[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: alex08
Forum Index » Profile for alex08 » Messages posted by alex08
Message
image

image

O seara tranquila sa aveti!
Fara actori
image
Cu actori
image

Weekend placut tuturor!
Stefan ai perfecta dreptate, referitor la selectionari, e logic. Dar e posibil sa avem si exceptii..fericite.

Cam asa arata :
image
Toate femelele au rosul acela, iar masculii se apropie ca si colorit de femelele de Red Cherry (cele normale, nu cazurile "intense").

Am mai avut in trecut si Blue pearl shrimp si Dark green shrimp dar nu le-a placut mediul...

viulian, sper ca n-am deranjat.
Sa ai spor la inmultit si cat mai multe exemplare aratoase!
image

Multam Mihai, mai e ceva de lucru la el.
Tot raul spre bine!
Pai sakura sunt tot red cherry, doar ca selectionati. Probabil de asta sunt mai sensibili.


Stefan, eu nu cred ca sunt mai sensibili decat Red Cherry.
Tin cateva zeci de exemplare (Sakura) intr-un nano de mai bine de un an, cu schimburi de apa foarte rare (mai mult completez apa), un filtru cascada si mult moss.
Nu fertilizez, deci nu pot sa ma pronunt in privinta asta, dar duritatea de 8-10 se pare ca nu-i afecteaza si nici ph-ul de peste 7,2.
Cine stie...
image

image
Glass bloodfin tetra la masa
image

image

image
image

image

Vedere jumatatea stanga
image
Vedere jumatatea dreapta
image
Point of view
image
1006x1414
Multumesc mult pentru detalii si cum incep treaba cu Ferropolul o sa va anunt.

Ma uitam in semnatura ta la plante, sanatoase, jos palaria si mi-a dat prin cap sa caut si eu prin arhiva mea sa vad cam cat am putut sa le colorez de mult de-a lungul timpului (cu micro si macro DIY) :

image image image image image image image

Plus ca de multe ori nu ne ajuta prea mult nici aparatul.
In fine, sa trecem la colorat!
@Porcu

Felicitari pentru realizari, e bine ca mai reusim sa scoatem si noi din cand in cand capul pe afara.

Referitor la JBL, pe site-ul lor vad ca scrie asa :
Add 5 ml / 20 litres, either weekly or after fertiliser check (JBL Fe Test set).

La un calcul usor am aflat ca mie mi-ar trebuii 50 ml la schimbul de apa.

Poti dezvolta te rog ideea asta :
Doza principala de Ferropol o puneam dupa schimbu' de apa saptaminal, apoi restu' il imparteam in doze zilnice.

In ce consta doza principala, puneai de exemplu cei 50 ml cum ar venii la mine si mai puneai inca 50 ml impartiti de-a lungul saptamanii?

Multumesc anticipat.

@Sandu

Multumesc mult pentru atentionare si pentru sfaturi.
Legat de schimbare fertilizantului, incerc sa aflu cat mai multe inainte de a face pasul.
Din experimentare cu DIY Micro am vazut pana acum ca se poate ajunge atat la culori frumoase cat si la un ritm de crestere mult mai rapid, folosind doze mari (de 2,3 sau chiar 4x doza recomandata). Dar asta a fost posibila doar cu o iluminare mai puternica, sau mai bine zis de o mai lunga durata (~1w/L undeva la 8h30m sau 9h pe zi). Din pacate minunea nu a durat mult si au aparut si algele. Alge cu care m-am batut ceva timp.

De aici si curiozitatea mea, daca poate sa ma lamureasca colegul Porcu, in perioada dozarilor mai mari, care erau mai exact conditiile asigurate in cazul luminii si daca algele isi faceau simtita prezenta.

Mi se pare normala urmarirea dozei in perioadele in care acvariul are "tufe de tufe" si in perioadele dupa tunsori masive.
Lucrul asta se face cel mai sigur prin testare.

Legat de ce am spus pana acum, este experienta pur personala si scopul meu nu a fost sa generalizez.
Vedere din colt - stanga
image
Vedere din colt - dreapta
image

Bun, ramane deschis subiectul fertilizare, cum am zis, sunt deschis provocarilor, mai ales atata timp cat exista si rezultate in acest sens.
Porcu, sa incepem cu JBL, imi poti spune, daca iti mai aduci aminte, cam cum dozai Ferropolul (zilnic, saptamanal, doza normala sau mai mult) si daca il foloseai impreuna cu Ferropol 24?
Stati linistiti ca nu sunt asa usor de amagit. Pe plan acvaristic imi place sa cred ca sunt destul de optimist.
N-au intrat nici zilele in sac si nici nu am ramas fara idei.
Sa nu credeti ca nu iau in seama sfaturile bune, sunt ochi si urechi, dar incerc sa le imbin si cu ideile mele.

Sa-ti raspund pe rand la ce mi-ai sugerat sa schimb :
1.Stiu ca sunt multe specii si o sa mai reduc din ele. Inca nu m-am hotarat ce o sa ramana.
Este un trend general si o remarca infinit repetata la toate concursurile arbitrate pe afara spre a nu se exagera cu numarul speciilor.

Am observat.
2.Stiu ca este simetrica, dar n-am scris nicaieri ca este aranjamentul final. Din contra, ma gandesc ca mai am mult de lucru.
Ideea cu lemnele o am de cateva luni dar nu am pus-o in practica din cauza "portofelului" (aici e discutabila, deoarece voiam red moor).

Vad ca se tot discuta de concurs, setup-ul sincer nu a fost gandit ca sa fie inscris. Am facut acvariul cum am considerat eu de cuvinta atunci, ca a prins la public este alta treaba.
Nu am avut si nici nu am aere de aquascaper, daca m-a perceput cineva asa, sunt un acvarist cat se poate de normal, care iubeste mult acest hobby.

De altfel, daca cineva considera ca acvariul nu se incadreaza la aceasta categorie, fara nici o suparare se poate muta jurnalul.
Nu am intrat pe acest forum sa dau lectii la nimeni ci am intrat pentru a impartasii proiectul la care lucrez.
Nu e nici un fel de rautate, stai linistit ca n-o percep asa.
Referitor la culori sa sti ca in ultima vreme nu am mai tratat subiectul cu asa importanta (obsesie as putea spune) ca inainte. Incerc sa gasesc o forma cat mai frumoasa a insulei, sa pozitionez si sa imbin plantele in mod cat mai placut.
De altfel si curatenia si perioada de iluminare m-au preocupat, astfel ca am inceput sa aspir de 2 ori pe saptamana, atat parvula cat si in jurul tufelor si am scazut iluminarea de la 8h30min la 6h pe zi (aici o sa dezvolt ideea cu Pro si Contra).
Fertilizarea a ramas aceasi (DIY). De fapt cu acesti fertilizanti merg de 2 ani incoace si fertilziez decat in coloana.
Trebuie sa recunosc ca Dupla nu am incercat, am folosit JBL, Easy Life si Tropica. Din cele trei enumerate, pot spune ca m-as intoarce doar la JBL daca ar fi.
Cand am schimbat pietrisul de quartz am avut de ales intre JBL Manado si Dupla Ground. Manado mi-a facut cu ochiul deoarece voiam ceva mai mic ca granulatie si chiar daca la inceput mi-a dat un pic de fruca la plantari (fiind foarte usor) acum pot spune ca a facut toti banii. Prima oara am mers pe schema JBL si astfel am avut si Aquabasis sub Manado si fertilizantii Ferrropol si Ferropol 24 in coloana. Am fost multumit de rezultate dar m-a cam tras in jos iluminarea T8 si coloana de apa de 50 cm.
Am renuntat la urmatorul setup la Aquabasis deoarece la orice mutare era acvariul in ceata (la capitolul asta am o fixa, pana nu vad tufa cum vreau eu, se plimba ceva prin acvariu).
Asa am ajuns sa folosesc decat Manado si cum 80% din plantele pe care le folosesc se hranesc preponderent din coloana, nu am vazut schimbari in crestere sau colorit, iar radacinile la toate sunt albe albe (deci ma gandesc ca sunt destul de sanatoase).

Ce trebuie sa subliniez, ce vedeti in acvariu e rezultatul fertilizarii dupa ochi, deoarece nu sunt adeptul testelor, valorile pe care le stiu sunt de acum cateva luni : PH - 7 , KH - 8-10, NO3 - 10.
Nu am nici PH controller, nici osmozor, desi intr-un timp erau in plan.

De ce am ajuns sa scad lumina : la indrumarile unui coleg (Claudiu Truta) am hotarat sa fac un experiment pentru a vedea daca pot sa scap de cateva alge (GDA,GSA,BGA,BBA) doar prin reducerea perioadei de iluminare. Si se pare ca a avut drepatate.
Pe parcursul celor doua luni de experimentat am vazut cum primele trei (GDA,GSA,BGA) au disparut in proportie de 90-95% iar BBA-ul nu s-a mai extins, a ramas intr-o cantitate infima si pe care in ultima faza il voi arde cu Easy Carbo (ca nu mai am rabdare ).

Acum revenind la discutia cu culorile, oare reducerea iluminarii nu are si ea un cuvant de spus ? Din ce am observat, cateva plante au pierdut din culoare in aceasta perioada, nu ca le-as fi avut vopsite inainte, dar ca idee.
Mi-ai dat mai multe exemple asa ca vin si eu cu cateva :

-Didiplisul intradevar nu l-am putut duce mai departe de un portocaliu inchis de cand il am si acum pot spune ca este de un verde spre galben (cresterea nu a fost deloc afectata, este plin de pui, radacinile sunt la fel de curate si tulpinile nu putrezesc la baza oricat de bogata ar fi coroana)
-Prosepinaca palustris a crescut in multe forme la mine si culorile au diferit si ele, la fel cel mai mult colorandu-se pana la un portocaliu inchis - acum este de un galben spre portocaliu, dar este sanatoasa si pare sa creasca mai compacta

Astfel. nu am cosiderat incheiat capitolul colorit ci pur si simplu a ramas in plan secundar aceasta perioada, avand alte planuri.
Iti multumesc pentru provocare si sa sti ca o sa o onorez in viitorul apropiat, cel mai probabil cu JBL (ca tot mi-ai trezit amintiri si cum ai zis si tu, este intradevar accesibil ).


image
806x1073

P.S. : Mai dau cateodata search pe google sa vad cum arata plantele in natura, in mediul lor si ma inchin. Am trecut la alt nivel, daca pana ieri ne gandeam sa le aclimatizam, acum scoatem "untul" din ele.


Tranquility - Insula culorilor - 03.02.2013

image
1288x1237
image
1286x599
image
1004x507

baj, ai dreptate, asa ca aruncam o privire la insula sa dormim linistiti, maine incepe inca o saptamana tranquila. Va tin la curent.
@vereb :
Multumesc pentru aprecieri!
Poate ajungem anul acesta si la un concurs.

@kirucd :
Ai punctat foarte bine, Dragos.


In alta ordine de idei, astazi termin tunsorile si pe seara va arat ce a iesit.
Am fugit sa ascut foarfeca.

smilie
@gty :
Multam!

@narcis :
Combinatia actuala este urmatoare :
1xJBL Color Plus
1xJBL Tropic Color
1xOsram 830
1xGiesmann Aquaflora
2xAqua Medic Plant Grow

Referitor la program o sa revin cu ceva detalii in curand, sa trag niste concluzii.
@koala :
Ascuns se pare, pe alte forumuri.
Multam, mai e de lucru, asa imi place sa ma gandesc. La nici un setup nu am avut o imagine finala, cred ca asta e si farmecul, sa caut sa-l fac si mai frumos.

@Dragos :
De la Craiova vin toate pastilele de liniste.
Ce e sus
image
...si ce e jos
image


Mersi de primire, Daniel!
Multumesc la fel, Petre!
Sa sti ca iti urmaresc cu interes jurnalul. ;)
Multam, vecine!

Sper sa mai prinda lumea curaj, sa nu fiu ultimul. )
Sa vedem cum merge recrutatul.
 
Forum Index » Profile for alex08 » Messages posted by alex08
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com