[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Msuli Point  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

E foarte frumos acest decor. Hai sa-ti mai pun eu cateva ...vezi aici: http://www.gillsnfins.ca/ . E vorba de Aquaterra Malawi Rock - grey sau Aquaterra Tanganyika Rock - grey vezi si aici: http://www.rockzolid.de/5.html (modelele Komodor, Papua, Timor) ..boala curata...no comment....oricare din aceste decoruri, acel Pangea ales de tine, Rockzolidurile sau Aquaterra sunt bestiale.
Vad ca esti membru vechi al forumului, am vazut la galerie ca te stii cu plantele, dar imi permit sa-ti dau cateva sfaturi, altele decat cele de pana acum, legat de acvariile cu africani. Eu am cochetat vreo 2 ani cu plantatele, dar de azi maine 5 ani am strict africani....malawi si tropheusi.
La un acvariu de ciclide africane trebuiesc "indeplinite" 3 obiective distincte: aquascape-ul (background, nisip, pietre), hardware (filtre, uv, lumina, pompe de valuri, altele)
si fauna (pesti, melci). La inceputurile mele ca africanist puneam accentul maxim pe aquascape....acvariul sa arate cat mai beton. Dupa aceea am intrat in etapa hardului...filtre multe, UV-uri multe, ca sa am o apa perfecta. Ei, acum sunt in etapa fauna !!! De ce spun asta?!...Normal, ideal ar fi ca toate cele 3 obiective sa fie indeplinite 100%, chestie posibila cu foarte multi bani. Daca banii sunt usor restrictionati, atunci pune accentul pe fauna. Adica, toate eforturile tale isi vor merita osteneala daca reusesti sa achizitionezi pesti salbatici. De aceea, te intreb: vrei malawi? Mbune sau haplocrominae? Vrei tanganyika? Tropheusi, frontose sau lamprologine? Am avut si am mbune, am avut si am tropheusi. Absolut nimic nu se poate compara cu bazinul cu T chaitika, salbatic. Ca si comportament, atitudine a coloniei, placerea privitului, grija fata de pui, atasamentul fata de proprietar...pot dezvolta foarte in amanuntime toate acestea, dar poate pe parcurs. Acum vreau doar sa-ti atrag atentia asupra tendintei tale de a investi mult in scape, in dauna pestilor. Nu cred ca merita sa dai 400-500 euro pe acel Pangea, cand de acesti bani poti cumpara 20 de exemplare salbatice de Tropheusi, sau vreo 10 de frontosa....acum fac referire la tanganikani pentru ca la malawi se gasesc mai greu exemplare salbatice.
Un acvariu de africani il faci pentru pesti, nu pentru tine ! Ale mele nu sunt spectaculoase...sunt pe forum altele, tot acvarii mari, mult mai superbe...a lui Pomi, Pesticu, Crys...dar atat de realizat pentru pesti, cum sunt ale mele, nu cred ca e nici unul ...na, ca mi-au "murit" laudatorii.
Finalizez aici acest post...gandeste-te in primul rand la pesti....dupa aceea la toate celelalte aspecte.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Pai eu tot pentru pesti am realizat acvariul. Insir cateva exemple:

Am mers tocmai la Moeciu, ca sa le aduc pietroaie care sa semene cu alea de la mama lor, plus ca mi-am rupt spatele carandu-le in casa

Pe langa cele 2 filtre, am adaugat 2 pompe de 500 litri/ora ca sa aiba curenti in apa, ca la mama lor.

Fiecare mascul are pietroiul lui si mai multe femele, ca la mama lor.

Las femelele sa scoata puii natural, printre pietre, cei mai buni dintre acestia supravietuind, ca la mama lor

Mancarica de lux, NLS.

Mai mult de atat ce sa le fac, Caline?

....mama lor de pesti


Biotop Malawi || Biotop Amazon
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Sa-ti iei malawi salbatici, daca de tanganyika nu vrei . Asa e, ai dreptate, acvariile enumerate de mine sunt foarte ok din toate pct de vedere. Dar eu pot sesiza diferenta intre ikolele crescute in acvariu si aialaltii salbatici...de aia spuneam sa insiste cel mai tare pe pesti. Ei dac diferenta

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
fishtecine
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2005 21:18:47
Messages: 298
Location: Bucuresti, Mall Vitan
IP:
Offline

E clar ca la inceput o sa caut sa cunosc cat mai multe despre ei pur si simplu avandu-i. Gustul mi se va rafina in timp. Dar am facut primii pasi.
Uite niste aulonocara maisoni juvenili F1 care se incalzesc pe margine (in acv de 240l).
image

This message was edited 1 time. Last update was at 10/03/2011 22:52:11


Din trecut
[Email]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

pomi wrote:... ... Mancarica de lux, NLS.
ca la mama lor

Pana la urma fiecare propietar poate inclina balanta spre aquascape sau spre pesti, dar siguranta pestilor si functionalitatea atat ca parte hardware cat si proiectare cu gandul si la mentenanta ar trebui sa fie luate in calcul tot timpul.


calin_gherman wrote:...dar atat de realizat pentru pesti, cum sunt ale mele, nu cred ca e nici unul ...na, ca mi-au "murit" laudatorii.

Cu ce ti-a gresit acvariul ala de are 3 sau 4 canistre la filtrare Asta da hardware

Calin triseaza. Pentru ca zice ca acum pune accent pe fauna dar anterior a pus accent pe hardware, deci trebuie pus accent pe minim astea doua. Si in final de ce nu si pe hardscape, daca `e` fonduri

This message was edited 4 times. Last update was at 11/03/2011 02:39:29


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Acuma, o sa poluam un pic topicul lui Fishtecine, dar nu se va supara pentru ca fiecare post poate aduce ceva nou si util pentru el.
Eu spuneam ca ideal, daca e banuti, trebuiesc atinse toate 3 obiectivele.
Iar calitatea apei mi se pare cea mai importanta pentru ca, de ea depinde sanatatea pestilor si in foarte mare masura reproducerea lor. Din cele 4 filtre (Eheim 2080, 2075, Tetratec 1200 si JBL 1500), doua (JBL si Tetratec) sunt pline cu marmura pentru cresterea duritatii apei. Pe astia daca nu-i tin la duritate de 15, nu se reproduc. Drept urmare, am vreo 20 de pui de chaitika, din 4 generatii diferite. Celelelalte doua filtre au setul de medii original Eheim.
Si, intr-adevar, acum daca mi-as face un nou bazin, doar tanganyikani salbatici mi-as lua...de aici... http://www.africanfish.hu/ ...pentru doritori.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
fishtecine
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2005 21:18:47
Messages: 298
Location: Bucuresti, Mall Vitan
IP:
Offline

Dar vreun site care vinde malawi salbatici?

Din trecut
[Email]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Din cele 3 shopuri nemtesti: airfish.de , http://www.tanganjika-cichliden.com/anfahrt.php si http://www.cichliden-stadl.de/index1.html ...eu doar pe ultimul il stiu sa recolteze si ciclide salbatice din malawi....primele doua sunt doar de tanganyika.
Dar, mai sunt: http://www.aquahaus-gaus.de/ , http://www.tanganika.cz/ (au si malawi salbatici), sau...vezi aici : http://www.tropicalfishfind.com/Importers.asp importatorii, exportatorii din toata lumea.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
fishtecine
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2005 21:18:47
Messages: 298
Location: Bucuresti, Mall Vitan
IP:
Offline

Ne miscaaaam:

image

image

Din trecut
[Email]
ender67
Member

Joined: 23/09/2009 01:35:20
Messages: 160
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Iti recomand 2 x 2075 ..luate de pe ebay.de cu livrare in Romania m-au costat cam 1500 de lei. Vin si cu medii de filtrare: 2075 are 4 sertare de cate 1.5 l cu 2xMechPro+BioMech+SubstratPro (combinatie perfectibila, la mine functioneaza acum cu spartura de lava + 3 x Eheim SubstratPRo amestecat cu JBL Sintomec).
La un acvariu de 375 l cu ciclide am avut un 2080....dublu ca volum dar si ca pret. 2080 vine fara medii de filtrare, setul de medii costa cam 400 de lei (sau mai eiftin daca te orientezi spre medii JBL sau Sera).
Din experienta personala cred ca as recomanda mai bine 2x2075 decat un 2080. Problema e ca 2075 nu a aparut in Romania decat ca piese de schimb, 2080 il gasesti cam la orice magazin mai serios de acvaristica (inclusiv Hornbach si importatorul Profipet/Zoomania).
fishtecine
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2005 21:18:47
Messages: 298
Location: Bucuresti, Mall Vitan
IP:
Offline

Dupa o zi de la lipire, inainte de curatare si lipirea intariturilor:


image


image

Din trecut
[Email]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Hai ca prinde contur. Pacat ca modelul standului nu ti-a permis sa lipesti acvariul direct pe stand, ca o sa iti fie greu sa il ridici.

Biotop Malawi || Biotop Amazon
fishtecine
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2005 21:18:47
Messages: 298
Location: Bucuresti, Mall Vitan
IP:
Offline

Chiar am insistat pentru modelul asta de stand, sa-l mai tina ceva in caz de cutremur, Doamne fereste. Incercam sa-l ridicam in 4. Oare e posibil sa muti asa ceva in alta casa?

Din trecut
[Email]
YDarius
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/03/2010 04:49:44
Messages: 575
Location: Dubai - UAE
IP:
Offline

frumos pana aici e posibil sa-l muti cu 4-5 oameni
husky17
Member
[Avatar]

Joined: 03/04/2009 23:52:31
Messages: 129
Location: Iasi
IP:
Offline

Salut

Ca sa-l muti, poate gasesti sa imprumuti asa ceva de pe la vrei sticlarie, te-ar ajuta foarte mult.
Pe langa faptul ca e destul de greu (probabil vreo 250 Kg), e si incomod de umblat cu el pentru ca, evident n-are maner


In orice om exista o parte buna (proverb canibal)
[Email] [Yahoo!]
fishtecine
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2005 21:18:47
Messages: 298
Location: Bucuresti, Mall Vitan
IP:
Offline

Am reusit sa ne cataram. Diferenta de nivel intre cele 2 capete ale acvariului e de 3 cm . Aranjat in boloboc se vede prea urat asa ca am mai scos din pene. Va trebui sa fac rama capacului sa mascheze nivelul apei care altfel s-ar vedea stramb in raport cu geamul.

image

A venit si filtrul 1, Eheim 2080 cu mediile originale. Si o pompa de recirculare Hydor Koralia 5200. Backgroundul a plecat si el incoace.
Am auzit de curand o teorie ca apa n-ar circula bine in spatele lui chiar cu pompe si ca in timp devine acida. A masurat cineva ph-ul in spatele backgroundului? Merita sa faci constructia aia din bureti?

Din trecut
[Email]
claw93
Member
[Avatar]

Joined: 09/01/2011 23:55:54
Messages: 180
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

Scuze de off topic dar cat crezi ca va fi totalul in bani?
[Yahoo!]
vidockq
Junior member

Joined: 18/11/2010 15:18:52
Messages: 83
Location: Sibiu
IP:
Offline

Foarte frumos acvariul. Felicitari si spor in continuare.

La capitolul fundal ... pot sa iti zic sigur ca o decizie buna e sa dai bani pe ceva de firma facut din fibra de sticla decat sa te incurci cu home made.
La partea cu bureti eu zic ca nu merita pentru ca iti va fi aproape imposibil sa cureti de acolo mizeria, care se va strange in timp la o cantitate mare.
A doua problema e ca iti pot sari pesti in spatele fundalului iar la un acvariu mare e foarte posibil sa iti dai seama ca iti lipseste un peste decat cand e prea tarziu (patit si eu si Crys).

Parerea mea, dupa ce am trecut prin faza cu fundal e ca merita mult mai mult sa pui doar un autocolant (de preferat inchis la culoare)
Beneficile sunt multe, de la spatiu mai mare pentru pesti, pana la mentenanta mult mai usoara, cost. (de asemenea am observat ca majoritatea africanilor tind sa isi scoata in evidenta culoarea mai mult pe un fundal mai inchis la culoare decat pe ceva deschis)
In acest fel te vei putea mai mult axa pe o frumoasa aranjare de pietre si vei avea mai multi banuti pentru a lua ce intradevar conteaza, pestii. Cum a zis colegul fishdesease daca vrei ceva special iati direct din lac si sti ca vei avea ceva unicat.
Inainte sa ii iei verifica si la alti colegi cum e, sunt mult mai greu de intretinuti si unii sar putea sa nu se acomodeze cu viata de acvariu.

In rest spor la proiect.

Malawi Biotop: http://www.youtube.com/watch?v=2c9d-QbjvF8
[Email] [WWW] [Yahoo!]
fishtecine
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2005 21:18:47
Messages: 298
Location: Bucuresti, Mall Vitan
IP:
Offline

@claw 93 probabil in jur de 10000 ron Strang din dinti de ceva vreme...



Ce ziceti voi de Eheim 2262? Are cineva?
Reviewurile zic ca e mai greu de curatat/asamblat. Dar debit dublu...

Din trecut
[Email]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ma gandeam si eu la un astfel de filtru. Din review-urile de la americani este foarte laudat. Ei spun ca la canistrele moderne exista fenomenul de bypass al apei intr-un oarecare procent, dar la Eheim-urile clasice NU.
Intr-adevar, este model old-school, mai greu de asamblat dar cred ca face treaba si are un pret indecent de bun, la nemti.
Banuiesc ca te gandesti sa iei doua astfel de filtre? Eventual le "pupi" si cu niste incalzitoare inline Hydor ETH 300W? Sa arate frumos, nu?

Bafta mare in continuare

This message was edited 3 times. Last update was at 28/03/2011 16:39:53


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com