[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Astronotus ocellatus  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... daca nu taci 'reaku din gura, sa stii ca te pocnesc ! ... AICI sunt cateva poze facute ieri noapte, dupa curatenia saptamanala ...

image

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

Ce fete de "oameni mari" si plini de grij au :-)

Iar mi se face pofta de un peste la tigaie
ciprian_sb
Member
[Avatar]

Joined: 26/09/2005 00:13:23
Messages: 100
Location: Sibiu
IP:
Offline

koala wrote:
ciprian_sb wrote:Ce mai faceti domnilor? De trei zile nici un post? :-)

... pai suntem putini cei care crestem acesti pesti, asa ca nu prea "ne bagam singuri in seama" ... marcam numa' evenimentele remarcabile ...


De mai multa vreme ma gandeam ca e ceva in neregula cu ce a zis Koala in citatul de mai sus. Poate gresesc dar, in urma unei "plimbari" printre subiectele de pe forum se pare ca cichlidae-le este cel mai "activ" d.p.d.v. al posturilor iar dintre subiecte astronotus ocellatus este campion...
Felicitari!

PS: in weekend fratilor, unde dispareti cu totii?

Dancing with the wolves...
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ciprian_sb wrote:...PS: in weekend fratilor, unde dispareti cu totii?

... pai cum sa-ti zic, ca mi-e cam rusine ... sambata, caram sticle goale si fiare vechi pe la ReMat-uri, ca sa "facem" bani de-o tuica ... tuica pppaaa care-o bem apoi duminica, imbracati cu hainele noastre cele mai bune, prin diverse bodegi urat mirositoare ... n-ai vazut topicul ala de la sectiunea Carciuma ? :brosu:&:bnegru: ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ciprian_sb
Member
[Avatar]

Joined: 26/09/2005 00:13:23
Messages: 100
Location: Sibiu
IP:
Offline

koala wrote:
... pai cum sa-ti zic, ca mi-e cam rusine ... sambata, caram sticle goale si fiare vechi pe la ReMat-uri, ca sa "facem" bani de-o tuica ... :brosu:&:bnegru: ...


Pai dragilor ziceti o adresa si va trimit eu o tuica de la mosu-meu d-aia de tine de frig pe orice vreme :veselfire: .

Uite aici, ptr cine vrea am postat o poza cu oscarii mei. http://www.acvariu.ro/coppermine/displayimage.php?album=363&pos=0
Hmm...daca imi faceam griji ptr aia mici, acu' nu-mi mai fac deloc, chiar dimpotriva. E unu' mic si mai negru decat ceilalti care isi tot face de lucru cu aia mari :pace: . Pana si-o ia odata...

Dancing with the wolves...
ciprian_sb
Member
[Avatar]

Joined: 26/09/2005 00:13:23
Messages: 100
Location: Sibiu
IP:
Offline

mi s-a parut mie sau a fost deranjat site-u'? Din cand in cand e bine sa se mai intample cate una ca asta ptr ca abia atunci se vede clar valoarea lui. Stiti cum e... apreciezi ce ai avut cand nu mai ai. Sa fie insa cat mai rar.... :-)

Dancing with the wolves...
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ciprian_sb wrote:mi s-a parut mie sau a fost deranjat site-u'? Din cand in cand e bine sa se mai intample cate una ca asta ptr ca abia atunci se vede clar valoarea lui. Stiti cum e... apreciezi ce ai avut cand nu mai ai. Sa fie insa cat mai rar.... :-)

.. mda, s-a matolit mosu' de Sf. Dumitru si s-a impiedicat de firu' dddaaa la server ... se intampla si la case mari, ca ale noastre :brosu:&:bnegru: ...

on topic : ... ce fac pestii ? ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ciprian_sb
Member
[Avatar]

Joined: 26/09/2005 00:13:23
Messages: 100
Location: Sibiu
IP:
Offline

E unu' mic si negru ( probabil si in ceru' gurii ) care-i tot alearga pa astia mari. Dintre cei mari unul singur se ia la bataie cu el dar nu-l tine mult ... :scrima: si se tireaza.
Se pare ca albino au un ritm de crestere mai rapid decat cei clasici, care mi-au cam ramas in urma. Si comportamentul este diferit. Albino sunt mai linistiti, mai pasnici, cel putin deocamdata. Astia mici in schimb sunt ca focu' :cearta: .
Am observat ceva curios: albino au o umflatura in zona genitala, m-am gandit la un moment dat ca ar putea fi constipati . Se poate asa ceva? Voi aparea cu niste poze...
Mi-am adus aminte de ce ai zis, Koala, referitor la albino ... ceva de genu' ca nu au diformitati aparente ... Sa fie asta o diformitate? Sau poate e ceva patologic?
In rest am apa plina de infuzori si acum ma tot informez :bpc: care ar fi cea mai buna metoda de a scapa de ei. Am observat ca, daca le cresc temperatura se limpezeste, dar nu mi se pare cea mai buna solutie. As vrea ca temperatura crescuta sa ramana doar o metoda folosita in scopuri "medicinale".

Dancing with the wolves...
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ciprian_sb wrote:...Se pare ca albino au un ritm de crestere mai rapid decat cei clasici, care mi-au cam ramas in urma. Si comportamentul este diferit. Albino sunt mai linistiti, mai pasnici, cel putin deocamdata. Astia mici in schimb sunt ca focu' :cearta:...

... ritmul de crestere tine doar de frecventa hranirii si de cantitatea de mancare ingurgitata ... cine mananca mai mult si mai des, ala creste mai repede ... vorbim aici evident despre pesti care au aceeasi marime si varsta ... in cazul tau, este clar ca aia albino [ care oricum sunt mai mari ] or sa fie avantajati la masa si ca or sa creasca mai repede ...
ciprian_sb wrote:...Am observat ceva curios: albino au o umflatura in zona genitala, m-am gandit la un moment dat ca ar putea fi constipati . Se poate asa ceva? Voi aparea cu niste poze...

... se poate, sigur ca da ! ... sunt pesti foarte lacomi si mananca mult, mai mult decat pot sa duca intestinele lor ... la un moment dat exista pericolul ca mancarea nu se mai poata digera bine si din cauza asta pot sa apara diverse probleme ... masculul Samson asa a murit, din cauza unei ocluzii intestinale pe care n-am reusit sa o "rezolv" cu niciun fel de laxativ ...
ciprian_sb wrote:...Mi-am adus aminte de ce ai zis, Koala, referitor la albino ... ceva de genu' ca nu au diformitati aparente ... Sa fie asta o diformitate? Sau poate e ceva patologic?...

... diformitatile de care vorbesc eu se refera la aripioare strambe, la buze deformate, la operculi incomplet formati, etc ... apar din cauza tarelor genetice [ prea multa consagvinitate ] si nu se observa la pui, doar atunci cand pestele creste si se mareste ai sa poti vedea ... din pacate, nu ai ce face si nici nu se rezolva in vreun fel ...
ciprian_sb wrote:...In rest am apa plina de infuzori si acum ma tot informez :bpc: care ar fi cea mai buna metoda de a scapa de ei. Am observat ca, daca le cresc temperatura se limpezeste, dar nu mi se pare cea mai buna solutie. As vrea ca temperatura crescuta sa ramana doar o metoda folosita in scopuri "medicinale"...

... albastru de metil [ pana cand apa se face bleu, cum e cerul vara ] sau hipermanganat de potasiu [ pana cand apa se face violet ] ... cauzele ? ... prea multa mancare, filtrare insuficienta si/sau prea putina apa schimbata ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ciprian_sb
Member
[Avatar]

Joined: 26/09/2005 00:13:23
Messages: 100
Location: Sibiu
IP:
Offline

koala wrote:
... masculul Samson asa a murit, din cauza unei ocluzii intestinale pe care n-am reusit sa o "rezolv" cu nici-un fel de laxativ ...


Cam pe unde avea localizata Samson ocluzia intestinala? De fapt sa intreb altfel. Era vizibil faptul ca avea ocluzie? Intreb asta ptr. ca la oscarii mei albino ocluzia se observa "la iesire". In acest caz cred ca este posibil sa fie salvati printr-un masaj in zona respectiva...oricat de ciudat ar suna asta .
In cazul lui Samson cum ai incercat sa-l ajuti? Cred ca e important de stiut acest lucru avand in vedere cat de "haplea" sunt baietii si ca oricand s-ar putea intepeni :8: mancarea nedigerata.

Dancing with the wolves...
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... Samson a avut ocluzia in cavitatea abdominala si arata de parca inghitise o minge de ping-pong ... am bagat in el doze de laxativ de pana la 3 ori concentratia normala si cu toate astea n-am avut succes ... la disectie am constatat ca matele sale erau pline cu mancare descompusa si oarecum incurcate [ probabil ca miscarile peristaltice au facut ca intestinul sa se innoade, lasand "bula de mancare" in cadrul unui nod ] ...

... aspectul acela care te streseaza acum pe tine [ adica faptul ca au zona anala inflamata ] este oarecum normal la varsta lor ... intestinul este plin si preseaza pe anus, facandu-l sa iasa "putin in afara" ... la un moment dat aparuse un curent de opinie care sugera ca, o modalitate certa de a stabili sexul la astronotusii maturi este sa ii hranesti fara masura, astfel incat papila genitala sa fie "aruncata in afara corpului" de matele pline de mancare smilie ... personal vorbind, mi se pare o mare idiotenie, riscul de a-i "da peste cap" este imens si nu merita, un mascul + o femela nu inseamna automat o pereche ...

... pana pe la varsta de un an pestii sunt foarte mancaciosi si foarte pofticiosi, apoi, cu timpul, se mai potolesc ... intre pestii mei este o diferenta de un an [ femela Delilah are 3 ani iar masculul Thomas are cam 2 ani ] si acest lucru se observa chiar si in felul in care se reped la mancare ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ciprian_sb
Member
[Avatar]

Joined: 26/09/2005 00:13:23
Messages: 100
Location: Sibiu
IP:
Offline

koala wrote:... [ probabil ca miscarile peristaltice au facut ca intestinul sa se innoade, lasand "bula de mancare" in cadrul unui nod ] ...


"miscarile peristaltice" :o :o :o nu mi-o lua in nume de rau, dar cu ce te ocupi asa...zi de zi ?

koala wrote:la un moment dat aparuse un curent de opinie care sugera ca, o modalitate certa de a stabili sexul la astronotusii maturi este sa ii hranesti fara masura, astfel incat papila genitala sa fie "aruncata in afara corpului" de matele pline de mancare smilie ...


curat murdar... si probabil ca stateau baietii si se holbau in oscarilor, pana . Acu' vorbind serios niciodata n-as fi de acord cu maltratarea animalelor de orice fel (vezi ratele indopate pana crapa ficatul in ele... smilie ).
Curios lucru inca nu s-au apucat de reamenajat acvariul, desi poate n-ar trebui sa cobesc .
Intrebare : ce efecte negative are recidiva "grisului" fata de prima aparitie?
Si inca ceva: daca vreun "binevoitor" va recomanda sa puneti in bazin la radcaina plantelor, bobite de ingrasamant pentru flori...pls n-o faceti smilie . Am chemat pa cineva mai priceput decat mine si s-a uitat putin la acvariul meu. Se pare ca molima care mi-a curatat primii pesti a fost din cauza respectivului ingrasamant. Nu-i dau numele ca n-am voie... doar la cerere pe pm.

Dancing with the wolves...
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

poza facut mai demult.. dar gasita doar acuma.

http://www.fantasy.rdsbv.ro/fr0ggy/share/P1010025.JPG

cine zicea ca oscarii nu sunt pesti de card

image
[Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

ciprian_sb wrote:"miscarile peristaltice" :o :o :o nu mi-o lua in nume de rau, dar cu ce te ocupi asa...zi de zi ?

C'moooon, man! E elementar. Nu mai tii minte de la orele de Biologie din clasa a VII-a? Miscarile peristaltice sunt miscarile alea ale aparatului digestiv care te ajuta la inghitit cand bei sau mananci. Te folosesti de ele zilnic.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
ciprian_sb
Member
[Avatar]

Joined: 26/09/2005 00:13:23
Messages: 100
Location: Sibiu
IP:
Offline

Dalles wrote:
C'moooon, man! E elementar. Nu mai tii minte de la orele de Biologie din clasa a VII-a? Miscarile peristaltice sunt miscarile alea ale aparatului digestiv care te ajuta la inghitit cand bei sau mananci. Te folosesti de ele zilnic.

Da' dar nu ma intalnesc cu ele zilnic in conversatiile mele :p ! Si inca ceva: sa ridice mana sus cine le foloseste uzual...in conversatie
Iar pe Koala vreau de mult sa-l zgandar de-un raspuns in afara de cel cu omida . Raspunsurile lui intotdeauna au fost foarte bine documentate si presarate cu cuvinte folosite in general in limbajul de specialitate.... Si la el am sesizat mai multe...specialitati. D'aia eram asa curios :p .
PS: Sper ca nu se supara moderatoru' ca am fost off topic! ...

Dancing with the wolves...
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ciprian_sb wrote:... "miscarile peristaltice" :o :o :o nu mi-o lua in nume de rau, dar cu ce te ocupi asa...zi de zi ?

... nici o problema, n-am ce sa ascund, sunt sofer ...
ciprian_sb wrote:...
Intrebare : ce efecte negative are recidiva "grisului" fata de prima aparitie?

... nu exista astfel de efecte la recidiva ... insa ar trebui sa previi, nu sa combati ! ... mai ales ca acu' stii bine ce si cum e cu grishu' ...
Dalles wrote:...Miscarile peristaltice sunt miscarile alea ale aparatului digestiv care te ajuta la inghitit cand bei sau mananci...

... vin si completez spusele tale : sunt miscari lente, de frecventa mica, atipice [ deci neregulate ] si care genereaza contractii, in "valuri succesive" ...
ciprian_sb wrote:...Raspunsurile lui intotdeauna au fost foarte bine documentate si presarate cu cuvinte folosite in general in limbajul de specialitate.... Si la el am sesizat mai multe...specialitati.

... stii cum sunt soferii, tre' sa stie si oleaca de mecanica ...
fr0ggy wrote:poza facut mai demult.. dar gasita doar acuma...cine zicea ca oscarii nu sunt pesti de card

... hehe, misto poza ! ... da' se vede clar ca pestii aia erau inghesuiti ca la Vadu' Lat ... imi pare rau ca n-am apucat sa ciocnim un pahar duminica trecuta ... si sa stii ca n-am apucat sa ma duc la aia, cu magazinu' ala, da' te tin la curent ! ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ciprian_sb
Member
[Avatar]

Joined: 26/09/2005 00:13:23
Messages: 100
Location: Sibiu
IP:
Offline

koala wrote:
... nici o problema, n-am ce sa ascund, sunt sofer ...

pot sa te mai intreb ceva ? Unde ai facut scoala de soferi ca vreau si eu acolo :bcoarda: :bcoarda: !! Toti ar trebui sa facem scoala asta a ta...
Am reusit sa pun un butoi de 100L in spatele coltarului din sufragerie!!!
Vreau sa tratez un piculet apa inainte s-o bag in acvariu...
Am un prieten care si-a luat oscarii de curand tot de la Cluj de unde mi-am luat si eu... Sunt plini de gris.Abia acum imi dau seama ca ce am avut eu in bazin numai "ich" n-a fost. Zici ca-s stropiti cu vopsea alba. L-am sfatuit sa ridice temperatura in acvariu la 30 de grade si sa bage 1ml/litru verde de malachit, o data la 3 zile. Sper ca am facut bine. Pestii lui sunt in majoritatea timpului apatici si nu vin decat la mancare; pofta nu le-a disparut . In cat timp trece chestia asta? Lui i s-au imbolnavit luni... azi e vineri; ieri a bagat a doua doza de malachit si protozoarele alea se fac tat mai mari.... Ma asteptam ca deja sa dispara!

Dancing with the wolves...
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In cat timp trece chestia asta? Lui i s-au imbolnavit luni... azi e vineri...

... in mod normal, tratamentul da rezultate dupa o saptamana ...

Am reusit sa pun un butoi de 100L in spatele coltarului din sufragerie!!!
... mai bine iti instalai un filtru pe coloana de apa rece ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... ieri dupa amiaza [ dupa orele 14.00 ] perechea Delilah & Thomas a depus iarasi o poala de icre pe PSI ... am sa "scot ponta" si o sa "eclozez" puii separat ... sper sa fac si ceva poze !

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

koala wrote:... ieri dupa amiaza [ dupa orele 14.00 ] perechea Delilah & Thomas a depus iarasi o poala de icre pe PSI ... am sa "scot ponta" si o sa "eclozez" puii separat ... sper sa fac si ceva poze !


ca sa zic asa cand unii sta si chefuia...alti sta si depunea...

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com