[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Andrei Panainte
Forum Index » Profile for Andrei Panainte » Messages posted by Andrei Panainte
Message
Nu stiu exact ce fel de alga este dar o sa incerc sa o descriu. seamana cu niste firicele de bumbac ca si cand ar creste par pe ele ) . la planta cu frunzele mai mari am reusit sa o indepartez complet prin taierea frunzelor cu pricina , dar la staurogine si celalta nu stiu cum , o sa atasez 2 poze cu alga inculpata. as vrea in primul rand sa aflu ce tip de alga e si cu ce as putea sa o tratez.
Parerea mea ar fi sa il scoti si sa vezi cum se simt ceilalti trei
Asa am patit si eu cu unul , aveam doi cumparati in acelasi timp din acelasi loc , si o perioada au stat bine impreuna, dupa care au inceput sa se bata sa se fugareasca , iar unul dintre el era ciupit rau , si l-am bagat pe celalt intr-o cutie la separeu ) , botezandul "Rambo" si dupa care i-am dat pe amandoi . deci banuiesc ca asa e firea lor , tu ai putea de exemplu sa-l separi pe Rambo al tau si sa vezi cum se comporta ceilalti
Acvariu are 50 litri brut , filtru intern aqua el fan 1 plus , temperatura in jur de 26 grade , schimb saptamanal circa 25 %, hrana le dau tetramin si granule combinate , 2-3 zile granule dupa 2-3 fulgi , alti pesti ar fi 4 neoni 4 calistusi 2 ancitrusi si 2 moly si 2 zebre
cealalta
Voi atasa si eu 2 poze cu calistusii mei care nu stiu ce e cu ei. La prima vedere ar parea grasi ) dar doar doi sunt cu burtica mai mare . de mancat le dau cam 2 maxim 3 granule de fiecare nu presar mai mult de 12-15 granule in tot acvariul , asta ar fi o varianta , cealalta ar fi sa fie insarcinte nu ? ce stiti despre inmultirea acestor pestisori ? un sfat ceva ?
Bine ai venit. . asa e la inceput . si eu am inceput cu un bol de 15 litri dupa am facut un acvariu si alte cheltuieli si tot asa alt setup acum cred ca v-a urma alt setup .... si poate si un alt acvariu mai maricel mi se pare o chichineata asta care-l am ) . e bine ca totusi este alaturi de tine ) prietena mea nici nu vrea sa auda de acvarii ca i-am facut capu calendar )
Multumesc de sfat
Salutare.am si eu o problema cu betta , este unul de culoarea albatrsa si il am cam de 2 luni dar in ultimile saptamani nu mai mananca deloc aproape a inceput sa se decoloreze parca si nici sa inoate nu prea are chef, sta sa pluteasca , azi l-am separat si l-am scos din acvariu , cu ce as putea sa-l tratez sau ce sa-i fac ?
revin cu o intrebare intrucat am pus pe picioare instalatia de co2 si functioneaza perfect acum. intrebarea mea ar fi : Daca filtrul meu intern aqua el fan1 plus care introduce si oxigen si jetul lui este indreptat spre suprafata mai este nevoie ca pe timpul zile sa las sa functioneze si sa oxigeneze apa. sau este de ajuns sa-l las cu jetul spre suprafata si sa opresc bulele astfel ca co2 sa se dizolve mai bine in apa ?
salut.cred ca poti sta linistit in legatura cu acele bule de aer . eu acvariul meu a doua zi l-am umplut cu apa si nu am probleme nici acum cu el . bine ca trebuie sa recunosc ca am folosit un silicon mai special adus din america dar nu asta e ideea . foarte frumos acvariul . se pare ca numai acvariul meu cere o resuscitare urgenta
Vand un bol de aproximativ 15litri . L-am folosit aproximativ 1 saptamana. Pret 50 ron atat am dat pe el si l-am adus de la bucuresti
a deci sa inteleg ca mai bine sa merg pe varianta clasica butelie toate cele.... mar fi incantat ideea acelei masinarii intrucat ocupa mai putin spatiu
http://www.happypets.ro/sicce-co2-life-2-p-2794.html?zenid=e11d1809e3f9db71060819954b6571d7 sau dai search la sicce co2 life 2 pe acel site
a folosit cineva asa ceva http://www.happypets.ro/sicce-co2-life-2-p-2794.html?zenid=e11d1809e3f9db71060819954b6571d7 cica este Tehnologie noua de producere a CO2 fara butelie sau alte mijloace externe.
asa ma gandesc si eu intrucat bule in sticla mica sunt , dar nu pot sa imi dau seama pe unde ca daca era trebuie sa nu mearga de la inceput, am scos toate robinetele si am bagat fara si nimik , deci ar fi la dopuri acolo cred problema
minunea cu bomba s-a terminat repede intrucat a mers bine in prima zi dupa care pauza.... de 2 zile nu mai merge , am bule in sticla mica dar mai departe nu mai am , am scot robineti toti am pus fara dar vad ca fara niciun rezultat
pai nu imi place ce am in acvariu . caci la recomandarile vanzatorului am luat manado peste care mi-a zis sa pun pietris , si nu prea imi place deloc culoarea. imi place mai mult culoarea de la dupla sau volcanitul sau chiar si natalitul.
Nu imi place deloc cum este amenajat acvariul m-a innebunit leica bogdan cu nanourile lui si vreau sa-l tunez si eu putin pe al meu , am cumparat o buturuga pe care o mai tin inca in apa si vreau si un substrat mai inchis la culoare
bine ai venit
Salut si bine ai venit
 
Forum Index » Profile for Andrei Panainte » Messages posted by Andrei Panainte
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com