[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Msuli Point  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
mihai86
Member
[Avatar]

Joined: 27/03/2008 15:35:48
Messages: 285
Location: Constanta
IP:
Offline

Frumos bazin, daca se poate o mica idee: parca ar mai trebui cativa bolovani in dreapta, in rest arata f.bine, trebuie doar sa astepti instalarea algelor pe fundal si pietre
Bravo!

Don't force it ... Get a larger hammer.
fishtecine
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2005 21:18:47
Messages: 298
Location: Bucuresti, Mall Vitan
IP:
Offline

Pai v-am spus, niciunul din bolovanii aia nu ramane acolo, n-am gasit ceva potrivit, iar alta comanda in Polonia cu pietre asemanatoare decorului nu va fi in urmatoarele 2 luni.
Doar ascund niste scoici, melci, corali cu ele pt duritate, un mic start pt alge si ceva ascunzisuri pt pui.
Apropo, vreun magazin/firma ceva care sa vanda pietre de decor? Dar care sa aiba sediul prin apropiere, sa le pot vedea in realitate. Nu ziceti Hornbach.
Dar spartura de marmura de unde?

Din trecut
[Email]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Arata frumos cu pesti cu tot. Bravo!
Trecem peste pietre pt ca oricum cu ceva alge nu vor sari in ochi chiar asa de rau.
Ai pus ceva pestani. La o aruncatura de ochi par in jur de 50 de pesti acolo.

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
fishtecine
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2005 21:18:47
Messages: 298
Location: Bucuresti, Mall Vitan
IP:
Offline

Da, cam 50. Vor mai pleca pe masura ce vor mai creste. Intre timp a venit si cel de-al doilea filtru 2080. Si bineinteles ca la nr asta de pesti apa nu e cristal.
Asa ca am inceput sa caut solutii. Am gasit pe alt forum proiectul lui Aquamonk, care si-a pus un Y pe cele 2 intrari ale lui 2180 in ideea ca se va dubla debitul. Ce parere aveti de asta?

Din trecut
[Email]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare. Deci sa inteleg ca ai doua filtre babane Eheim 2180 si 2080 si nu e cristal apa? Adica ai particule, suspensii in apa?
Ar fi bine daca ai putea detalia cu ce sunt umplute filtrele.
Si mai intreb: cu mancarea cum e. Ce mancare le dai? Poate le dai prea multa?

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
fishtecine
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2005 21:18:47
Messages: 298
Location: Bucuresti, Mall Vitan
IP:
Offline

Sunt 2x2080. Sunt umplute cu mediile originale. Ambele spalate in weekend. Da, sunt suspensii. S-ar putea sa exagerez un pic cu mancarea, dar nu extraordinar de tare. Papa granule pt ciclide, cam la 2-3 mm nu stiu cum se cheama(green?)(luate la kg de la Relu).

This message was edited 1 time. Last update was at 10/05/2011 12:40:02


Din trecut
[Email]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Iti pierzi timpul pretios si nervii daca incerci sa realizezi acvariu de africani fara particule in suspensie. Astia mananca mult, rahat mult, nu cred ca-l vei sifona zilnic...nisip fin...la o bataie din coada mai serioasa, iti vor ridica in suspensie de pe jos diverse....Da, e posibil ca filtrele sa mai aspire cate ceva, dar in rest....timpul e prea pretios ca sa te gandesti la asa ceva....si la mine sunt suspensii, de diferite naturi (nisip, rahat). Si daca eu nu am filtrare pe bazine, atunci chiar ca nu mai are nimeni

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
fishtecine
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2005 21:18:47
Messages: 298
Location: Bucuresti, Mall Vitan
IP:
Offline

Si totusi, daca bag un Y astfel incat din 2 intrari sa fac una, am sau nu debit dublu pe ea?

Din trecut
[Email]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Debitul il da pompa de iesire. Nu cred ca vei obtine o forta de suctiune mai mare pe tur, care sa-ti curete particulele alea....totul depinde de retur, adica de pompa din capac. Care spune 1800 l / ora parca, indiferent ca tragi apa pe o teava sau pe doua. Avand doua tururi ai avantajul ca tragi apa din doua zone distantate.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
fishtecine
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2005 21:18:47
Messages: 298
Location: Bucuresti, Mall Vitan
IP:
Offline

Insist . Intrebarea e daca nu cumva forta de suctiune e deja jumate pe fiecare intrare si punand amandoua intr-una singura ii dau de fapt debitul pompei din capac

Din trecut
[Email]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Pai... ...daca ai doua 2080 ce-ar fi sa incerci tu si sa ne impartasesti si noua experienta. SI eu am un 2080, dar nu as incerca varianta asta.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
mihai86
Member
[Avatar]

Joined: 27/03/2008 15:35:48
Messages: 285
Location: Constanta
IP:
Offline

eu zic sa nu faci modificari la canistre, sa le lasi asa cum le-a gandit neamtzu, daca tot vrei ceva sa-ti traga suspensiile din apa si sa ajute canistrele la filtrarea mecanica, cumpara-ti 1 sau 2 interne puternice, cate unu pe fiecare latura, cum ar fi ferplast bluemodular sau monstru asta de Eheim: http://www.youtube.com/watch?v=cd66E3VFhwI
Am 2 astfel de interne si trag rahateii de rup

Don't force it ... Get a larger hammer.
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

arata super! felicitari!

"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ceva nou? Ai bricolat Eheimurile?

PS Si mie, la prima impresie, gandirea de bun simt imi spune ca daca faci cu Y o sa ai pe turul combinat toti cei 1700 l/h care acum sunt 850 l/h pe fiecare intake separat.
Insa cred ca si un 850 l/h sunt suficienti pentru filtrare biologica. Daca vrei mecanica si ai nevoie, un filtru intern este cam singura optiune... Sau mai bagi inca 2 canistre externe de mare putere pline cu bureti si perlon... Dar si ce costuri.

This message was edited 2 times. Last update was at 18/05/2011 01:15:01


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
fishtecine
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2005 21:18:47
Messages: 298
Location: Bucuresti, Mall Vitan
IP:
Offline

bobesku wrote:Ceva nou? Ai bricolat Eheimurile?


Nu, au scapat . O sa merg pe varianta cu filtre interne, poate Eheim 2252, dar are 33cm inaltime. Imi trebuie o piatra cam mare sa-l ascund. Pana atunci, am 2 fluval 4 dar si ele sunt negre si urate.
De inca 2 externe nici nu se pune problema, nu mai am loc, avand in vedere inaltimea standului de doar 50cm. Poate doar daca apare un extern de sa zicem max 30cm inaltime cu debit de min 2500l/h si ieftin

Din trecut
[Email]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Poze cu noii locatari nu pui ?

Biotop Malawi || Biotop Amazon
fishtecine
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2005 21:18:47
Messages: 298
Location: Bucuresti, Mall Vitan
IP:
Offline


Iata cum vede neica Oliver Knott un acv de malawi cu plante:

image


Planta se chema Crinum thaianum, ceapa de apa

Din trecut
[Email]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Knott ar trebui sa se impuste cu acvariul lui de Malawi

N-are nici o treaba.

This message was edited 1 time. Last update was at 20/05/2011 17:46:51


Biotop Malawi || Biotop Amazon
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

In fata cepelor as pune niste Blyxa si cativa Pogostemoni. In rest arata foarte bine acvariul

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Ai uitat si de un gazon cu HC in avan-plan.

Biotop Malawi || Biotop Amazon
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com