[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Iluminat cu LED-uri pentru acvariu plantat  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Slab domnule, slab, eu i-am dat drumul la a mea
Imediat ce voi avea pozar, revin cu detalii
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Shubi wrote:Slab domnule, slab, eu i-am dat drumul la a mea
Imediat ce voi avea pozar, revin cu detalii

Nu te cred. De asta ai vandut aparatul, ca sa nu ne arati poze
Bravos


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da, nu prea e miscare pe acest topic! ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
mihai2000
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:45:47
Messages: 361
Location: Bucuresti - Unirii
IP:
Offline

From: Bogdan Rusu [mailto:bogdan.rusu@atysco.ro]
Sent: Wednesday, April 30, 2014 10:27 AM
To: Cizmas Mihai; 'Marius Serban'
Cc: liviu.gologan@atysco.ro
Subject: RE: Produse Mean Well - LDD

Comanda se poate face pe mail.
Ca modalitati de plata : in avans, numerar sau card la punctul de lucru, BO/ fila CEC scadenta 30 zile.


Produs Termen de livrare
Pret 17 RON/buc
LDD-300H 7~14 zile
LDD-350H 7~14 zile
LDD-500H 7~14 zile
LDD-600H 7~14 zile
LDD-700H 2~4 zile
LDD-1000H 3~5 zile

Pret 15 RON/buc
LDD-300L 7~14 zile
LDD-350L 7~14 zile
LDD-500L 7~14 zile
LDD-600L 7~14 zile
LDD-700L 2~4 zile

Pret 18 RON/buc
LDD-1000L 3~5 saptamani
LDD-1200L 14~21 zile
LDD-1500L 14~21 zile (5 buc); diferenta 3~5 saptamani

Pretul este exprimat in RON si NU contine TVA

This message was edited 1 time. Last update was at 30/04/2014 10:34:02


Nano Reef | Nano 30l | Nano 10l | Scalarii
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Tot de la ei poti sa cumperi sursele
Nu combinati LDD-uri L cu H doar daca limitati alimentarea la max 35V. LDD H merg pana in 56V pe langa L-uri care au limita mult mai jos (si de aceea pot scoate 1500mA)...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
mihai2000
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:45:47
Messages: 361
Location: Bucuresti - Unirii
IP:
Offline

H-urile merg pana la 36V.
Sursele de la ei sunt mai scumpe cu 50 ron decat la Conexelectonic

Nano Reef | Nano 30l | Nano 10l | Scalarii
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

mihai2000 wrote:H-urile merg pana la 36V.
Sursele de la ei sunt mai scumpe cu 50 ron decat la Conexelectonic

Da, H-urile se pot alimenta si la 36V dar nu este tensiunea maxima si sa nu greseasca careva si sa alimenteze L-urile la 48V mai jos aveti sursele de informatii si tensiunile de alimentare corecte
Mean Well LDD-L Tensiunea de intrare 9-36V Sursa: http://www.meanwell.com/search/LDD-L/LDD-L-spec.pdf
Mean Well LDD-H Tensiunea de alimentare 9-56V Sursa: http://www.meanwell.com/search/LDD-H/LDD-H-spec.pdf

Seria L avand o tensiune de alimentare mai mica atunci cand se pun pe aceiasi placa LDD-uri H si L se va alimenta dintr-o sursa care debiteaza 36V ...

Eu cumpar curent de la Conexelectronic dar stocul lor in materie de surse de tensiune mare (48V) este la pamanat si legatura cu ei este dezastruoasa Am primit raspuns la un mail dupa o saptamana timp in care primisem marfa din Polonia prin TME


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Va salut, de ce nu ati optat pentru varianta cu rezistenta pe fiecare led + mosfet pentru pwm?
Adica din ce mi-am dat seama fugitiv voi folositi: o sursa de tensiune, o sursa de curent dimabila pwm, leduri in serie sau paralel in functie de tensiunea de iesire.
Eu am ales sa fiu oldschool si sa folosesc: o sursa de tensiune, mosfet de aproximativ 10A, fiecare led cu rezistenta lui toate ledurile in paralel.

Avantajele de la mine: Tensiunea sursei = tensiunea in leduri, curentul mare de operatie, practic cu un mosfet pot dimma 100W, pretul (1mosfet = 5lei, 1 rezistor de 5W = 1leu, cablaj/conectori = 5 lei), daca se arde un led nu le arde si pe restul fiind toate in paralel.
Dezavantajele la mine: Puterea disipata in rezistori/mosfet, tre sa-ti bricolezi singur o placuta cu mosfeti daca nu gasesti de cumparat.

Imi puteti spune cum vedeti voi avantajele/dezavantajele metodei cu sursele de curent constant?
Multumesc!

This message was edited 2 times. Last update was at 05/12/2014 15:24:38


Multe Urari si Incantatii
gmanea
Member

Joined: 01/03/2012 22:52:18
Messages: 220
Location: Targoviste
IP:
Offline

Este mai "safe" alimentarea in curent constant.
Plus ca la curenti mari caderea de tensiune pe cabluri/conectori/lipituri devine problematica.

Mai jos este un link unde explica avantaje/dezavantaje.
http://www.amperor.com/products/led/constant_voltage_constant_current_led_driver.html
[Yahoo!]
darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai si varianta mea tot in curent constant lucreaza...

Multe Urari si Incantatii
gmanea
Member

Joined: 01/03/2012 22:52:18
Messages: 220
Location: Targoviste
IP:
Offline

Daca sursa "potenta" este in curent constant este ok.
Dar trebuie sa ai led-urile asemanatoare, altfel cativa zeci de mV diferenta te poate arunca in zona periculoasa U/I.
[Yahoo!]
vm70
Member
[Avatar]

Joined: 16/08/2012 22:02:23
Messages: 173
Location: Bucuresti
IP:
Offline

batman wrote:Va salut, de ce nu ati optat pentru varianta cu rezistenta pe fiecare led + mosfet pentru pwm?
Adica din ce mi-am dat seama fugitiv voi folositi: o sursa de tensiune, o sursa de curent dimabila pwm, leduri in serie sau paralel in functie de tensiunea de iesire.
Eu am ales sa fiu oldschool si sa folosesc: o sursa de tensiune, mosfet de aproximativ 10A, fiecare led cu rezistenta lui toate ledurile in paralel.

Avantajele de la mine: Tensiunea sursei = tensiunea in leduri, curentul mare de operatie, practic cu un mosfet pot dimma 100W, pretul (1mosfet = 5lei, 1 rezistor de 5W = 1leu, cablaj/conectori = 5 lei), daca se arde un led nu le arde si pe restul fiind toate in paralel.
Dezavantajele la mine: Puterea disipata in rezistori/mosfet, tre sa-ti bricolezi singur o placuta cu mosfeti daca nu gasesti de cumparat.

Imi puteti spune cum vedeti voi avantajele/dezavantajele metodei cu sursele de curent constant?
Multumesc!


Salut,
Pentru mine randamentul solutiei este foarte important, de aceea am si incercat pe cat posibil sa folosesc doar LED-uri CREE de generatie noua(XP-G si mai recent XM-L, la un curent max de 1000mA)
De curiozitate, ar fi interesant un calcul comparativ lumen/W pentru cele 2 variante?

In plus, nu am gasit un dezavantaj al legarii serie, in marea majoritate LED-urile arse au ramas in scurt.

Reef 600L / Planted
darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai daca din 3 leduri legate in serie 1 se arde si ramane in scurt amperajul lui se va adauga la cele 2 ramase care se vor arde la randul lor.

Multe Urari si Incantatii
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

E fals atunci cand folosesti LDD, mai cititi domnu`
alexiumihai
Membru de baza

Joined: 05/05/2012 17:02:42
Messages: 335
Location: Bucuresti Sector3 - Piata Ambrozie
IP:
Offline

vm70 wrote:
Salut,
Pentru mine randamentul solutiei este foarte important, de aceea am si incercat pe cat posibil sa folosesc doar LED-uri CREE de generatie noua(XP-G si mai recent XM-L, la un curent max de 1000mA)
De curiozitate, ar fi interesant un calcul comparativ lumen/W pentru cele 2 variante?


Uite un utilitar pentru comparatie:
http://pct.cree.com/dt/index.html
darthradu
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/11/2014 14:03:13
Messages: 1317
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Shubi wrote:E fals atunci cand folosesti LDD, mai cititi domnu`

My bad, curentul nu se imparte la ledurile in serie.

This message was edited 1 time. Last update was at 06/12/2014 15:56:17


Multe Urari si Incantatii
vm70
Member
[Avatar]

Joined: 16/08/2012 22:02:23
Messages: 173
Location: Bucuresti
IP:
Offline

alexiumihai wrote:
vm70 wrote:
Salut,
Pentru mine randamentul solutiei este foarte important, de aceea am si incercat pe cat posibil sa folosesc doar LED-uri CREE de generatie noua(XP-G si mai recent XM-L, la un curent max de 1000mA)
De curiozitate, ar fi interesant un calcul comparativ lumen/W pentru cele 2 variante?


Uite un utilitar pentru comparatie:
http://pct.cree.com/dt/index.html


Foarte util, multumesc!

Reef 600L / Planted
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

Va rog ajutati-ma cu un sfat:

Voi avea nevoie de o sursa de lumina, sub care voi creste pe o inaltime de 1,2metri plante (orhidee + alte cateva specii). Deci lumina nu va strabate strat de apa.

Am 2 variante:

Lampa cu halogenura metalica (m-am gandit la Giesemann Tropical) + balast Tridonic (ansamblu care ajunge la ~ 350 lei, fara capacul propriuzis si alte acareturi) => Flux luminos de ~15.000 lumeni

si varianta cu LEDuri Cree, pe care eu sigur nu voi sti sa mi-o construiesc dar sa zicem ca as avea la cine sa apelez pentru asta.
Mi-ati putea face, pe scurt, o lista cu cele necesare + o estimare aproximativa a costurilor (materialele, fara manopera, cutia capacului samd. ledurile - coolerele pentru leduri, lentile nu cred ca as avea nevoie (cusca de sticla care va fi iluminata are o baza de ~70 x 50 cm si o inaltime de 1,2 metri), sursa/sursele. M-ar interesa ledurile "cele mai bune" si o temperatura de culoare in zona 5600K. Ca echivalent in W nu stiu cat sa zic... echivalentul a 2-300 W, daca tot vorbim de leduri si eficienta la consum mai mult nu strica, ca alge n-au cum sa apara. La leduri nu ma pricep deloc. Nu vreau sa fie dimabila.

Pacatosul a vorbit! Va multumesc pentru ajutor

Sa-mi spuneti daca e nevoie sa dau mai multe informatii, nepricepandu-ma e posibil sa fi intrebat ceva de genul "cat m-ar costa un acvariu"
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

Am citit postarea de la inceput (respects dl. Lucian) si oarecum am aflat raspunsul in linii mari la ce intrebasem mai sus

povestea cu ledurile cade, clar va ajunge mai mult, plus ca trebuie studiat si "compus" spectrul cel mai bun pentru plante si trebuie cineva priceput la cele electronice sa-ti faca jucaria

P.S. la cei 350 lei de care vorbeam in postarea anterioara se mai adauga ~ 90 lei soclurile lampii
vm70
Member
[Avatar]

Joined: 16/08/2012 22:02:23
Messages: 173
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Koh-i-Noor wrote:Va rog ajutati-ma cu un sfat:

Voi avea nevoie de o sursa de lumina, sub care voi creste pe o inaltime de 1,2metri plante (orhidee + alte cateva specii). Deci lumina nu va strabate strat de apa.

Am 2 variante:

Lampa cu halogenura metalica (m-am gandit la Giesemann Tropical) + balast Tridonic (ansamblu care ajunge la ~ 350 lei, fara capacul propriuzis si alte acareturi) => Flux luminos de ~15.000 lumeni

si varianta cu LEDuri Cree, pe care eu sigur nu voi sti sa mi-o construiesc dar sa zicem ca as avea la cine sa apelez pentru asta.
Mi-ati putea face, pe scurt, o lista cu cele necesare + o estimare aproximativa a costurilor (materialele, fara manopera, cutia capacului samd. ledurile - coolerele pentru leduri, lentile nu cred ca as avea nevoie (cusca de sticla care va fi iluminata are o baza de ~70 x 50 cm si o inaltime de 1,2 metri), sursa/sursele. M-ar interesa ledurile "cele mai bune" si o temperatura de culoare in zona 5600K. Ca echivalent in W nu stiu cat sa zic... echivalentul a 2-300 W, daca tot vorbim de leduri si eficienta la consum mai mult nu strica, ca alge n-au cum sa apara. La leduri nu ma pricep deloc. Nu vreau sa fie dimabila.

Pacatosul a vorbit! Va multumesc pentru ajutor

Sa-mi spuneti daca e nevoie sa dau mai multe informatii, nepricepandu-ma e posibil sa fi intrebat ceva de genul "cat m-ar costa un acvariu"


Acum intrebarea vine clasic ce fel de orhidee? In general orhideele sunt plante de metabolism lent ce nu se simt bine in plin soare sau in colimatorul unor lampi puternice. Daca spatiul este inchis, sau nu are suficienta ventilatie/umiditate (naturala sau artificiala), halidele vor incinge rapid aerul. Unele orhidee(phalaenopsis comerciale) sunt ceva mai rezistente, insa celelalte(cele scumpe in special o iau la vale rapid. De asemenea, depinde si cat de inalte sunt sau cat de sus plasate.

Altfel, ca si calitate a luminii si a produselor, eu as merge fara discutie pe MH si pe Giesemann. Am folosit in trecut la marin Megachrome crystal + balast tridonic si am fost f multumit. Le-am inlocuit cu LED-uri pe considerente de consum electric, insa diferenta de calitate a luminii(spectru) e vizibila-in minus.
Exista si sisteme MH de tipul PAR, ca de exemplu:
http://www.dekammieshop.nl/en/exo-terra-sunray-fixture-with-ballast-bulb-70w-pt2325-exo-terra-1

Insa nu stiu daca justifica pretul, avand in vedere si faptul ca spectrul nu e ideal fotosintezei.


LED-urile trebuie gandite bine si montate bine - altfel exista riscul sa se mai arda pe parcurs, iar inlocuirea poate fi f anevoioasa(vorbesc din experienta proprie de DIY).
In plus, daca vrei spectru complet, vor trebui montate mai multe tipuri(in special rosu, verde, violet), cu drivere separate, crescand astfel costul.
Ca iluminare de baza eu cred ca 4 lampi XM-L2 la 1A ar fi suficiente. De ex:
http://www.rapidled.com/solderless-cree-xm-l2-neutral-white-led/
Avand in vedere inaltimea mare, poti folosi lentiile la 60 grade:
http://www.rapidled.com/60-degree-cree-xm-l-lens-optics/

Le poti monta impreuna pe un radiator mai mare, sau individual, pe radiatoare de procesor(gasesti relativ ieftin pe la service-uri PC, sau magazinele de piese calculatoare).
Arata cam asa:
http://www.leds.de/en/High-Power-LEDs/High-Power-LED-accessories/

Iti trebuie un singur driver, de ex:
http://conexelectronic.ro/produs.php?id=130797

Bafta!

Reef 600L / Planted
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com