[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Andrei Panainte
Forum Index » Profile for Andrei Panainte » Messages posted by Andrei Panainte
Message
O intrebare pentru cei care sunt din constanta ? la ce magazine as putea gasi dupla ground sau volcanit ? daca gasesc caci nu as vrea sa iau de pe internet
pai intrucat nu sunt foarte in tema cu toate substraturile de pe piata am intrebat si as vreau sa stiu ce as putea folosi in loc de natalit , care sa aibe raportul calitate-pret acceptabil
si nu este bun? nici natalitul sau volcanitul nu se acopera
inca un sfat. cei de pe pepika.ro spun ca nu au natalit pr stoc si nici furnizorul , mi-au recomandata volcanit in schimb insa cam scump mi se pare nusj ce sa zic caci si punga este de 7 l cam mult pentru mine , ce parere aveti despre dupla ground ? trebuie acoperit acest dupla ground ? sau ce substrat mai inchis la culoare recomandati ?
luat la cunostinta si se va pune in practica . am observat ca se creeaza ceva presiune in sticla si deci mai bine mai sigur decat sa avem probleme. azi chiar am tinut sub observatie acele robinete si nu era problema sper sa nu fie nici de acum incolo


Am si eu o intrebare . Pot tine colisa cu callistusi ?? am vazut unii azi la animax si erau foarte draguti
pai cam asta se intampla la mine eu am un acvariu cu lungimea de 50 de cm intr-un colt este filtrul si in celalalt difuzorul iar jetul care iese din filtru trece prin bulele difuzorului si le imprastie in tot acvariul nu le vad urcand la suprafata ci cum se imprastie toate . da am incercat de curiozitate sa suflu in difuzor dar fara succes ca nu am putut )
aseara am facut una home made. costul este urmatorul: 2 valve antiretur aproximativ 3 lei parca , un T cu 3 robineti 2 sau 3 lei poti sa mergi si pe varianta cu 1 robinet , furtul care e undeva la 1 leu metrul parca , si daca mergi pe varianta cu difuzor ceramic te costa undeva la 40 de lei sau poti folosi un filtru de tigara sau o piatra tu alegi iar pentru compozitia din bomba nu te costa ma mult de 5 lei

Una profi te ajunge mult mai mult cred ca pe la 1000 ron sau poti merge si varianta cu butelie +regulator de prsiune+numarator de bule +difuzor si valva antiretur si daca butelia si regulatorul de presiune le iei la mana a doua poate iesi pe la 6 milioane , indicat ar fi sa folosesti si un ph controller si o electrovalva dar binenteles costa mai mult
au inceput sa apara si bulele in acvariu . in difuzor observ ca este si putina apa sper sa nu fie problema . ma gandeam ca daca tot fac un efort sa iau una de 4 l
pai ceva de genu il am si eu undeva in coltul opus filtrului dar vroiam sa-l ascund undeva mai in spate sa nu se vada . dar nestiind detaliile am intrebat inainte sa-l mut . multumesc de sfaturi.deja am bule in numaratorul de bule acum i-am dat drumul sa intre in acvariu si astep sa le vad si in acvariu. cred ca nu va tine mult ideea cu bomba trecem pe ceva mai profi
multumesc mult.asa am pus si eu valva aia imediat ce iese din acvariu. sper sa nu am probleme si sa mearga bine chiar daca am cu difuzor ceramic. are ceva daca acest difuzor este amplasat mai langa filtru ?
multumesc de sfat o sa merg maine sa iau unul in forma de l ca avea.sa inteleg ca valva antiretur sa o puna inaintea acestui robinet nu ?
Ca urma voi incepe reamenajarea acvariului meu .
1. primul pas confectionarea bombei de co2 compozitia este la frigider la racit si in seara asta voi adauga si drojdia dupa ce se va raci.
2. achizionare substrat . as merge pe varianta cu natalit + florapol cu feropol si feropol 24
3. achizitionare buturuga . trebuie neaparat una sa schimbam putin designul acvariului.
4. Se doneaza urmatoarele specii de pesti 2 moly aproape maturi ,2 xifo , 2 zebre zapacite.
Dupa care vreau sa cumpart doi ramirezi :X . aveti ideea acesti pesti se inteleg bine cu calistusi si neoni , sau vor avea probleme cu calistusi care sunt mai vioi ?

Revin cu poze dupa achitionare buturugii si cu speciile de plante pe care le am si poate din exeperienta care o aveti poate ma sfatuiti si pe mine cu pozitionarea acestora.

In continuare voi pune o poza cu instalatia bombei co2
Buna. Si bine ai venit. . la prima vedere sigur sunt xifo
salut.si bine ai venit
salut.bine ai venit. superbi pestisori . sa iti traiasca
nu jignesti cu nimik , tocmai asta e si motivul pentru care am intrat pe acest forum intrucat eu nu mai avut contact cu acest domeniu si deci sunt incepator. deci cu casuta aia a venit maicamea intro zi acasa si na am puso in acvariu. pietrele alea nusj ce sa zic poate ca domeniul in care studiez au condus la asta ( inginer constructor de meserie ), pietrisul ala albastru va disparea caci doresc sa schimb substratul caci la recomandarile vanzatorului am cumparat manado peste care am pus pietris , greseala mea ca nu m-am documentat inainte , ca lumina folosesc 2 neoane de 14w la care voi mai adauga unul de 15 w dupa ce voi modifica putin capacul , fertilizanti folosesc feropol , si am bagat si florapol in substrat , daca voi schimba subtratul voi merge pe natalit probabil si voi baga si niste bile dintracele de la jbl nusj exact cum se numesc . Deci daca exista careva din constanta care doreste sa ofere o mana de ajutor in amenajarea acvariului cand voi reface setupul e binevenit
salut. superbi ramirezi astia :X . desi sunt inca la stadiul de incepator mi-as dori si eu o pereche dar inca nu ma risc ca nu vreau sa-i fac sa sufere in schimb la tine vad ca o duc bine. oricum sunt superbi sa-ti traiasca
in momentul de fata arata asa :
salutare. voi atasa cateva poze cu starea in care este acvariul acum , nu este inca o stare finala caci inca nu stiu la ce plante anume sa ma rezum deci ca urmare in acvariu e cam o ciorba de zarzavat cu ceva specii de pesti . ca specii de pesti am asa : 4 callistusi 4 neoni 2 molly 2 xifo 2 zebre zapacite 2 ancitrusi si 1 betta splendens , in viitor vreau sa renunt la zebre si la xifo si molly dar ii tin pana vor deceda ca imi e mila sa-i arunc . iar ca specii de plante nu prea le stiu pe toate : riccia , aromatica , eleocharis acicularis mica si mcare , echinodorus tenellus , 2 puieti de staurogyne si unele care nu le stiu numele. as vrea foarte mult sa gasesc plante dintracelea de tip gazon dar mai multe ca nu am deloc decat cateva firicele , si in rest in week acesta sper sa reusesc sa fac o bomba CO2 daca o sa-mi reuseasca
salut.da din constanta . multumesc pentru urari
 
Forum Index » Profile for Andrei Panainte » Messages posted by Andrei Panainte
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com