[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
"Marele African" 200x60x60 - a la malawi_crys  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
pesticu
Member
[Avatar]

Joined: 10/06/2010 00:46:07
Messages: 114
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

eu consider ca a fost un 1 mai prea scurt ......ar fi trebuit sa tina cam 48 de ore .
ma bucur tare mult ca am reusit sa ne stringem si la mine, si va anunt pe acesta cale ca sunteti oricind bine venit, si la orice ora.
ca si concluzie pt acest 1mai, este faptul ca monstruleti lui crys ma surprind de fiecare data cind ii vad. sunt din ce in ce mai mari, mai frumosi si mai interesanti. a trebuit sa stau/stam cu ochii lipiti de geamul acvariului aproape 1 ora ca sa ne potolim placerea de ai admira.
pina la urmatoare intilnire, sa ne-auzim cu bine.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mda, ce sa zic... Suuuuuperbi!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

pesticu wrote:eu consider ca a fost un 1 mai prea scurt ......ar fi trebuit sa tina cam 48 de ore .
ma bucur tare mult ca am reusit sa ne stringem si la mine, si va anunt pe acesta cale ca sunteti oricind bine venit, si la orice ora.
Pai mai venim.

Desi ne cunoastem de putin timp, pot spune ca m-am simtit de fiecare data, atat la Pomi, Crys dar si Pesticu, atat de confortabil, de parca eram la mine acasa sau ne cunosteam de ani de zile.
Spre exemplu, acum de 1 Mai nu mai plecam de la Crys, ma instalasem confortabil, a trebuit consoarta sa-mi dea un ghiont scurt, ca ati fi plecat fara mine

Deci, unde sunt pozele? Poze! Poze!

This message was edited 2 times. Last update was at 03/05/2011 23:18:14


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Pun doar una momentan, ca un "teaser".

Nu va ingrijorati, nu e ceea ce pare


image

Biotop Malawi || Biotop Amazon
pesticu
Member
[Avatar]

Joined: 10/06/2010 00:46:07
Messages: 114
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

pomi wrote:Pun doar una momentan, ca un "teaser".

Nu va ingrijorati, nu e ceea ce pare


image



CE MAESTRU !!!!!!!!!!!!!!!!!
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

Pomi, dai emotii publicului! si mai imi pui in cap si organizatiile pentru drepturile necuvantatoarelor

Foarte tare "aranjamentul"!!!

insa, pentru cei care mai putin familiarizati cu marii pradatori africani, se cuvine sa dam o explicatiune> ceea ce vedeti este departe de modalitatea de urmarire si de atac a prazii , specifice acestui pradator...in realitate, Aristochromis ul se apropie subtil de victima dintr o parte, tintind invariabil capul, iar forma ca de sageata, apaltizata puternic, il ajuta sa o faca pana la o distanta primejdios de mica pentru nefericitul castigator al unei astfel de intalniri...se inclina foarte mult , aproape perpendicular spre capul pestelui ..pana aici totul se petrece cu meticulozitate si lentoare pot spune..practic, Soimul de Malawi se asaza pentru lovitura de gratie...pana la acest punct, acest tip de comportament a fost observat de subsemnatul insa niciodata nu am surprins momentul atacului propriu zis chiar daca , dupa cum ati putut vedea in acel clip , a existat o singura victima a acestora .
Mai pot spune ca acesti pradator nu "alearga " niciciodata dupa prada...daca " pozitionarea " initiala nu le reuseste , atunci abandoneaza si o reiau cu prima ocazie.
Ca si o concluzie, acest peste magnific nu trebuie tratat ca fiind o "fiara" sangeroasa care "rade" pestii dintr un acvariu. Este un pradator prin excelenta ale carui instincte primare sunt acolo, intiparite in ADNul sau, si se pot potenta ,activa sau atenua in functie de conditiile oferite de acvariu in care traieste. Daca in colectivul de pesti nu exista exemplare de dimensiuni reduse care sa poata fi inghitite , Aristochromis ul nici macar nu se va deranja sa si iroseasca rezervele de energie pentru a vana. O dieta variata, bogata in proteine il va face un "pestisor" bland, care nu va suporta comparatie cu mult mai temperamentalele Mbune.

Ma bucur nespus de mult ca, atat cat mi a stat in putinta, am adus in atentia africanistilor de pe la noi si probabil le am starnit si interesul pentru acest peste care este si singurul reprezentant al genului Aristochromis.

Si ca o recomandare , pentru cei care dispun de spatiu , nu ezitati in a l include pe lista de achizitii! Nu veti regreta! Trust me!
p.s. si nu uitati si de Fossie!

This message was edited 2 times. Last update was at 04/05/2011 00:26:54


"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
vidockq
Junior member

Joined: 18/11/2010 15:18:52
Messages: 83
Location: Sibiu
IP:
Offline

Subscriu,

Dintre cei 2 Aristocromisi, care acuma stau in 900L, niciunul nu a atacat cele 2 mbune care au mai ramas prin acvariu (m-am chinuit cu Crys 2 zile sa prindem toti pesti si nu am reusit) pentru ca sunt hranici la ore fixe ceea ce se transcrie in evitarea de a consuma energie pentru o vanatoare.
Intradevar cand au fost introdusi, fiind flamanzi de la cele 2 zile de post inaintea transportului, erau de multe ori in pozitie de atac
Dar pana la urma si-ai linistit foamea cu legume :

Malawi Biotop: http://www.youtube.com/watch?v=2c9d-QbjvF8
[Email] [WWW] [Yahoo!]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

image

Biotop Malawi || Biotop Amazon
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

Iata ca astazi am intrat in posesia pozelor "lucrate" de maestrul Pomi..bineinteles ca nu am pierdut nicio clipa si le am si postat..ce sa i faci?! incerc sa ma mai laud si eu cat inca mai am cu ce

Poza care ma unge pe suflet cel mai mult..Aristo cu gura cascata..
image

image

image

image

si o pereche de Malawi Hawk
image

Fossorochromis rostratus..masculul dominant
image

Protomelas similis
image

si nu putea sa lipseasca Dimidiochromis compressiceps..un peste care este foarte greu de imortalizat , chiar si cu un aparat profi..ma refer la faptul ca fotografia nu reda realitatea intrutotul..
image

un Delfin tinerel
image

Multumesc mult Pomi!!!

Voi posta si cateva poze "calde" facute de mine cu o zi in urma..diferentele de calitate sunt mai mult decat stridente
Acestea sunt micile stiuci la nici o luna de la venirea pe lume...cresc foarte greu..nu stiu daca veti intelege mare lucru din ele
image

image

image

O poza de grup
image

Cei doi Mari..
image
image
Niste solzi colorati
image

Fosso subdominant
image
image
image
image

Aristo..
image


Aristo "burtos"..au mancat cu totii ca spartii in acea zi..abia mai respirau..a urmat bineinteles , o zi de post negru ..
image

toate bune!

"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
MAYA
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/06/2010 03:53:40
Messages: 554
Location: Bucuresti-Brancoveanu
IP:
Offline

Foarte frumos

http://africancichlidsofmalawi.webs.com/apps/photos/album?albumid=13940198

[WWW] [Yahoo!]
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

desi mi e greu sa pomenesc despre ceea ce urmeaza, trebuie totusi sa o fac...

iata ca am ajuns si la sfarsitul povestii acestui acvariu in formula pe care o cunoasteti..povestea locatarilor continua la Sibiu in noua lor casa prin grija colegului nostru Vido.
voi puncta momentele importante ale "translocarii" pestilor.

undeva la sfarsitul lunii aprilie a avut loc prima etapa cand am testat capacitatea noastra de transport, selectand exemplarele cele mai "micute" cu putinta pentru a fi transportate la Sibiu. nu au fost probleme deosebite , exceptand faptul ca am ajuns cu masculul de Livingstonii pe "uscat" in urma inteparii pungii.

etapa finala, s a consumat miercuri 08.06.2011. desi , initial, hotarasem sa i transportam impreuna cu Vido, am renuntat la idee si am decis sa nu l mai punem pe drumuri si pe dansul. asa ca ne am luat inima n dinti si am pregatit transportul asa cum am stiut mai bine.
mentionez faptul ca atat eu cat si sotia eram ff stresati si ingrijorati de faptul ca nu vom reusi sa ajungem cu cei 2 monstruleti Fosso in viata la Sibiu.
Logistica necesara pentru transportul a circa 20 exemplare, majoritatea de dimensiuni mari si foarte mari: 30 saci de plastic 100cm x 50cm, 15 pungi Tetra, saci negri de gunoi, Acclimol si pastile JBL de oxigen.
Am avut nevoie de cutii de carton insa legea lui Murphy a functionat si acum, nici urma de ele pe la magazine atunci cand ai nevoie. Am reusit sa facem rost de vreo 3 cutii micute, milogindu ne efectiv prin piata, in care a incaput doar cate un sac cu cate un peste. Ca sa compensam , am folosit sertarele unui dulapior de plastic din baie si galetile disponibile prin casa.

operatiunea a inceput la 1,30 noaptea si ne doream sa nu dureze foarte mult insa am reusit sa terminam ambalarea la ora 4,30 dimineata cand am si plecat direct catre Sibiu. au fost 3 ore de foc in care nici sa discutam intre noi nu am mai reusit.
am ambalat pestii in ordinea crescatoare a marimii lor , cei mai mici practic au stat si cel mai mult ambalati . cei 2 Fossorochromisi au fost prinsi ultimii .
fiecare peste mare a fost ambalat in cate 2 saci cu cate o pastila de oxigen si 3ml Acclimol, sacul negru pus in a 3a faza asigurand intunericul necesar pentru ca pestele sa ramana calm in timpul transportului.
am avut cativa pesti care au spart primul sac . pe cei 2 Fossorochromisi(in jur de 30cm fiecare) si masculul de Aristochromis i am tratat oarecum special in sensul ca am "tapetat" 3 galeti cu cele 3 randuri de saci , in acest fel evitand gaurirea lor si asigurand astfel un spatiu mai generos , bula cu aer fiind practic inafara galetii. oricum am realizat ca dimensiunile sacilor adica acei 50cm cat aveau deschiderea, erau chiar insuficiente pentru cei doi monstruleti. au stat cam inghesuiti in cei 10 L de apa dar pana la urma solutia s a dovedit a fi una cat se poate de buna.

la ora 8 dimineata am ajuns in Sibiu, obositi si cu inima stransa pentru ca nu stiam ce avea sa ne rezerve deschiderea sacilor.
spre usurarea si fericirea noastra, toti pestii au ajuns in stare excelenta , s au acomodat si colorat foarte repede in noua lor casa. exceptie a facut doar un mascul de Placidochromis phenochillus care nu a rezistat transportului dar era de asteptat acest lucru dat fiind faptul ca de cand a ajuns la mine a fost o fire bolnavicioasa.
conteaza enorm felul in care i ambalezi, conteaza si amarata aia de pastila de oxigen dar si Acclimolul..asta e clar.

putem spune ca ni s a luat o piatra de pe inima prin faptul ca am reusit sa i vedem pe toti mutati cu bine desi imaginea acvariului gol este mai mult decat dureroasa..eu, chipurile,ma tin mai tare...dar asta i viata ..

nu ne ramane decat sa le urmarim evolutia acolo in Ardeal si sa ne "delectam" de la distanta cu imaginile si clipurile pe care ni le va oferi noul stapan de acum incolo.
Vido, sa ti traiasca, sa fie sanatosi si sa te bucuri de ei ! ..si sa vedem niscaiva puiuti de Malawi Hawk sau Fosso...asta ar fi incununarea efortului nostru si un mare cadou totodata!

nu voi cere inchiderea acestui topic aici desi practic existenta acestui acvariu a luat sfarsit odata cu mutarea locatarilor lui..

voi posta acum un filmulet lung facut asa ca de final, cu cateva ore inainte de a incepe ambalarea pestilor.
http://www.youtube.com/watch?v=nhmur_x7oRI

si, deocamdata, primul clip cu inceputul ambalarii pestilor..atat am reusit sa uploadez pe youtube pentru moment:
http://www.youtube.com/watch?v=SADjovUjlxk

Multumesc tuturor celor care ati fost alaturi de mine si au urmarit evolutia acestui proiect si, in special, grupului de africanisti pe care i am cunoscut si "live" si cu care imi doresc sa intretin legatura creata chiar daca nu voi mai fi aici!


This message was edited 1 time. Last update was at 10/06/2011 21:19:18


"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
mihai86
Member
[Avatar]

Joined: 27/03/2008 15:35:48
Messages: 285
Location: Constanta
IP:
Offline

Domnule, a fost un privilegiu si o bucurie, sincer, sa urmaresc acest post cap-coada, de la asamblarea acvariului, fixarea decorului, echipamentelor ... introducerea pestilor, pana la ultimul filmulet: un acvariu deosebit, foarte bine ingrijit, matur, care a gazduit niste exemplare superbe, pana la acest post doar in documentare am vazut asemenea pesti. Nu te cunosc personal, dar se vede ca esti un om meticulos, grijului, sensibil (in ciuda dimensiunilor mari ) care a pus munca, pasiune si suflet in realizarea acestui proiect. Sa vezi bazinul gol e dureros, dar sti ca pestii sunt pe maini bune. Daca din prima incercare ai realizat un bazin superb sunt sigur ca urmatorul va fi si mai si.
Inchei multumindu-ti pentru ultimul spectacol (video) cu pestanii in bazinul lor original, foarte frumos!
Iti doresc tot binele din lume si sanatate!

Don't force it ... Get a larger hammer.
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Ce pot asa zic e ca, imi pare nespus de rau ca pleci din tara si ca desfiintezi acest proiect minunat, dar pe de alta parte sunt bucuros ca am urmarit proiectul din prima zi.

Imi aduc aminte cu placere de zilele in care ne-am adunat sa vedem pestanii LIVE si i-am bagat in sesiuni de pozat, alaturi de Boby si Pesticu.

Cum ti-am zis si pe mess, astept deschiderea unui nou jurnal, din Italia, cu un bazin mai mare, mai tare si pesti cel putin la fel de deosebiti.

A rivederci!

Biotop Malawi || Biotop Amazon
lacusta77
Junior member
[Avatar]

Joined: 27/06/2010 10:03:47
Messages: 53
Location: Caracal
IP:
Offline

I-mi pare rau sa vad ca acest acvariu ajuns la "capat de linie".
Acvariul tau a contribuit la decizia mea de a-mi face un mic "monstru" pentru ciclide (inca proiect).
I-ti doresc tot binele si asteptam un nou acvariu de la tine dupa ce te instalezi confortabil pe noile meleaguri.

Un soldat va lupta mult si din greu pentru o bucatica de pamblica colorata. (Napoleon Bonaparte)
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Of, Crys. Nu-mi gasesc doza de umor, de data asta. Ma bucur enorm ca ne-am cunoscut, esti un om deosebit.
Ma bucur si pentru stiucile tale, si sunt convins ca Vido va avea grija de ele. Pestiucii care i-am luat de la tine se simt ca acasa, ba chiar incep ritualurile si presimt ca vor scoate puiuti in viitorul apropiat.
Revenind, un ochi imi plange la vederea bazinului tau gol, dar celalalt rade stiind ca pleci la mai bine.
Iti doresc numai bine si astept acvariul din Italia, care sunt convins ca va fi mai frumos.
Nu iti spun inca la revedere, va asteptam la o ultima vizita.

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
pesticu
Member
[Avatar]

Joined: 10/06/2010 00:46:07
Messages: 114
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

Am sa fiu in asentimentul colegilor acvaristi/forumisti (cum ar zice boby) , si am sa-ti spun ca imi pare rau ca a trebuit sa renunti la un asa acvariu (unic prin partile noastre, pana la proba contrarie), insa imi vine mai mult sa ma bucur pt tine si alaturi de tine, stiind ca se apropie ziua cand o sa pleci din mizeria asta de tara, si stiu cat de mult iti doresti treaba asta. Cu siguranta nici in Italia nu umbla pestii cu covrigi in coada (doar suntem pe un forum de specialitate ), dar am convingerea ca e mult mai bine ca in romania.
Ma bucur tare mult ca te-am cunoscut, si ca intr-o perioada asa de scurta am devenit destul de apropiati formand alaturi de Pomi si de Boby o mica bisericuta . Iti doresc ca acolo unde mergi sa dispui de suficient spatiu astfel incat sa reusesti sa faci un bazin de 2 ori mai mare fata de cel in care ai avut stiucile......iar cand o fi gata populat sa ne dai de stire, ca Italia nu e asa departe, si intr-un weekend poate te trezesti cu noi acolo .
Multa bafta !!!
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com