[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cryptocaryon irritans - JURNAL  XML
Forum Index » Probleme si solutii - Paraziti, boli, alge
Author Message
luc7777
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 22:01:57
Messages: 258
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu cu Mihai ne oferim sa-ti facem noul bazin si 2 sumpuri, te duce vreo 10-12 mil sticla, le construim la mine si cand sunt gata ti le livram......cu masina ta ca e "Mare"
Il facem cum trebuie de la inceput cu overflow animal ca sa nu mai te "carpesti" ulterior iar piatra care e acu o aranjam bine si facem un rockscape corespunzator.
Nu-ti mai trebuie decat skimmerul care apropo este gata si pompe de recirculare.
Mai vrei Nea Koala postmagi?? ca sun moi acu
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Domnu` Koala, se asteapta un raspuns afirmativ, e dorinta publicului....suntem ori nu suntem democrat ?
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Eu vorbesc la Windsor si-ti fac rost de lista de pesti, exemplare juvenile. Doar sa mi-o dai din timp.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Iar eu inchid topicul, inainte sa se mai ofere cineva sa-mi cumpere pesti... redau dintr-un PM, primit ieri: "Koala, spune-mi oricare 3 pesti si ii ai de la mine cadou"



Va multumesc, tuturor, pentru aceasta frumoasa demonstratie de prietenie!... sunt bucuros si mandru sa am asemenea prieteni!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Ca bine spui, inchide-l p`asta si deschide-l pe ala care trebuie. Daca vrei si ne rogi frumos, te lasam sa-ti faci topic nou ca va fi bazin nou.
Succes si-ti tinem pumnii !!!
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Nu uita ca suntem mai multi aici care putem face sau "desface"

PENTRU CA

- pentru ca tot ceea ce ni se intampla se intampla cu un motiv iar uneori acesta este de a ne testa vointa
- pentru ca uneori nu obtinem ceea ce dorim fara a intampina piedici dar piedicile nu trebuie sa ne faca sa renuntam la vis
- pentru ca poti evita asfel de probleme cu un minim de cheltuiala [r/o + booster]
- pentru ca un bazin nou + sump + pompe + skimmer nu ar costa o avere
- pentru ca ai prieteni care te sustin si care se ofera sa te ajute
- pentru ca toti asteptam asta de la tine
- pentru ca SHUBI a reusit sa scrie mesaje decente
- pentru ca indiferent de cate ori vei inchide acest topic eu il voi deschide si ii voi invita pe toti cei care te sustin sa scrie PENTRU CA

To live you must learn to die
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

koala wrote:Iar eu inchid topicul, inainte sa se mai ofere cineva sa-mi cumpere pesti... redau dintr-un PM, primit ieri: "Koala, spune-mi oricare 3 pesti si ii ai de la mine cadou"


Daca nu stii ce sa alegi, recomand urmatorii:
1. Whale shark
2. Great white shark
3. Shortfin mako shark

Ar fi un display spectaculos, multa lume ar veni sa te viziteze. Pentru primul hranesti cu krill, la ceilalti doi poti da gaini vii.

Gata, lasati omul in pace. Eu zic ca o sa revina in mai putin de un an. Care-l cunoasteti personal, vorbiti cu fetele lui, e mai eficient decat pe forum. Stie pe cine conteaza, trebuie sa se gandeasca ce vrea. Te asteptam cu schitele.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/12/2013 15:50:22


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
luc7777
Member
[Avatar]

Joined: 14/03/2012 22:01:57
Messages: 258
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Gabriel wrote: Nu uita ca suntem mai multi aici care putem face sau "desface"

PENTRU CA

- pentru ca tot ceea ce ni se intampla se intampla cu un motiv iar uneori acesta este de a ne testa vointa
- pentru ca uneori nu obtinem ceea ce dorim fara a intampina piedici dar piedicile nu trebuie sa ne faca sa renuntam la vis
- pentru ca poti evita asfel de probleme cu un minim de cheltuiala [r/o + booster]
- pentru ca un bazin nou + sump + pompe + skimmer nu ar costa o avere
- pentru ca ai prieteni care te sustin si care se ofera sa te ajute
- pentru ca toti asteptam asta de la tine
- pentru ca SHUBI a reusit sa scrie mesaje decente
- pentru ca indiferent de cate ori vei inchide acest topic eu il voi deschide si ii voi invita pe toti cei care te sustin sa scrie PENTRU CA



+1
Daca EL nu ne vrea noi il vrem, Domne nu vezi ca s-au aliniat astrele inpotriva ta si nu mai ai scapare...
mihai2000
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:45:47
Messages: 361
Location: Bucuresti - Unirii
IP:
Offline

Poate vrea sa facem un poll ca la Porcu cand a fost vorba sa faca un nano

Nano Reef | Nano 30l | Nano 10l | Scalarii
[Email] [WWW] [Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

mihai2000 wrote:Poate vrea sa facem un poll ca la Porcu cand a fost vorba sa faca un nano


+1
Acu' punem de un poll

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu ce sa zic... “Tu quoque, fili mi Brutus ?” ... abia astept sa adaug o pompa Booster la montajul facut ieri si prezentat de Ricardo ii putem pune si computer care sa supravegheze functionarea automat Uite ce frumos ar arata
+2
[Thumb - osmoza-inversa-pompa-5-stadii.jpg]

[Thumb - filtru_apa_osmoza_inversa_6_trepte_microcomputer-500x500.jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 29/12/2013 18:45:18



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Gabriel wrote:
- pentru ca SHUBI a reusit sa scrie mesaje decente


Pe restul le-am inteles si le aprob....pe asta nu-l inteleg.
Chiar nu-mi aduc aminte sa fi scris vreodata mesaje indecente la adresa cuiva pe acest forum.
Poate ca tu consideri "indecent" momentul in care cineva nu-i de acord cu tine...eu consider ca fiind opinie diferita, nu indecenta
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@Shubi: Remarca lui Gabriel fost doar o gluma, nu te necaji!
Niciodata nu ai scris/facut nimic aiurea pe acest forum... nici pe alte forumuri nu cred ca ai facut 'fro' boacana", nu pari deloc a fi genul scandalagiu.


Latest news:

- Din motive care-mi scapa (oarecum) intelegerii, pestii (aia de care ziceam ca sunt compromisi) si-au revenit... inclusiv bicolorul mananca, acum, cu pofta.
- Inclin sa cred ca nevasta-mea a avut dreptate, vis-a-vis de cresterea salinitatii si eliminarea prin osmoza a otravii din corp. Respiratia lor s-a normalizat si miscarile branhiilor sunt firesti (inainte stateau cu gurile deschise si respirau intr-un ritm foarte rapid).

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Daca vrei sa sti punctul meu de vedere, scaderea salinitati trebuie facuta pe perioade relativ scurte. Dupa citirea atenta a problemei, trecand si eu prin chestiuni de gen, consider si sustin cu tarie ca problemele tale se datoreaza nivelului ridicat de fosfati/nitrati pe o perioada indelungata, deloc altor surse biologice/compusi chimici externi care poate, daca au existat, au avut doar o mica contributie care, daca nu ar fi existat stresul datorat parametrilor rai, nici nu s-ar fi observat.
La noi gluma este atunci cand radem toti, cand rad doar unii se numeste altfel
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Shubi wrote:Daca vrei sa sti punctul meu de vedere, scaderea salinitati trebuie facuta pe perioade relativ scurte...

Toate materialele pe care le-am citit eu pe aceasta tema recomanda mentinerea unui nivel scazut de salinitate timp de mai multe saptamani.
- http://www.americanaquariumproducts.com/aquarium_ich.html#marine
- http://www.thereeftank.com/forums/f184/hyposalinity-a-cure-for-ich-126949.html

Am citit un material despre niste crescatori de pesti din State, care au tinut pestii in salinitate timp de mai multe luni... este citat cazul unui pomacant care a fost tinut timp de peste 2 ani in apa cu salinitate scazuta. O sa caut linkul si-l postez aici.
Shubi wrote:Dupa citirea atenta a problemei, trecand si eu prin chestiuni de gen, consider si sustin cu tarie ca problemele tale se datoreaza nivelului ridicat de fosfati/nitrati pe o perioada indelungata, deloc altor surse biologice/compusi chimici externi care poate, daca au existat, au avut doar o mica contributie care, daca nu ar fi existat stresul datorat parametrilor rai, nici nu s-ar fi observat.

Cu siguranta ca expunerea indelungata a pestilor la o apa cu parametri nefericiti a fost cauza "exploziei grisului"... stiu asta si de aici am plecat cu tratamentul. Tot din cauza asta incepusem "proiectul de remaniere": sumpuri compuse, skimmer performant, reactor de biopelleti, etc.

Ulterior, in perioada tratamentului cu hiposalinitate, am facut multe schimburi de apa iar pestii au reactionat pozitiv... greseala mea a fost ca am folosit apa de robinet. Am prins o "transa" de apa cu sulfat de aluminiu si aia a fost!
Shubi wrote:La noi gluma este atunci cand radem toti, cand rad doar unii se numeste altfel

Lasa si tu de la tine, ca n-o fi foc!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Am lasat, gata, ca dreptate ai, sper ca si colegul sa faca la fel, pentru mine e subiect inchis
Dupa ultimele precizari legate de stadiul actual putem intelege ca mergi mai departe ?
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Putem intelege doar ca ma bucur de faptul ca am reusit sa salvez cativa pesti care nu pareau sa mai aiba vreo sansa ... in rest, doresc sa avem cu totii niste Sarbatori frumoase!


PS: Cred ca nevasta-mea a citit forumul, pentru ca aseara ma batea la cap cu "de ce nu faci si tu un acvariu d-asta, dedesubt?" Am fost la carciuma cu un amic, si-apoi am terminat seara la el acasa. Are un bazin marin de vreo 500 litri, cam ca al meu. Cu sump si tot tacamu'.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

koala wrote:
PS: Cred ca nevasta-mea a citit forumul, pentru ca aseara ma batea la cap cu "de ce nu faci si tu un acvariu d-asta, dedesubt?"


Asta da sustinere
Felicitari sotiei !

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

O informatie pretioasa ne-ai dat

hmhm

Doamna draga, sa stiti ca pe langa frumusetea nemarginita pe care o aduce un acvariu marin in casa dumneavoastra exista si multe alte beneficii cum ar fi: umiditatea ridicata, benefica, participand activ la purificarea aerului.
Prin respirarea unu aer marin (este ceea ce aveti in casa atunci cand este prezent acvariul ala mare, nu ala micu ca n-are efect, e prea mic ) se elimina mult mai usor toxinele din organism si stimuleaza functiile vitale, ajuta la cresterea imunitatii, imbunatateste activitatea inimii, este benefica articulatiilor si muschilor, imbunatateste circulatia sanguina. Aerul marin este lipsit aproape în totalitate de microbi si de virusuri, continând aerosoli naturali, favorizeaza dilatarea vaselor sanguine si îmbunatateste capacitatea cardiorespiratorie.
Insist asupra aspectului ca, daca doriti sa beneficiati in continuare de toate aceste plusuri si multe altele.....trebuie sa mearga inainte ala mare, cel mic e bun si el dar insuficient, e doar de completare

This message was edited 2 times. Last update was at 30/12/2013 13:31:25

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... acu' nu-ti inchipui ca mesaju' o sa ajunga la ea... probabil ca am lasat calculatorul deschis zilele astea (ca am tot stat pe-acasa iar laptopul a avut o perioada "plina" ) si o fi vazut topicul. N-o intereseaza ce fac eu cu pestii, e multumita doar sa ma stie acasa, cu ochii-n acvariu .

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Probleme si solutii - Paraziti, boli, alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com