[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Reef's Orio - 400L  XML
Forum Index » Bazine mari
Author Message
orio
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 14/05/2009 01:12:10
Messages: 437
Location: Pantelimon IF
IP:
Offline

um02122 wrote:Americanii folosesc niste butoaie cu suport marca Brute.


Mersi @um02122 pentru informatiile cu privire la schimbul de apa O sa ma documentez ....

Ma gandesc ca nevasta-mea stramba din nas ca am ocupat un compartiment in frigider, daca mai vin si cu butoiul ala in casa cred ca o sa am mari probleme

O sa pun butoiul in magazie dar problema este ca o amplasez in coltul celalalt al curtii si de la instalatia de ozmoza pana la butoi o sa fie cam 20m si nu cred ca are forta sa impinga pana acolo. De adus saramaura nu e problema ca iau o pompa si rezolv....dar pana ajunge acolo e problema. O sa comand niste fortun pt RO si testam.


Africanii mei la 3 luni , la 8 luni si la 10 luni . Si ceva poze.

Noul proiect de saratel....
[WWW] [Yahoo!]
orio
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 14/05/2009 01:12:10
Messages: 437
Location: Pantelimon IF
IP:
Offline

Am trecut peste etapa de schimbat apa. Am ales sa schimb la 2 saptamani cate 120L o data. E al naibii de greu si ma tot gandesc la sistemul sa nu schimb mai de loc .... in viitor

Acum vin cu intrebarea: Ce aditii sa folosesc pentru sistemul meu?
Ma incanta tare mult suplimentele de la Aquaforest Component 1+2+3+ 15 Litri care la pretul ala iti ofera cam tot. Dar dupa discutiile cu Peti el nu recomanda sa bag in bazinul meu suplimentul asta atata timp cat folosesc sare Red Sea Coral Pro.
Sarea mea are KHul destul de ridicat si imi e ca stric totul

Apoi o alta varianta de la acelasi producator de sare este RED SEA REEF A +B + C+ D . Sau varianta solida RED SEA REEF FOUNDATION ABC+ 1KG

Ce recomandati?

Africanii mei la 3 luni , la 8 luni si la 10 luni . Si ceva poze.

Noul proiect de saratel....
[WWW] [Yahoo!]
orio
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 14/05/2009 01:12:10
Messages: 437
Location: Pantelimon IF
IP:
Offline

Cu ajutorul lui Ciprian am reusit sa mai adaug corali ca bateau "valurile in gol" la mine in acvariu.

Inca nu am gasit "cheia" sa pastrez toti parametrii constanti si cam sufar de fosfati.Poate cu timpul o sa invat Acum cateva zile a disparut de cyano si toate pietrele sunt curate si zoasii isi pot vedea acum de treaba

Desi am 4 pesti mici + 1 goby tot face material bilogic si impute apa. Am dat drumul la un reactor la picurare care acum se cicleaza, cred ca zilele astea ii dau drumu in acvariu. Reactorul a venit cu spartura de corali dar ulterior o sa il inlocuiesc cu siporax sau matrix.....inca nu sunt hotarat ce bag.

Mai am un reactor pentru fosfati dar nu i-am dat drumu. Am de bricolat ceva ca sa folosesc apa de la pompa principala ca sa nu mai bag alta pompa sa imi incalzeasca apa. Oricum ma chinui tare mult sa tin apa la 26gr. Am un aer conditionat pus deasupra lui care m-am gandit cand l-am montat ca o sa imi faca fata. AC coboara pana la 28, mai mult nu poate. Pentru restu folosesc un controler cu ventilatoare la 220v care vad ca nu prea se opresc La anul un chiller o sa fie pus pe lista de investitii.

Din start am plecat cu un iluminat hibrid. De ce? Nici eu nu mai stiu Imi place avantajul ledurilor (caldura mai mica, nu tb inlocuite la 6 luni, efectul care il da pe nisip) dar am realizat ca daca vreau sa imi creasca coralii imi tb T5. Dar nu am luat in calcul ca neoanele tb apropiate de luciul apei iar ledurile tb urcate un pic mai sus. As putea schimba lupele la lampile cu led....dar imi e sa nu le stric....ca sunt destul de destepte si ale dracu de scumpe




image

Controlerul care dupa o zi deja o linie de la afisaj s-a stricat. Made in China
image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

Lampile pe led simuleaza rasarit, apus, maximul de intensitate la pranz... iar seara are ledurile albastre la 10%. Arata interesant acvariul

image

In curand va trebui sa adaug si niste pesti. Stocul actual este de:
- 2 clovni de specii diferite care stau fiecare intr-o parte din acvariu, nu se prea inghit
- 1 Chrysiptera Parasema
- 2 domisoare alb/negru care le-as face pane daca le-as prinde
- 1 goby alb tare harnic

Nu as prea sa il suprapopulez ca nu prea stau bine la filtrare si nu prea mi-a intrat in mana sa stau sa fac foarte des teste
Deci daca mai bag pesti sa fie ceva frumos...si eu m-am gandit la urmatorii:
- 1 Zanclus Cornutus
- 1 Zebrasoma Flavescens
- 1 Coris Gaimard
- 1 Paracanthurus Hepatus
- 1 Naso Elegans
- 1 Chelmon Rostratus

Sunt pusi cam in ordinea preferintelor mele

Toti care vin acasa la mine si vad acvariul ma intrebaga "Dar pesti nu ai?" . Ce sa stie ei ca coralii sunt baza iar pestii sunt fudulia Dar la cererea vizitatorilor tb sa adaug si pestiuci.

Nu ii cumpar acum... mai astept cateva luni sa mai imbatraneasca acvariul.....si sa ii cumpar pe toti o data
Unii sunt cam greu de hranit...altii mai ciupesc..... pe care sa ii tai din lista? Sau ce sa mai adaug frumos
[Thumb - IMG_20160626_093722.jpg]

[Thumb - IMG_20160626_125134.jpg]

[Thumb - IMG_20160626_093724.jpg]

[Thumb - IMG_20160626_125112.jpg]

[Thumb - IMG_20160626_125119.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 27/06/2016 22:28:13


Africanii mei la 3 luni , la 8 luni si la 10 luni . Si ceva poze.

Noul proiect de saratel....
[WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Bazine mari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com