[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Tangled Roots  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

ocean wrote:Pai e vorba de cardinal tetra(neoni rosii) sau cei normali ?
Cei rosii sunt mai rezistenti la temperaturi ridicate si de aceea sunt buni tovarasi pentru discusi(buni si ca papica ) referitor la dunga e pusa in planul doi de cea rosie, mie personal imi plac mai mult


Si mie imi plac neonii rosi , sunt preferatii mei. Dar din pacate ajung la maturitate sa fie destul de maricei iar pentru un acvariu de mici dimensiuni nu-s tocmai cea mai inspirata alegere asta daca vrei sa pastrezi bine proportiile scape-ului , acel sense of scale.

Utopia Reef 400
My Aquariums
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Ce vroiam eu sa spun este ca vreau sa tin temperatura undeva la 22-23 grade ( exceptia vara ) . Neonii rosii din ce am vazut sint foarte sensibili la temperatura asta. Eram curios daca si care ii ai tu sint la fel de pretentiosi . Plus dunga albastra aici in poze pare mai pala decit la cei rosii si eram curios cum este in realitate.
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

22-23 este lux daca poti
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Gabi C wrote:Ce vroiam eu sa spun este ca vreau sa tin temperatura undeva la 22-23 grade ( exceptia vara ) . Neonii rosii din ce am vazut sint foarte sensibili la temperatura asta. Eram curios daca si care ii ai tu sint la fel de pretentiosi . Plus dunga albastra aici in poze pare mai pala decit la cei rosii si eram curios cum este in realitate.


Nu-ti fa griji pentru ei sunt destul de rezistenti , nu-s pesti sensibili.
Temepratura la mine in acvariu este de 21-22 de garde , exceptand vara cand poate sa urce pana la 28-29 (varf) .

In ceea ce privesc pozele , poti sa cauti pe net sa te mai lamuresti. Cu siguranta gasesti si video-uri cu aceasta varietate .
Da vorba aia nu o mai tot sucii pe toate partile , "just buy them !" si nu o sa regreti !

Utopia Reef 400
My Aquariums
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Ok, mersi.
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Salutare ,
am bucuria sa impartasesc cu voi rezultatul obtinut la IAPLC 2017 "World Aquatic Layout Contest 2017 , mai exact locul 228 ( locul 1 conform clasamentului participantilor din Romania) si posibil cea mai buna pozitie obtinuta pana acum de un participant din Romania la IAPLC ! (cel putin din "istoria recenta" , daca ma insel sa-mi fie cu iertare )

Multumesc tuturor care mi-au fost alaturi de-a lungul timpului cu sfaturi , imbolduri , o vorba buna !
M-ati motivat sa-mi ridic pasiunea la un nivel putin mai sus !

Numai bine , rau la nimeni !



[Thumb - ScreenHunter_06 Aug. 09 09.58.gif]

This message was edited 1 time. Last update was at 09/08/2017 09:05:44


Utopia Reef 400
My Aquariums
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

felicitari,frate...desi "DOAR" locul 228,vreau sa spun ca poate lumea nu constientizeaza pana la capat,insa in astfel de contesturi,infruntarea este foarte acerba,japonezii aia sunt periculosi tare

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Felicitari, o clasare foarte buna.
M-am intrebat de multe ori care sunt criteriile de evaluare ale celor din juriu.
M-am uitat la acvariile premiate in anii anteriori (cele din top pot fi vazute) si mi se pare ca sunt apreciate mai mult cele 'jungle style', care aproape ca imita 'paduri tropicale'.

[Nano cu albinute] [Old tree]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2854
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Felicitari pentru clasament
[Email]
rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

Felicitari !
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Felicitari Bogdan!

Privind lista participantilor (parca pina la 1800) imi dau seama ca esti sus! Cred ca aici s-ar aplica bine regulile
de la tenisul de cimp : daca esti in prima treime in clasamentul WTA, esti intr-o companie selecta!

Sunt de acord cu Antecume; m-am uitat si eu la cele de anul trecut si vad ca, cel putin jumatate, parca sunt facute de aceeasi mina!
Nu ca nu ar fi extrem de frumoase si bine lucrate, dar ... cam monotone in insiruirea lor. Asta in conditiile in care acolo nu participa
unul ca mine sau alti incepatori ...

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

paradoxx wrote:felicitari,frate...desi "DOAR" locul 228,vreau sa spun ca poate lumea nu constientizeaza pana la capat,insa in astfel de contesturi,infruntarea este foarte acerba,japonezii aia sunt periculosi tare


Multumesc, da este un loc bun ! ( am vazut cateva poze pe net cu acvarii cotate cu rank intre 300 -400 sunt superbe ) nici nu are sens sa discutam de primii 200. Este o realizare care sper sa o depasesc candva, undeva !

Antecume wrote:Felicitari, o clasare foarte buna.
M-am intrebat de multe ori care sunt criteriile de evaluare ale celor din juriu.
M-am uitat la acvariile premiate in anii anteriori (cele din top pot fi vazute) si mi se pare ca sunt apreciate mai mult cele 'jungle style', care aproape ca imita 'paduri tropicale'.


Multumesc !
Criteriile de jurizare si punctajul aferent daca nu ma insel sunt trecute pe site-ul IPALC.
Parerea mea este ca se incerca incet incet sa se intoarca la baza , prea au luat avant in ultimii ani setup-urile in care perdomina hardscape-ul ( ogramada de pietre sau lemn si 2 -3 muschi sa fie acolo) .

ocean wrote:Felicitari pentru clasament


Multumesc!

rodoselada wrote:Felicitari !


Multumesc !

Silviu Man wrote:Felicitari Bogdan!

Privind lista participantilor (parca pina la 1800) imi dau seama ca esti sus! Cred ca aici s-ar aplica bine regulile
de la tenisul de cimp : daca esti in prima treime in clasamentul WTA, esti intr-o companie selecta!

Sunt de acord cu Antecume; m-am uitat si eu la cele de anul trecut si vad ca, cel putin jumatate, parca sunt facute de aceeasi mina!
Nu ca nu ar fi extrem de frumoase si bine lucrate, dar ... cam monotone in insiruirea lor. Asta in conditiile in care acolo nu participa
unul ca mine sau alti incepatori ...


Multumesc Silviu !
Pana la urma ca in orice exista un trend la un moment dat .Unii il apreciaza si incerca sa-l puna in parctica iar altii dimpotriva raman canalizati pe viziunea lor , pe stilul lor de a face lucrurile.
Cred totusi ca cel mai important e sa fii constant , indiferent de stilul de abordare. Ori cei din varful calasamentului crede-ma ca sunt !
Succesul vine doar la cei pregatiti!, iar noi momentan chiar nu suntem pregatiti pentru succes ...poate doar pentru a participa , dar e diferenta mare de nuanta!

Utopia Reef 400
My Aquariums
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Sa-mi fie iertata circoteala dar eu cred ca este o diferenta de resurse. Nu de imaginatie si tehnica duceti voi lipsa. Aici nu am nici o temere.
Insa pentru performanta mai trebuie si ceva ... arginti! Cred ca o sposorizare serioasa ar putea "impinge" citiva colegi inspre "top10". Cei
pe care ii vedem acolo, sus, au avut resurse zdravene, cred ca aici nu este nici o indoiala.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Sa-mi fie iertata circoteala dar eu cred ca este o diferenta de resurse. Nu de imaginatie si tehnica duceti voi lipsa. Aici nu am nici o temere.
Insa pentru performanta mai trebuie si ceva ... arginti! Cred ca o sposorizare serioasa ar putea "impinge" citiva colegi inspre "top10". Cei
pe care ii vedem acolo, sus, au avut resurse zdravene, cred ca aici nu este nici o indoiala.


Cu siguranta resursele materiale au un rol extrem de important si da sunt o baza foarte buna de plecare dar crede-ma nu sunt suficiente ! ...experienta/cunoasterea , mentalitatea si nu in ultimul rand timpul nu le poti cumpara cu bani !
Si culmea sunt cei care le au pe toate cele de mai sus si tot nu au garantia succesului ! ( un exemplu care imi vine in minte asa rapid e Blasz Farkas de la Greenaqua pe care eu l-am cunoscut personal si pe care il apreciez , care uite anul asta nu a intrat in top 100 si nici nu vrei sa stii cat a investit din toate cele enumerate de mine mai sus , anul trecut a fost si mai rau , cei drept la IAPLC 2014 daca nu ma insel a luat rank 50 cu "Before the creation of Adam" )

Si eu imi doresc mult sa vad un roman in primii 50 din lume , dar cred cu tarie ca INCA ne este imposibil !




This message was edited 2 times. Last update was at 09/08/2017 21:22:40


Utopia Reef 400
My Aquariums
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

Felicitari! Nu pot decat sa iti urez decat un nr mai mic pe viitor. Spor in continuare.
[ICQ]
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

narcis wrote:Felicitari! Nu pot decat sa iti urez decat un nr mai mic pe viitor. Spor in continuare.


Multumesc Narcis ! , asemnea iti doresc si eu tie !

Utopia Reef 400
My Aquariums
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

A ajuns si scrisoarea din Japonia. Me soo happy !

image

Utopia Reef 400
My Aquariums
smileyface
Membru de baza

Joined: 12/01/2010 23:04:20
Messages: 379
Location: Bucuresti,Berceni,Aparatorii-patriei
IP:
Offline

Felicitari! Cu acvariul asta nu l-ai fi dezamagit nici pe Amano. Ai ajuns pe "prima pagina" a rezultatelor, ar trebui sa fi mandru de tine!

S-au pus pe vreun site toate acvariile de anul acesta?

This message was edited 1 time. Last update was at 11/08/2017 11:03:32

BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

smileyface wrote:Felicitari! Cu acvariul asta nu l-ai fi dezamagit nici pe Amano. Ai ajuns pe "prima pagina" a rezultatelor, ar trebui sa fi mandru de tine!

S-au pus pe vreun site toate acvariile de anul acesta?


Multumesc pentru cuvintele frumoase !

Inca nu s-a afisat pozele acvariilor participante la concurs , probabil pentru ca mai sunt doua concursuri EAPLC si AGA aprobate de IAPLC . Mai prin iarana cred ca o sa avem si pozele acvariilor.

Utopia Reef 400
My Aquariums
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Felicitari Maestre!
Tot ce iti mai trebuie este o rama frumoasa si un perete gol, cu mult spatiu pentru viitoarele rame!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com