[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Msuli Point  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
fishtecine
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2005 21:18:47
Messages: 298
Location: Bucuresti, Mall Vitan
IP:
Offline

bobesku wrote:Ma gandeam si eu la un astfel de filtru. Din review-urile de la americani este foarte laudat. Ei spun ca la canistrele moderne exista fenomenul de bypass al apei intr-un oarecare procent, dar la Eheim-urile clasice NU.
Intr-adevar, este model old-school, mai greu de asamblat dar cred ca face treaba si are un pret indecent de bun, la nemti.
Banuiesc ca te gandesti sa iei doua astfel de filtre? Eventual le "pupi" si cu niste incalzitoare inline Hydor ETH 300W? Sa arate frumos, nu?

Bafta mare in continuare



Nu, doar 1 , celalalt exista deja si il cheama 2080 Apropos de incalzitoare exista si de 500W?

Din trecut
[Email]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Scuze acum am vazut ca ai deja un Eheim 2080. Dar la inca un Eheim 2180 nu te-ai gandit? Ai incalzitor incorporat de 500W. No stress!

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
fishtecine
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2005 21:18:47
Messages: 298
Location: Bucuresti, Mall Vitan
IP:
Offline

Mie nu-mi plac astea incorporate pentru ca imi pun tot timpul problema ce fac daca se strica. Cu ce-l inlocuiesc? Pe de alta parte sta ascuns si asta e bine, nu mai trebuie mascat. Dar un 2180 e sensibil mai scump diferenta fiind de 80€. 2 Incalzitoare de 300W ar fi ~160-170ron adica 40€

Din trecut
[Email]
vidockq
Junior member

Joined: 18/11/2010 15:18:52
Messages: 83
Location: Sibiu
IP:
Offline

Daca ti la aspect ia cum a zis Bobesku cu incalzitor incorporat.
Eu am luat un Eheim 2080 care a venit cu un Jagger de 300W. Tin sa zic ca incalzitorul facea fata la acvariu de 240cm lungime 900L fara stress. Iarna defapt era pus pe 25 grade si imi tinea apa la 26 constant.
Cat despre filtrare aveam pus la acvariu 2080+Fluval FX5 si faceau fata cu brio (desigur si cu filtrare interna, mecanica).
Am vrut sa merg pe 2 firme diferite pentru a vadea ambele produse de top, sa le pot compara live. Pana acum pot sa zic ca Fluvalul e mai silentios decat Eheim (da stiu ca peste tot scrie invers dar mie asa mia dat testul), e mai puternic ca pompa si are un sistem de amorsare si scoatere a aerului bun (la fiecare 12 ore se opreste 2 min). Neajunsul mare e ca foarte iute se colmateaza si cantitatea de bio-material e mai mica decat la Eheim.

Gandeste-te cum ar arata acvariu facut, daca ai loc sa pui incalzitor jagger punel pe el simplu. Daca nu mai strangi banuti si iei o canistra cu incalzitor cu tot.

Vine vara si mai greu va fi cu racitul apei, asa ca mai bine investeste intr-un capac cu ventilatie, eu vara odata montate ventilatoarele de In Out mi-au scazut 3 grade la apa, iar pe canicula pesti aveau tot 26 grade optim.

This message was edited 2 times. Last update was at 28/03/2011 16:52:39


Malawi Biotop: http://www.youtube.com/watch?v=2c9d-QbjvF8
[Email] [WWW] [Yahoo!]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sau poti sa ramai pe Eheim 2262 + un incalzitor Hydor ETH 300W inline, daca stii ca e cald in casa
Ar fi mare pacat sa se vada incalzitoarele... parerea mea

Si cred ca iesi la acelasi pret daca nu mai ieftin decat un Eheim 2180.

This message was edited 1 time. Last update was at 28/03/2011 16:55:47


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
fishtecine
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2005 21:18:47
Messages: 298
Location: Bucuresti, Mall Vitan
IP:
Offline

bobesku wrote:Sau poti sa ramai pe Eheim 2262 + un incalzitor Hydor ETH 300W inline, daca stii ca e cald in casa
Ar fi mare pacat sa se vada incalzitoarele... parerea mea

Si cred ca iesi la acelasi pret daca nu mai ieftin decat un Eheim 2180.



De ce tocmai Hydor ETH 300W? E mai mic, mai fiabil?

Din trecut
[Email]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu tot zic de Hydor pentru ca este incalzitor extern, sta frumusel in stand langa o canistra pe returul ei.

Uite despre ce vorbesc: image

E posibil sa existe si alte incalzitoare externe, eu pe astea le stiu. Si desigur exista zeci de mii de incalzitoare clasice, dar care stau in acvariu si stau la vedere.

This message was edited 1 time. Last update was at 28/03/2011 17:42:44


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
vidockq
Junior member

Joined: 18/11/2010 15:18:52
Messages: 83
Location: Sibiu
IP:
Offline

Mai e inca ceva, la filtru selectat de tine.
"Power Consumption- 80W"
Pe cand 2080 are 28W daca nu ma insel; pentru o chestie care merge 24/7
Parerea mea iati inca un 2080 si stai linistit cu filtrarea.

Malawi Biotop: http://www.youtube.com/watch?v=2c9d-QbjvF8
[Email] [WWW] [Yahoo!]
fishtecine
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2005 21:18:47
Messages: 298
Location: Bucuresti, Mall Vitan
IP:
Offline

vidockq wrote:
"Power Consumption- 80W"
Pe cand 2080 are 28W daca nu ma insel; pentru o chestie care merge 24/7


Aici cam ai dreptate

Din trecut
[Email]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu as plusa pe un Eheim 2180, atunci. Si in felul asta rezolvi si cu incalzitorul. Am fost si vazut la un coleg filtrul asta in actiune si nu cred ca apar probleme de fiabilitate, e totusi un Eheim, si stai linistit cu incalzitorul de 500W.
Eu unul o sa trag tare sa-mi iau un Eheim 2180 pentru proiectul pe care il am in desfasurare, deci nu zic doar asa din gura ca sfat ci o sa pun banul jos pe optiunea asta

LE Mi-am facut calcule si ies cel mai bine cu Eheim 2180. Practic o sa am Eheim 2180 si 2227 (wet&dry) la 400-450 litri. Cred ca la acvariul tau considerabil mai mare, un EHeim 2080 si 2180 vor face fata cu brio. Spor la proiect.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/03/2011 12:42:41


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
fishtecine
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2005 21:18:47
Messages: 298
Location: Bucuresti, Mall Vitan
IP:
Offline

Avem capac, avem si 2 dulapioare in care vor sta filtrele externe. Stanga, dreapta acvariului. Asta pentru ca standul l-am facut de 50cm inaltime, ca sa se vada mai bine acvariul cand stau pe canapea
Tot ansamblul powered by George@reef.

Avem si background. A venit din Polonia. Am dat de nenea asta, Grzegorz Wagner de la www.ekert.pl dupa ce mi-a fost indicat de cei de la Pangea. Altfel nu cred ca-l gaseam.
A durat cam 9 zile sa ajunga. Culoarea e cea agreata de toate cele 3 fete din casa.



image

image

image

image


M-am hotarat ca in spatele backgroundului sa pun spuma poliuretanica si apoi sa tai cu cuterul la fata. Mi se pare prea complicat sa faca sa circule apa pe acolo
Plus ca ar insemna prea multe gauri.

Din trecut
[Email]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Arata bestial. Acum ca m-am uitat mai bine, pare-mi-se ca e Pangea Rocky IV Sand.
Totusi, nu crezi ca e complicat sa-l umpli cu spuma? Plus ca poate ar trebui izolata spuma aia, altfel se va infiltra ceva apa?

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Umplerea cu spuma a spatelui bazinului e cea mai nepotrivita alegere. Cea mai buna, dupa mine, lasarea spatiului acela gol. Daca apa, coloana de apa va fi cu cativa cm mai inalta ca decorul, nici o problema, pestii vor intra in spatele decorului si vor iesi de acolo, circuland fara grija, pentru ca e loc suficient...asa se intampla si la mine. Daca apa va fi sub marginea superioara, cu atat mai bine, pestii vor sta doar in fata decorului. Cat priveste fixarea lui...eu l-am lipit de spatele bazinului, am vazut ca decorul atinge sticla in 4 sau 5 puncte; acolo am pus silicon pe spatele decorului, in acele puncte, l-am reimpins catre sticla, l-am lasat cateva zile fixat asa, impins cu niste departatoare, catre spate, s-a lipit, s-a fixat si gata. Asa il poti da jos usor, oricand. Mai mult, pot aspira la nevoie spatiul acela din spatele decorului.

PS...am o rugaminte: nu-mi scrii un pret, cat ai dat pe el, la dimensiunea decorului tau? Cu transport. Prin pm daca vrei sa ramana...secret. Mersi fain

This message was edited 1 time. Last update was at 06/04/2011 21:27:35


http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
fishtecine
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2005 21:18:47
Messages: 298
Location: Bucuresti, Mall Vitan
IP:
Offline

bobesku wrote:Acum ca m-am uitat mai bine, pare-mi-se ca e Pangea Rocky IV Sand.

Da, e Pangea The Rocky IV Sand.

calin_gherman wrote:
PS...am o rugaminte: nu-mi scrii un pret, cat ai dat pe el, la dimensiunea decorului tau? Cu transport. Prin pm daca vrei sa ramana...secret. Mersi fain


Nu e secret a fost 1900 pln cu tot cu transport , de fapt 2133,00 pln redusi la 1900 pln cica pentru ca am cumparat in saptamana aia.
1pln e aprox 1.02 la BNR dar pentru ca am platit prin Paypal te mai pacalesc bancile putin la curs si de fapt iese un curs putin mai mare, in lei 2014ron.
Iar pentru a beneficia de reducere nu am trecut prin magazin ci direct transfer din contul meu paypal in contul paypal al vanzatorului.

Din trecut
[Email]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

E un pret considerabil. Dar la ce investitie ai facut pana acum, e o alegere excelenta.
Multa bafta in continuare la proiect. Sunt convins ca o sa iasa ceva fain.

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
vidockq
Junior member

Joined: 18/11/2010 15:18:52
Messages: 83
Location: Sibiu
IP:
Offline

La 2133 Ron doar pentru fundal ... mult, chiar daca e frumos decorul. Acuma mai bine te-ai axa pe pesti de import, daca tot vrei ceva frumos in ton cu tot amsamblu.

Malawi Biotop: http://www.youtube.com/watch?v=2c9d-QbjvF8
[Email] [WWW] [Yahoo!]
darius_ciprian
Junior member
[Avatar]

Joined: 02/02/2011 04:30:20
Messages: 33
Location: Timisoara
IP:
Offline

Eu am fundaluri de la Ekol si sunt foarte multumit.Ca pret am iesit la 800-900 ron nu mai stiu exact ,este mai bine de un an de cand au fost achizitionate.Am 3 bucati de 120 /60,2 pe spate si unul taiat in doua pe laterale.

Desteptaciunea are limite,prostia n-are margini.
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Acu Darius, stii cum sta treaba?!....decorurile Pangea, Nack to nature, Aquaterra, Rockzolid sunt Mercedesurile si BMW-urile backgroundurilor, in timp ce Ekol, Aquadeco sunt Volkswagenurile....tu ai dat 200 euro pe al tau, fishtecine o dat 500...si eu as fi procedat la fel ! Ca imagistic nu se pot compara. Discutam de situatia fericita in care banii nu conteaza. Daca banii decid, atunci e o alta poveste.
Felicitari, arata superb, dar un singurel mic comentariu...poate era mai bine sa mergi pe varianta gri pentru ca i-ai fi combinat mai usor c-o varietate larga de pietre (negre, gri, albe). La maroniul care-l are, cred ca roca vulcanica e optiunea cea mai abordabila coloristic.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
vidockq
Junior member

Joined: 18/11/2010 15:18:52
Messages: 83
Location: Sibiu
IP:
Offline

Da, bine spus si cum roca vulcanica e paroasa si ascutita in cele mai multe cazuri cand pesti incep sa se bata sau se sperie cate unu, o sa ii ai destul de des zgariati.

This message was edited 1 time. Last update was at 08/04/2011 16:22:43


Malawi Biotop: http://www.youtube.com/watch?v=2c9d-QbjvF8
[Email] [WWW] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Decorul este foarte misto si, daca iti poti permite cheltuiala, parerea mea este ca un asemenea background chiar isi merita banii... ce as face eu in continuare?

- as lua si "pietrele" tot de la ei (www.ekert.pl)... sunt cateva modele si le poti aranja usor in diverse pozitii.
- arata a fi "din acelasi film" cu backgroundul si se potrivesc de minune (atat coloristic, cat si ca "textura").
- sunt usoare si fara muchii taioase.
- as lipi "pietre" din alea, atat pe fundul bazinului, cat si pe lateralele lui.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com