 si PO4 ii las pe colegii care au folosit sa se exprime mai exact.
PPS-Pro = Perpetual Preservation System - Pro

Contine per litru :

- 59 grame sulfat de potasiu (K2SO4)
- 65 grame azotat de potasiu (KNO3)
- 6 grame monofosfat de potasiu (KH2PO4)
- 41 grame sulfat de magneziu (MgSO4)

TMP = Trace Mix Plus

Contine per litru :

Bor - 1.06%
Cupru - 0.23%
Fier - 8.2%
Mangan - 1.82%
Molibden - 0.15%
Zinc - 1.16%

Se dozeaza 1 ml/40L pe zi, la fel ca PPS-Pro.
Praful il gasesti usor daca dai un search pe google.

Eu ii folosesc zilnic, ii dozez inainte sa se aprinda lumina (si micro si macro). Inclusiv in ziua in care fac schimbul de apa (schimb seara apa).

Nota personala : PPS-Pro in cantitate mare creste mult NO3-ul si mai putin PO4. Astfel ca in urmatoarea perioada o sa experimentez asa : scad doza de PPS si completez cu Kalium (tot il am la indemana). Doza de micro o sa ramana la fel. Vreau sa vad cat mult influenteaza scaderea NO3-ului si iluminarea, coloritul.
Va tin la curent.

Atentie : Ce am descris mai sus este fix ce am observat ca se intampla la mine in bazin in ultima perioada, deci nu generalizez.

Uite un link ce te poate lamurii cum sta treaba cu fertilizarea :
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/14589.page

Pentru a nu avea batai de cap, colegii o sa-ti recomande cel mai bine sa mergi pe o linie de firma (JBL,Dupla), e mult mai sigura treaba.
Momentan micro TMP si macro PPS-Pro, in doze duble, dar am in plan niste schimbari.
Din cand in cand adaug si Easy Carbo.
Vedere de sus - Heteranthera zosterifolia si Rotala Macrandra Varigated

image
Blyxa japonica
image
1004x668


______________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Blyxa japonica este un bun indicator al valorilor mari de NO3 din apa si al lipsei de culori din insula. In perioada ce urmeaza o sa fac un experiment in sensul acesta si o sa revin cu concluziile.
Cu ocazia aceasta vreau sa ma conving si cat de important este rolul luminii (numar ridicat de ore versus numar redus de ore) asupra coloritului plantelor.
____________________________________________________________________________________________________________________________


Multam de aprecieri.
La o gura de aer

Alternanthera rosaefolia
image
806x1181
Detalii linistite

Heteranthera zosterifolia
image
1006x921
Stefan, e o amarata de sapuniera, un Benq DC C1255. Nu cred ca am dat mai mult de 250 lei pe ea.
Ca sa gasesc o poza cat de cat sa nu ma fac de rusine, aleg din vreo 10.

Deci capul sus, se poate si mai rau.
Gradinar de nota 10, bravos!

Gazonul e fenomenal, isi revine el cat ai clipii. Nu e ca si cum l-ai planta de la 0.

Referitor la aparat, te inteleg perfect.
Imbujorari

Hygrophila polysperma rosanerving
image
Sanatoase si aratoase, felicitari Petre!

Imi poti spune te rog in ce doza folosesti E.L. Kalium?
Se vinde urmatorul pachet de plante :

-Micranthemum umbrosum : 20 fire [10 cm]
-Hydrocotyle sp. japan : 25-30 fire [5-10 cm]
-Didiplis diandra : 5 fire [10-20 cm]
-Rotala Macrandra green : 3 fire [10-15 cm]
-Rotala Macrandra varigated : 3 fire [10-15 cm]
+bonusuri

Pret pachet : 25 lei [plata in avans*]

*Datorita unor evenimente recente neplacute [neridicare], nu mai pot trimite pachete ramburs, astfel ca plata se va face in avans, in cont bancar. Banii se depun intr-un cont la Banca Transilvania, fara nici un fel de comision.
Odata primita confirmarea de plata, pachetul va pleca spre cumparator.
Multumesc pentru intelegere.


Pentru mai multe detalii putem discuta pe PM sau mail : alex08acv@yahoo.com

Plantele provin de aici :

image


Si ce daca?!
Micutele

Rotala sp mini pearl
image
Close up
image

Creative, imi pare bine, sunt si preferatele mele.
 
Forum Index » Profile for alex08 » Messages posted by alex08
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com