[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Borcanul  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

image

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Asa, ai vazut ca se poate?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Am un anubias care a crescut prea inalt. Deja ii ies frunzele din apa. De unde sa il tai? Din tulpina, partea de jos, sau ii cioplesc varful?

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Poti sa tai din tulpina si sa-l "replantezi" sau poti sa-l lasi asa, poate infloreste la suprafata.

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
dianarvs
Unripe member

Joined: 24/11/2015 16:15:20
Messages: 2
IP:
Offline

Super! Multumesc pentu toate informatiile culese de aici. Chiar imi doream sa gasesc un forum specializat pentru acvarii
[WWW]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Oare de ce n-a facut nimeni un tutorial despre cum sa scapi de cochiile de comunitari morti in urma unui raid al asasinilor?

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
mihaistant
Junior member

Joined: 27/11/2011 16:47:05
Messages: 9
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Update dupa aproape o juma' de an.
Am ascultat o vorba din batrani, aka Liliacul, care zicea "Lasa-l, bre, in pace!", asa ca l-am lasat in pace. Timp de 4 luni nu m-am atins deloc de el, n-am mai schimbat apa, n-am mai aspirat, n-am mai fertilizat, doar am completat din cand in cand (foarte rar) ce se evaporase. N-am facut niciun test, nimic.
In consecinta BBA-ul a inceput sa moara de buna voie, nu de tot, dar a dat vizibil inapoi. Cel putin smocurile care erau prinse pe geamul din spate au disparut complet, iar cele de pe frunze s-au redus. Plantele de suprafata au inceput sa se intinda ca nebunele, incat au acoperit complet suprafata. Mint cand zic ca nu m-am atins de el. A trebuit sa arunc cate o galeata de hygroryza aristata o data la 2 luni. Anubiasii au devenit prea mult si nu ma indur sa-i arunc. Nici sa-i donez nu prea merge, pentru ca inca mai au BBA pe ei si n-as vrea sa ma injure nimeni. A disparut complet orice urma de biofilm, care aparea periodic, dupa fiecare schimb de apa, pentru o zi doua. Mi-a murit un neon.
Moartea neonului a fost semnalul de desteptare. Asa ca am purces la curatenie generala. Scos si spalat anubiasii, rarit din nou la sange plantele de suprafata, curatat filtre/prefiltre. Am schimbat si lemnaria, dar pentru ca am folosit acelasi tip de craci, in acelasi gen de aranjament, nici nu se observa. Doar culoarea mov a salciei tradeaza faptul ca e proaspat introdusa. Cu substratul am procedat dupa modelul Cenusaresei. Am ales bob cu bob, separand astfel pietrisul de cochiile de maidanezi. O incantare! M-am simtit ca intr-o poveste nemuritoare! Am facut schimburi de apa de 70% trei zile la rand, cu umplere foarte lenta a bazinului. Mi-a fost frica sa nu se intoarca toti pestii cu burta in sus.
Rezultat: Toti pestii au stat vii, apa s-a albit pentru o zi, a reaparut biofilmul, a crescut din nou BBA pe geam, acvariul arata cam la fel, mai putin padurea de anubias.
image

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1772
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Frumos bazinul. Crengile aruncate sunt 'cremenale'.
Daca te hotarasti sa vinzi din Anubias, asa cum e el, da-mi de veste. Nu sunt fan alge, dar nici total impotriva lor, intr-un acvariu biotop (asta vreau sa fac).

Mama prostilor e mereu gravida!
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Frumos bazin!
- Atmosfera calda, de colt viu... mie imi place.
- Crengile "pe diagonala" ma cam descumpanesc oleaca, da' eu n-am fost niciodata sigur de "simtul meu estetic"... deci, e subiectiva parerea.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Saru'mana!
@opincarul De vanzare nu poate fi vorba. Iti dau 2-3 tufe de anubias nana care sunt mai usor de desprins, fiind pe crengute. Barteri si coffeefolia sunt prea bine ancorate de radacini.
@koala Crengile pe diagonala sunt singura mea idee de aranjament, se pare. Pur si simplu le-am dat drumul in bazin si asa cum s-au asezat, asa le-am lasat. Doar le-am mai rasfirat oleaca. Nu stau deloc bine cu artisticu'.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Faye wrote:Nici sa-i donez nu prea merge, pentru ca inca mai au BBA pe ei si n-as vrea sa ma injure nimeni.

Ia 500 ml de alcool sanitar, toarna-l intr-o galetuta si scufunda complet fiecare Anubias cu BBA vreo 2-3 secunde. BBA o sa se inroseasca si-o sa moara da' o sa ramina agatat de frunze. Apoi lasa vreo ora Anubiasii intr-o galeata cu apa curata pe care o schimbi de 2-3 ori si pune-i inapoi in acvariu. Peste citeva zile o sa fie curati, o sa juri ca-s crescuti emers .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Saru'mana, am bagat la cap. O sa execut. Eu le faceam baie in apa oxigenata 1ml/litru. Dar niciodata nu s-a dus de tot BBA-ul de pe frunze. A mai ramas putin de samanta. Si mai e ala de pe geamul acvariului pe care il curat cu lama si apare la loc. Daca golesc acvariul cat pot de mult, si dau cu alcool pur pe geam, afecteaza cu ceva vietatile dupa reumplere? Logic ar fi ca alcoolul sa se evapore in cateva minute, nu?

L.E. Pe mine ma seaca faptul ca nu moare de buna voie! Il tin cat pot sub control, nu-i dau voie sa devina covor, dar mi-as fi dorit sa pot sa-i dau de cap cauzei pentru care apare.
As avea eu un sfert de teorie. Pe langa alte dezechilibre pe care sigur le am in bazin, factorul care a dus la explozia BBA-ului a fost schimbarea luminii. Cand am luat anubiasii aveau un chenar subtire negru pe marginea frunzelor si asa a stat aproape un an de zile, fara sa avanseze deloc. Lumina pe vremea aia era foarte rece, extreme cool day 12000K parca. Dupa ce am trecut la 6500K i-au crescut pletele BBA-ului in cateva zile.

This message was edited 1 time. Last update was at 15/02/2016 12:15:29


Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Faye wrote:Si mai e ala de pe geamul acvariului pe care il curat cu lama si apare la loc. Daca golesc acvariul cat pot de mult, si dau cu alcool pur pe geam, afecteaza cu ceva vietatile dupa reumplere? Logic ar fi ca alcoolul sa se evapore in cateva minute, nu?

Io zic sa nu te complici. De pe geam poti curata bine cu lama, n-are rost sa mai dai cu alcool. Oricum o sa apara iar daca-i convine acvariu.

Da' daca totusi faci asta ....... umple acvariu' si goleste-l dupa 10-20 minute, daca ramine alcool e periculos. Si io cred ca ar trebui sa se evapore da' n-am verificat. Guppy mei au luat-o razna din cauza a citiva Anubiasi pe care mi-a fost lene sa-l clatesc cu apa. Si-au revenit dupa un schimb complet de apa.

Nu stiu ce sa zic despre legatura intre temperatura de culoare a luminii si BBA, l-am vazut la toate felurile de lumina existente .

Poze: smilie ... Poze cu plante
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Faye wrote:dar mi-as fi dorit sa pot sa-i dau de cap cauzei pentru care apare.


Daca reusesti o sa fie in premiera pe plan mondial, ca teorii sunt multe, concret nimic

Eu zic ca te agiti prea mult, din nou. Bucura-te de acvariu si incearca sa treci fara stres peste toate fazele (inclusiv bba).

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Nu ma stresez prea tare, decat atunci cand devine vizibil. Daca sta discret pe cateva frunze il las in pace. Mai rau are de suferit amorul propriu, ca se lasa batut de o amarata de alga.

@Porcu Guppy tai s-au matolit si tu nu i-ai lasat sa se bucure de moment!

This message was edited 1 time. Last update was at 16/02/2016 02:31:36


Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Si eu am avut acum 3 ani BBA, Dar era plin acvariul , cel putin pietrele parca aveau blana pe ele . Am luat SAE si cam intr o luna era totul curat . Ma uitam la ei efectiv pasteau algele .
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Faye wrote:Guppy tai s-au matolit si tu nu i-ai lasat sa se bucure de moment!

Pareau mai aproape de coma alcoolica decit de starea euforica .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Incepatori, nu stiu ce e bun.
Uite aici profesionisti la treaba.


Cryptic Cherries - West-Africa river
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Cine naiba o fi Mona ?

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com