[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Black sands  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
mogo
Member
[Avatar]

Joined: 01/08/2010 13:05:03
Messages: 162
Location: Dej-Cluj
IP:
Offline

Dragi colegi se pare ca ne reintalnim cu un nou jurnal...dar de data aceasta la alta categorie.
Dupa cum unii stiti deja...m-am hotarat sa trec la cichlide...sper sa ma atraga si sa nu ma plictiseasca...desi nu cred asta pt. ca intotdeauna mi-au placut...unii colegi au zis ca maxim 3 luni o sa rezist fara plante...asta ramane de vazut..nu bag mana in foc...de aceea apelez la "cichlidarii" mai vechi,sa ma ajute sa obtin ceva frumos si aici ma refer la specii de pesti sau vietati care merg intr-un bazin cu cichlide.
Vechiul acvariu de 350L l-am vandut cu capac,lumina...si tot ce era in el,si dupa cum stiti acel bazin a avut parte de ceva setup-uri minunate..o sa-mi fie dor de ele

Sa revenim la noul bazin care o sa gazduiasca cred ca un setup malawi si sper sa reusesc sa obtin ceva frumos..
cateva date despre noul bazin ..

acvariu - 160 lungime , 60 latime , 48 inaltime

filtrare - 1 filtru DIY 1000 l/h + 1 filtru JBL intern 1000 l/h + saptamana viitoare ma pun pe treaba la inca un extern DIY mai mare 1500 sau 2000l/h

lumina - 2X80W T5 JBL SOLAR MARINE DAY ULTRA

vietati - ei bine aici va cer putin ajutor...as dori sa-l populez cu ceva deosebit si astept propuneri de la cei care au habar de ceva specii interesante...si aici nu ma refer doar la pesti...si alte vietati ce ar putea convietui cu cichlidele

Aceste fiind spuse nu-mi ramane decat sa astept sfaturi de la voi...

O sa pun si ceva poze cu setup-ul dar putintel mai incolo..
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Daca pui prima poza, sigur starnesti un val de comentarii

Biotop Malawi || Biotop Amazon
bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

Am trait sa o vad si pe asta. Gradinarul mogo trece la crescut animale. II doresc succes!

Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
mogo
Member
[Avatar]

Joined: 01/08/2010 13:05:03
Messages: 162
Location: Dej-Cluj
IP:
Offline

gresit bobi...nu am fost nici pe departe gradinar....te las pe tine...

deci dupa cum am promis...o sa va arat si ceva poze cu ce am lucrat,dar deocamdata fara pestani..

image

Uploaded with ImageShack.us

image

Uploaded with ImageShack.us

image

Uploaded with ImageShack.us

This message was edited 2 times. Last update was at 09/05/2011 20:46:12

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

O sa zica lumea ca sunt carcotas, da' asta e parerea mea:

- pietrele acelea nu se preteaza la decorul ala... adica, forma lor "nu bate" cu aranjamentul.
- biotopul malawian e plin de bolovani mari, rotunzi... genul "pietre de rau"...
- imi place foarte tare ideea nisipului negru si a fundalului negru.

Desigur, e doar o parere subiectiva si personala.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

mogo ti-ai darimat casa? )

serios vorbind acum, ce-i cu ingramadeala asta de bolovani, aiurea asezata?

Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
mogo
Member
[Avatar]

Joined: 01/08/2010 13:05:03
Messages: 162
Location: Dej-Cluj
IP:
Offline

koala: da stiu la ce te referi..dar mie mi-a placut mai mult asa decat cu bolovani rotunzi...

bobi: )ce cauti aici la bolovani? nu-ti taie coasa ?hahaa scuza-ma ca nu am avut un liniar sa-i aliniez pe toti muahahaa

This message was edited 3 times. Last update was at 10/05/2011 14:41:34

pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

koala wrote:O sa zica lumea ca sunt carcotas, da' asta e parerea mea:

- pietrele acelea nu se preteaza la decorul ala... adica, forma lor "nu bate" cu aranjamentul.
- biotopul malawian e plin de bolovani mari, rotunzi... genul "pietre de rau"...
- imi place foarte tare ideea nisipului negru si a fundalului negru.

Desigur, e doar o parere subiectiva si personala.


Da si nu!

Sunt c ateva locuri unde pietrele sunt si ascutite, gen Membee Reef:


Biotop Malawi || Biotop Amazon
vidockq
Junior member

Joined: 18/11/2010 15:18:52
Messages: 83
Location: Sibiu
IP:
Offline

E perfect designul. Ma bucura enorm sa vad si altfel de acvarii, decat sa copiem de la unu si la altu... Biotop oricum nu avem pentru ca ar trebuii si rapitori si alge-eaters acolo si nimeni nu o face din placere.
E de admirat ca acuma cand toti, chiar toti copiem de la unu la altu Acei + Caeruleusi (nu o zis in semn de rau sa nu ma intelegeti gresit) ci doar m-am saturat de acelasi design; e frumos sa vezi ceva nou, o viziune noua asupra unui aquascape.
Pana la urma asta ne face deosebiti in felul nostru, diferentierea, micile sau marile diferente care fac totul. Nu o sa tin minte 10 acvarii la fel dar o sa il tin minte pe acela cu nisip negru cu siguranta.
Iar daca are grija ca pune in el si cum ii combina, respect lui ca a avut o viziune noua si a pus-o in aplicare.

Uitati-va la nemti, ei au o deosebita de mare grija la acvarii si la pesti, dar nici un acvariu nu seamana cu al vecinului, fiecare se exprima in felul lui, de exemplu:


Acvariu foarte frumos de Hap's, bine ingrijit si pesti sanatosi. Desigur nu vei gasi in lac Cryptocoryne Balansae dar efectul e superb si intradevar iti induce o stare de bine.

This message was edited 1 time. Last update was at 10/05/2011 19:47:35


Malawi Biotop: http://www.youtube.com/watch?v=2c9d-QbjvF8
[Email] [WWW] [Yahoo!]
mogo
Member
[Avatar]

Joined: 01/08/2010 13:05:03
Messages: 162
Location: Dej-Cluj
IP:
Offline

da vidockq...ai dreptate in tot ce ai zis...si inca ceva...ia ganditi-va cat de mare o tot tinutul malawi....si sa nu-mi spuneti voi ca peste tot e la fel si numai bolovani rotunzi....sunt multe feluri in care poti face un setup malawi...
va rog sa nu va plafonati doar la un anumit fel de setup...va dati seama ce s-ar intampla daca ar fi toate acvariile la fel?...nu nu...asa ceva nu se poate...hai sa diversificam putin si sa studiem putin tinuturile malawi si tanganyka mai atenti...eu chiar m-am uitat putin la ceva filmulete din salbaticie...si pot sa zic cu mana pe inima...ca am facut ce trebuia in bazinul meu...si m-am gandit foarte bine si am sa merg pe tanganykani chiar daca am sa modific foarte putin ceva la setup,eventual sa bag ceva cioate groase pe langa bolovani...cred ca la tanganykani merge.....deja am intrat in posesia a 10 pesti...o sa va pun si poze...curand

va multumesc ca ma sustineti..

This message was edited 3 times. Last update was at 10/05/2011 20:35:03

bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Vido... Vido... Nu-ti te lasi de plante... Te mananca.

Mogo, mie imi place setupul tau. E deosebit. Dar nisip negru si biotop Malawi nu ai sa vezi.
Dar arata f f bine. Am mai vazut pe afara genul asta. Pietrele sunt interesante. Exact cum spunea si Pomi, mai sunt locuri in Malawi cu pietre colturoase.
Daca vrem strict biotop, de multe ori natura arata mai aspru decat ce putem realiza la noi in acvariu.
Iti urez bafta, la capitolul hardscape stai bine.

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
mogo
Member
[Avatar]

Joined: 01/08/2010 13:05:03
Messages: 162
Location: Dej-Cluj
IP:
Offline

mersi bobescu...ma bucur ca-ti place...cat despre nisipul negru asta am vrut de la inceput...daca l-ai vedea live...ai vedea ca nu e chiar negru...;)
o sa va arat o poza cum e mai exact...
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Deja ai trecut la Tanganyika ?


Vezi ca e alta mancare de peste deja

Caspecii la ce te-ai hotarat ?

Biotop Malawi || Biotop Amazon
mogo
Member
[Avatar]

Joined: 01/08/2010 13:05:03
Messages: 162
Location: Dej-Cluj
IP:
Offline

stiu pomi.....m-am documentat putin...si cred ca e exact ceea ce vroiam...ai vazut si tu pestii si mno..;)

si pestanii..

6 buc calvus...3 soiuri

image

Uploaded with ImageShack.us


urmatorii...

image

Uploaded with ImageShack.us

masculul
image

Uploaded with ImageShack.us

sunt cam speriati...pozele sunt facute dupa ce i-am introdus in bazin ;)

This message was edited 3 times. Last update was at 10/05/2011 21:46:38

mogo
Member
[Avatar]

Joined: 01/08/2010 13:05:03
Messages: 162
Location: Dej-Cluj
IP:
Offline

am mai adaugat inca 3 calvusi pe langa cei 6 care erau....deci...9 buc. ;)...deci chiar sunt superbi pestii astia....cam speriosi acum la inceput...dar...se obisnuiesc ei...;)

This message was edited 1 time. Last update was at 12/05/2011 21:29:50

Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Calvusi-s absolut mortal de frumosi . Mie imi place mult si aranjamentul acvariului ....... mi-ar place si mai mult daca ai ridica putin mai sus gramada din stinga, sa nu fie la aceeasi inaltime cu cea din dreapta. Cred c-ar arata bine si daca ai face o mica separatie intre gramezi.

Poze: smilie ... Poze cu plante
mogo
Member
[Avatar]

Joined: 01/08/2010 13:05:03
Messages: 162
Location: Dej-Cluj
IP:
Offline

da...e buna ideea cu "o mica separare intre gramezi"...o sa vad ...
cichlidfan
Junior member

Joined: 25/01/2010 16:57:31
Messages: 30
Location: Constanta
IP:
Offline

Superb. Imi place la nebunie. FELICITARI!!!
2 intrebari am, daca ai putea sa ma ajuti:
-pietrisul este de la Flamingo?
-de unde ai luat calvus?

PS: eu personal nu as baga cioate, ciclidele de Tanganyika au nevoie de pH mai ridicat decat cele de Malawi.
mogo
Member
[Avatar]

Joined: 01/08/2010 13:05:03
Messages: 162
Location: Dej-Cluj
IP:
Offline

da...nisipul este flamingo...iar calvusii i-am cumparat de la cineva care i-a cumparat la randul lui de la detritus...
si ma bucur ca-ti plac...

pun si o filmare dar din pacate se vad foarte greu...sunt foarte speriosi si se cam ascund..

http://www.youtube.com/watch?v=w6FTCIw4kuA

This message was edited 1 time. Last update was at 14/05/2011 11:43:01

mogo
Member
[Avatar]

Joined: 01/08/2010 13:05:03
Messages: 162
Location: Dej-Cluj
IP:
Offline

mai pun o filmare cu nebunii din acvariu in care se vede mult mai bine despre ce e vorba...;)

enjoi...

http://www.youtube.com/watch?v=j8R4LrZv8kE&feature=email&email=comment_approve
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com