[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Astronotus ocellatus  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

ca o idee ... poti sa dai niste dimensiuni cat de cat aproximative a psi-ului ?

image
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... sa zic asa, la ochiometru cam :

lungime - latime ~ 25 x 15 [ cm ]
grosime ~ 5 cm

.. e o piatra plata de rau [ cremene ] pe care mi-a dat-o Lucian ... poti incerca sa-ti dai seama de dimensiuni din pozele postate la galerie [ fa comparatia cu femela Delilah care are cam 25 - 26 cm TL ] ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ciprian_sb
Member
[Avatar]

Joined: 26/09/2005 00:13:23
Messages: 100
Location: Sibiu
IP:
Offline

koala wrote:... ieri dupa amiaza [ dupa orele 14.00 ] perechea Delilah & Thomas a depus iarasi o poala de icre pe PSI ... am sa "scot ponta" si o sa "eclozez" puii separat ... sper sa fac si ceva poze !


Putin timp alocat si ptr. noi, curiosii...POZE, POZE,POZE!( a se citi ca o scandare :-) )
Si o intrebare pentru adevaratul fiu al mamei omida : exista boli ale pestilor exotici transmisibile la om? (nu punem la socoteala cazul unuia care se trezeste duminica, dupa o noapte de , foarte insetat si baga capu' in acvariu ). A venit cineva in vizita la mine si a zis ca ei nu ar tine un acvariu asa mare in casa ca se imbolnavesc copii . Eu ce era sa le mai zic, doar am un copilas de 3 luni?? Le-am spus ca eu n-am auzit de asa ceva....vreodata.
Apropo, oscarii mei au inceput sa sara din apa daca le tin ramele atarnate deasupra apei... :rulez: Astia is haplea rau de tot :sic: !

Dancing with the wolves...
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

singura boala care cred ca o sa o iei de la pesti o sa fie de la umiditatea emanata de acvariu. altceva nu cred.

nu ii obisnui sa sara.. si ai mei cand erau mici mai sareau, dar i-am dezobisnuit. (si asa imi umplu peretele de apa cand ataca ramele, fara sa sara.)
acuma daca tin ceva in mana sa le dau de mancare vin chiar gingas si atenti sa nu ma muste. in schimb ii musca pe altii care se ratacesc increzatori cu mainile in acvariu.

image
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

image

... restu' pozelor de la ultima ponta sunt AICI ... am hotarat sa "scot" randul acesta de pui, asa ca probabil ca peste vreo 2 luni o sa fie "pe piata" pui de oscar ... am aflat de existenta unei perechi de astronotus F1 [ adica o pereche liber aleasa din puii lui Samson si Delilah - pe care ii pot considera genitori F0 ] ... o sa ma duc sa ii fac niste poze ...

- nu exista riscul transmiterii vreunei boli, de la pesti la oameni !!! ... a fost o discutie aprinsa pe vremea Vechiului Regat [ oldforum ] si astea au fost concluziile trase ... evident, daca esti sensibil la praf si ai afectiuni de natura pulmonara, atunci "purecii uscati" iti pot provoca alergii si stari negative ... la fel, o camera plina cu bazine descoperite [ fara capac ] poate avea o atmosfera umeda ... insa, generally speaking, un bazin de decor, acoperit cu capac si bine intretinut [ ma refer la curatenie, apa schimbata, etc ] nu reperezinta nici un fel de risc major pentru sanatate ...

- nu invata pestii sa sara dupa mancare !!! [ vezi ca am scris despre asta in articolul despre oscari ] ... o sa ai probleme mai incolo, cand vor fi mari ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Otto451
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2005 14:58:45
Messages: 10
Location: timisoara
IP:
Offline

Astronotusii daca nu ar fi perechi ar mai cara nisipul de pe o parte la alta al acvariului? Nu stiu daca sunt perechi, dar unul dintre ei cara nisipul in gura si cu gura larg deschisa se repezea de geam ca si cum ar fi vrut s-o impinga mai incolo, dar celalalt nu facea nimic, nu prea participa la acest ritual. Oare sunt perechi? Masculul sau femela e cea care cara nisipul? Poate fac un schimb cu cineva in caz ca nu sunt perechi

I have fish to 15 year's. At present may interest is the oscar fishs and he's diseases.
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... in mod normal, daca nu-s pereche, nu prea au de ce sa care nisipul de colo-colo ... insa, la fel de bine, pot fi si doua femele, care sa formeze o "falsa pereche" si care sa depuna simultan ...
... totusi, la 4 ani [ cat zici ca au pestii tai ] ar fi trebuit sa depuna pana acum, deci trag concluzia ca nu sunt pereche ... sorry ! ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Otto451
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2005 14:58:45
Messages: 10
Location: timisoara
IP:
Offline

Macar stiu care dintre ele e femela, pt. ca cealalta nu cara niciodata. Dar nu-i nimic, ca s-au inteles totdeauna bine, ca doi siamezi. Sper sa se vindece si celalalt.

I have fish to 15 year's. At present may interest is the oscar fishs and he's diseases.
[Yahoo!]
ciprian_sb
Member
[Avatar]

Joined: 26/09/2005 00:13:23
Messages: 100
Location: Sibiu
IP:
Offline

koala wrote:
Am reusit sa pun un butoi de 100L in spatele coltarului din sufragerie!!!
... mai bine iti instalai un filtru pe coloana de apa rece ...


Nu te contrazic, dar dupa ce am completat odata apa evaporata, cam vreo 3cm de nivel cu apa direct de la robinet, trecuta prin filtrul extern, mi s-a albit apa in 5 min. Si n-am scapat de ea pana n-am ridicat un pic temperatura. E adevarat ca am bagat apa putin calduta( trecuta si prin centrala) dar nu vad cum ar putea influenta asta cu ceva.
:brosu: :bnegru:
Felicitari pentru noua depunere! Si pentru poze. Sper ca la anu' pa vremea asta voi putea posta si eu asa ceva . Am inteles de la unu' de la altu ca eclozeaza destul de multi si ca rata de supravietuire este foarte mare. Ce vei face cu atatia pestisori avand in vedere ca nu sunt foarte multi amatori de astronotus? :baby:

Dancing with the wolves...
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... voi proceda la fel ca si vara trecuta ... cei care doresc, vor primi pui gratis daca fac dovada ca au conditii decente ca sa ii creasca ! - si ma refer aici la un bazin generos ca dimensiuni, la multa bunavointa, precum si la ceva experienta in acvaristica - cresterea astronotusilor nu necesita aptitudini "speciale", insa cere putin mai multa munca si putin mai mult efort din partea acvaristului ... restul puilor vor pleca la un amic [ negustor ] care ii va vinde dupa bunul sau plac ...

PS : ... hehe, anul trecut nu s-a gasit nici un amator de astronotusi care sa vrea sa-si faca "una bucata obligatie de-o bere" la mine ... asa ca toti puii "au luat" lungul drum al Oborului ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ciprian_sb
Member
[Avatar]

Joined: 26/09/2005 00:13:23
Messages: 100
Location: Sibiu
IP:
Offline

koala wrote:
PS : ... hehe, anul trecut nu s-a gasit nici un amator de astronotusi care sa vrea sa-si faca "una bucata obligatie de-o bere" la mine ... asa ca toti puii "au luat" lungul drum al Oborului ...


Eu am ceva beri la tine deja... Sper ca voi avea ocazia sa scap de datorie .
Prietenul meu cu oscarii cu gris... nu mai sunt pictati in schimb au ochii alburosi si putin umflati; oare protozoarul ala afurisit intarzie p-acolo?

Dancing with the wolves...
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... ochii aia "alburosi si putin umflati" semnalizeaza o calitate necorespunzatoare a apei ... spune-i sa faca un schimb de apa ...

PS : ... ieri dupa-amiaza a eclozat ponta depusa duminica seara [ procentul de icre eclozate a fost de circa 75-80 % ] ... deci tanara pereche Thomas & Delilah este viabila [ masculul este fertil ] ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

koala wrote:... deci tanara pereche Thomas & Delilah este viabila [ masculul este fertil ] ...

sa te tii acum ce-o sa fie pppaaa ei si pppaaa stapan
Pune ma un afis d`ala cu DO NOT DISTURB!

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sandu wrote:
koala wrote:... deci tanara pereche Thomas & Delilah este viabila [ masculul este fertil ] ...

sa te tii acum ce-o sa fie pa™ ei si pa™ stapan
Pune ma un afis d`ala cu DO NOT DISTURB!

... dupa ce le-am luat icrele au ramas oleaca nedumeriti , apoi au "purces" iarasi la jocuri erotice ... deja au dat nisipul de-o parte si au ajuns la sticla de fund a acvariului ... ce face rama din om, pardon, din astronotus ! ...
... cat despre afisu' ala, n-au nevoie ! ... oricum sunt ca doi indragostiti, singuri intr-un apartament gol, doar ei si dragostea lor ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ciprian_sb
Member
[Avatar]

Joined: 26/09/2005 00:13:23
Messages: 100
Location: Sibiu
IP:
Offline

koala wrote:... discutam ieri [ la intalnirea duminicala ] despre hrana pestilor ...
... asa ca m-am gandit sa va arat cum reusesc eu sa tin "in casa" ramele de pamant :

- o "cutie de inghetata" al carei capac este gaurit cu un ac de cusut [ pentru aerisire ] ... gaurile sunt date de la exterior spre interior ...
- ramele sunt spalate bine de pamant [ cu apa rece ], in fiecare dimineata ...
- cutia cu rame este bagata in frigider, in compartimentul cel mai de jos [ unde se tin de obicei legumele si fructele ] ...
- nu exista nici un miros !!! ...
- ramele sunt mentinute astfel in viata zile intregi [ am avut rame din aceeasi "recolta" timp de 2 saptamani ] ...


Spune-ne te rog si dupa cat timp primesc ramele verde la semaforul instalat in gura oscarilor !
Adica dupa cat timp sunt curate pa dinauntru... 'ca eu am luat rame si nu cred ca le-am tinut suficient si nici clisma nu le pot face ...
Nu mai vreau probleme cu pestisorii mei! :x

Dancing with the wolves...
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... ramele pot fi date pestilor imediat dupa recoltare ... cu 2 amendamente :

- pamantul din intestinul lor poate fi "infestat" cu chimicale [ depinde de locul recoltarii ] ...
- pamantul din intestinul lor favorizeaza cresterea necontrolata a algelor din bazin ...

... ramele "elimina" complet intestinul cam in 2-3 zile ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ciprian_sb
Member
[Avatar]

Joined: 26/09/2005 00:13:23
Messages: 100
Location: Sibiu
IP:
Offline

koala wrote:... ochii aia "alburosi si putin umflati" semnalizeaza o calitate necorespunzatoare a apei ... spune-i sa faca un schimb de apa ......

Ar trebui sa-mi spun si mie. Uf!! Se ia vreodata pauza? Li s-au albit ochii si la astia mici ai mei. Am schimbat apa 100% + spalat pietris, acvariu filtru, etc. (mi-a luat doar vreo 8 ore. ). Vad ca nu au luat toti. Cand ar trebui sa le dispara albeata? O saptamana ajunge? Mai dragilor asta e viata cu oscarii sau sunt eu antitalent... sau am ceva ghinion ? De cand am bazinu' am tinut-o numai dintru-n dans intr-altul: ba infuzori, ba gris, ba albeata pa ochi, iar infuzori...
PS: Nu ma las!!! Intr-o buna zi voi posta urmatorul mesaj(deh!, doar o parte din el):
koala wrote: ... ieri dupa-amiaza a eclozat ponta depusa duminica seara [ procentul de icre eclozate a fost de circa 75-80 % ] ... deci tanara pereche Thomas & Delilah este viabila [ masculul este fertil ] ...

Apropo! Se vede ceva din ponta respectiva? Poate vedem si noi ceva! :nueu:

Dancing with the wolves...
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

ti-ai cam distrus ciclarea pe acolo ... nu trebuia sa speli tot.

image
[Yahoo!]
ciprian_sb
Member
[Avatar]

Joined: 26/09/2005 00:13:23
Messages: 100
Location: Sibiu
IP:
Offline

fr0ggy wrote:ti-ai cam distrus ciclarea pe acolo ... nu trebuia sa speli tot.

Am folosit numai apa rece. Parca nu mor bacteriile respective, nu?
Spune-mi te rog, mai cauti femela? S-ar putea sa dau o raita pe la Cluj, as putea sa intreb pe la acvaristi.

Dancing with the wolves...
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

dap.. caut o femela.. daca nu gasesc pana ii cresc viitorii pui a lui koala.. as avea de gand sa dau masculii ... si sa o iau de la capat cu 6 puiuti.

image
[Yahoo!]
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com