[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
"Marele African" 200x60x60 - a la malawi_crys  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

hai sa mai miscam acest topic "imbatranit" atat cat mai permite timpul...timpul lui e pe terminate...cam asta i realitatea , din pacate

ce s a mai intamplat pe la noi prin ograda?!
monstruletii cresc..se fac din ce in ce mai frumosi..se iubesc ...

pomeneam in ultimul post de o depunere a Fossorochromisilor...s a intamplat la 2 zile dupa acea sedinta foto...am reusit sa fac niste poze ..una dintre ele, aranjata un pic de maestrul Pomi pentru ca avea reflectata in ea cutia Eheimului, a fost declarata "Photo of the month "- februarie, undeva peste hotare..nu pot sa nu ma mandresc cu asta a fost de fapt un fel recunoastere oficiala a frumusetii acestor monstri blanzi...

aceasta este>

image

si altele din acelasi calup>
image

image

image

image

cei doi masculi intaratati..
image

un clip scurt>
image

si ca sa revenim in zilele noastre..masculul de Dimidiochromis compressiceps s a facut o nebunie..albastru metalizat...iar acum 10 zile, chiar in ziua in care am primit vizita lui Vido, a depus iar femela duce sarcina pana acum cu bine...a fost cu noroc *(vido).o sa prezint un clip facut de consoarta mea, carcita intr o laterala a acvariului..calitatea lui este slaba..oricum a prins esentialul



saptamana viitoare, la sfarsit , ar trebui sa vedem si puiutii de stiuca..

si la final, ca tot v am plictisit destul, un clip lung cu acvariul..sper sa va placa!



toate cele bune!

"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
pesticu
Member
[Avatar]

Joined: 10/06/2010 00:46:07
Messages: 114
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

Bravo Crys !!!!!!!!!!!!
Felicitari pt premiu, si pt filmare. Masculu' de stiuca s-a facut intr-adevar frumos...........si cind te gindesti ce uriti sunt cind sunt mici...
Super
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

multumesc mult @pesticu

multa rabdare trebuie sa ai cu haplocrominele..sunt ca in povestea aia "Ratusca cea urata"..isi dezvaluie adevarata fata in toata splendoarea ei dupa o asteptare de cel putin 2 ani, in marea majoritate a cazurilor...si cred ca asta i si farmecul..daca ar fi toti colorati de la inceput, ai ajunge sa nu te mai motiveze indeajuns.
din pacate, acest grup de pesti mai are mult teren de castigat in ceea ce ne priveste..la noi sunt departe de a fi apreciate la justa valoare

"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

malawi_crys wrote:hai sa mai miscam acest topic "imbatranit" atat cat mai permite timpul


Cristi, topicul tau este ca vinul: pe masura ce trece timpul, devine mai bun, se desavarseste.

Pana pleci, sper sa mai prind o vizita sa vad monstruletii.

Biotop Malawi || Biotop Amazon
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

pomi wrote:
malawi_crys wrote:hai sa mai miscam acest topic "imbatranit" atat cat mai permite timpul


Cristi, topicul tau este ca vinul: pe masura ce trece timpul, devine mai bun, se desavarseste.

Pana pleci, sper sa mai prind o vizita sa vad monstruletii.


multam @pomi...va asteptam cu drag.

"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cum zicea si Pomi, acvariul tau este ca vinul vechi. Superb!!
M-am inscris oficial, dupa indelungi negocieri intr-o conferinta , la vizionarea acestui extraordinar acvariu.
Asa ca imi voi lua consoarta si a proxima Crys
Sa ne vedem cu bine.

This message was edited 3 times. Last update was at 20/04/2011 23:13:30


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

Am revenit mai devreme decat spuneam cu un "bonus_cadou" de sarbatori...
In seara aceasta , desi femela de Dimidiochromis compressiceps avea doar 16 zile de la inceputul "sarcinii", am hotarat ca este timpul sa vedem puiutii. In plus ne a fost frica sa nu pierdem pretioasa "incarcatura" dat fiind faptul ca trebuia sa facem schimbul de apa si in acest fel mamica se putea stresa.
Tot ce pot sa va spun este ca am fost frapat de dimensiunea reala a femelei scoasa afara din apa (cand sunt in acvariu , dimensiunile sunt distorsionate) dar si de forta gurii ei (am depus ceva efort sa i o deschid) .
Suntem fericitii parinti adoptivi ai unui grup de aproximativ 50 de stiuci mititele care inca nu au scapat de saculetul vitelin.
Consoarta mea a imortalizat momentul(pe ea s o "certati" pentru calitatea filmarii )

enjoy!



"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Calitatea filmarii este super ok, nu avem de ce sa certam pe nimeni .
Wow, vorba ta, cat de mare e pestele (tinut in mana)!... sa-ti traiasca puiutii si sa va bucurati de ei!



PS: Uitandu-ma la numarul de pesti, la dimensiunile generoase ale bazinului si la "forta" jeturilor de apa , imi vine greu sa cred ca pestii tai se mai sperie de ceva .

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
pesticu
Member
[Avatar]

Joined: 10/06/2010 00:46:07
Messages: 114
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

...a bagat stiuci la alimentara
felicitari !!!! sa-ti traiasca.
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sa-ti traiasca! Mi-a placut cat de lejer ai prins femela, parca i-ai fi spus dinainte "haide fata, ca te filmam"
Felicitari!

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

va multumesc tuturor pentru apreciere!

@Koala, ba avem ce sa i reprosam tremuratul imaginii si faptul ca nu a stiut cum sa faca sa nu mi apara picioarele de amant parasit in cadru .
Intr adevar, cum spuneam, dimensiunea reala a femelei ne a frapat , ca sa nu mai spun ca grupul de 3 Compressiceps "joaca la piticii" acvariului. O sa incerc sa nu uit ruleta cand va veni momentul sa i scot din apa pe cei 2 Fossie care sunt in varful piramidei dimensiunilor.
Apropo, pomeneai de jeturile de apa..eu sunt convins ca acestea isi pun amprenta asupra formei fizice a pestilor, un curent puternic de apa forteaza pestele sa faca miscare si in felul acesta sa creasca frumos si viguros...iar de speriat , nici vorba..daca ai in mana un cub de "papa bun" ,sunt in stare sa ti ia mana cu totul
Profit de aceasta ocazie si te felicit @Koala pentru "Ciocolatele" dumitale si pentru "documentarele" legate de activitatea lor ..pot spune superbi desi pana acum nu am descoperit "mirajul" ciclidelor sud americane.*(dar am tot timpul la dispozitie )

@pesticu, stiucile bagate la alimentara s au si dat , pe sub mana, pana la ivirea zorilor
lasand gluma la o parte, in cele 2 luni si ceva cat mai avem de stat in tara, o sa incercam sa ne bucuram cat mai mult de pestii ramasi la noi (pentru ca o parte din ei vor pleca chiar saptamana aceasta catre noua casa din Sibiu) si probabil , aceste stiuculite vor fi ultimele de care ne vom desparti.

@bobesku , calitatile mele de "pescar" sunt ca si nule..norocul prostului se numeste ...femela era moarta de inanitie, de aceea si lentoarea miscarilor ei..gandeste te ca 16 zile nu a pus gura pe nimic..o vedeam cum evita curentul de apa pentru ca nu i mai putea face fata..oricum, faptul ca s a lasat prinsa asa usor, a scutit o de un stres suplimentar, asta i clar...scoaterea puilor in acest mod, pentru femela , nu este unul tocmai indicat..sunt adeptul "metodei naturale", in care mama isielibereaza puii cand stie ea dar in cazul de fata am recurs la stripare pentru a nu risca pierderea puilor, mai ales ca joi va trebui sa plecam impreunacu pestii la Sibiu.
ps. ne vedem week end ul asta, da?!

voi reveni cu poze pentru ca am programat o sedinta foto , acum cat mai avem toti pestanii acasa..in felul acesta , vom ramane si noi cu ceva ..cu amintirea unui acvariu care , pentru aproape 2 ani, a fost ca si copilul nostru..

toate cele bune!



"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Lejereanu rau ai prins femela, mare noroc. Eu cu pesticu ne-am chinuit vreo 4 ore sa prindem niste femele la mine in acvariu, gusate de vreo 20 de zile.

Felicitari pentru pui si drum bun la Sibiu.


Biotop Malawi || Biotop Amazon
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Domnu` Pomi... 4 ore!!! Pai si la un mascul de caeruleus cat stam?!
Bine ca ai zis, o sa vin pregatit cu camasa de noapte si mai multe sticle ca sa ne hidratam in timpul procesului

@Crys, ne vedem sambata!

This message was edited 1 time. Last update was at 26/04/2011 17:22:32


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Pe mascul il pacalim repede cu hrana, ca o sa ii tin nemancati cu o zi inainte sa il prindem.

Biotop Malawi || Biotop Amazon
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mie nu-mi vine deloc sa rad cand aud faze din astea, cu pesti care-si sfideaza stapanii ... eu am capotat nevos dupa numai o ora, atunci cand am vrut sa prind ceilalti 3 temporalis .

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

pomi wrote:Lejereanu rau ai prins femela, mare noroc. Eu cu pesticu ne-am chinuit vreo 4 ore sa prindem niste femele la mine in acvariu, gusate de vreo 20 de zile.

Felicitari pentru pui si drum bun la Sibiu.



@pomi, habar n ai tu care i secretul cu "pescuiala" rapida
nu stiu daca ar trebui sa l dezvalui , nu de alta , dar ar fi pacat sa va "modificati" ustensila de prins aka Minciogul , dupa modelul celui folosit de mine

viteza si forta atacului in momentul prinderii pestelui stau tocmai in gaurile aparute odata cu trecerea timpului peste minciogul meu din i.e.n

de fapt, cei care au trecut pe la mine, imposibil, sa nu fi remarcat starea jalnica a uneltelor mele..si totusi, iata ca se poate si cu gauri in minciog si "too fast"

Don t try it home!

"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

Intaiul Mai "muncitoresc", chiar daca s ar fi cazut sa l petrec cuminte acasa dupa zilele de vacanta superbe de la Sibiu, l am petrecut in compania celor care fac parte din "lumea"mea, lumea africanistilor(apropos).
Asadar, intalnirea planificata a avut loc si s a desfasurat in 2 etape > prima la domnu Pesticu , unde am admirat impreuna cu Pomi si Boby, acvariul superb al gazdei iar a 2a faza s a consumat la mine, in formula completa (adica si consoartele unora dintre noi)
Bineinteles ca nu am pierdut ocazia , poate ramasa unica, de a l "utiliza" pe maestrul Pomi care din nou a reusit niste cadre perfecte. Multumiri pe aceasta cale !!
Imaginile vorbesc de la sine.

Masculul dominant de Aristochromis a fost cel mai cuminte model. A pozat in toate ipostazele posibile, unele chiar inedite si greu de surprins pe pelicula. Vi le voi prezenta in stare pura fara retusuri >EnjoY!

Aceasta este cea care mi se pare The best of the best> O gura imensa garnisita cu niscaiva dintisori (daca va uitati mai indeaproape)..Un pradator care abia acum incepe sa si arate adevarata frumusete..

image

O alta similara dar dintr un alt unghi..
image

image

image

din fata..
image

image

iata si o femela..
image

o poza cu prietenul Fossie in fundal..
image

si acum, cateva cadre cu Fossorochromis ii care nu s au lasat asa de usor pozati..

Masculul urias, peste 25cm, subdominant ..
image

image

image

si Boss ul dominant ..insa preferatul meu este celalalt..

image

image

o stiuca "mititica" pe langa Fossie>
image

si o "fetita mare">
image

Acestea sunt doar o selectie..Mai avem si cu restul locatarilor "insa despre acestea, vom vorbi in episodul viitor"

"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Nu ai mai avut rabdare .....


Te anunt cand sunt gata pozele "oficiale"

Biotop Malawi || Biotop Amazon
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

pomi wrote:Nu ai mai avut rabdare .....


Te anunt cand sunt gata pozele "oficiale"


M a mancat rau si gata
No more comments

"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Le vrem p-alea oficiale dom`le... ce facem aici?!

PS A fost un 1 Mai de vis. Am vazut niste acvarii de vis. Cel al lui Pesticu aranjat atat de cochet cu pietrele alea, si dansul ametitor al mbunelor m-au dat pe spate.
Iar acvariul tau Crys, o sa-mi ramana la suflet.

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com