[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
tanganika project  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
marian75
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/01/2010 09:29:45
Messages: 67
Location: Constanta
IP:
Offline

in primul rand salutari acvaristilor de pe acest forum !

detali in primul rand bazinul Juwel vision 260 aprox. 280 l gol ,filtrare momentan un Jbl profi E 1500 mai urmeaza un E900 + uw 11 w decor background 3D juwel Rock 450 cuart culoarea nisipului granulatie fina 1-1.5 mm pietre de la mare o mangrova mare plante anubias nana Microzorium pteropus iluminat duolux juwel t 8 cel din fata daylite si cel din spate power glo marine reflectoare juwel
[Thumb - DSC04608.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 24/01/2010 10:13:33

marian75
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/01/2010 09:29:45
Messages: 67
Location: Constanta
IP:
Offline

marian75 wrote:in primul rand salutari acvaristilor de pe acest forum !

detali in primul rand bazinul Juwel vision 260 aprox. 280 l gol ,filtrare momentan un Jbl profi E 1500 mai urmeaza un E900 + uw 11 w decor background 3D juwel Rock 450 cuart culoarea nisipului granulatie fina 1-1.5 mm pietre de la mare o mangrova mare iluminat duolux juwel t 8 cel din fata daylite si cel din spate power glo marine reflectoare juwel
[Thumb - DSC04607.JPG]

[Thumb - DSC04608.JPG]

[Thumb - DSC04609.JPG]

marian75
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/01/2010 09:29:45
Messages: 67
Location: Constanta
IP:
Offline

in primul stadiu binenteles filtrul intern original a zburat
[Thumb - DSC04607.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 24/01/2010 10:17:29

marian75
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/01/2010 09:29:45
Messages: 67
Location: Constanta
IP:
Offline

iar acum arata asa sta la ciclat ,eventual ceva sugestii ar fi binevenite spre exemplu ce spuneti de vro 6-8 max frontose
[Thumb - DSC04610.JPG]

[Thumb - DSC04611.JPG]

This message was edited 3 times. Last update was at 24/01/2010 10:30:50

calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Bazinu' e frumos dar e mic pentru 6 frontose. Pentru asa ceva ti-ar fi trebuit ceva de cel putin 500 l, avand in vedere ca-s pesti ce ajung la 25-30 cm. Daca vrei tanganicani, poti tine o colonie de 15 tropheusi in asa ceva, sau alte specii de tanganicani mai mici.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
Lorenzo
Member
[Avatar]
Joined: 19/10/2008 10:23:19
Messages: 181
Location: Mures
IP:
Offline

marian75 wrote:in primul stadiu binenteles filtrul intern original a zburat


Salut.Arata bine acvariul....Vad ca pana la urma ai renuntat la amandoua filtre interne,unul puteai sa-l lasi pt."cos de gunoi".Eu zic ca in loc de e900 sa ramai cu e1500+unul intern.

This message was edited 1 time. Last update was at 24/01/2010 12:38:28


Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Salut, felicitari pentru proiect!

Nici eu nu as introduce frontose in acvariu pentru ca dupa un calcul simplu care se afla pe forum, un cyphotilapia frontosa ar avea nevoie de 140 de litri de apa. Ajung pana la 35 de cm lungime.
[Email]
stiucarul
Member
[Avatar]

Joined: 22/12/2008 14:01:54
Messages: 134
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Felicitari pentru proiect, dar acvariul tau e mic pentru frontose, minnardy are dreptate.
Mai bine vinde-l si fa-ti unul mai mare de +500 l.
Frontosele se tin in grup, un mascul alfa , unul beta si cate femele vei putea tine, depinde de marimea acvariului.
Masculii vor depasi 30 de cm , iar femelele ajung pana la 25 cm.
Mai multe vei afla pe acest sit: http://www.frontosa.com/
Nilsen
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2009 15:03:14
Messages: 223
Location: Bucuresti-Ion Mihalache
IP:
Offline

Buna ideea dar nu o poti aplica la un bazin asa mic, poate te gandesti si la altceva. Succes!

Viata are ORICUM dreptate!
[Yahoo!]
marian75
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/01/2010 09:29:45
Messages: 67
Location: Constanta
IP:
Offline

da multumesc pentru sfaturi dar de vandut nu vand nimic era o idee cu frontosele iar mic nu e e normal pt o casa gol are 288 l
200 l net acuma tot are

oricum acuma sta la ciclat am timp sa ma decid ce o sa bag ideea e buna si cu tropheusi imi plac e primul acvariu de ciclide nu prea cunosc inca speciile

This message was edited 1 time. Last update was at 24/01/2010 17:35:04

marian75
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/01/2010 09:29:45
Messages: 67
Location: Constanta
IP:
Offline

imi recomandati ceva perechi specii tropheusi sau alte combinatii de ciclide ????
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Mariane, personal sunt incantat ca te pasioneaza ciclidele de Tanganyika. Pentru frontose, este insa, intr-adevar, prea mic. Tropheusii, desi e un acvariu foarte bun ptr 15 bucati, sunt delicat de tinut chiar asa, din prima. Sunt pesti strict ierbivori, mananca doar spirulina. Daca le dai alt tip de hrana, fac bloat...ceva asemanator cu dropsy. Sunt tare agresivi, nu se pot tine mai multe specii la un loc, de aceea se cresc in colonii monospecifice. La 15 exemplare trebuie 2-3 masculi, restu femele. Cand se cumpara insa de pui, nu poti sti ce vei avea. De aceea se cumpara un efectiv mai mare iar ulterior retii doar efectivul matur. Am vazut saptamana trecuta Tropheus duboisi la Coralis, niste puiuti exceptional de frumosi. Dar, atentie, tropheusii sunt si scumpi...cam de la 30 de lei in sus puiul. T. duboisi este insa cea mai potrivita specie pentru incepatori intr-ale tropheusilor. Sunt insa multe specii, unele extraordinar de frumoase; sunt insa rare pe la noi. Dupa aceea, au necesitati de apa foarte particulare, cu pH intre 8,5-9 iar gh si kh in jur de 15-20. Se reproduc destul de greu...nu cunosc motivul, dar femelele, desi fac gushe, nu prea retin icrele. Varsta maturitatii o ating peste un an, astfel ca toate tentativele de gusare pana la varsta asta nu prea au sanse....
Citeste mult despre Tropheusi, decide-te si mai discutam.
Multa bafta!

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
marian75
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/01/2010 09:29:45
Messages: 67
Location: Constanta
IP:
Offline

minnardy wrote:Mariane, personal sunt incantat ca te pasioneaza ciclidele de Tanganyika. Pentru frontose, este insa, intr-adevar, prea mic. Tropheusii, desi e un acvariu foarte bun ptr 15 bucati, sunt delicat de tinut chiar asa, din prima. Sunt pesti strict ierbivori, mananca doar spirulina. Daca le dai alt tip de hrana, fac bloat...ceva asemanator cu dropsy. Sunt tare agresivi, nu se pot tine mai multe specii la un loc, de aceea se cresc in colonii monospecifice. La 15 exemplare trebuie 2-3 masculi, restu femele. Cand se cumpara insa de pui, nu poti sti ce vei avea. De aceea se cumpara un efectiv mai mare iar ulterior retii doar efectivul matur. Am vazut saptamana trecuta Tropheus duboisi la Coralis, niste puiuti exceptional de frumosi. Dar, atentie, tropheusii sunt si scumpi...cam de la 30 de lei in sus puiul. T. duboisi este insa cea mai potrivita specie pentru incepatori intr-ale tropheusilor. Sunt insa multe specii, unele extraordinar de frumoase; sunt insa rare pe la noi. Dupa aceea, au necesitati de apa foarte particulare, cu pH intre 8,5-9 iar gh si kh in jur de 15-20. Se reproduc destul de greu...nu cunosc motivul, dar femelele, desi fac gushe, nu prea retin icrele. Varsta maturitatii o ating peste un an, astfel ca toate tentativele de gusare pana la varsta asta nu prea au sanse....
Citeste mult despre Tropheusi, decide-te si mai discutam.
Multa bafta!


mda mersi mult pentru sfat eu sunt de la Constanta deci la duritatea apei o duc bine poate cel mai bine din toata tara ideea e in felul urmator acvariul l-am facut pt ciclide din doua motive : 1 apa dura de la noi si nu prea imi plac acvariile plantate dar nici la ciclide nu prea as vrea gen Malawi are toata lumea
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Neolaprologus brichardi sunt foarte frumosi. Si mai ai o gramada de alternative Tanganika.
[Email]
marian75
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/01/2010 09:29:45
Messages: 67
Location: Constanta
IP:
Offline

RaresLuc wrote:Neolaprologus brichardi sunt foarte frumosi. Si mai ai o gramada de alternative Tanganika.


da mersi frumos rares alte sugestii mai aveti?/?
marian75
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/01/2010 09:29:45
Messages: 67
Location: Constanta
IP:
Offline

stati asa sa o luam altfel punetiva voi in locul meu ati avea acest acvariu cu ce ciclide l-ati popula ???? multumesc mult
Lorenzo
Member
[Avatar]
Joined: 19/10/2008 10:23:19
Messages: 181
Location: Mures
IP:
Offline

Cu vreo 15-20 ciclide malawi minunate

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta
marian75
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/01/2010 09:29:45
Messages: 67
Location: Constanta
IP:
Offline

Lorenzo wrote:Cu vreo 15-20 ciclide malawi minunate


lorenzo da-mi niste asocieri adica nume cati si cum am mai zis nu le am la ciclide sa nu se omoare intre ele
marian75
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/01/2010 09:29:45
Messages: 67
Location: Constanta
IP:
Offline

asa e bine ce ziceti una familie Labidochromis caeruleus - dpdv cromatic = galben

- una familie Pseudotropheus elongatus - dpdv cromatic = albastru

- una familie ??? - astept sugestii referitoare la compatibilitatea cu pestii enuntati mai sus si la paleta cromatica ( nu vreau albastru / galben ) ...
costi08
Member
[Avatar]

Joined: 20/05/2009 08:38:39
Messages: 224
Location: constanta
IP:
Offline

marian75 wrote:
minnardy wrote:Mariane, personal sunt incantat ca te pasioneaza ciclidele de Tanganyika. Pentru frontose, este insa, intr-adevar, prea mic. Tropheusii, desi e un acvariu foarte bun ptr 15 bucati, sunt delicat de tinut chiar asa, din prima. Sunt pesti strict ierbivori, mananca doar spirulina. Daca le dai alt tip de hrana, fac bloat...ceva asemanator cu dropsy. Sunt tare agresivi, nu se pot tine mai multe specii la un loc, de aceea se cresc in colonii monospecifice. La 15 exemplare trebuie 2-3 masculi, restu femele. Cand se cumpara insa de pui, nu poti sti ce vei avea. De aceea se cumpara un efectiv mai mare iar ulterior retii doar efectivul matur. Am vazut saptamana trecuta Tropheus duboisi la Coralis, niste puiuti exceptional de frumosi. Dar, atentie, tropheusii sunt si scumpi...cam de la 30 de lei in sus puiul. T. duboisi este insa cea mai potrivita specie pentru incepatori intr-ale tropheusilor. Sunt insa multe specii, unele extraordinar de frumoase; sunt insa rare pe la noi. Dupa aceea, au necesitati de apa foarte particulare, cu pH intre 8,5-9 iar gh si kh in jur de 15-20. Se reproduc destul de greu...nu cunosc motivul, dar femelele, desi fac gushe, nu prea retin icrele. Varsta maturitatii o ating peste un an, astfel ca toate tentativele de gusare pana la varsta asta nu prea au sanse....
Citeste mult despre Tropheusi, decide-te si mai discutam.
Multa bafta!


nu prea imi plac acvariile plantate


propun un ban

am glumit , arata

Glumetii se dovedesc adesea profeti
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com