[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
"Marele African" 200x60x60 - a la malawi_crys  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
dan_dan
Junior member
[Avatar]
Joined: 27/09/2010 20:55:11
Messages: 72
Location: Italia
IP:
Offline

crys,proiectul tau a fost primul care l-am citit.....,toate proiectele postate aici in sectiunea "noastra" au fost citite de 3-4 ori de mine,nu am avut indrazneala sa ma bag in seam pentru ca sint nou pe forum si de multe ori scriu dar ma razgindesc si sterg .. ...sa ne intoarcem la acvariul tau,este super super frumos ,iti fac cele mai sincere complimente,despre pestii care ii ai, pot spune ca sint frumosi dar mai mult nu pentru ca sint pesti de taglie mare si nu ma atrag in mod particular ,nu esclud ca in viitor o sai gazduiesc si eu

P.s background-ul este bestial ,daca mai bagi ceva pietroaie si treci pe mbuna devine acvariul nr 1 cu cichlidae

stiu ca sint agramat ,treceti cu vederea daca se poate ><((((º>
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

dane, multumesc mult pentru apreciere...avand in vedere iminenta plecare din tara ,motiv pentru care, desi mi e foarte greu s o admit si s o spun, zilele acestui acvariu ii sunt numarate, acvariul va ramane, pana la sfarsit, unul pentru Haplochromine , in special..voi incerca sa profit de perioada ramasa si sa ma bucur de "stiucile" mele cat mai mult cu putinta..

dane, nu inteleg de ce trebuie sa te stresezi cand vine vorba de "bagat in seama" cu cei mai vechi de pe aici..chiar nu ai niciun motiv...chiar daca suntem mai vechi pe forum , asta nu ne ofera o pozitie de superioritate ..Doamne fereste! ..suntem cu totii "o apa si un pamant" chiar daca ,poate, unii nu vor sa recunoasca asta suntem aici ca sa ne impartasim experienta, sa comunicam , sa gasim rezolvare pentru unele situatii care ne pun probleme etc...asa ca, eu te sfatuiesc sa renunti la "atitudinea " asta nu face bine si sa scrii domnule, tuturor, oricand si oricum!

revenind la subiect..
aseara am reusit dupa multe incercari sa incarc pe YouTube , un filmulet cu acvariul in cauza.
este un "lung metraj de 20min", daca se poate spune asa, care reda un crampei din viata malawienilor mei.
pentru cei impatimiti ai africanilor, care mai au si putin timp liber si rabdare sa l vizioneze, ii asigur ca merita..pe mine unul , ma linisteste.



calitatile mele de "regizor", va rog sa nu le luati in seama


This message was edited 1 time. Last update was at 21/01/2011 16:45:26


"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
mihai86
Member
[Avatar]

Joined: 27/03/2008 15:35:48
Messages: 285
Location: Constanta
IP:
Offline

ce nasol ca esti obligat sa renunti la bazin! ajunsese la maturitate acvariul, pietrele fundalul, acoperite frumos cu alge, calitatea apei buna si pestii sanatosi, vioi si cu niste culori care m-au dat pe spate!

Don't force it ... Get a larger hammer.
dan_dan
Junior member
[Avatar]
Joined: 27/09/2010 20:55:11
Messages: 72
Location: Italia
IP:
Offline

deci te-ai hotarit sa-ti tradezi tara ,nu ai posibilitatea sa-l iei cu tine acvariul ?nu de alta dar aici costa foarte mult ...daca vii la neamuri i-al cu tine ,daca vii la prieteni ....mai bine il vinzi cred ca este invers


dupa ce am vazut filmatul ,mi-am schimbat ideea fata de pestii tai ,sint chiar frumosi




Crys,ci vediamo in Italia

stiu ca sint agramat ,treceti cu vederea daca se poate ><((((º>
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Pacat ca pleci, dar cand trebuie, trebuie, n-ai ce sa faci. Traiasca Base si cu neamu' lui, CENZURAT.

Eu sper ca atunci cand te stabilesti acolo, sa construiesti alt bazin, mai mare si sa ni-l prezinti pe forum. Se vede pe tine ca nu poti sa stai fara


Biotop Malawi || Biotop Amazon
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

ma bucur mult ca v a placut...

off topic:
despre plecare..
dane, nu stiu daca este vorba "tradare" ..e mai degraba o reactie de repulsie fata de tot ceea ce se petrece aici..de fapt este vorba de un amalgam ..furie, scarba, lipsa de speranta, supravietuire...nu stiu cum se vede de afara , cum si cat simtiti voi , cei de acolo, din mizeriile si bataia de joc generalizata pe toate palierele vietii unui amarat de roman..eu pot spune doar : Ferice de cei ce nu sunt aici si de aici!

daca nu as fi avut pestii, plecarea ar fi fost cu siguranta cu mult mai usoara...dar asta i viata..mergem inainte..
sper si eu, @pomi, sa revin in forta , acolo..cu siguranta, va voi tine la curent..promise!


"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

In week end ul care tocmai a trecut, mai precis , sambata 05.02.2011, am reusit sa ne strangem la "un pahar de vorba" pe teme africane care s a continuat si cu o sedinta de Photoshooting veritabil.
Gazda a fost subsemnatul iar invitatii de onoare > @Pomi,@Pesticu & @Bobesku. Intalnirea a fost una foarte reusita, cel putin asa o consider ..imi pare rau ca nu reusim sa ne vedem mai des si cu atat mai regret ca nu prea mai am timp tinand cont de plecarea mea ...ma rog...n are rost s o mai lungesc...
Cert este ca in urma acestei intalniri m am ales cu o gramada de poze "profi" prin grija maestrului @Pomi care s a "jucat" cum stie dansul mai bine cu "scula" cea mare si grea (a se citi : un DSLR NIKON care merita toti banutii) a domnului @Pesticu.
..aceste amintiri ma vor ajuta sa mi alin suferinta atunci cand acest acvariu nu va mai fi al meu.
Voi posta cateva poze cu desfasurarea "ostilitatilor", atat cat am putut surprinde eu cu "scula mea cea mica si mult mai usoara" (a se citi : un Non Profi Nikon P100) , dupa care va voi supune atentiei "produsul finit" al sedintei foto.
Deci..
Maestrul Pomi "at work"..iar noi , ceilalti, faceam galerie :
image

image

image

Bobesku...atentie la ce are dansul in mana
image

discutii..
image

o pauza...tigarile astea ..uoff
image

si la final ..grupul ..
image

Iar acum , pozele care ma ung pe suflet..
acvariulin ansamblu...
image

image

cateva profiluri..
image

image

image

image

image

image

image

image

image

sectiunea "Close up":

image

image

image

image

si altele..

image

camuflaj perfect..
image

o haita de pradatori..
image

image

image


sper ca v a placut!
si mi doresc sa mai repetam figura cat mai curand posibil...

ps. am uitat sa va spun ca a trebuit sa scoatem patul din camera cu pricina pentru a ne putea desfasura..
Bobby..vorbeam de calitatea mancarii NLS si pomeneam de depunerea Fossorochromisilor care a avut loc pe fondul regimului cu NLS..iata ca astazi, la 2 zile dupa acele boabede NLS de la tine, Fossorochromisii au depus din nou...sa fie oare o simpla coincidenta?! hmm ......ce culori au etalat , nu pot sa descriu..o sa revin cu ceva poze ..

"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Deci, cea mai mare realizare a ardelean ar fi sa aduca acvariul ala la Cluj !!! Cu tot ce e in el!!! ..."lucram" la asta!
Superb!

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@Crys, multumesc mult de invitatie! M-a uns la suflet!
Traiasca boabele de NLS! Sunt pe vine alea ale tale, am lansat comanda. Tin`te bine ca o sa se inmulteasca in asa hal, si atat de natural ca o sa mai trebuiasca sa faci un acvariu inainte de a pleca

@Calin, daca poti, salveaza soarta acestui acvariu! Este nu minunat, IREAL! O bi-ju-te-ri-e! Dati-mi voie sa repet - IREAL, SUPERB si FANTASTIC!

This message was edited 1 time. Last update was at 07/02/2011 22:45:04


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
dan_dan
Junior member
[Avatar]
Joined: 27/09/2010 20:55:11
Messages: 72
Location: Italia
IP:
Offline

complimente gazdei si invitatilor

stiu ca sint agramat ,treceti cu vederea daca se poate ><((((º>
mihai86
Member
[Avatar]

Joined: 27/03/2008 15:35:48
Messages: 285
Location: Constanta
IP:
Offline

pfffffff am salivat la poze, e nebunie acvariul, dar pestii, pestii sunt extraordinari! Crys, da-mi mie acvariu, ti-l ingrijesc eu pana te intorci, numai nu-l demonta!
Serios, sper sa ajunga pe maini bune si experimentate "stiucile". Felicitari fotografului, niste poze minunate!
PS: ce sticla ai pe Nikon?

Don't force it ... Get a larger hammer.
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Intr-adevar, frumoasa intalnire. Nikonul ala e de vis, pestii la fel, cu niste blitzuri externe puse deasupra pestilor, ar iesi niste tablouri de poze....

Urmatorea adunare trebuie sa fie la mine, nu ?

This message was edited 1 time. Last update was at 08/02/2011 00:16:18


Biotop Malawi || Biotop Amazon
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Ce Nikon e? D 200 sau D 90 ? Eu le am pe ambele, 200 al meu, 90 al fiicei, si a dracu' daca stiu sa fac sa iasa pozele asa... ...cu filtru UV, cu filtru de polarizare, cu stativ, cu reflectoare catre bazin, cu multa straduinta si zeci de setari....nicicum. Si chiar sufar din cauza asta...stau, ma uit la ele (aparate), ma uit peste pozele care-mi ies, ma uit pe pozele de pe trophs.com si-mi vine sa le arunc pe fereastra...

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

E un Nikon D300S.

Faci poze in modul manual?

Biotop Malawi || Biotop Amazon
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sa nu uitam ca exista si talent. Si cand s-a facut lumea, cineva acolo sus l-a impartit.

Dar exista si straduinta, si important sa incepi cu pasi mici. Ce inseamna F-ul si cum se pupa cu timpul de expunere... Dar astea Maestrul Pomi le stie.
Si apoi PESTII, pai pestii aia fac totul dom`le. Ei tipau in mii de culori la aparatul ala. Ei se intorceau la camera si zambeau.

LE Iar talentul Dvs, Domnule Calin este pus la incercare cu solutionarea si manageruirea unui transport FULL la Cluj!

This message was edited 1 time. Last update was at 08/02/2011 00:36:48


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
pesticu
Member
[Avatar]

Joined: 10/06/2010 00:46:07
Messages: 114
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

frumos frumos la adunare !!!!!! multumiri lui crys pt gazduire
acum ramine sa stabilim data la care mergem peste pomi ..............dupa care va astept si pe la mine.
cred ca o ocazie buna ar fi sa ne vedem cind zice bobesku ca a venit mincarea.
un mic amendament as avea pt viitoarele intilniri - poate reusim sa venim fara masini, astfel incit sa putem ciocni citeva beri .......parca atita suc nu face bine....
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

imi cer scuze...dar eu, de cand am lansat postarea, am ramas cu ochii in poze si entuziasmat foarte tare de reactiile voastre, am uitat sa va mai si raspund

va multumesc mult pentru apreciere , tuturor!

meritul pentru imortalizarea pestanilor este 100% al lui Pomi caruia ii multumesc inca odata. si sa nu l uitam nici pe Pesticu care a creat conditiile propice prin aducerea acelei "scule"
pasiune , talent si..neaparat sa ai si cu ce..cam asta i reteta universal valabila

calinu, nu fii suparat! noi doi trebuie sa ne luam de manuta in privinta fotografierii..mai bine i lasam pe altii ... si vorba lui Bobesku, pasteaza ti talentul si maiestria pentru cand vom avea nevoie de ele in faza finala a relocarii africanilor...Doamne ajuta!

pomi, bineinteles, repetam figura la tine !

ps. s a vazut cat am fost de aiurit..am postat 2 poze la fel iar pe la inceput am si comis o cu exprimarea

"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Meriti toate aprecierile! Crys, m-am simtit excelent la tine. Esti un om deosebit, si asta se reflecta inclusiv in ce se vede si la acvariul ala.

Oameni buni, pozele astea NU se compara cu realitatea. Nu ca nu ar fi reusite pozele, sunt de exceptie! Dar vazut in realitate te hipnotizeaza. Jos palaria!

This message was edited 1 time. Last update was at 08/02/2011 01:36:36


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Foarte frumos setul de poze, te cam lasa cu gura cascata.

Bravo voua! Si eu ma alatur gastii care spera ca acest acvariu nu va deveni doar o amintire.

Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

no commnet
un acvariu de vis, vorba lui @bobesku,BIJUTERIE
@malawi_cys,indiferent unde vei pleca iti doresc tot binele si sa impresionezi si acolo cu talentul tau

fostul user ozy
[WWW]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com